ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.02.2024
ÎNSCRIS: 15.07.15
JAN-2024
Cuplu

Nisa şi Coasta de azur. Informatii practice

Am fost în perioada 23-29.01.2024.

Ref. la transportul în comun în Nisa: O “călătorie” cu transportul în comun în comun costă 1,70 euro de persoană. De fapt, cu o validare se poate călători cu oricâte mijloace de transport timp de 150 de minute, dar nu dus-întors pe acelaşi traseu, caz în care îţi mai consumă o călătorie. Validarea trebuie făcută la urcarea în fiecare mijloc de transport.

Şi acum, am să încep cu ieşirea din aeroport. Spre oraş se merge cu tramvaiul 2. La automatele din staţie se pot cumpăra doar carduri de transport cu 10 euro, care, am înţeles eu, sunt valabile pentru un dus şi un întors de la şi la aeroport, adică 5 euro călătoria. Este evident o măgărie a autorităţilor deoarece valoarea unei călătorii este cea pe care am menţionat-o mai sus, dar în staţiile de la aeroport (terminal 2 şi terminal 1) nu poţi cumpăra cardul cu preţurile corecte.

Ce am făcut eu, sfătuit de un român nimerit pe lângă mine şi care locuia acolo. Mi-am instalat aplicaţiile Lignes d’Azur tickets şi Carte lignes d’azur mobile, mi-am făcut cont şi mi-am cumpărat călătorii din aplicaţie la preţul normal. Se poate cumpăra o călătorie, 4 călătorii sau mai multe. Călătoria se validează cu telefonul cu NFC pornit la aparatele de scanat din autobuz/tramvai şi poate fi validat pentru mai multe persoane.

Nisa nu are prea multe obiective turistice, dar este un oraş foarte frumos. Clădirile sunt una mai frumoasă ca alta, toate renovate, iar faleza este minunată, lungă de câţiva km şi lată cam cât 4 benzi de circulaţie auto, mărginită de palmieri. Plaja este cu pietre mari şi mici, e adevărat, şlefuite, dar nu cred că e comod vara să mergi pe ele desculţ, chiar şi cu papuci de apă. În zona unde este scrisul cu #ILoveNICE este un deal care merită explorat, mai ales că accesul se poate face gratuit cu liftul. Este un indicator mare care indică unde este liftul. Sus este locul de petrecere a timpului liber pentru localnici, sunt alei, se pot admira oraşul şi portul de sus, se vizitează cascada atât de sus cât şi de la baza ei. Sunt multe cărări/alei/drumuri pe unde se poate coborî de pe deal, noi am ajuns în oraşul vechi şi ne-a plăcut pe acolo.

Ref. la vizitele pe care le-am făcut în afara oraşului. Există posibilitatea de a călători cu trenul (mai rapid, dar mai scump) sau cu autobuzul (da, sunt chiar autobuze de oraş, unele normale, altele lungi, articulate, care călătoresc pe diverse trasee, unele cu serpentine destul de strînse, dar se descurcă). În afara oraşului circulă 2 companii de autobuze, cu bilete şi tarife diferite, dar nu mereu. Una din companii este Lignes d’Azur, care circulă în Nisa şi în afara ei la preţul unic de 1,70 euro valabil 150 min. Autobuzele lor au numere formate din una sau două cifre. A doua companie este Zou care călătoreşte la distanţe mai mari iar biletul costă 2,50 euro, se cumpără de la şofer (doar cu cash) şi este valabil 90 min. Sau instalaţi aplicaţia lor şi veţi plăti doar 2,10 euro (este cu totul diferită de cealaltă, când validezi se deschide ap. foto şi trebuie să scanezi un cod QR din autobuz). Aplicaţia este utilă şi pentru că poţi vedea orarul autobuzelor din orice staţie. Autobuzele lor au numere formate din 3 cifre. Am atasat o fotografie cu reteaua de autobuze Zou. Deci, ambele companii au autobuzele descrise mai sus, şi poţi călători cu mai multe autobuze (ale aceleiaşi firme, evident) în interiorul timpului menţionat mai sus. Autobuzele au multe staţii pe parcurs, deci călătoriile cu ele sunt destul de lungi.

Vizita la satul medieval Eze. Ar fi fost bine să fi avut şi eu informaţiile de mai sus legate de transport, deoarece am bâjbâit ceva! Dar g maps ajută destul de mult. Am mers cu autobuzul 82 (parcă), adică cu Lignes d’Azur, şi astfel am călătorit cu tramvaiul şi cu 82-ul cu acelaşi “bilet” . Călătoria durează vreo 30 min. Satul e suit pe un deal şi este foaaarte frumos, simţi atmosfera aceea medievală plimbându-te pe străduţele lui. Mai sus de sat este o grădină botanică superbă, taxa de intrare 5 euro/pers., o recomand cu căldură. Pe o parte a dealului este o zonă cu cactuşi, spectaculoasă, pe cealaltă sunt plante mediteraneene, mai puţin spectactulos. Ca bonus, de sus ai o vedere superbă asupra împrejurimilor. De la Eze am mers la Cap Ferrat schimbând 2 autobuze în ideea să vizităm Villa Ephrussi de Rothschild şi grădinile sale, fără a culege informaţii în prealabil. Am ajuns acolo cam cu 45 min. înainte să se închidă şi am aflat că intrarea costă 17 euro şi vizita durează cam 1,5-2 ore. Am renunţat, oricum, preţul ni s-a părut cam mare pentru ce părea că oferă.

Vizita la Monaco. Cu autobuzul 607 al companiei Zou, la care se pot folosi şi biletele de la compania Lignes d’Azur, călătoria durează cam o oră. Foarte frumos la Monaco, ne-a plăcut totul aici. Şi pentru că aveam timp, ne-am urcat într-un 608 şi am dat o fugă până la Menton, unde ne-am ne-am plimbat prin oraşul vechi, interesant, dar nu diferă prea mult de cel din Nisa. La întoarcere, ne-am oprit din nou la Nisa unde oricum trebuia să schimbăm autobuzul şi am vizitat holul cazinoului, este gratuit şi foarte frumos.

Vizita la Cannes. Cu trenul, sunt 2 pe oră, preţ 8,40 euro/persoană, călătoria durează 40 min. Interesant este că în gara din Nisa este un pian şi chiar erau doritori să îl folosescă! Despre oraş… nu ne-a impresionat cu nimic, am remarcat celebra clădire unde se ţine festivalul de film (nu mi-a plăcut), o faleză frumoasă mărginită de palmieri (am mai văzut) şi 2 hoteluri care funcţionează în clădiri foarte frumoase (Splendid şi Carlton). Nici văzut de pe deal (unde este numele oraşului cu litere mari) nu impresionează cu nimic. A, un plus este faptul că are plaje cu nisip. De aici am luat un 660 şi am plecat la Grasse, pentru a vizita parfumeria Galimard. De aici am plecat de-a dreptul încântaţi şi cu câteva parfumuri în geantă. Au un ghid, o doamnă care îţi povesteşte istoria firmei, cum se prepară parfumurile, te întreabă ce parfum preferi, ce esenţe îţi plac, şi îţi prezintă mai multe eşantioane până ajungi la una care îţi place. Poţi cumpăra sau nu, dar nu cred că trece cineva pe acolo fără să facă asta 😊. Apoi ne-am întors la Cannes, şi, pentru că mai aveam timp pe bilete validate, am zis să ne întoarcem la Nisa cu autobuzul 620. Mare greşeală! Face 1,30 ore! După o zi obositoare, să mai pierdem atâta timp pe autobuz.

Cam asta a fost vacanţa noastră, vremea a fost bună, cam 15 grade zilnic, mai cu soare, mai cu nori.

Trimis de DanSta in 02.02.24 11:00:41
Validat / Publicat: 02.02.24 19:50:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 2326 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DanSta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 20 voturi)

CATAAS
[03.02.24 12:42:33]

Am fost si noi in octombrie la Nisa. Super incantati de ce am vizitat, de cazare, de shopping si de preturi! Vom reveni!

CATAAS
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Nisa şi împrejurimile: