ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.03.2024
REGIM MASĂ faraMasa
BUN

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

O cazare în inima părţii istorice a oraşului

În Trapani am ales să stăm două nopţi la Casa Vacanze Penelope, un apartament cochet situat la parterul unei clădiri istorice, la câţiva paşi de portul vechi şi piaţa de peşte.

Am avut norocul să descoperim o parcare gratuită la 50 metri de imobil, unde am lăsat Nissan-ul Micra să lenevească o zi întreagă şi două nopţi tot întregi. Pe străduţele înguste ale cartierului îţi era interzis să staţionezi iar pe altele chiar să intri cu autoturismul.

Am aşteptat vreo 5-10 minute până au sosit proprietăreasa însoţită de fata ei, menirea ultimei fiind aceea de a discuta cu noi în engleză şi a face traducerile între gazdă şi musafiri.

Amândouă ne-au făcut o prezentare a apartamentului, doamna în italiană iar odrasla în engleză. Adevărul e că înţelegeam destul de bine şi primele explicaţii câtă vreme erau acompaniate de indicaţii executate cu braţele, ni se deschideau uşile şi ni se arăta inventarul.

Care conţinea cam tot ce ţine omul la casa lui, de la maşină de spălat şi frigider până la fier şi masă de călcat. Până şi pubele de gunoi având capace de diferite culori în vederea depozitării selective şi a reciclării.

Odată descuiată şi dată la o parte uşa de la intrare ajungi într-un vestibul cu un fotoliu, o măsuţă şi patru scaune ce ne-a servit şi drept loc de servit micul dejun în cele două dimineţi.

În stânga se afla bucătăria cam înghesuită însă cu o grămadă de aparate, veselă şi condimentele plus sosurile pentru bucate.

În dreapta dădeai de dormitorul spaţios în care trona un pat mare, ce s-a dovedit a fi şi foarte confortabil. În faţa acestuia un dulap şi un fotoliu iar de-a latul lui o etajeră, toate vopsite în albastru, culoare regăsită şi la feţele de pernă şi rama patului.

Din această încăpere aveai acces la baia destul de strâmtă dar curată.

Internetul funcţiona la parametrii buni, suficient pentru o verificare a mailurilor şi comunicarea cu familia la ceas de seară pentru transmiterea impresiilor.

La 50 metri de cazarea noastră se afla locul din care aveai ocazia să vezi cel mai frumos apus din Trapani, motiv de prezenţă a numeroşi localnici sau turişti în respectivul interval de timp.

Iar undeva în spatele clădirii am dat de un aprozar ce expunea pe trotuar şi în mica încăpere produsele locale, fructe şi legume, iar clienţii discutau cu vânzătorul în acel dialog văzut prin filme. Adică cu voce tare spre strident dar bucuroşi că au prins o nouă dimineaţă în care să se târguiască şi, probabil, să îşi facă reciproc cunoscute ultimele noutăţi personale.

Ca elemente mai puţin pozitive – mă feresc să le cataloghez negative întrucât mie nu mi-au produs niciun disconfort – menţionez prezenţa doar a unui geam în tot apartamentul, la dormitor, precum şi gălăgia ce străbătea din stradă la orele dimineţii când localnicii se îndreptau spre piaţa de peşte.

În care am ajuns şi eu într-una din dimineţi şi de unde, la îndemnul unui pescar, am cumpărat cu o oarecare reţinere până să îi gust curăţaţi de el, creveţi cruzi pentru micul dejun.

Vă mărturisesc că atât de mult mi-au plăcut încât nu am mâncat altceva de dimineaţă deşi Adriana aranjase până să mă întorc o masă cu bucate alese (cu grijă, din magazine!!).

Convenabil ca preţ şi poziţionare, Casa Vacanze Penelope s-a bucurat de aprecierea şi mulţumirea noastră şi poate fi luată în considerare dacă ajungeţi în Trapani.

Trimis de Marius 72 in 20.03.24 12:23:48
    Validat / Publicat: 20.03.24 14:44:17
    • Alte destinații turistice prin care a fost: Federaţia Rusă, Austria, Belgia, Franţa, Croaţia, Estonia, Ucraina, Moldova, Spania, Germania, Cehia, Polonia, Slovacia, Ungaria, Serbia, Irlanda, Irlanda de Nord, Turcia, Grecia, Malta, Iordania, Portugalia, Bulgaria, Albania, Macedonia de Nord, Anglia, Scoția, Țara Galilor, Olanda, Slovenia, Vietnam

VIZUALIZĂRI: 244 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Trapani

[20.03.24 14:43:01]

Mutat în rubrica "Casa Vacanze Penelope [Trapani], MARSALA" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

webmasterPHONE
    [20.03.24 15:06:39]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• SOCIALs