ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2010
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 17.08.10
AUG-2010

O vacanta reusita

Suntem un cuplu de doi tineri necasatoriti recent intorsi dintr-un sejur de 9 zile (8 nopti) petrecut la Vila Patricia din Eforie Nord. [...]

Alegerea statiunii a fost dictata de curiozitate si de opiniile in general favorabile pe care le-am putut citi online sau primi de la cunoscuti. Apoi doream cazare in apropierea garii, intr-o zona linistita, banuind ca distanta pana la plaja depinde de traseul ales si in special de „marea” de oameni intalnita in cale. In privinta acestui ultim aspect, gazda ne-a avertizat inca de la prima convorbire telefonica: ne va lua, cel mai probabil, in jur de 15-20 de minute. Asa a fost, mai mult din cauza ca viteza de mers ne era impusa de multime.

La capitolul detalii, doream neaparat un frigider in camera, oricat de mic, precum si o baie cu geam de aerisire (mai gasisem, la o pensiune, o camera a carei aerisire era „asigurata” exclusiv de aerul conditionat, geamurile lipsind cu desavarsire!). Pretul maxim pe care eram dispusi sa il platim era de 100 lei/camera/noapte.

In perioada care ne interesa (din 2 pana in 10 august) mai era libera doar camera cu numarul 5, de 4 persoane, situata la mansarda si care ne-a fost oferita la pretul unei camere duble matrimoniale (100 lei/noapte).

Am sosit dimineata, la ora 10:00, dupa un drum de 16 ore cu trenul, dar nu ne-am putut instala imediat: camera tocmai fusese eliberata si era in curs de pregatire. Urma sa ne cazam efectiv de la ora 12:00 (in regim hotelier, cum ne si asteptam) si am hotarat sa profitam de cele 2 ceasuri pentru a pleca „in recunoastere”. Ne-a fost insa permis sa ne lasam bagajele in camera in tot acest timp si ne-au fost prezentate facilitatile de cazare. In ziua plecarii, camera nefiind solicitata de alti turisti, am intrebat daca putem ramane pana seara (aveam tren dupa ora 19:00), propunand sa achitam 50 RON, adica jumatate din pretul camerei pentru o noapte. Acest lucru ne-a fost insa permis gratuit.

Inainte sa facem aprecieri in privinta sejurului, mentionam ca eram la curent cu postarile de pe acest site pana in momentul plecarii si mai ales cu „galceava” de pomina! Cunosteam, asadar, unele aspecte legate de cazare, iar evaluarea pe care o facem acum se bazeaza pe asteptarile noastre si experienta avuta.

Aprecieri cu privire la camera ocupata: spatioasa, cu un geam de dimensiuni generoase si cu plasa contra insectelor. Am cunoscut la randul nostru zapuseala de care s-au plans si alti turisti si de care sunt constienti si proprietarii vilei, care au in vedere o investitie in acest sens. Ce e drept, se simte o diferenta semnificativa intre zilele caniculare si cele mai temperate; in cazul ultimelor, caldura nu este chiar atat de suparatoare.

In baie spatiul este folosit echilibrat, in masura posibilitatilor, motiv pentru care, probabil, la noi nu a existat cabina de dus, ci doar perdea. E adevarat ca cei care ocupa camere similare trebuie sa se serveasca din cand in cand de un mop (pus si el la dispozitie), dar, in ce ne priveste, am mai trecut prin situatii asemanatoare si nu am gasit acest aspect ca fiind iesit din comun.

Aprecieri generale cu privire la vila si facilitatile exterioare: constructia este, neindoielnic, una gandita cu mult bun gust. Pentru noi acest aspect are importanta lui si nu am fost dezamagiti. Ne-au mai fost prezentate, la finalul sejurului, inca doua camere asadar ne-am putut face o impresie generala si in privinta interiorului: nimic tipator sau prevazut la repezeala. Culorile sunt foarte placute, nu ai parte de standardizarea impersonala a unui hotel.

Facilitatile din exterior sunt cele la care s-ar astepta mai toti turistii. Bucataria – pe care nu am folosit-o – pare destinata gatitului ocazional, desi este prevazuta cu majoritatea celor necesare. Sunt binevenite vitrina frigorifica si gratarul pentru cei care doresc sa il foloseasca. O sugestie, totusi: mesele si scaunele de plastic ar trebui inlocuite cu altele similare celor din foisor, din motive pur estetice.

Aprecieri cu privire la facilitatile interioare si servicii: existenta frigiderului in camera si a suportului de uscat rufe a fost mai mult decat binevenita. Lenjeria ne-a fost schimbata la cerere, la jumatatea sejurului. Baia are un uscator de par, cu prize pentru aparate de ras; in schimb nu este prevazuta cu prosoape (dar am mai stat intr-o vila din Costinesti acum 3 ani si nu erau nici acolo). In ciuda comentariilor referitoare la lipsa apei calde, noi nu am avut probleme in aceasta privinta, apa fiind nu calda, ci fierbinte de fiecare data (faceam, in medie, 3 dusuri pe zi, in intervalul 11:30 – 23:30).

Aprecieri cu privire la gazde (doamna Luminita Drumes si mama dumneaei): relatia pe care am avut-o cu dumnealor ne da sentimentul ciudat ca persoanele descrise in unele evaluari negative nu ar fi aceleasi cu cele pe care le-am cunoscut noi. Nu avem motive de nemultumire: dialogul a fost unul placut de la inceput pana la sfarsit, amabilitatea a fost permanenta, nu ne putem plange de eventuale indiscretii sau de lipsa solicitudinii. Ne este imposibil a crede ca oamenii acestia au mentalitate de „patroni”, naravuri „comuniste” ori apucaturi „violente” cum am citit. (Oricum, „patron” si „comunist” e o contradictie evidenta…)

In ciuda controverselor de pe site si a unor indoieli cu care am sosit in Eforie din aceasta cauza, experienta noastra a fost pozitiva si, in cazul unui alt sejur, nu am ocoli Vila Patricia.

Trimis de A&B in 17.08.10 23:31:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD. A mai fost în/la: Costinesti, Sinaia, Voineasa, Moneasa

VIZUALIZĂRI: 2230 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (A&B); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [18.08.10 00:12:52] »

în sfârşit nişte impresii scrise echilibrat despre această locaţie. cu cap, coadă şi conţinut. Bravo!

valimi [18.08.10 09:08:27] »

Bine ai venit pe site!

Felicitari pentru calitatea primului review, amanunte si detalii foarte elocvente.

Puncte de la mine!

cod [18.08.10 11:08:50] »

Concluzia mea este ca d-na Luminita a avut de tras niste concluzii din review-urile scrise si daca lucrurile iau o turnura pozitiva, atunci este excelent.

La mai multe servicii de calitate!

cod, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂVila Patricia: