ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.06.2010

Către satisfăcător
Foarte nemulțumit
Sub orice critică
Sub orice critică

Tzapa (Las Tzapas daca preferati...)

O catastrofa! Inca de la sosire... un romano-spaniol, reprezentantul corespondentului din Spania al agentiei cu care am mers acolo (una importanta in Romania, de altfel! ) care ne-a luat de la aeroport cu un autocar pe langa care Mercedesurile RATB-ului sunt super-lux. Soferul mai degraba grabit sa scape, ne-a cam zdruncinat pe cei vreo 90 de Km pana la hotel. Odata ajunsi aici... surprizele s-au tinut lant.

1. Camera era catastrofica. Aer conditionat centralizat care mergea din joi in Paste.

2. Vedere directa spre strada principala a statiunii, cu gramezi de baruri si haite de tineri olandezi, belgieni, germani, etc. care se imbatau si faceau scandal monstru pana tarziu in noapte. Intr-una din nopti l-au batut mar pe un biet negru care lucra la o pizzerie doar fiindca il salutase pe unul dintre ei...

3. Camera prost renovata, cu praf gros peste care se daduse cu vopsea. Pete de vopsea pe tabliile patului, etc. Un soi de instalatie de radioficare la care hotelul difuza posturi de radio locale... Frigiderul era inclus in pret. N-a aparut decat dupa un scandal de vreo 3 ore in care am stat pe telefon cu agentia din Romania.

4. Masa... N-am inteles nici noi si nici celelalte 2 familii de romani cu care ne-am intalnit acolo de ce incepea cina abia la 7 seara si micul dejun la 9. 30... pana ce n-a venit ultima zi (apropo! platisem 7 nopti de cazare, dar ultima noapte am petrecut-o in avion... am plecat la 8 seara prin urmare...).

In ultima seara, am intrat mai devreme la masa si am avut surpriza sa constatam... complet alt meniu, cu tavi frumos aranjate, etc. Am aflat asa ca de la 5 la 7 seara mancau "privilegiatii". Adica, nemti, austrieci, olandezi, etc. Noi, polonezii, rusii, cehii, intram de la 7 si primeam... CE MAI RAMANEA de la tura precedenta.

5. Am vrut sa plecam din prima zi... A fost cea mai proasta vacanta din viata mea...

6. Reclama ne tot dadea zor cu "nisipurile fine si aurii ale litoralului mediteran". Inca de pe drumul de la aeroport, domnul ghid ne lauda ce minuni au facut inginerii catalani care au spart litoralul stancos, "construind" plaje acoperite cu "nisip' facut prin macinarea stancilor care se aflau acolo.

Concluzia? Pai inca din prima zi ne miram de ce naiba toti cei care veneau dinspre plaja aveau colace uriase, mari saltele si asa mai departe... Ce naiba? nimeni nu stie sa innnoate? Ei bine... eu stiu sa innot de la 6 ani iar sotia a facut natatie de performanta. SI TOTUSI!

Plaja e acoperita cu un soi de pietris marunt si ascutit. De la dimensiunea unui bob de mustar la cea a unuia de piper. Colturoase si foarte, foarte taioase. Nici sa nu va ganditi ca puteti intra pe plaja in papuci! Nuuuuu! NUMAI CU INCALTAMINTE INCHISA, gen adidasi. Altfel va nenorociti! M-am zgariat foarte rau la prima mea tentativa de roman obisnuit cu nisipul de la Mamaia.

Accesul spre plaja e printr-un soi de pasaj care subtraverseaza soseaua, calea ferata si iese in zona de cluburi (dubioase!) ce precede plaja. Igiena e cam ca in vechiul pasaj din Piata Scanteii de pe vremuri si peretii tapetati cu anunturi de tipul "Cheap weed" urmat de un numar de telefon. Sau "crack, extasy" si alt numar.

Dimineata, negrii care maturau prin el scoteau tomberoane de seringi... Trotuarele din fata hotelului sunt asa de patate de mancare si de sosuri incat nici macar masinutele salubritatii locale care spala cu apa si detergent in fiecare dimineata nu le mai scot fata. Fumul de tutun e asa de gros seara ca oricum alunga tantarii...

7. In plus, intrarea in apa e foarte abrupta, cam la 30-40 de grade declivitate si adancimea apei la 2-3 m de linia tarmului e de peste 5 metri. Valuri mari, fund stancos, zona buna pentru scufundari dar... pentru innot nu! Cat am stat noi acolo s-au innecat vreo 5. Nemti si olandezi.

8. Celelalte 2 familii si-au inchiriat impreuna o masina si au colindat Barcelona si imprejurimile. Noi, fiindca nu aveam permisul dupa mine, ne-am folosit de transportul local (apropo! peste toate astea, prin fata hotelului trece soseaua care leaga Barcelona de toate statiunile dinspre NORD, si paralel cu ea, linia de tren suburban, care te duce pana in subteranele metroului barcelonez). Nu e tocmai locul potrivit pentru "un sejur linistit sub soarele Cataluniei".

9. Am petrecut asadar cele 7 zile batand in lung si in lat Barcelona. Un oras minunat, cu oameni exceptionali, unde sunt foarte multe de vazut. Un sejur interesant, dar... noi nu pentru asta venisem. Apropo! In spatele hotelului, la 50-100 de metri incep "campurile" cu pamant rosu si prafos (adica ROSU), unde localnicii cultiva niste rosii si ardei fenomenali, plantati pe biloane, acoperite cu plastic si irigate prin tuburi la radacina fiecarei plante...).

10. Am rasuflat usurat cand am ajuns acasa, ca m-am putut odihni.

11. Singura nota buna pentru marketul de langa hotel. O varietate de marfuri INCREDIBILA, preturi infime si... SURPRIZA SURPRIZELOR! am constatat ca vorbesc CATALANA! Cu un minim de efort, eu vorbind romana si ei catalana ne intelegeam perfect! Bon diminets! :)) asa ne-a salutat camerista in prima zi acolo...

12. Uitam de faimoasa piscina a hotelului. Avea cam... 20 pe vreo 7-8 metri. Direct deasupra ei era evacuarea de la exhaustoarele de la bucatarii. Iar apa arata cam la fel ca Dambovita de acasa inainte de regularizare. Nu am avut suficient curaj ca sa intru in ea. Si nici n-am vazut pe altcineva care sa aiba.

Apropo de apa! Amuzamentul amuzamentelor era dusul din baie. Fixat in perete, (adica nedemontabil, un soi de palnie care iesea din zid si uneori improsca si apa) nereglabil si care avea in aparenta o vointa proprie in ceea ce priveste directia jetului. Combinati asta cu lipsa bideului si veti avea o imagine interesanta a posibilitatilor de igiena personala...

13. Ultima nota despre remarcabilul charter care ne-a dus acolo... un fel de autobuz zburator. Scaunele erau asa de apropiate ca nu ne incapeau genunchii. Am stat tot drumul cu picioarele intinse sub scaunul din fata. N-am primit de mancare dar poate c-a fost mai bine, ca si-asa n-am fi avut unde sa o tinem.

14. Daca va zice cineva vreodata de Tropic Park sau Malgrat de Mar am o singura recomandare.... RUN FOREST! RUN!

Trimis de Kostagh in 11.06.10 20:41:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 4110 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Kostagh); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ancamariagadea*
    [11.06.10 20:51:19]

Este bine de stiut ceea ce ne spui, @Kostagh! Referitor la frazele de mai jos:

Am ramas cu gura cascata. Am citit de trei or,i ca proastu', si nu mi-a venit sa cred. Este jenanant!... pentru hotel. De ce sa faci discriminare? Ceilalti or fi platit mai mult?

Totusi, cred ca lucrurile s-au mai imbunatatit pentru ca am citit si un review al unui sejur din mai 2010, scris de @Nicu si acela suna mult mai bine.

KostaghAUTOR REVIEW
    [11.06.10 21:07:40]

Nu, nu platisera mai mult...

Dimpotriva. Doar ca noi eram din tarile lumii a treia. N-am zis nimic de chelneri si de serviciul la masa... Era un tip acolo, il poreclisem "maini de cauciuc". Mai tot timpul ametit si mereu scapa cate ceva pe jos. Asemanator cu chelnerul din "Petrecerea" cu Peter Sellers. Grosul lucratorilor de la spalat vase erau marocani... Nu stiu cat de legal angajati dar am banuielile mele... Printre chelneri multi practicanti, elevi la colegii de turism. Nu doar spanioli ci si din Olanda, Belgia, Franta, Italia...

Se pare ca pentru a putea absolvi sunt obligati sa faca practica minim o luna si sa aduca o recomandare din partea managerului de restaurant. Altfel nu promoveaza. Va inchipuiti cum erau tratati copiii aia. Faceau orice fiindca altfel nu primeau recomandare si deci nu puteau promova... Sincer, n-am petrecut in viata mea 7 zile mai rele decat in armata...

Dar pentru aia n-am platit 1000 de euro.

pepsi70ro
    [11.06.10 21:15:30]

Exact asta am vrut sa spun si eu...impresiile fiind din 2007, poate in acest timp au reusit sa-si rezolve micile probleme. Ar fi interesant de vazut niste poze, nu cred ca ai ajuns acolo si nu ai facut poze, mai ales la aspectele care te-au nemultumit.

Cu ceea ce nu sunt eu de acord, nu ma pot abtine, ai punctat cu 0 plaja si marea. Daca plaja am inteles ca era plina de pietris ( asa sunt cam 60% din plajele mediteraniene ) cu apa ce-ai avut. Mediterana este una dintre cele mai curate si cristaline mari, traiesc cele mai multe specii de pesti si de plante tocmai datorita apei curate. Un procentaj de 50% intelegeam, dar chiar nota 0?

Se trata de mi amigo... la palabra?

Nicu
    [12.06.10 00:12:13]

Daca va zice ceva cineva despre...

Uite ca zic eu care am fost luna trecuta chiar aici si statiunea Malgrat de mar arata bine si hotelul Tropic Park la fel.

Despre masa -am plecat cu pensiune completa si am ajuns la un fel de all inclusive ca bauturi doar vin si apa. Vin f bun.Am mai fost si in alte tari unde am avut all inclusive si pot sa compar.

Au fost si grupuri de romani care nu aveau vin si apa incluse. Erau si straini care la masa ( asiatici si nemti) plateau vinul acelas care la mine era inclus.

Foarte amabili ospatarii erau si negrii unii, unii romani doreau alt fel de vin si il schimbau fara probleme.

Nu se face nici o deosebire la masa nu conteaza din ce tara vii. Despre autocar -a fost ca toate celelalte -bun -

Pentru mine vacanta la MALGRAT DE MAR am scris cu litera mare a fost una reusita.

Despre mare si plaja ...pai daca aici nu ai de unde

alege...sunt kilometrii de plaja, adevarat apa e adinca aproape de mal.

Fiecare hotel avea seara program de divertisment in functie de publicul prezent acolo.

Aici ma refer la virsta publicului.

Asta a fost valabil pentru vacanta din mai 2010 deci foarte recent.

Daca va spune cineva.....asa a fost la mine si a ramas ca si o vacanta reusita.

[12.06.10 00:21:38]

Consider si eu ca unele lucruri au fost "cantarite" cu mai multa asprime decat as fi facut-o personal; mi-a placut insa in mod deosebit fluenta si naturaletea eleganta a exprimarii - fac din review o lectura foarte placuta. Cel putin pentru mine.

[29.07.10 22:06:15]

Kostagh, de la mine punctaj maxim! Am ras cu lacrimi si m-ai facut sa mai trec cu vederea Las Tzapas de la Tropic Park. Eu inca nu am descris experienta ca inca nu mi-a trecut furia, dar tu ai scris exact ce aveam pe suflet. Nimic mai adevarat, si, va rog, credeti-ne pe cuvant! Am si poze ce sustin cele scrise, intr-o mica parte, dar, cert e ca cei care s-au intors entuzasmati, fie au vazut numai ce-au vrut, o parte buna, pentru a nu isi strica vacanta si a se consola pentru banii cheltuiti, ori cea mai buna vacanta a lor de pana la Tropic Park a fost cu cortul, intr-o zona mai salbatica, mai retrasa. Scuzati rautatile, dar cum n-am facut armata, ca Kostagh, au fost cele mai rele 7 zile petrecute! Si moi am vrut sa plecam in aceeasi zi, daca eram cu masina sigur o faceam.

Kostagh, ai uitat de asa zisa lenjerie de pat, in loc de pilota,oribile paturi (cuverturi) verzi, rupte si mai ponosite ca intr-o unitate militara.

Pepsi, plaja e oribila! Mi-am rupt picioarele pana la mal. Plaja stancoasa si pustie, fara terase, distractii, sezlonguri.

Cand aud Spania, ma trec fiori si ma rog ca drumurile vietii sa nu ma mai poarte vre-o data intr-acolo!

KostaghAUTOR REVIEW
    [24.08.10 13:00:15]

OK! De acord, Mediterana arata superb. Ca si Barcelona. Ca si Sagrada Familia.

Dar eu venisem acolo pentru plaja (platja). Nu ca sa admir Mediterana. Si nici sa navighez cu iahtul pe ea, din simplul si foarte prozaicul motiv ca nu posed asa ceva si nici banii necesari pentru a inchiria unul. Iar sa fac baie in mare am incercat (atunci m-am zgariat pe picioare, fiindca nu puteam pângări Mediterana cu adidaşii mei chinezeşti) şi sincer era să mă înnec.

Dacă nu era un neamţ solid care să mă ajute să urc (cu preţul unor julituri consistente pe genunchi), aş fi ajuns păpică pentru minunata faună acvatică a splendidei Mediterane. Nevastă-mea a folosit după aia în mod intentionat alcool medicinal ca să mă "peticească", cu scopul de a-mi trece pofta să mă dau mare la... apă adâncă! Nu mulţumesc!

Dacă mai merg în Spania, va fi doar ca un turist cuminte care merge să vadă Alhambra, Prado sau Sagrada Familia. Nu mă mai păcălesc ei pe mine cu "platjele" lor!

[26.08.10 21:01:27]

Nicu, eu am fost in iunie 2010, dupa tine, si sincer, nu inteleg cum tocmai de restaurant ai fost tu multumit! O sefa de sala bolnava mintal, care ne trata ca pe detinuti, sau ca la cantina milei.

Mare parte din grupul nostru de 40 pers. erau oameni varstnici care au fost jigniti si umiliti de angajatii restaurantului. Nu numai ca nu ti se permitea sa te asezi la masa dorita, sau in zona dorita, acestea fiind pastrate pentru nemti, dar te acuza de furt la fiecare farfurie cu mancare. Daca aveai mai mult de 2 fructe, sau pliculete cafea, spre ex. venea tirana sefa agitata, iti lua geanta si batea in ea fluturand fructele, sau ce aveai, dupa caz, strigand sa nu bagi in geanta.

Eu nu am patit asta, insa persoanele in varsta, care chiar mancau fructele, da! Eu am patit cu masa, cred ca avea o obsesie, dar cert e ca persoanele din grupul nostru, unele pentru prima data intr-o tara straina, s-au intors acasa scarbiti, dezamagiti, si, spuneau 2 respectabile femei in varsta, mai jignite ca niciodata!

Cat despre senzatia de All Inclusive pe care ai avut-o, ca de fapt asta m-a determinat sa scriu ecoul, ma uimeste! Daca apa plata oferita la masa, dar nu data definitiv, ci bei cat poti dintr-un pet, apoi pune capacul, ti-o ia si ti-o aduce la urmatoarea masa aduce cu All Inclusive, inseamna ca ai inteles gresit conceptul! Si pentru cine nu a fost, la fel e si cu vinul, pe care nu il poti savura, ca dupa ce termini de mancat strange tot, pune dopul, il ia, si iti sugereaza un "iesi afara ca suntem aglomerati". Il mai vezi la urmatoarea masa, daca il ceri!

Terasa nu au, ca restaurantul e la demisol. Cu vinul, am inteles, economie de piata, dar cu apa, ca pana si condamnatii la moarte au dreptul la cata apa doresc, a fost scandalos pentru multi. Pe mine nu m- a deranjat ca am baut numai bere (cateva expirate, de la marketul de vis-a-vis), dar au fost destui cu reclamatii la receptie-normal, nerezolvate!

Asa ca te rog numai insista cu comparatia, total eronata!

Nicu
    [27.08.10 00:34:45]

Ex

-vin de calitate o sticla 0.7 litri la prinz si una seara.

Apa idem una la prinz si una seara de 1.5 litri.

Servire ireprosabila uni nu doreau vin rosu si primeau alt fel de vin.

Asta e valabil vinul si apa pt 2 persoane deci cam suficient.

La unele mese unde erau si nemti si asiatici se platea separat vinul deci nu conteaza ce natie erai.

Cum comentati ca nemtii nu aveau vinul inclus si noi romanii il aveam.Asta nu inseamna ca toti aveau platite toate serviciile. dupa mine a venit un grup de romani care nu avea vinul inclus, pe urma a venit un grup care avea iara vinul inclus.

Asa ca depinde de multe.

Despre masa -foarte buna, stiu ce spun am fost si la 5 * si stiu sa compar

Asa a fost la mine , eu nu am spus cum a fost la altii. Fiecare cu parerea lui.

[28.08.10 10:52:38]

Cei care au mers cu charter low cost au avut bautura de la restaurantul hotelului inclusa, iar cei care au mers prin compania aeriana romana nu au avut, bilete de la aceiasi agentie de turism. Cu diferenta de bani de la biletele de avion au cumparat suplimentele de bauturi, au compensat cumva...

Alb
    [05.02.13 00:06:24]

Doamne fereste!!! Ne-ia linistit pe toti cu Costa Brava...

Alb, Kostagh, mira78, Nicu
    Alte impresii din această RUBRICĂTropic Park Hotel: