ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.12.2012
ÎNSCRIS: 03.07.11
DEC-2012

Bine, dar cam scump

Buna ziua,

Cu ocazia minivacantei de Sf. Andrei am facut o mica excursie pe Valea Doftanei.

Programarea excursiei am facut-o in ultimul moment, la fel si rezervarea. Dupa mai multe telefoane am gasit liber la cabana Izvoarele Doftanei. Am discutat si pretul care mi s-a parut foarte mare. Pentru noi trei, doi adulti si un copil, pentru doua zile, ni s-au solicitat 700 lei pentru cazare si trei mese. Cum a fost singura pensiune gasita libera am acceptat pana la urma…

In dreptul orasului Campina ne-am desprins de DN1, din lungul sir de masini care se indreptau spre Valea Prahovei, bucurandu-ne de faptul ca am scapat de ambuteiajele familiare.

A fost prima data cand am vizitat Valea Doftanei. Drumul a fost destul de bun, asfaltat si destul de liber. Am admirat drumul in dreptul barajului Paltinu, cu serpentine si diferenta mare de nivel. Dupa cateva bajbaieli rezolvate cu ajutorul gazdei care ne-a ghidat telefonic am ajuns in sfarsit la destinatie. Din comuna Valea Doftanei am parasit drumul asfaltat si ultimii trei kilometrii i-am facut pe un drum destul de prost. Cabana este situata in padure, la baza unui versant impadurit.

Cabana este foarte mare- camerele sunt mari si inalte; la fel si baile. Sala de mese este foarte larga, cu un separeu pentru fumatori. In camera am avut un pat larg si un fotoliu pat. Am avut televizor cuplat la satelit. Internet wireless era doar in sala de mese. Apa la robinet nu este potabila. Semnal Orange nu exista, reapare la aprox 1 km de pensiune.

Doresc sa remarc faptul ca in pensiune era permis accesul cu animale de companie. Pe noi nu ne-a deranjat dar a fost o noutate, n-am mai vazut la alte pensiuni…. Si poate cineva este interesat de acest aspect.

Masa a fost ok, cu o combinatie intre produse locale si de la hipermarket. Dupa marimea portiilor cred ca am fi putut foarte bine sa luam demipensiune. Micul dejun era destul de bogat cu mezeluri, cascaval, ceai sau lapte si cafea. Masa de pranz si cina au fost mai mult decat suficiente: se servea si tuica sau visinata, vin alb sau rosu, iar desetul a fost nelipsit…

Curtea este larga dar cred ca nu este inca finalizata amenajarea ei. Exista si 2 bazine cred ptr o pastravarie, inca nefinalizata. La intrarea in pensiune sunt niste balansoare, chiar langa gura de vizitare a fosei, cu miresmele de rigoare…

Zona in sine este frumoasa, dar fara a fi speciala. Pentru un weekend, cred ca e ok. Noi ne-am plimbat pe drumul de acces, admirand culorile toamnei tarzii, si pentru a mai da cate un telefon. Zona de langa pensiune este destul de salbatica, incepand cu drumul desfundat, apoi vacile cu talangi si magarusii care pasteau pe marginea drumului. De peste drum se auzea susurul paraului Negras, intrerupt uneori de zgomotul camioanelor care carau busteni din padure. In apropiere era doar pensiunea Valea Negrasului. Primele case ale localnicilor erau undeva mai departe.

Dupa peturile si cutiile de bere aruncate peste tot cred ca pe timpul verii zona este una frecventata de amatorii de gratar la iarba verde…

Desi undeva pe sosea am vazut un afis care anunta ca zona este una de turism rural, nu prea am vazut interes din partea localnicilor in aceasta activitate. Bornele kilometrice varuite, facand imposibila citirea lor, si gunoiele din spatele curtilor oamenilor, denota faptul ca turismul nu este luat inca in serios. Cele cateva pensiuni din zona nu rezolva decat partial problema.

Ca o concluzie, am petrecut cateva zile placute, dar la un pret foarte mare. Probabil daca ne hotaram mai devreme am fi putut sa gasim oferte mai convenabile.

Va doresc vacante placute!

Trimis de Romeo2011 in 16.12.12 20:11:02
Validat / Publicat: 16.12.12 21:21:41

VIZUALIZĂRI: 4967 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Romeo2011); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Drumul de acces

• Alte impresii din această RUBRICĂCabana Izvoarele Doftanei: