ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2010

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit
Către satisfăcător

Dezgustator

Dupa un drum lung de 12 ore cu masina si 2 copii mici, am ajuns in sfarsit la destinatie crezand ca am scapat de calvarul de pe drum si am intrat in adevarata vacanta (binemeritata de altfel, avand in vedere munca de peste an si greutatile financiare). Ne-am inselat insa de la primul contact cu d-na care reprezinta afacerea vilei pentru ca dupa ce in urma a trei discutii telefonice am convenit la tel. ca ne da cam. dubla nr. 9 cu jacuzi si un pat suplimentar contra sumei de 1000 lei pe o perioada de 10 zile, am constatat cu stupoare ca patul suplimentar lipseste cu desavarsire si conform celor spuse de d-sa "trebuie sa-l platim (20 lei/ zi) ca sa beneficiem de el, insa sa nu avem impresia ca e cine stie ce... doar un pat pliant". Dupa un schimb de replici destul de dure, in care i-am replicat ca nu e nici o problema daca nu-si mai aminteste programarea, sa ne inapoieze avansul de 100 lei si ne vom descurca in privinta cazarii, a lasat garda jos spunandu-mi ca "o oboseste aceasta discutie" si ca vom primi de indata un pat suplimentar, insa sa nu mai pretindem si alte lucruri. Stia in mod sigur la ce face referire (caldura insuportabila din camera - precizez ca nu aveam termometru in camera insa pe hol era un termometru mai jos de geamul existent si arata pe la orele 13, 00 - 29 grade). Fiind ocupata cu copiii, pentru moment nu am verificat si baia pentru a constata ca nu e camera la care am convenit de comun acord prin intermediul discutiilor telefonice de programare si pentru care am trimis si avansul, insa nu am mai facut nici un comentariu deoarece d-na a disparut rapid din incinta vilei iar noi am plecat spre plaja pentru a ne familiariza cu traseul ce urma sa-l facem a doua zi de dimineata.

Nu mica ne-a fost mirarea ca de la vila si pana la plaja am facut 20 min. pe putin (in conditiile in care nu ne-am oprit la nici o alimentara sau vreun alt punct de pe traseu si afara era placut pentru ca era in jurul orei 20, 15) Specific ca, camera 9, ca despre ea era vorba in programarea telefonica era ocupata de o familie cu copil care a plecat acasa a 2-a zi. D-na Luminita nu a avut bunul simt sa ne spuna ca a facut o rezervare intre timp pe aceeasi camera, ca daca vrem sa ne mutam o primim, ba mai mult a 3-a zi a venit o alta familie din Satu Mare care avea rezervare facuta pe aceeasi camera mult discutata. Nu foloseam jacuzzi din lipsa de timp cu 2 copii, insa camera s-a dovedit a fi mai racoroasa decat cea in care am fost noi cazati. Ma deranjeaza lipsa de respect fata de omul care isi face programare si isi indeplineste obligatiile ce-i revin (plata avansului). care mizeaza pe un lucru cert si constata cu stupoare ca la fata locului nu exista. Daca stia d-na cu pricina ca temperatura din camere este ridicata in asa hal incat turistii nu se pot odihni dupamiaza pentru ca era o sauna in adevaratul sens al cuvantului, de ce nu a introdus o ventilatie cu ajutorul aerului conditionat, fie ea si mobila (pentru ca tehnica din zilele noastre o permit)

In urma unei discutii amiabile purtata cu mama d-sei, care din punctul meu de vedere era o femeie lucida si capabila chiar si la varsta d-sei, mi-a spus ca, camera care ne-a fost data este cea mai calduroasa din toata vila si nu mai pot investi nici un banut in plus pentru ca au o datorie care trebuie platita si cu asta basta.

Sa nu-mi mai amintesc de mirosul din baie care te patrundea in momentul in care intrai si de-abia asteptai sa termini treaba si sa iesi (cred ca au probleme cu vreo teava din acest WC). Groazic!!!

Pe langa toate aceste aspecte, in site-ul dedicat acestei vile se precizeaza ca " camerele sunt dotate cu minibar"... povesti, eventul doar unele. Nu ca as fi avut nevoie stringenta de acest lucru, insa cand faci niste precizari scrise, e bine sa le duci la indeplinire.

Cat priveste dotarea din camera, nu este nici pe departe una satisfacatoare, lipsesc macar 2 scaune, la baie nu exista o etajera sau o polita pe care sa-ti pui lucrurile necesare, nu exista un suport pentru prosop baie, doar un inel pentru un prosopel mic, usile de la cabina de dus nu se inchid uniform si apa, (cu toata bunavointa) scalda gresia (care este de altfel de o buna calitate), iar pe terasa nu exista nici un scaun sau vreun obiect de asezat - daca tot beneficiezi de terasa si se ia in considerarea acest lucru si la pretul platit pe camera)

Cat priveste bucataria, total neutilata panteu cele 9 camere existente, nu ca ai avea pretentia sa gatesti ca acasa, dar macar un set de cratite, de farfurii si de ustensile pentru servirea mesei (nu exista nici un polonic pentru supa- ciorba).

Cat despre asezarea ei, total in soare si intr-un disconfort termic in totalitate. Gratarul la fel, nu exista un pom un acoperis sa protejeze de soare pe cei doritori de gratare.

Locul de luat masa prea mic pentru 9 camere; curatenia in camere pe parcursul sejurului proasta, avand in vedere ca am fost informati de la inceput ca la 5 zile se schimba hainele de pat si am solicitat si noi acest lucru, am dormit pana la final in aceleasi haine de pat pline de transpiratie.

Nu suntem genul de oameni nesimtiti sau tupeisti, ne cunoastem lungul nasului si masura, avem experienta cazarii la vile atat la mare cat si la munte, dar atata lipsa de respect pentru turist nu am mai intalnit pana in prezent.

Cam atat deocamdata si as vrea ca lucrurile sa i-a o turnura favorabila si in acesta locatie pentru ca e pacat de arhitectura imobilului si de spatiul verde aferent.

Trimis de cod in 02.08.10 16:29:02

VIZUALIZĂRI: 1974 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cod); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

creivean
[02.08.10 19:00:20]

@cod

Bun venit în comunitatea AmFostAcolo.

Sincer regret că ţi-ai ratat vacanţa în acest an, nu meritai asta, cum nici unul dintre noi nu o merită. Ei, dacă citeai pe aici, înainte de a alege destinaţia vacanţei, ai fi văzut că-i, cel puţin controversată.

De asemenea, regret că, un astfel de review face SuperBonus, dar îl consider foarte util, şi-l votez ca atare.

Te mai aşteptăm şi cu alte review-uri la fel de utile, poate despre unele locaţii, care ţi-au plăcut.

romanitzaa
[02.08.10 20:07:04]

Ce nu prea inteleg e faptul ca, desi exista atat de multe vile cochete, curate, cu dotari bune si cu proprietari de calitate, multa lume alege aceasta locatie ptr. cazarea in Eforie. Oare cum reuseste sa-i atraga pe oameni? Interesant de aflat!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[02.08.10 20:31:20]

mai mult ca sigur printr-o promovare agresivă pe saiturile "de specialitate"... care cu o programare adecvată vor "răsări" printre primele 5-10 pagini la orice căutare după cuvintele cheie "cazare" + "eforie (nord)" pe GOOGLE...

Djbobo*
[02.08.10 21:20:49]

Sau prin magie alba sau neagra se poate ''rezolva'' ''racolarea '' de clienti, mai mult decat cu google! Nu radeti, e o practica ''la moda'' in ziua de azi!

codAUTOR REVIEW
[03.08.10 08:47:28]

Buna

Ma bucur ca prin aceasta intamplare nefericita pot sa-mi ajut semenii cu detalii despre locatie. Eu in mod cert nu o sa mai revin acolo, chiar si daca multe din lucrurile negative ar fi remediate pe parcurs.

Ce m-a determinat sa aleg aceasta locatie? Reclama de pe site-ul cu pricina; faptul ca e un imobil nou construit, cu camere mari si "dotate"; cu bucatarie utilata (mai putin si prost pozitionata, iar frigiderul (de fapt cele 2 vitrine frigorifice, ca asta era), cel putin pe perioada sederii noastre nu a fost niciodata dezghetat si spalat pe interior, avand in vedere schimbul de turisti), ca beneficiaza de spatiu verde, pentru copii in special, nu si pentru cainele d-nei a carui mancare era pastrata in niste tavi la baza scarilor pe unde coboram zilnic in curte si pe care treabuia sa le tot ferim si noi si copiii; ca are un gratar care poate fi folosit oricand (insa sa nu te incumeti sa pui ceva pe el intre orele 12-18 ca te trezesti cu arsuri pe piele sau insolatie) ; ca are parcare pentru masini (asta in cazul in care ai noroc de un loc liber si o parchezi de la bun inceput si o mai scoti din parcare cand pleci, altfel risti sa-ti parchezi masina afara - cum am patit si noi, de altfel, pentru ca am uitat sa va spun ca avand in vedere distanta mare pana la mare, la temperaturile caniculare din acea perioada, cu 2 copii mici fiind, ne-am hotarat sa luam masina, drept pentru care am fost nevoiti sa mai scoatem din buzunar 80 lei pentru abonamentul de parcare pe 8 zile)

Trebuie sa precizez ca nu am fost pentru prima data in Eforie Nord si nu este singura vila la care am tras. In urma cu 3 ani am ales o alta locatie, tot la vila, am revenit 2 ani la rand in acel loc, a fost bine din toate punctele de vedere, anul acesta ne-am dorit ceva nou si se pare ca am facut o alegere proasta.

Anul trecut am fost in Saturn la un hotel; a fost bine insa ne-a costat prea mult si plaja a fost plina de alge, de aceea am revenit la ideea de a ne caza in sistem privat la vila si in Eforie unde plaja e OK din toate punctele de vedere (exceptand problema scarilor pentru cei cu bebelusi in carucior deoarece nu exista nici acum o pista speciala de coborare pentru carucioare sau biciclete)

Legat de alte locatii, o sa va povestesc pentru inceput despre experienta noastra placuta intr-o statiune montana -Govora - unde ne-am cazat tot la o vila, de pe internet luata, care este vila in adevaratul sens al cuvantului, cu toate dotarile si la un pret bun. Am ajuns in acea locatie datorita baietelului nostru care sufera de bronsita asmatiforma si care urma sa faca un tratament pe baza de aerosoli cu sulf si curenti. Pe langa baza de tratament, mai exista un strand cu apa cu continut de sulf si o salina pozitionata la aprox. 6 km de Govora (Ocnele Mari)

Dupa cum am spus, am mers acolo in scop curativ, insa sederea noastra s-a dovedit a fi una cel putin placuta datorita conditiilor de cazare, a oamenilor cu care am intrat in contact si a modalitatilor de petrecere a timpului liber ramas dupa tratament.

In concluzie, a fost un concediu placut. Era sa uit de traseul pe care l-am ales la intoarcere cu masina. Cand ne-am indreptat spre Govora am mers pe acelasi traseu Arad-Deva-Sibiu Ramnicul Valcea- Govora. La intoarcere am ales un traseu montan Govora -Horezu-Targu Jiu -Simeria- Deva- Arad (pe acest traseu e un peisaj de vis, cu serpentine si se circula in conditii optime de temperatura chiar si pe temperaturi caniculare, avand in vedere ca drumul este marginit de padure)

Va doresc o zi buna tuturor!

neimportant
[03.08.10 14:40:57]

...ai intrat pe teritoriul meu bătrâne... când pomenişi de Govora şi Ocnele Mari... Mai bine uită vila de la Eforie, care mai are si un nume antic nobiliar... descrie-ne impresiile tale de la Govora şi împrejurimi, la secţiunea potrivită bineînţeles, cred că ar fi mai interesant, mai ales că te pricepi la scris. Poate vin şi eu, în stil propriu cu ceva comentarii legate de locurile mele de baştină...

Cu stimă.

codAUTOR REVIEW
[03.08.10 16:28:28]

poate ma indrumi unde ar trebui sa scriu si despre alte locuri, de aceasta data cu experiente placute!

neimportant
[03.08.10 16:38:07]