ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2010
ÎNSCRIS: 22.07.10
JUL-2010
7 AD. + 3 COPII

Teapa maxima. Aveti grija!!

1. Rezervarile nu se respecta. Nici macar nu se comunica la cabana. Omul de acolo face repartizarile pe camere in functie de cum sosesc turistii. Mizeaza pe faptul ca strabatand atata drum (sau daca ai ajuns mai tarziu) nu te vei intoarce si vei ramane cel putin o noapte.

2. Parterul cabanei arata de parca n-a mai fost locuit de mult (inclusiv restaurantul).

3. Apartamentele sunt holuri de trecere de la un nivel la altul, prin care inevitabil vor trecere si alti turisti, care sunt cazati la nivel superior. Paturile din apartament sunt defapt canapele extensibile pozitionate undeva pe sub scari sau prin colturi.

4. Cabana are un miros "greu", "de vechi", "mucegai", sau ceva de genul asta, nu mi-am dat seama.

5. Terenul de 2500 m este in santier tot (sunt gropi, cabluri iesite din pamant, excavatoare, basculante etc). Atentie! cei care veniti cu copii, ca nu au unde sa se joace.

6. Drumul forestier este rupt la cativa zeci de metri, de la intrarea pe el (de la tractoarele, excavatoarele, basculantele, etc, care trec pe aici). Cu mare indemanare (sofereasca) si cu o dirijare buna se poate trece peste acele sleauri. Daca ploua nu ai nici o sansa sa treci. Pe drumul ala nu circula decat turistii de la aceasta cabana si cei de la cabana Negrasi.

In concluzie a fost o experienta neplacuta. Nu voi mai merge la aceasta cabana si nici n-o voi recomanda cuiva.

PS. Imi pare rau ca nu am facut si cateva fotografii (eram prea ocupat cu drumul) sa va arat cum este drumul.

Trimis de radar in 29.07.10 19:27:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VALEA DOFTANEI.

VIZUALIZĂRI: 3515 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (radar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[29.07.10 20:14:33]

Imi pare tare rau sa aud astfel de lucruri despre un loc unde ne-am simtit minunat. Inteleg din fisa ta ca nu ai stat acolo; lamureste-ma si pe mine, te rog, ce vrei sa spui cu: "Apartamentele sunt holuri de trecere de la un nivel la altul, prin care inevitabil vor trecere si alti turisti, care sunt cazati la nivel superior'? Dupa cate stiu, apartamentele se afla la etajul 3, 2 la numar, aflate in stanga si dreapta holului, fiecare cu cheie; exista canapele pe hol, chiar jacuzzi, asta pentru cei care vin in gasca si vor sa fie intr-un fel izolati de ceilalti.

Stiu ca propietarul vroia sa modernizeze pensiunea-cabana, insa ma mir ca mai inchiriaza daca acolo este un santier... In privinta rezervarilor, ele se fac la baiatul patronului, prin telefon, iar el comunica administratorului cine soseste, asta datorita faptului ca nu exista semnal de telefon, (doar Cosmote intr-un anumit loc in curte) iar Romtelecomul nu poate fi auzit decat daca este cineva la parter, la receptie. Mirosul de care zici era inexistent in toamna trecuta; nici prietenii care au fost in februarie nu au sesizat ceva neplacut, prietena mea fiind foarte pretentioasa.

Ma gandesc ca poate s-au schimbat patronii, administratorii (sot si sotie) ?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
    dannek
    [29.07.10 20:34:01]

@radar

drumul nu are nici o legatura cu propietarul cabanei ti-a asumat riscul sa mergi acolo

Totusi curios ca din 2009 si pina in 2010 sau schimbat asa de multe si in rau dupa ce relateaza @trandafir si cred ca este obiectiva si fotografiile in fara cu cea de la gratarul totul pare cit de cit in regula.

[30.07.10 08:49:50]

Cf politicii site-ului, nu pot fi acceptate note (evaluari) daca nu ati fost cazati acolo.

Review invalidat; ramane totusi pe site cu titlul de informare/documentare

[30.07.10 11:37:14]

@trandafir 1970

Evident ca nu am stat. Nimanui nu cred ca i-ar fi convenit ca ceilalti turisti sa treaca pe la el prin camera sau invers sa iasa / intre din cabana.

Apartamentele sunt, intr-adevar, la capetele holului, insa accesul la mansarda (unde sunt alte camere duble) se face prin aceste apartamente (de aici si traficul prin camere).

Mirosul de care vorbesc era doar la parter. Cand urcai la etaj nu se mai simtea. Probabil in sezon mai rece nu se simte. Restaurantul sau locul unde se servea masa arata precum o cantina militara de trupa.

Pentru rezervare am comunicat prin e-mail (pentru ca la telefoane nu mai raspundea nimeni) cu un domn "F.C.", care m-a asigurat temeinic (3 mail-uri) ca rezervarea este asigurata, si doar "o parte" din terenul de 2500m este in constructie (in realitate este tot terenul), iar drumul este in regula. Pentru mine care venisem cu copii, aveam nevoie de spatiu pentru joaca, si cand ajung, ce vad: mormane de moloz, gropi, cabluri care ieseau din pamant, excavatoare, basculante, s. a. m. d. , care nu semanau deloc cu ce vazusem pe site-uri sau review-uri; cum sa mai stai aici !?

In ceea ce priveste reteaua COSMOTE (care exista in zona), nu cred ca era o problema pentru cei la care am facut rezervarile sa le fi transmis la administratori. Pentru ca la cabana s-a motivat ca acolo nu ar fi semnal si din cauza asta nu se pot transmite rezervarile. Si atunci i-am intrebat: "De ce mai fac rezervari daca nu se pot transmite si implicit rezerva?? "; "Cum spuneti ca nu aveti semnal aici cand peste tot scrie ca (si intr-adevar este) retea COSMOTE?? "; intrebari la care domnul ridica din umeri.

Nu sunt un tip pretentios. Dar cand vezi atata nesimtire...

Nu pot spune nimic despre administratorii cabanei pentru ca nu am petrecut prea mult timp cu ei (dar pareau destul de primitori).

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
    [30.07.10 12:19:56]

@dannek

pentru ca era prima data cand intram pe drumul ala, are foarte mare importanta cand te intereseaza starea lui.

mai ales ca eu cerusem informatii in alta parte de acest drum (de unde mi-au spus ca nu este ok si mergi pe riscul tau, daca vine ploaia...).

atunci l-am intrebat si tipul la care facusem rezervarea. el mi-a zis ca acum 2 zile el a fost acolo (cu un golf 5) si nu a avut probleme.

daca te uiti atent nici eu nu am avut probleme, dar daca ramaneam la cabana si ploua cu o zi inainte sau chiar in ziua plecarii (la cum se schimba vremea in zilele de azi...) nu mai ieseam.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
    [30.07.10 17:13:17]

@radar, persoana de contact, F., este cel cu care si eu am luat legatura pentru rezervare; este de fapt fiul patronului, el se ocupa cu rezervarile. Scuza-ma daca nu am inteles bine: tu ai vrut neaparat apartament? Apartamentul despre care spui, noua ne-a fost aratat de administrator in septembrie cand am fost; ni s-a parut foarte potrivit pentru 2 familii cu 2 copii, cum eram noi-daca nu gresesc, tin minte ca era mai intai apartamentul cu 2 camere, dreapta pat matrimonial si stanga canapea, o baie sau 2 (nu mai retin, rau imi pare ca nu am facut poze), iar in una din aceste 2 camere se afla o scara unde urcai pentru o camera cu un pat sau 2. Noua ni s-a parut foarte interesant sistemul, chiar am spus ca daca revenim si stam mai mult, noi luam camerele de jos, iar pe copii ii ducem sus, aveau baia lor, televizor. Apartamentul era atunci 150 lei, oricum ieseam in avantaj decat 2 duble, 80 lei/ camera. Insa nu inteleg de ce zici ca trecea toata cabana pe aici: apartamentul se afla la etajul 3, stiu ca are cheie la inceputul celor 2 camere mari! De ce nu ai luat o camera dubla? Primele 2 etaje sunt numai cu duble.

Ce e trist este faptul ca nu vi s-a spus in ce stadiu sunt lucrarile, este clar ca in asemenea santier linistea cautata nu prea mai exista... Insa, cand vor termina toata nebunie, cu siguranta cred ca va fi un loc cautat: stiu de la cei de acolo ca vor sa faca o piscina, un iaz cu pesti. De altfel, pe site-ul cabanei este mentionat faptul ca locatia se afla in curs de omologare, daca nu ma insel.

Nu fac reclama cabanei, nu am nici un interes, insa este un loc unde am zis ca voi reveni cu siguranta, dat fiind apopierea de Bucuresti, cadrul natural, pretul mic al cazarii raportat la calitatea serviciilor. Drumul de la pod pana la cabana, apoape 3 km, este forestier, merge paralel cu Negrasul. Si noi am prin a doua zi o ploaie noaptea si ne era frica ca ramanem acolo sau ca ne ia masina pe sus, insa nu a fost nici pe departe asa, dimineata era totul ok, mai putin Negrasul, care era tulbure.

Sincer, imi pare rau pentru week-end-ul tau ratat! Nu vreau sa promit, insa sper sa ajung in toamna pe acolo si voi reveni cu vesti despre ce s-a schimbat si daca este altfel decat ai gasit tu. Vacante placute si reusite, o zi buna!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
    [01.08.10 21:44:43]

@trandafir 1970

Rezervarea (de la Bucuresti) a fost facuta pentru 4 camere duble. Cand am ajuns acolo nu era nici o camera dubla libera (erau ocupate toate). Ni s-a oferit apartament de 6 persoane care este pozitionat la etajul 2 (180ron / noapte - nu am retinut pozitionarea canapelelor si al patului dublu si nici nu e important), prin care se face trecerea catre mansarda (etajul 3).

La mansarda mai sunt 3 sau 4 camere duble. Aceesul la acestea se face prin apartamentul de 6 persoane.

La sosirea noastra la cabana domnul avea in mana o hartiuta, unde ne asteptam sa ne regasim rezervarile, dar dumnealui isi nota acolo ordinea de ocupare a camerelor. Prin urmare, ocuparea camerelor se face: "primul venit - primul servit", si in nici un caz dupa rezervari.

Cat privesc lucrarile de modernizare, ele au fost mentionate in notificarea precedenta rezervarii, dar cu mentiunea ca, "doar o parte din curte este in constructie". Linistea despre care vorbesti se gasea, pentru ca pe perioada weekend-ului nu lucra nimeni acolo.

Despre drumul forestier, nu m-am referit ca "te ia apa in caz de ploaie", ci doar ca, la aproximativ 50m - 100m dupa ce ai intrat pe el (adica dupa ce ai trecut de pod) ESTE RUPT. S-a incercat si facut repararea lui, dar din cauza solului argilos si a utilajelor grele, s-au format sleauri, unde, in caz ca ploua "ramai pe burta" (te impotmolesti) cu masina, indiferent de marca (exceptand tractoarele). Noi, pentru ca am fost 3 masini, a trebuit sa ne ghidam (dirijam) unul pe altul sa putem trece. Fara nici un fel de exagerare, un renault clio si un ford fiesta au trecut sleaurile ruland cu cate jumatate din roata, de pe fiecare partea masinii pe pamant. Jumatatea cealalta nu calca pe nimic. Ceea ce inseamna ca daca ploua, pe acolo (si vorbesc doar de locul respectiv) nu se poate trece.

Inainte sa fac rezervarea comentariile voastre, al tau si al lui @need_alex a contat 60% in luarea deciziei. Restul de 40% au fost pozele si disponibilitatea camerelor.

Imi pare rau ca scriu asa randuri despre aceasta pensiune, dar cand ti se prezinta ceva, si acolo nu regasesti ce asteptai, (parerea mea) e normal sa revii cu un gust amar dupa asa o peripetie.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
    [01.08.10 22:40:59]

Inca odata regret@radar, ca nu a fost cum ti-am povestit noi pe aici...

[01.08.10 22:50:02]

si mie. mai ales ca eram foarte incantat dupa ce citisem ecourile voastre.

thetraveler*
    [19.05.11 20:20:11]

Salut!

Nu mai zice nimeni nimic legat de aceasta Cabana?

M-ar interesa sa stiu cum se prezinta anul asta.

bose
    [01.05.12 22:26:46]

Şi eu mă bazez mult pe acest sait atunci când aleg o destinaţie sau o cazare şi cred că e tare neplăcut când treburile nu sunt aşa cum am citit că ar fi. Spre norocul meu şi al prietenilor mei, până acum nu am avut surprize neplăcute. Încă mă bazez foarte mult pe sfaturile colegilor forumişti experţi în ale turismului de calitate.

În acelaşi timp, sunt sigur că sunt şi cazuri în care calitatea serviciilor la un hotel sau la o pensiune poate varia, chiar poate oscila între foarte bună în unele perioade şi foarte proastă în alte perioade. Acest lucru aduce grave prejudicii turismului, turiştilor şi nu în ultimul rând chiar destinaţiei respective.

Până la urmă, graţie internetului, mizeriile au început să se afle iar destinaţiile turistice cu ,,bube" vor dispărea negreşit!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

bose, dannek, radar, thetraveler*, trandafir 1970