ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.03.2023
DIN: Gura Humorului [SV]
ÎNSCRIS: 03.09.12
JAN-2023

Pentru prima data in Phuket – o vacanta reusita

De mulți ani cochetam cu ideea unei excursii în Thailanda, numită și Tara zâmbetului, pe bună dreptate, pentru că aici marea majoritate a oamenilor zâmbesc, transmițându-ți și ție energia lor pozitivă!

Cochetam, dar nu făceam nimic în acest sens, până când un coleg mai tânăr m-a trezit la realitate: ce mai așteptam, să împlinesc 70 de ani și să-mi pârâie toate oasele?!?

(Scuze pentru cei cu acestă vârstă, cu siguranță sunt și oameni sănătoși printre ei, dar totuși e una să călătorești la 50 și alta la 70!).

Așa că m-am apucat de studiu și la momentul potrivit am cumpărat în luna august 2022 un sejur de 7 nopți de la un tour-operator din România, pentru luna ianuarie 2023 in Phuket.

Vacanța m-a costat cu tot cu cazare, transport, excursii la fata locului, mâncare și cumpărături în jur de 4400 de euro.

Foarte scump, mi-au spus niște compatrioți pe care i-am cunoscut în Phuket și care veniseră pe cont propriu, plătind 4600 euro, 21 de nopți cazare cu mic dejun la 3* în locații diferite +avion dus întors 2 adulți!

Deci, atenție!

Da, acum sunt de acord cu ei, totuși în luna august, fiind la prima experiență pe o destinație mai îndepărtată, nu am vrut să risc, nici nu știam cum va suporta corpul fizic drumul lung și obositor!

Deci, concluzionând, până la destinație, cu tot cu avion, (Qatar) escală (Doha) transfer hotel in Phuket, am făcut 29 de ore!

O performanță pentru mine, nu m-aș fi crezut în stare!

Ce pot să zic despre Thailanda, e o țară uimitoare, cu peisaje incredibile, munți impunători, cu forme ciudate, acoperiți de vegetație sau doar stâncoși, azvârliți parcă în mare, plaje cu nisip fin parcă rupte din rai, lacuri cu ape de o frumusețe ireală, jungle impresionante ce te însoțeau dea lungul drumului și multe, multe altele, dar să nu uităm poporul thai, oameni modești, cu mult bun simț și bună dispoziție, cu faţa toată un zâmbet, atât de serviabili și săritori în a-ți îndeplini orice dorință, până într-atât încât să te facă să te simți zeu!

Cel puțin așa i-am perceput eu pe cei pe care i-am întâlnit în timpul vacanței mele!

Nu am să uit salutul lor cu mâinile împreunate ca de rugăciune și cuvintele pe care le rosteau cu accent alungit pe ultimele vocale... ceea ce ne distra mereu pe mine și pe soțul meu!

Da, am avut cazare doar 7 nopţi, dar pentru că în prima zi am ajuns la hotel la ora 10.00 și am primit camera la 11.00, iar în ultima zi, am plecat seara la 19.00 la aeroport, am simțit că am stat 8 zile.

Despre vreme:

Vremea a fost caldă și umedă, cu temperaturi cuprinse între 25 și 30 de grade pe timp de zi și 21 și 23 de grade pe timp de noapte.

Deși se simte umiditatea în aer, totuși ea nu este atât de deranjantă, ca cea din Antalya în lunile iulie și august.

Marea a avut în jur de 27,28 de grade.

Pe timpul șederii noastre în zona Phuket, din 8 zile, 3 au fost cu precipitații sporadice, iar una a plouat torențial aproape 20 de ore și a scăzut temperatura atât de mult încât în ziua următoare s-a publicat că a fost cea mai scăzută temperatură locală din ultimii 40 de ani! (doar 17 grade, anomalie climatică).

Phuket este o destinație foarte ofertantă, nu ai cum să te plictisești, sistemul lor de turism este foarte bine pus la punct, sunt foarte bine organizați și foarte punctuali (experiența mea).

Totuși 8 zile sunt prea puține, sunt multe excursii optionale si trebuie sa te mai si relaxezi….

Având în vedere numai câte insule are Thailanda, nu mai spun de continent și Bhangok, fiecare cu minunățiile lui, ori faci mai multe sejururi in mai multi ani, ori un sejur de mai multe saptamani pentru a vizita cat mai mult…

Am avut o vacanță activă, am combinat plăcutul cu utilul și de abia aștept în articolele următoare să vă povestesc pe îndelete.

Până atunci,

Vă doresc pace, gandire si trairi pozitive tuturor!

Trimis de elenaadina in 03.03.23 08:56:57
Validat / Publicat: 03.03.23 10:00:11
  • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA

VIZUALIZĂRI: 4847 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Vacanta in Phuket, Thailanda
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 51900 PMA (din 40 voturi)

Carmen Ion
[03.03.23 10:29:06]

@elenaadina: Ai dreptate, la 70 nu e la fel ca la 50 de ani... Cum mă apropii de prima vârstă menționată, ți-o spun din proprie experiență.

O singură excursie dintr-asta, la mare depărtare, am făcut la viața mea. La 35 de ani am fost în Singapore, zbor cu 2 escale, a doua la Bangkok. Și chiar tânără fiind, tot am ajuns cu picioarele umflate și complet năucă din cauza diferenței de fus orar. Dar bineînțeles că a meritat...

La vremea aceea îmi propusesem să ajung și în alte locuri din Asia, plus America de Sud, dar soarta a vrut altfel, așa că m-am mulțumit cu Europa. Nu că mi-ar părea rău... Și cu timpul, claustrofobia și răul de mișcare, de care am suferit din tinerețe, s-au agravat, așa că deplasările lungi au ieșit complet din discuție.

Deci bine faci aventurându-te la 50 de ani spre destinații dintr-acestea exotice. Și după experiența căpătată, poate că pe viitor vei sta mai mult în fiecare dintre ele, nu numai pentru a le studia mai aprofundat, ci și pentru că nu știi ce se poate întâmpla în viață și trebuie să profiți la maxim de orice oportunitate.

[03.03.23 11:20:46]

Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

În primul rând te felicit că te apropii de acea vârstă (nu aș fi crezut!) și că ai călătorit atât de mult până acum, ceea ce vă doresc în continuare, mulți, mulți ani, să fiți sănătoși!

Așa este, viața e plină de surprize și merită să valorifici orice oportunitate și să te bucuri la maxim!

Vacanțe cât mai reușite să aveți în acest an cu bucurii și sănătate! ????

doinafil
[03.03.23 13:06:59]

Nu ai de ce să-ți ceri scuze! Și noi suntem printre cei sănătoși, la 74 și 73 ani, Slavă Domnului! Dar una este să mergi la drum lung la 50 și alta la peste 70. Mihai mereu îmi spune, ca și colegul tău:

... ce mai așteptam, să împlinesc 70 de ani și să-mi pârâie toate oasele?!?

El crede că mai are 50, cel puțin așa-mi spune, dar eu nu mă simt deloc ca la 50, pentru că la 50 mă simțeam ca la 30!

Oasele nu chiar ne pârâie (la peste 70), mai scârțâie când le obligăm să meargă mult pe jos. Dar nu-i ușor să ținem pasul cu voi, cei mai tineri! Așa că îți doresc să mergi acum, când ești tânără și poți, cât mai mult și cât mai departe!

Referitor la prețul excursiei și durata ei:

Este o informație interesantă, care îmi dă de gândit! , dar după experiența cu Cabo Verde, mai stau să reflectez!

Într-adevăr, imaginile sunt de vis și, măcar, pentru asta cred că a meritat să fi făcut efortul de-a ajunge acolo!

Felicitări și...

[03.03.23 14:08:00]

"Și noi suntem printre cei sănătoși, la 74 și 73 ani, Slavă Domnului! "

Nu se vede, credeam că aveți până în 60!

Arătați foarte bineee!!

Mulțumesc frumos pentru urări!

Doamne ajută să vă bucurați în continuare de multă sănătate și să aveți parte de bucurii și excursii frumoase!

☺️????????

robert
[03.03.23 17:03:30]

@elenaadina: foarte bine te-au sfătuit cei mai tineri. După un anumit număr de ani este muuult mai greu să te deplasezi departe de casă, dar nu imposibil.

De asta și eu încerc cât mă mai țin puterile să fac multe călatorii în afara Europei. Pentru Europa o să am destul timp la pensie.

După ce te vei mai experimenta sunt sigur că vei găsi variante mai convenabile. Oricum este un bun început în care ai descoperit diversitatea și frumusețea lumii. Sincere felicitări!

doinafil
[03.03.23 19:41:19]

@elenaadina:

Nu se vede, credeam că aveți până în 60!

Poate că nu se vede, dar se simteeeeee...

Arătați foarte bineee!!

Ești o drăguță când ne complimentezi așa de frumos! și-ți mulțumim amândoi!

webmasterPHONE
[04.03.23 08:49:31]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

elenaadinaAUTOR REVIEW
[04.03.23 09:20:48]

@robert:

Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

"Și mie mi se pare un preț cam ridicat. Noi am fost în Thailanda in 2013 parcă și ne-a costat pentru 3 persoane 3000 de euro și am mai cheltuit acolo 1000 USD, 9 nopți în Krabi și 4 în Bangkok! "

Asa este, ce sa facem daca a crescut pretul biletelor de avion?

M-am uitat in ianuarie si la economic costa 1600 de euro de persoana dus-intors, foare mult!

"După ce te vei mai experimenta sunt sigur că vei găsi variante mai convenabile. "

Doamne ajuta!

Si eu imi doresc ????

nicole33
[04.03.23 10:13:24]

@elenaadina:

Mare dreptate a avut colegul şi bine ai făcut că te-ai mobilizat şi sunt convinsă că o vei face şi în continuare, pentru că "pofta vine mâncând" .

Pe mine Thailanda nu m-a atras în mod deosebit, era, cum să spun, undeva mai pe la coada listei de dorinţe şi nu doar din cauza distanţei, însă se pare că nu m-am informat eu suficient, iar acum este prea târziu .

M-am încumetat să trec Atlanticul abia la aproape 44 de ani. La dus, zborul lung m-a afectat doar din cauza nevoii de a fuma (Shame on Me!), nerăbdarea de a începe o vacanţă mult visată făcându-mă să trec chiar uşor peste cele nouă ore de zbor efectiv din Madrid. La întoarcere, am avut zbor de noapte şi a fost mult mai neplăcut, nu am putut adormi din cauza unuia care sforăia în spatele meu, mi s-au umflat şi picioarele şi eram cam zombi la aterizare. Am revenit în aceeaşi destinaţie un an mai târziu şi a fost mai bine, asta dacă nu pun la socoteală întârzierea de cinci ore de la plecare, cauzată de o problemă tehnică, chestie care m-a enervat.

Încă mai regret vacanţa exotică planificată pentru 2020 şi anulată/ratată din motive de pandemie, fiind puţin probabil să mai revin vreodată la acele planuri.

Vacanţe cum îţi doreşti!

elenaadinaAUTOR REVIEW
[04.03.23 11:46:29]

@nicole33:

"Pe mine Thailanda nu m-a atras în mod deosebit, era, cum să spun, undeva mai pe la coada listei de dorinţe şi nu doar din cauza distanţei, însă se pare că nu m-am informat eu suficient, iar acum este prea târziu. "

Nu se stie niciodata, hai sa fim optimiste, nu numai cu privire la Thailanda, ci cu orice destinatie!

"Mare dreptate a avut colegul şi bine ai făcut că te-ai mobilizat şi sunt convinsă că o vei face şi în continuare, pentru că "pofta vine mâncând"

Doamne ajuta! ????

"mi s-au umflat şi picioarele şi eram cam zombi la aterizare. "

Si eu tot asa, dar mi-am revenit si acum as lua-o de la capat!

"Sfatul meu este să profiţi la maxim de anii aceştia abordând cu prioritate destinaţiile cele mai îndepărtate şi apoi pe celelalte mai accesibile. "

Asa intentionez, dar nu depinde doar de mine... vom vedea ce ne aduc vremurile, oricum eu raman pozitiva...

Multumesc pentru vizita si ecou si o duminica minunata va urez cu sanatate si bucurii! ????

[04.03.23 13:35:59]

@elenaadina: Frumos sejur, frumoasă și exotică țară! Ați avut cea mai bună și scurtă rută, mă refer la avion cu escală în Qatar. Ați stat mai puțin în avion, 9 ore, partea cea mai lungă a traseului, Doha - Phuket. Noi am prins o ocazie cu Air France la 500 euro de persoană și am avut escală la Paris mergând circa 14 ore până la Bangkok, mult...

nicole33
[04.03.23 13:58:47]

@mprofeanu:

La asta mă gândeam şi eu ca fiind varianta optimă de zbor. Desigur şi preţurile sunt pe măsură, dar merită un ban în plus pentru a scuti nişte ore bune petrecute prin avioane.

Preţul a fost super avantajos, nu mai prinzi acum asemenea oferte, dar nu e logic să zbori spre vest când vrei să ajungi în est ????

[04.03.23 14:34:38]

@nicole33: Așa este, nu zbori spre vest ca să ajungi în est. A fost prima mea ieșire transcontinentală și nu prea știam multe, atunci m-a tentat prețul, cred că eram cam inconștientă... Oricum din motive de sănătate nu voi mai putea face asemenea ieșiri, cine știe poate pe aici prin Europa.

[04.03.23 19:08:06]

@mprofeanu:

Mulțumesc frumos pentru vizită și ecou!

Pe segmentul Doha-Pukhet am făcut cu avionul 6 ore și 30 de minute, iar la întoarcere 7 ore.

Pe segmentul București-Doha am zburat 4 ore 40 minute.

Escala in aeroport la Doha a fost aproape 7 ore la dus și 8 ore la întoarcere pe timp de noapte.

Iar de la Gura Humorului la Otopeni 7 ore. ????????

☺️????

[04.03.23 20:03:18]

@elenaadina: ????????????

Rodel
[06.03.23 15:31:29]

Imagini superbe! Fiica mea tocmai ce s-a întors din Thailanda (Krabi) încântată de extraordinarele locuri vizitate, dar nu și de lunga călătorie. Așa că eu mă mulțumesc să citesc/ascult impresii, să admir poze. Nici măcar nu visez...

Felicitări pentru excursie, impresiile și pozele postate!

[06.03.23 17:17:10]

Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Krabi e următoarea destinație!

????????????

[13.03.23 22:13:00]

@elenaadina: O excursie minunata! Cat despre bani, cred ca ai dreptate, poate ca la prima experienta esti ceva mai prudent, cred ca la urmatoarea experienta (daca ti-o doresti) va fi altfel. Sanatosi sa fim ca restul mai vedem noi, iar varsta este doar o experienta in plus.

Pozele sunt superbe, felicitari, votat cu mare drag.

[14.03.23 09:08:55]

@mishu:

Mulțumesc frumos!!!

????????????????

Pușcașu Marin
[31.08.23 20:11:14]

@elenaadina: Sawasdee Kha

Luati-va inima-n dinti si organizati-va voi excursiile asa cum va place. Pe langa avantajul financiar, care nu e deloc neglijabil, ai libertate de miscare, stai cat vrei. Plus ca la cat ai de zburat pana acolo si la ce ofera, e pacat sa stai numai 7 zile. Din cate stiu eu, nu stiu daca informatia este exacta pentru ca eu nu mai folosesc serviciile agentiilor de turism de muuuult timp, sejururile sunt de 7 sau multiplu de 7 zile.

[01.09.23 09:46:29]

@ghisor:

Da, 7.

Așa intenționăm să facem pe viitor și aveți toată admirația mea pentru că vă descurcați singuri!! ????????????

doinafil, elenaadina, mishu, mprofeanu, Pușcașu Marin, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Phuket: