ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.03.2016
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 19.01.11
MAR-2016

Coasta de Azur - de vis

Am petrecut 4 zile minunate pe Coasta de Azur. Ne-am cazat in Nisa si am petrecut fiacare zi in cate un orasel minunat. Dupa ce am citit cu atentie pe net, am selectat ce sa vizitam. Asa ca:

Ziua 1: Eze - un satuc frumos, linistit, unde am intalnit oameni prietenosi si calzi, ca de altfel peste tot in aceasta regiune. Am ajuns aici cu atobuzul 82, din statia Vauban, costul biletului este de 1.5 euro, se achita la sofer, autobuzele sunt din 30 in 30 de minute, iar durata calatoriei este de aprox 35 de min, orarul il gasiti in statie, sau pe site-ul lignes d'azur.

Ajunse aici, din statie, am traversat si am urcat putin spre Chevre d'or, in stanga este cararea lui Nietzsche, un drum oarecum anevoios daca nu esti obisnuit cu miscarea, dar pe care l-am parcurs cu placere. Piesajele, cantecul pasarilor, oamenii draguti pe care ii intalnesti pe drum, totul merita efortul, asa ca dupa ce am coborat pana la Eze sur le Mer, am vizitat si marea - altfel nu se putea- ne-am oprit sa bem un suc am urcat din nou, pe aceeasi potecuta pana sus in Eze. Aici am vizitat le Chevre D'or - foarte frumos. Dupa o masa destul de scumpa ne-am intors in Nisa, ne-am pregatit pentru

Ziua 2: Monaco - aici am ajuns cu trenul, 20 de min dureaza calatoria din gara Nice Ville, biletele se iau din gara, de la niste aparate, aveti grija ca accepta doar card sau monezi, la fel ca si aparatele pentru bilete de autobuz sau tramvai, asa ca va recomand sa aveti la voi muuuulte monede :). Costul biletului a fost undeva la 4 euro. Aveti grija sa validati biletul in gara, la aparatul galben, nu se valideaza in tren si nici pe peron. Trenurile sunt dese, iar orarul lor se gaseste pe site-ul sncf.

Aici, desigur, prima oprire palatul principiar, undeva sus sus, cu o vedere superba asupra orasului. Am vazut schimbarea garnizoanei, recomand sa va ocupati loc cu vreo 20 de min inainte de ora 12 daca vreti sa vedeti ceva. Am coborat apoi prin gradini, pana jos la port. Aici am admirat vasele frumoase, stralucitoare, am mancat la un restaurant in port, foarte scump si cu portii foarte mici. De aici am invatat sa dam tarcoale teraselor si sa verificam farfuriile oamenilor: cum arata mancarea, cat de mari sunt portiile, daca tot dam o avere pe un pranz macar sa ne saturam :))

Dupa masa fitoasa ne-am indreptat spre cazinou. Sunt indicatoare peste tot, asta apreciez la eu, nu ai cum sa nu gasesti un obiectiv, ai semne din 50 in 50 de metri, oameni care te indruma amabil. Dupa poza de rigoare la cazinou, am intrat si inauntru, nu am jucat, am admirat doar arhitectura si am aruncat un ochi de la usa in camera unde oamenii isi incercau norocul.

A urmat apoi vizita la Gradina Japoneza, intrarea este gratuita, iar gradinita o adevarata oaza de relaxare.

Ziua 3: Saint Jean Cap Ferrat - in ziua asta nu a tinut vremea cu noi, a fost frig, a plouat si a batut un vant de mai mai sa ne zboare, asa ca din tot ce ne-am propus sa vizitam am reusit sa ajungem doar la vila Ephrusi de Rotschild.

Aici am ajuns cu autobuzul 81 din Promenade des Arts, langa piata Garibaldi. Autobuzul te lasa chiar in fata vilei, doar urci o colina micuta. Intrarea a fost undeva la 18 euro, includea vizita gradinilor si a vilei. Cele 7 gradini in stiluri diferite sunt foarte frumoase, iar plimbarea relaxanta. Interiorul vilei specific epocii, plin de statuete si tablouri cu copilasi grasuni si goi, portelanuri, covoare si obiecte colectionate din lumea intreaga. Ai si ghid gratuit, un aparat mititel pe care il pui la ureche si iti povesteste despre camera care te intereseaza.

Cam atat pentru Cap Ferrat, natura dezlantuita ne-a pus pe fuga asa ca ne-am refugiat inapoi la hotel unde am savurat 2 prajituri delicioase - mille feuille si tropeziene (nu sunt eu cu prajiturile, dar fiind atat de renumiti am zis sa gust si eu - si bine am facut)

Ziua 4: Nisa Nu degeaba se spune ca ce-i mai bun se pastreaza la final. Cel putin noua, aici ne-a placut cel mai mult. Dupa ce am facut check-out-ul dimineata, am lasat bagajul la receptie, ne-am aventurat in oraselul ce abia deschide ochii. Aici lumea incepe lucrul la ora 10, au timp sa savureze micul dejun, sa alerge pe faleza si abia apoi incep munca, un motiv in plus pentru care m-as muta aici :)

Am luat tramvaiul si am coborat la statia Cathedrale Vielle Ville. Am urcat pe stradutele inguste pana pe colina castelului. De aici am continuat urcusul pana la cascada si apoi pana sus, in varf la panorama Baie des Anges - privelistea asupra orasului este absoluta superba. De aici am coborat pana la port, apoi a urmat plimabarea pe Promenade des Anglais si desigur pe plaja. Am traversat si am intrat pe o straduta plina de terase, unde am si mancat, dupa care ne-am indreptat usurel inapoi catre hotel, si apoi catre aeroport.

Cam asta a fost mini vacanta noastra. Sper ca nu am omis nimic. Recomand cu drag aceasta destinatie.

Trimis de lalely in 18.03.16 23:24:26
Validat / Publicat: 19.03.16 10:54:14
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 9843 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lalely); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 priveliste de pe cararea lui Nietzsche
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 24 voturi)

[19.03.16 11:25:50]

gettyy
[19.03.16 17:49:35]

@lalely:

Coasta de Azur... o destinație după care tânjesc de ceva timp... !!!

Te felicit pentru o vacanță atât de frumoasă şi pe care ne-ai relatat-o şi nouă!

Pozele sunt extraordinare!

Când voi merge acolo (sper să fie curând) voi lua acest minighid cu mine!

Vacanțe frumoase!

[19.03.16 22:23:55]

Cum nu am putut sa acord superbonusul ma gandesc ca si numarul 13 poate fi cu noroc, e inainte de 14. Daca la finalul articolului m-am gandit ca mi-a placut ce am citit si daca sa-l notez la favorite sau nu ca o viitoare destinatie, pozele atasate m-au convins. Ai facut niste poze geniale, mi se pare ca multe dintre pozele postate pe site-ul AFA ar putea constitui adevarate reclame pentru locurile vizitate. Felicitari inca o data pentru felul precis in care ai oferit detalii si impresii.

Dabator
[19.03.16 23:21:07]

@lalely: Foarte bun articolul. Felicitări!

[22.03.16 10:41:16]

@Dabator - Multumesc

[22.03.16 10:45:51]

@gettyy - Multumesc frumos pentru apreciere

[22.03.16 10:55:29]

@mishu - multumesc mult pentru cuvintele frumoase si aprecieri

gettyy, lalely, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Nisa şi împrejurimile: