ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.04.2024
ÎNSCRIS: 03.09.12
JAN-2024
Cuplu

Vacanță reușită în Krabi, Thailanda

Pentru că am fost foarte mulțumiți de vacanța din 2023 din Thailanda (vezi impresii), ne-am gândit să repetăm experiența, dar de această dată intr-o altă zonă, respectiv Krabi.

După mai mult studiu, am apreciat că cel mai frumos peisaj din Krabi, ar fi pentru noi, zona Railay Bay, o peninsulă uimitoare din Thailanda, cunoscută pentru stâncile de calcar, apele limpezi și plajele frumoase.

La noi, cazările din acesta zonă, nu sunt promovate, astfel că ne-am decis să mergem pe cont propriu.

PLANIFICARE, ORGANIZARE, BUGET

Biletele de avion și rezervările la hoteluri le-am achiziționat în luna octombrie 2023.

Per total ne-a costat aproximativ 3600 de euro, din care biletele de avion, 2330 de euro dus întors, cu tot cu locuri alese cu spațiu suplimentar la picioare.

Am ales 7 nopți de cazare în zona Railay Bay (2  hoteluri de 4*) și 3 nopți în Ao Nang la un hotel de 4*.

Am plecat pe 11 ianuarie 2024 si ne-am intors pe 23 ianuarie.

DRUMUL

Am zburat cu FlyDubai cu un Boeing 737 Max 8, la clasa economic, cu un singur coridor, cu câte trei locuri pe fiecare rand.

Am plecat din Otopeni la ora 14.55 și până în Dubai am făcut in jur de 4 ore 40, a urmat o escală de 3 ore 50, după care pe segmentul Dubai-Krabi am zburat circa 6 ore 40, ajungând în Krabi în jurul orei 11.15.

La întoarcere am făcut aproape 7 ore 45 pe segmentul Krabi - Dubai, escală de 1 oră 30, după care 5 ore pe segmentul Dubai- Otopeni.

Krabi - Dubai nu a avut întârziere, în schimb Dubai - Otopeni a întârziat 20 de minute.

Compartimentarea și spațiul din avion, mi-au plăcut mai mult decât la avioanele de la Qatar Airways cu care am zburat anul trecut (Airbus A330).

Mi s-au părut scaunele mai confortabile și prezentarea video 3D a traseului și detaliile de zbor, mai moderne și mai interesante.

Și mâncarea mi s-a părut mai gustoasă decât cea de la Qatar, însă mai puțin diversificată.

În schimb, la segmentul băuturi, jale, gratuit a fost doar un recipient de plastic cu apă îmbuteliată de 250 de ml, restul băuturilor fiind contra cost.

Avionul are și o zonă de business, cu câte 2 scaune de o parte și de alta a coridorului, cu spațiu pentru fiecare de întins picioarele.

La economic pachetul de bază cu filme și muzică de pe monitorul tv, costa 20 Aed.

Față de Qatar, nu am primit pătură, ochelari de somn și pernă.

Escala in Dubai mi s-a părut deosebit de plăcută!

E clar că Dubaiul e axat pe lux!

Nici aeroportul nu face o excepție!

Terminalul 2 este atât de frumos, cu magazine strălucitoare, restaurante și cafenele, săli de așteptare spațioase, cu scaune tip șezlong, pe care să-ți întinzi picioarele, benzi rulante străjuite de palmieri, totul creat pentru a-ți induce o senzație de confort, de parcă ai fi intr-un mare Mall.

De ex. nu am mai văzut nicăieri un magazin cu bijuterii din aur, în mijlocul căruia se afla un palmier decorativ din lingouri aurii!

Aeroportul din Krabi este ceva mai mare decât cel din Băneasa, dar mult mai modern.

În Krabi a trebuit să plătim viza 2000 bath de persoană, a durat foarte puțin (cei din alte țări precum Germania, Polonia, Elveția etc. sunt scutiți de viză).

La control pașapoarte ne-au luat amprentele și ne-au făcut o scanare oculară, de asemenea trebuia să declari unde vei fi cazat pe perioada șederii.

Din aeroport am cumpărat o cartelă sim turistică cu internet nelimitat pe o perioadă de 10 zile, care a costat 500 baht.

MIJLOACE DE TRANSPORT

Din aeroport am cumpărat de la un ghișeu un transport până la primul hotel (800 baht) în care a fost inclus, un taxi care ne-a dus circa 45 de minute până în portul Ao Nam Mao, iar de acolo am plecat cu o barcă cu botul lung, circa 10 minute, până la pontonul plutitor din Railay Bay Est.

La plecare spre Ao Nang, am luat tot o barcă cu botul lung din Railay Bay Vest (200 baht), călătoria fiind de aproximativ 20 de minute, iar la sfârșitul sejurului, în ultima zi am luat un taxi spre aeroport, care ne-a costat 500 de baht (timp transfer 40 de minute).

COSTURI SUPLIMENTARE

Cu tot cu transport local, mâncare, băuturi și alte cumpărături, am mai plătit 250 de euro.

VREMEA, TEMPERATURI

Din fericire pentru noi, am prins o vreme grozava!

Timp de 10 zile am avut cer senin, doar cu citiva nori si intr-o singura noapte, cand eram in Ao Nang, a plouat timp de 2 ore.

Am surprins apusuri de soare minunate, iar marea a fost linistita, fara valuri si calda.

Temperaturile au fost de 35 grade ziua si 24 pe timp de noapte, iar marea in jur de 27,28 de grade.

Cand am plecat in vacanta, in Gura Humorului erau – 16 grade si cand am ajuns in Krabi erau 34 de grade.

La intoarcere, in Otopeni erau – 8 grade.

SATISFACȚIE, RAPORT CALITATE PREȚ

Am fost foarte mulțumiți!

Chiar sunt mândră că ne-am descurcat foarte bine pentru a doua noastră ieșire pe cont propriu in străinătate și mulțumesc bunului Dumnezeu pentru tot!

Drumul a fost lung, dar l-am suportat mai ușor decât în 2023, cazările au fost peste așteptări, iar peisajele și locurile vizitate de vis!

O vacanță minunată, ceea ce vă doresc și vouă să aveți!

Trimis de elenaadina in 01.04.24 06:24:58
Validat / Publicat: 04.04.24 06:49:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA

VIZUALIZĂRI: 383 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 aeroport Dubai

elenaadinaPHONEAUTOR REVIEW
[01.04.24 08:20:32]

Bună ziua.

Vă rog să publicați articolul pe data de 4 aprilie.

Mulțumesc!

[04.04.24 06:54:08]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vacanța în Krabi, KRABI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Vacanța în Thailanda]

mprofeanuPHONE
[04.04.24 08:43:46]

@elenaadina: Frumoasă vacanță ați avut! Dacă ați fost atât de departe pentru a doua oară pe cont propriu, sigur veți mai repeta! Plecarea într-o zonă caldă și plăcută pe timp de iarnă este o experiență ce te transpune parcă în altă lume, schimbare totală, altceva.... Felicitări!

elenaadinaPHONEAUTOR REVIEW
[04.04.24 11:05:34]

@mprofeanu:

Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și cuvintele frumoase!

Da, exact cum ați remarcat, sunt locuri care te inspiră, te încarcă pozitiv, ți se strecoară în suflet, iar apoi devin o bucățică din tine și îți dorești din tot sufletul să revii!

Bineînțeles că pentru a fi pachetul complet trebuie să fii sănătos, să dispui de timp și de o oarecare libertate financiară.

Vă îmbrățișez și Vă pup cu drag! 🤗😘

mprofeanu