ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.04.2024
REGIM MASĂ MD
EXCELENT

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Cazare excelentă în mijlocul târgului

B&B Xenia a reprezentat alegerea pentru cazare în noaptea petrecută la Palermo, capitala şi cel mai mare oraş al Siciliei.

Dacă drumul din Monreale şi până spre centrul capitalei s-a derulat preponderent prin mici sate sau periferii ale celor mai mari, odată ajunşi în buricul târgului străzile au început să devină tot mai strâmte şi înghesuite.

Cum GPS ne indica şi sfătuia să înaintăm fără grijă, îi dăm ascultare. Ştie el ce ştie…

Numai că nu cunoaşte interdicţia de a parca maşina pe străduţa indicată în adresa pensiunii. Şi suntem nevoiţi să o lăsăm la o distanţă de vreo 150 m, pe un teren devenit parcare în urma demolării unor cocioabe bănuiesc. Un localnic cam pricăjit şi şmecheraş, cu alură de interlop de speţă joasă, încearcă să ne coordoneze manevrele de parcare, asemeni unui poliţist de circulaţie.

Nu îmi convine defel mutra lui şi intuiesc încă dinainte de a coborî că ne va solicita taxă de protecţie.

Nici nu scot cheia din contact şi deja ne prezintă “domeniul lui privat” pentru care ni se cere o anumită sumă. Lăsăm bagajele în maşină şi îi comunicăm că doar căutăm pe cineva, apoi pornim spre  identificarea pensiunii.

A cărei proprietară ne transmite ferm că ar fi indicat să îi achităm parcagiului ceva mărunţiş decât să ne trezim dimineaţa următoare cu pagube (zgârieturi, oglindă crăpată sau pneu spart).

O fi el sicilian, dar eu sunt ardelean. Nu mă poate grăbi nimeni, astfel că ne întoarcem la maşină, o tragem în faţa pensiunii pentru descărcarea calabalâcului după care o iau încet spre găsirea altui loc de odihnă a maşinii.

Pe care îl găsesc, cu noroc, mult mai bine poziţionat în faţa unui bloc de locuinţe şi - evident  - mult mai în siguranţă. Cam la aceeaşi distanţă de hotel ca şi “cel privat” .

Problema locurilor de parcare este una notorie în toate oraşele iar în această zonă din Palermo devine mult mai precară din cauza vecinătăţii Mercato di Ballaro, o uimitoare piaţă locală ce se întinde efectiv pe străzile din cartier şi despre care o să rezerv un paragraf sau două  în episodul viitor.

Şi uite aşa, am scris o jumătate de pagină despre cazare şi nu i-am menţionat decât numele şi poziţionarea…

Camera se află într-un apartament situat la etajul întâi al unei clădiri vechi din centrul oraşului.

Intrat de pe casa scărilor, dai de un hol ceva mai lung. Intr-un capăt se află locuinţa gazdei iar în celălalt dai într-o sufragerie foarte cochetă şi curată, vesel colorată în nuanţe amestecate inspirat de roşu, alb, gri şi albastru în mijlocul căreia stă o masă albă cu 6 scaune.

Tot aici, cei găzduiţi au la dispoziţie un calculator şi o imprimantă dar şi o mica comodă, perfect integrată cromatic.

Din această încăpere porneşte un hol cu scări în urcare pentru oaspeţii uneia dintre camere.

Noi avem de trecut prin bucătărie, apoi suim 4 trepte, deschidem o uşă şi mai urcăm alte câteva să ajungem în cea care ne este rezervată.

Bucătăria prin care trecem este elegantă şi luminoasă, foarte curată şi cu un inventar ce satisface gusturile celor mai pretenţioşi clienţi.

Inclusiv un frigider vintage de culoare roşie şi un aparat de cafea, acelaşi stil şi pastel.

În cameră, dincolo de balustrada de fier forjat dăm de un pat ce ocupa cam jumătate din încăpere, foarte comod şi odihnitor pe timpul utilizării lui. Adică am dormit foarte bine!

Un dulap, o oglindă, un scaun şi un ghiveci cu flori de paie uscate au completat decorul acesteia.

Baia o găsim curată bec! , mai că strălucea de curăţenie, cu toate obiectele sanitare şi prosoapele de un alb imaculat. Oglindă modernă, cu neon aprins în mijlocul ei, articole de igienă personală şi un uscător de păr sunt alte obiecte de care te bucuri dacă le găseşti într-un loc de cazare. Chiar dacă nu le foloseşti pe toate, ultimul menţionat nemaifiindu-mi necesar de câţiva ani…

Aveam şi un mic balcon la dispoziţie, însă cu loc doar pentru a ieşi la soare şi a-ţi clăti privirea. Cu arhitectura clădirilor din preajmă şi cu sforile pe care îşi uscau vecinii rufele.

Gazdele au fost foarte amabile şi volubile, serviciile tehnice – adică internetul – au funcţionat fără cusur, micul dejun ne-a săturat iar toate cele prezentate până aici mă determină să ne felicităm pentru alegerea făcută şi să v-o recomand cu căldură.

Iar ca un plus menţionez apropierea de principala arteră pietonală a oraşului şi de Mercato di Ballaro, o experienţă de neratat de te afli în Palermo.

Trimis de Marius 72 in 02.04.24 15:03:19
    Validat / Publicat: 02.04.24 15:24:18
    • Alte destinații turistice prin care a fost: Federaţia Rusă, Austria, Belgia, Franţa, Croaţia, Estonia, Ucraina, Moldova, Spania, Germania, Cehia, Polonia, Slovacia, Ungaria, Serbia, Irlanda, Irlanda de Nord, Turcia, Grecia, Malta, Iordania, Portugalia, Bulgaria, Albania, Macedonia de Nord, Anglia, Scoția, Țara Galilor, Olanda, Slovenia, Vietnam

VIZUALIZĂRI: 282 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

• AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 35.00 EUR pe cameră

[02.04.24 15:23:27]

Mutat în rubrica "B&B Xenia, PALERMO" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

webmasterPHONE
    [02.04.24 17:16:25]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Pușcașu Marin
    [02.04.24 19:17:19]

@Marius 72: Frumos loc de cazare. Iar prețul pe care l-am văzut în caseta tehnică mi se pare excelent la ce sume aud în jurul meu la colegii care au mers în ultimul timp prin Italia, Franța, Spania.

Dar mai mult decât descrierea locului de cazare și a fotografiilor mi-a plăcut treaba cu sicilianul și ardeleanul. La o adică pun toți banii pe ardelean fără să stau prea mult pe gânduri .

Marius 72PHONEAUTOR REVIEW
    [02.04.24 22:04:39]

@Pușcașu Marin: Nu îmi plac astfel de oameni și mă feresc de ei, chiar dacă s-ar fi mulțumit și cu un singur euro pe zi.

E un gen de tupeiști pe care i-am remarcat, cu neplăcere, inclusiv in București (caz concret în jurul Federației Române de Fotbal).

Dacă nu găsesc un loc cât de cât sigur - și gratuit 😂 - prefer să las autoturismul într-o parcare supravegheată.

Dar ardeleanul are răbdare și caută...

adsoPHONE
    [02.04.24 22:52:36]

@Marius 72: Daca astepti suficient timp pe malul raului, la un moment dat vei vedea plutind toate cadavrele dusmanilor tai.

-vechi proverb ardelenesc-

Pușcașu Marin