ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.11.2023
SEP-2022
Cuplu
EXCELENT

Old Town Garden Apartment din Varșovia, o cazare centrală la un preț bun

Dacă în review-ul Circuit de trei săptămâni prin frumoasa Polonie, vezi impresii, povesteam despre plimbarea făcută în septembrie anul trecut prin Polonia, în review-urile următoare spuneam câte ceva despre cazări, restaurante, obiective văzute. Pentru a completa tot circuitul am să scriu și despre ultimele două cazări rămase, în Varșovia și Zamosc. Voi începe cu Varșovia, oraș văzut după Toruń.

Miasto Stołeczne Warszawa (Orașul Capitală Varșovia) , cum este denumirea lui oficială, este capitala Poloniei de la sfârșitul secolului 16 când Regele Sigismund al III-lea a mutat-o aici din Cracovia. Așezat în zona central-estică a Poloniei, este străbătul de la nord-vest la sud-est de Fluviul Vistula, este cunoscut pentru Orașul vechi istoric din Varșovia Patrimoniu cultural UNESCO din anul 1980 și ca Orașul renăscut după marile distrugeri, provocate de suedezi și prusaci la mijlocul secolului 17, de armata rusă în secolul 19, distrus peste trei sferturi în Al doilea război mondial mai întâi de fasciștii germani ocupanți, apoi de rușii roșii eliberatori, iar varșovienii au rezistat și terorii comuniste de până în anii 1990.

A rezistat tuturor distrugerilor pentru că, spune povestea Sirena Sawa a protejat-o. Tânăra Sirenă a fost prinsă de un om rău și hapsân care o expunea în bâlciuri pentru bani dar a fost savată de Viteazul Wars. Unii spun că cei doi tineri s-au căsătorit și au întemeiat împreună satul Warszawa, alții că fata s-a întors în apă și băiatul a întemeiat satul, Sirena ajutând la greu și băiatul și satul, cert este că satul a devenit oraș și urmașii lui Wars au fost protejați și ajutați să treacă peste toate obstacolele întâlnite. Astăzi Wasa, este sirena războinică de pe stema orașului. Le-am văzut statuia în Orașul Vechi.

Pe um.warszawa.pl, site-ul oficial al orașului, și pe site-ul turistic warsawtour.pl se găsesc mai multe informații despre oraș cu obiectivele turistice și locuitorii lui.

De la U Eli Apartment din Toruń la Old Town Garden Apartment din Varșovia

Dimineața în jurul orei 8 am plecat de la apartamentul din Torun și pe la ora 4 după amiază eram în apartamentul din Varșovia distanța dintre ele fiind de circa 360 de kilometri, 3 ore de rulaj cum spune Google maps. Am făcut două pauze mai mari, prima la Platforma widokowa - Panorama Torunia (Platforma de observare - Panorama Torun) , a doua la Muzeum Powstania Warszawskiego (Muzeul Revoltei din Varșovia) .

Primisem de la domnul Paweł codul de acces în curtea clădirii unde am intrat și am lăsat mașina, știam codul de la cutia de unde am luat cheile apartamentului și am urcat cu liftul la primul etaj la apartamentul care ne aștepta.

Old Town Garden Apartment este Apartamentul 83 de la scara 6 a blocului situat în Ulica Niecała 6 din Varșovia, bloc nou, cu lift, cu garaje și parcare în curtea închisă, securizată cu poartă comandată de la distanță.

Se află foarte aproape de Orașul vechi, lângă Grădina Saxonă, vechi parc public din 1727 unde este Mormântul Soldatului Necunoscut, la 10 – 11 minute de mers pe jos de Primărie și de Castelul Regal din Varșovia. Am ales această cazare pentru că era centrală și șoferul trebuia să se odihnească, devenind pieton pentru 3 zile cât am stat în Varșovia.

Facilitățile oferite

Chek-in se face între orele 15 și 20, se poate face și mai devreme, gazdele solicitând comunicarea orei de sosire, iar check-out până la ora 11, cred că se poate depăși această oră, fiind foarte comod, am lăsat cheile de unde le luasem. Cu domnul Pawel nu ne-am văzut, doar ne-am scris și auzit.

Anularea sau plata în avans depind de tipul cazării și se discută la efectuarea rezervării, are Wi-Fi bun ce nu se achită suplimentar, fumatul și organizarea de evenimente și petreceri nu sunt permise, animalele de companie nu sunt acceptate iar între orele 22 și 7 trebuie păstrată liniștea. Nu sunt restricții de vârstă la check-in, copiii sunt bineveniți dar nu sunt disponibile pătuțuri și nici paturi suplimentare.

Nu are aer condiționat, nu a fost necesar; poate vara!?!? Parcarea se face gratuit în curtea blocului, dar trebuie anunțat.

Gazdele vorbesc engleză, sunt prompte, amabile, am discutat mai mult în scris, email, WhatsApp, mesaje, dar răspund și la telefon.

Apartamentul în care am stat trei nopți, nu prea mare, dar bun și liniștit pentru un sejur plăcut și pentru odihna de care aveam nevoie după plimbările efectuate, a costat 68 de euro pe noapte.

Se compune dintr-un hol, o cameră dormitor, o mică bucătărie și baie. Are și un balcon spre curtea interioară. În micul Hol de la intrare se află un dulap în zid iar Camera are tot ce trebuie pentru deconectare, pentru luat masa și pentru somn. Am avut două paturi duble, nu foarte mari, foarte bune pentru o persoană, între ele o noptieră cu veioză, am avut și măsuță, bun suport pentru laptop, masă cu două scaune și o comodă cu sertare și dulăpioare. În dulapul din zid am găsit uscător de rufe și masă de călcat. Am avut, ca mobilă, un televizor mare pe perete.

Bucătăria are toate dotările necesare: filtru de cafea, cuptor cu microunde și frigider, cuptor și plită electrică, ustensile de bucătărie, tacâmuri, pahare, vase și veselă.

Baia are toate cele de trebuință, duș cu cadă și cabină, mașină de spălat și uscător de păr, prosoape și articole de igienă personală, totul fiind curat, bine întreținut.

Pe Balcon am găsit o măsuță cu o scrumieră și două scaune, acolo se poate fuma, și se pot usca rufele.

Parcarea auto este amenajată în curtea blocului, la demisol sunt și câteva garaje, a fost plină dar am găsit în fiecare seară locuri libere. Este bine securizată, accesul fiind controlat de o barieră cu comandă de la distanță.

Concluzii

A fost o cazare bună, curată, funcțională, cu un raport preț calitate bun pentru Varșovia, pe o stradă centrală, liniștită, aproape de Orașul Vechi, puțin circulată, cazare bună pentru odihna necesară după plimbările prin oraș. Merită avută în vedere de cei ce vor să vadă Capitală Poloniei și să nu piardă timpul cu mijloacele de transport. Voi pune câteva poze din Parcul Saxon printre primele parcuri publice din Europa, din 1727, la doar 300 de metri de cazare.

Trimis de mprofeanu in 19.11.23 19:12:39
Validat / Publicat: 19.11.23 19:49:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în POLONIA

VIZUALIZĂRI: 329 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Warsaw, Ulica Niecała 6, Old Town Garden Apartment (Apartament 83), Camera cu cele necesare
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 52000 PMA (din 39 voturi)

[19.11.23 19:48:38]

Mutat în rubrica "Apartamente regim hotelier, VARȘOVIA" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[19.11.23 20:26:32]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

mprofeanuPHONEAUTOR REVIEW
[19.11.23 20:40:53]