ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.03.2024
ÎNSCRIS: 27.08.17
AUG-2023
Cuplu

Wattens, locul nasterii cristalelor Swarovski

La 15 km de Innsbruck se afla Wattens, locul in care Daniel Swarovski deschide in anul 1895 o fabrica de taiat cristale, care a luat avant si a devenit un brand binecunoscut in intreaga lume. In anul 1995 compania a celebrat cea de-a 100 aniversare deschizand aici un fascinant parc tematic, Swarovski Crystal Worlds (Kristallwelten).

Nu aveam cum sa-l ratam, asa ca, dupa ce am lasat masina in parcarea generoasa, ne-am indreptat spre intrare, la casa de bilete. Aglomeratie mare, pret idem (23 euro/persoana) insa  si curiozitate, pe masura.

In parcul ce se intinde pe 7,5 hectare am descoperit cateva opere de arta contemporana, create de artisti de pe tot globul, in care cristalele sunt nelipsite. „Prolog III” este una dintre ele, sub forma unei roti imense din otel, in interiorul careia, pe o plasa sunt prinse mii de cristale in forma picaturilor de ploaie, care in soare reflecta lumina.

„Carousel” , in alb-negru, sobru si elegant, este o alta creatie impodobita cu milioane de cristale Swarovski. Designul monocrom straluceste cu 15 milioane de cristale Swarovski pe 12 panouri de tavan si 16 panouri de perete.

Cea mai mare lucrare de acest gen din lume este insa„Crystal Cloud & Mirror Pool” . Norii de cristal formati din aproximativ 800.000 de cristale Swarovski montate manual plutesc deasupra bazinului negru cu oglinda.

Dupa o tura de parc, ne-am apropiat de muzeul propriu-zis, Uriasul cu ochi de cristal, din gura caruia se revarsa o cascada. Taramul Uriasului gazduieste o colectie de obiecte pretioase placate cu cristale Swarovski, in 18 Camere ale Minunilor, intr-o lume a fanteziei si a miracolelor.

Fiecare camera are tematica si coloritul sau, artistii si arhitectii din intreaga lume interpretand cristalele in felul lor.

Lumea subterana a Uriasului incepe in„Blue Hall” , cu peretii pictati in culoarea „International Klein Blue” , unde sunt prezentate lucrari precum „Persistenta memoriei” a lui Salvador Dalí, „Nana purtatoare de cristal” , armasarul negru „Chetak” , reprodus in marime naturala, cu harnasament indian cu cristale Swarovski si Zidul de Cristal, un perete inalt de 11 metri si lung de 42 de metri, incrustat cu cristale de culori si marimi diferite.

In mijlocul incaperii este expus cel mai mare cristal slefuit vreodata din lume, Centenarul, ce cantareste 62 de kg, are 310.000 carate, dar si cel mai mic cristal din lume, cu 17 fatete si doar 0,7 milimetri, pe care il privesti prin lentile care maresc foarte mult imaginea.

De la semiobscuritatea primei incaperi, am trecut in sala luminoasa numita„Silent light” , ce reprezinta arborele de cristal, ce seamana cu un brad incarcat de zapada. 150.000 de cristale Swarovski stralucitoare, incantatoare, sclipesc precum gheata, rece si misterios, la o temperatura de pana la la –10° Celsius, conturand un peisaj autentic de iarna.

„Crystal dome” este format din 595 de oglinzi care creeaza un efect special de infinit si senzatia de a fi in interiorul unui cristal imens. 8 dintre oglinzi sunt asa-numitele „oglinzi spion” care ascund obiecte ce reprezinta coroane regale, create de artisti. Lumina se schimba pe fundalul muzical, trecand din culori calde, auriu, galben, rosu, in culori reci argintiu, verde, albastru, violet. Crystal Dome este un loc popular pentru nunti, datorita spectaculozitatii acestuia.

Cea mai aglomerata si interesanta incapere este„The art of performance” , unde au fost adunate tinute emblematice de pe ecran și scena, ale vedetelor de la Hollywood. Tinutele originale purtate de Elton John (Fracul original „EJ” si cea din filmul „Rocketman” ), Lady Gaga (Topul si pantalonii scurti originali din plasa de cristal Swarovski purtati in Saturday Night Live) stau alaturi de recreari ale smokingului original purtat de Marlene Dietrich in filmul „Blonde Venus” din 1932, rochia Moschino Chandelier a lui Katy Perry pe care a purtat-o ​​la Met Ball in 2019. Alte piese interesante sunt coroana originala a reginei Victoria din „The Young Victoria” , pantoful din cristal al Cenusaresei, bijuteriile purtate de Marilyn Monroe atunci cand interpreteaza melodia Diamonds are a girl's best friend, precum si rochia multicolora Foraeva a lui Björk. In„Lattice Sun” , podul profund simbolic ne conduce printr-un peisaj fascinant de cristale si oglinzi ce intensifica iluzia spatiala a vizitatorului.

In camera numita„Ready to love” suntem condusi de-a lungul unei scari sclipitoare care transmite mesaje de dragoste, pe ritmuri indiene. In Palatul iubirii indian ce sclipeste sub lumini de neon orbitoare, inima este simbolul ce stapaneste si cucereste totul. Inimile din aceasta camera sunt lucrate manual cu diverse tehnici traditionale indiene, in culori vii, obositoare ochiului.

„Ice alley” , aparent pare un coridor gol, insa prinde viata pe masura ce pasesti. Fiecare pas pe care il faci este insotit de scartait si trosnet, ca si cum ai fi pe o suprafata inghetata, fiecare pas provocand mici fisuri in gheata.

„Umbra” este o instalatie walk-in facuta din lumina si culori calde, in care se poate experimenta sufletul cristalului, teoretic, pentru ca practic, eu nu am inteles acest concept.

„Transparent Opacity” se refera la ambele aspecte aparent contradictorii: transparenta si impenetrabilitatea sa.

„Chandelier of Grief” are in centru elementul candelabru rotativ din cristale Swarovski, al carui luciu prinde viata intr-o camera captusita complet cu oglinzi. Camera creeaza iluzia de a fi intr-un spatiu infinit.

„Studio Job Wunderkammer” este o incapere circulara, decorata cu oglinzi si vitralii, in mijlocul careia se afla un munte alb. Ajungand la o altitudine de cinci metri, varful este acoperit cu un strat alb de cristale stralucitoare ce imita zapada. O locomotiva electrica anima muntele, serpuind de-a lungul liniei de tren ce trece prin tuneluri pe langa cladiri si monumente emblematice, precum Statuia Libertatii din New York, Big Ben din Londra, sculptura lui David de Michelangelo și chiar Gara Centrala din Anvers. Unele sunt imbracate in bronz si aurite cu aur de 24 de karate, pictate manual cu detalii bogate.

„La Primadonna Assoluta” este dedicata sopranei Jessye Norman, care a primit nu mai putin de cinci premii Grammy.

„Eden” este o padure, dar nu una obisnuita, vizitatorii intrand in ea pe intuneric, urmand o poteca ce serpuieste printre structuri de alama lustruita si pietre sub forma unor cristale mari luminate in diverse culori, care se reflecta in oglinzi care par a te conduce printr-un labirint.

In„Famos’’, patru repere arhitecturale sunt expuse: Taj Mahal din Agra, Piramida lui Keops din Giza, Mausoleul Lenin si New York Empire State Building, aratand tehnica deosebita Swarovski de a taia cristalul.

Piramida Keops cantarește 105 kilograme, iar Empire State Building este format din 386 de parti individuale. Interesante sunt filmuletele amuzante care ruleaza in interiorul cristalelor, prezentandu-i, de exemplu, pe Lenin in mausoleu sau o mumie in piramida, care se misca.

Mult mai putin spectaculoase sunt urmatoarele incaperi, incepand cu „55 Million Crystals” , un tablou temporar, care isi schimba forma fara sa-ti dai seama.

Urmeaza „El Sol” , format din 2.880 de cristale Swarovski personalizate, in centru aflandu-se o sfera de LED-uri, a caror lumina este divizata de fatetele interioare ale cristalelor taiate precis, astfel incat sa creeze o suprafata dinamica care aminteste de soare.

„Heroes of peace” este dedicata temei pacii, tehnologia inovatoare de proiectie facand posibila intalnirea hologramelor in marime naturala ale persoanelor care au castigat Premiul Nobel pentru Pace sau care si-au dedicat viata temei pacii.

Zona„Timeless’’ spune istoria Swarovski si a cristalului, de la infiintarea companiei pana astazi, evolutia cristalului in toate fazele sale istorice.

In final, am ajuns in paradisul cumparaturilor din magazinul “Crystal Stage” , cel mai mare magazin de cristale Swarovski din intreaga lume, in care se gasesc bijuterii sau suveniruri pentru toate buzunarele.

Mi-a placut ceea ce am vazut, in special in primele incaperi si sunt convinsa ca nu doar eu am fost impresionata, locatia fiind aglomerata si vizitata de foarte multi turisti, din intrega lume.  Am parasit lumea subterana a Uriasului si stralucirea cristalelor, intorcandu-ne la viata reala, cu vremea neprietenoasa, continuand drumul spre Insbruck.

Trimis de geani anto in 29.03.24 19:41:40
Validat / Publicat: 29.03.24 20:12:04

VIZUALIZĂRI: 174 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

crismisPHONE
[30.03.24 09:39:59]

@geani anto: Interesant! Am ajuns astă iarnă în zonă și, după ce am vizitat Innsbruck, ne-am îndreptat spre cazarea pe care am avut-o în apropierea lacului Achensee. Știam de acest muzeu, să ne fi oprit la el atunci, seara, era cam târziu (cred că închisese deja), iar a doua zi ar fi însemnat să ne întoarcem câteva zeci de km, șoferul a refuzat categoric, deci ne-am continuat drumul spre Salzburg.

Fain l-ai prezentat și faine poze!

crismis
Alte impresii din această RUBRICĂMuzeul Swarovski [Wattens]: