ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.10.2023
ÎNSCRIS: 15.04.10

De ce se scrie, citeşte şi votează mai puţin reviewurile AFA?

În ultimele săptămâni, poate luni, au apărut mai multe semnale în ecouri scrise de useri de marcă din AFA privind o anumită lentoare în activitate. Observasem şi eu dar în privinţa postărilor mele mi-am explicat că în ultimii ani nu am mai făcut excursii interesante şi că probabil scrierea mea e cam vetustă.

Am fost mai atentă când am observat că liderii incontestabili ai saitului, Iulianic şi Tata 123 care postau aproape zilnic, după ce au marcat inegalabila cifră de 1000 reviewuri, nu au mai scris nimic.

-Tata123, înscris în iunie 2010, are cu 39.36 mil PMA locul 1 all-time şi cu 2.8 mil PMA, locul 3 în clasamentul 2023. Nu a mai scris nimic, nici review, nici ecou din 20.09.23. Şi cum ştie el să promoveze România şi frumuseţile ei!

- Iulianic, înscrisă în mai 2011 a acumulat 32.4 ml PMA obţinând locul 3 all-time şi 2 mil PMA în 2023, respectiv locul 4. Ultimul articol l-a scris în 30.08 urmat de câteva ecouri de mulţumiri pentru cei care au felicitat-o la postarea celor 1000 de reviewuri. Si ce frumos scrie!

La ambii, citind printre rânduri am observat o oarecare nemulţumire.

Astăzi am examinat panoul afişat în dreapta.

-la secţiunea ˝unde mâncăm˝, ultimul review scris este din 29.09 şi niciunul nu are 20 PMA.

-la secţiunea de cazare, ritmul a fost mai alert, ultimul review fiind postat în 10.10, niciunul cu 20 PMA

- la secţiunea ˝impresii din călătorii˝aparent nimic îngrijorător. Din 10 reviewuri afişate, 6 au primit peste 20 PMA şi sunt cu adevărat interesante. Cu ani în urmă s-ar fi dus peste 40 PMA, acum în jur de 30. Ca dinamică se stă însă foarte prost. Ultimul review afişat este al unei new entry Elena din Buc. care a scris primul ei articol- destul de bun- despre insula Thassos pe 7 oct., deci de 8 zile şi abia a obţinut 15 PMA. DespreThassos, vizitată de cea mai mare parte a userilor, despre Thassos la care s-au scris peste o sută de reviewuri. Articolul a fost apreciat de admin. care i-a dat şi unele îndrumări şi invitaţia de a mai scrie.

Nu am pretenţia şi nici competenţa de a analiza cauzele acestei delăsări dar semnalez:

-îmbătrânirea celor înscrisi cu peste 10 ani în urmă, probleme de sănătate, lipsa banilor, singurătatea.

-o anumită oboseală a userilor vechi.

-nemulţumiri în privinţa aprecierii lor.

- foarte proasta comunicare între cele două aşa zise tabere: cea veche şi cea nouă. Observ că nu se citeşte şi cu rare excepţii nu se apreciază reciproc. Aici ar trebui mai multă înţelegere din partea celor mai vechi. Celor nou veniţi le e mult mai greu să se afirme faţă de cei însctisi cu ani în urmă.

-lenea. Mulţi useri înainte activi, cu foarte multe excursii recente la activ, preferă să scrie două propoziţii pe FB, să pună 10-15 poze şi să culeagă zeci de likuri si câteva emoticoane de aprecieri.

-posibil situaţia geo-politică, urmările pandemiei, creşterea preturilor, intrezărirea unei noi ordini mondiale, grija pentru ziua de mâine, să descurajeze pe mulţi în a scrie.

Acestea sunt câteva constatări făcute ˝pe picior˝, probabil mai sunt şi altele.

Este mare păcat ca noi care suntem sau am fost dependenţi de AFA, ca împreună cu Cornel şi echipa de WEB să nu găsim soluţii de resuscitare. Să nu uităm câtă muncă a depus admin şi echipa pentru a crea un sait de turism performant. În ultimul timp s-au scris seriale foarte serioase despre destinaţii exotice în care majoritatea dintre noi nu ajung, despre locuri interesante din România neştiute de mulţi, despre străbaterea la pas a altor ţări. Deci, calitatea nu a scăzut. Este vorba de interes, ritm şi implicare.

Vă invit la o discuţie interactivă în care să găsim împreună cauzele dar şi tratamentul la care ar fi bine să participăm toţi cei pentru care AFA a ocupat/ ocupă un loc important în viaţa noastră.

Trimis de Michi in 15.10.23 14:45:12
Validat / Publicat: 15.10.23 16:42:57

VIZUALIZĂRI: 3399 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 4

se afișează ecourile [1 - 30] din total 96
mprofeanu
[15.10.23 17:17:52]

@Michi: Ați făcut o evidență foarte detaliată a celor ce au scris pe site, între timp s-au mai postat alte review-uri, de cazare, ultimele pe 14 octombrie, de mâncătorie cum bine zice crismis, ultimul pe 7 octombrie...

Se citește și se scrie mult mai puțin pe AFA, este o lentoare cum bine ziceți, sincer nici eu nu mai scriu tot ce văd, îmi ia prea mult timp, așa am fost mereu, niciodată nu am terminat cap coadă tot ce am văzut într-un circuit, excepție am doar câteva.

Nu știu ce metode putem aplica pentru a revigora site-ul, revederea AFA față în față ar fi fost excelentă, chiar dacă la început sigur ar veni mai puțini, ..., încet, încet s-ar mai înviora atmosfera...

micutzuPHONE
[15.10.23 17:23:32]

Sarutmana. Aveti un simt de observatie foarte fin. Nu am mai scris pe A F. A., de peste un an si ceva deoarece m-am simtit frustrat cand dupa publicarea unui articol foarte util si interesant (parerea mea) aprecierile nu au fost pe masura. Am fost surclasat total de un mic articol despre un restaurant pizerie. Am considerat ca nu se merita efortul dar am continuat sa citesc review -uri, sa vad poze si sa votez autori mei la care sunt abonat. Si tot de atunci numai citesc despre„unde mancam". Pentru mine siteul ramane unul de suflet, voi citi, voi vota dar nu cred sa mai scriu altceva in afara de mici ecouri. Am vazut chiar recent pe site un articol despre o super destinatie, bine documentat surclasat de un parc din... Toate cel bune.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][18 voturi]
[15.10.23 17:44:09]

@micutzu: Îmi pare sincer rău pentru că nu mai scrii, sunt informații interesante care ajută mult pe cei ce merg acolo. De curând te-am recitit, nu știam detalii despre drumul ce duce la mănăstirea Stânișoara, mănăstirea ta de suflet, am văzut și am ajuns cu mașina până sus la ea.

AZE
[15.10.23 21:10:54]

Sărut mâna..Bună idee cu ce ați scris. Dovada este chiar articolul scris de Dvs în acest moment avea 130 vizualizări dar numai 5 voturi în afară de al meu. Cam zgârcită lumea și doar nu se primește pma doar simbolic. Eu zic că dacă era cu pma nu avea 5 voturi ????????????Glumesc desigur dar există și un firicel de adevăr în gluma mea.

Primele semnale că nu mai există interes pe aici a fost la un articol scris despre un muzeu renumit în februarie care mi s-a părut că aici pe AFA nu mai interesează pe nimeni, Era prin februarie și era vorba despre Muzeul Brukenthal. Mă sfătuia pe atunci colega noastră crismis că un articol de cazare și despre mâncare este mult mai valooasă în prezent. Ei s-a dovedit că nu este chiar așa, am încă articole despre locuri de luat masa care n-au atins 20.

Până se organizau acele concursuri lunare cu premiu de 600 lei se scria mai mult se vota mai mult. Am prins și eu un premiu în doi ani am fost mai persevernt în luna aia dar am și călătorit vizitat pe atunci deci aveam ce scrie.

Partea proastă și observația mea în legătură cu acele concursuri că din păcate există persoane pe AFA care trag tare în luna respectivă să ia premiul și după care la finalizarea concursului nu au mai scris absolut nici un articol, deci interesul a fost clar DOAR pentru acel premiu și nu ajutarea celorlalți utilizatori cu sfaturi utile, etc, etc.

Observația mea că după finalizarea concursului s-a dus AFA în jos atât cu scrisul cât și cu voturile, de și a început perioada vacanțelor cînd în alți ani nu mai răzbeam să le studiez. Am rămas eu și câțiva useri valoroși care mai scriau.

Da, clar am observat cei mai valoroși useri cu de ex dublu pma acumulați față de mine și am cosntatat uluitor că se adună articole grămadă care n-au atins 20. Mă uit la articole ce au ..păi nu au nimic... sînt scrise în mod profesionist și cu foarte foarte multe informații utile, interesante. Oare cum se simt aceștia? Păi ca mine când un 20V însemană că desfac a doua bere de bucurie????

Nu știu ce să mai zic, mai vedem ce se întâmplă pe aici, dar ca final vreau să scriu aici că eu personal nu voi lăsa scrisul chiar dacă nu voi mai acumula absolut nici un vot.

O seară bună

Yoda
[15.10.23 21:21:14]

@Michi:

Cu toata intelegerea, nu cred ca pot sa apreciez un articol care, fie este pozitiv si in care scrie:

"a fost nemaipomenit

totul a fost la superlativ

ne-am simtit foarte bine

vom reveni cu siguranta",

fie este negativ:

"fugiti, este o mare teapa

gazda este nesimtita

mizerie peste tot

nu se merita nici macar doua stele, sau se merita decat o stea"

Nici macar nu-si pierd 20 secunde sa puna trei sau patru poze si nici nu se obosesc sa inceapa propozitia cu litera mare. Nu stiu, oare ar trebui sa-mi pierd vremea sa citesc asa ceva? Sau, altfel spus: "se merita sa citesc asa ceva?".

Credeti ca peste 20 de ani o sa scrie altfel? Cred ca noi involuam (ca specie) si cred ca asta se vede in toate domeniile, iar FB-ul face tot ce poate ca sa ajute. Nu pot sa apreciez astfel de "articole" oricat m-as stradui. Eu unul nici nu as publica asa ceva.

Multi ani in urma activam pe un forum din USA. Acolo era regula asa: primele 20 sau 30 de review-uri se publicau intr-o sectiune separata, daca erau aprobate de admini, adica daca erau interesante si inteligente. Dupa ce adunai numarul minim de review-uri scrise in acea sectiune, puteai sa scrii in orice sectiune. Daca nu respectai regulile forumului (nu se discuta politica, nu se fac remarci sexiste, discriminatorii, atacuri la persoana, etc.), se zbura imediat de pe forum. Un admin aparea imediat si spunea "postarea ta a incalcat regulamentul forumului, la revedere!"

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][17 voturi]
ANILUPHONE
[16.10.23 10:33:00]

@Michi: Aveți dreptate... Aveți dovada la acest articol, nu se mai comentează ca altădată...

Recunosc că îmi vine din ce în ce mai greu să scriu... lipsa de inspirație, poate vârsta... pentru că îți ia puțin timp până scrii articolul, îl postezi... până atașezi poze cu explicațiile necesare... pentru că eu așa consider că trebuie să scriu despre vacanță avută... Și când vezi că interesul este nici la jumătate față de altădată... consider că votând, apreciez articolul (implicit munca din spatele lui) și am scris ecou unde am avut ceva de spus!!!

Vom vedea cum vor decurge lucrurile!

Mă documentez de aici când am nevoie și voi scrie când am ceva despre care consider că merită!

Dar, simt că atmosfera pe aici nu mai este ca altădată...

În rest numai de bine!

[16.10.23 10:36:08]

@Michi: Deși contribuția mea pe acest site este nesemnificativă în raport cu beneficiile pe care mi le-a adus în documentarea vacanțelor mele, dacă ne-ați ridicat mingea la fileu, ce să fac... sar la blocaj .

Eu fac parte din categoria puturoșilor. La scris mă refer. Dar, chiar dacă mă urnesc mai greu, pot trece peste asta. Altele sunt motivele care m-au determinat să nu mai scriu și vreo câțiva ani nici să mai citesc. În perioada 2013-2016, dacă mi-aduc bine aminte erau derapaje” verbale” și comportamentale grave care (n-o să mă feresc de cuvinte) m-au scârbit. N-am mai scris, dar am citit. N-am votat ce-am citit (mea culpa), dar am folosit informațiile. Apoi, parcă lucrurile s-au mai normalizat. 2017-2018 am încercat și eu, după puterile mele să aduc informații despre locurile pe care le-am văzut.

Însă... undeva pe la începutul lui 2019 am primit un mesaj, pe mailul personal (pe care nu m-am ferit să-l folosesc oferind oricui mi-a solicitat informații sau fișiere excel cu programe de vacanță), un mesaj care nu mi-a plăcut deloc și care nu face cinste celui care l-a trimis. Patru ani am refuzat sistematic să mai accesez acest site. Acum, în 2023 am revenit și nu neapărat cu speranța că lucrurile s-au schimbat prea tare (știu foarte bine treaba cu gradina lui Dumnezeu și cu câți i-au sărit gardul), ci pentru că mă privam singur de ceva care-mi place. Să citesc despre locuri pe care le-am văzut sau despre locuri pe care aș vrea să le văd.

Cu excepția recenziilor care confundă AFA cu condica de sugestii și reclamații sau cu celelalte cazuri semnalate de @Yoda mai sus, eu votez cam tot ce se scrie. Nu știu ce face fiecare dintre noi cu punctele obținute (e o discuție muuuult prea lungă despre asta... unii prieteni știu de ce), însă pentru mine e singura posibilitate de a-i arăta omului că apreciez munca lui și timpul dedicat scrierii acelui articol. Și culmea, votez și ecourile, uneori mai ales ecourile. Cred c-am explicat undeva motivele.

Italienii spun ca nu există doi fără trei. Eu am luat” pauză” de doua ori de pe acest site. Și mi-aș dori foarte tare să-i contrazic pe” macaronari” . Mi-am dat seama că depinde (mai ales) de mine să-ncerc să ignor în unele cazuri celebrele versuri” foaie verde lobodă / gura lumii slobodă” .

Iertată să-mi fie lungimea ecoului, dar în cazul articolului de față (felicitări pentru inițiativă) cred că-i mai greu să fim off-topic.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][19 voturi]
[16.10.23 13:30:30]

@Michi: La această problemă (în măsura în care e vreo problemă aici) există două tipuri de posibile reacții și cred că ele nu trebuie amestecate: ce poate face Admin / ce putem face noi.

Spuneți de întâlniri față în față - a funcționat în trecut. Eu însă aș propune o revizuire în jos a pragului de 20 de voturi. Acum un număr de ani, când se vota mai puțin, acest prag era la 14. În prezent (nu am făcut o analiză aprofundată, dar trăiesc cu senzația că) se votează mai curând la nivelul de acum 10 ani, nu ca acum 3-5 ani. Deci, poate, ar fi nimerită o reevaluare în această direcție. Sigur, există și alte instrumente la îndemâna Admin, dar... soluțiile ar trebui să vină în primul rând de la noi, utilizatorii.

Este cunoscută supărarea pe care am avut-o, public, acum doi ani. Asta nu m-a oprit să votez în continuare articolele interesante - atunci când le-am citit. Adică: pot pricepe că cineva nu intră pe aici, prin urmare nu mai are cum vota. Dar înțeleg mai greu situația în care unii continuă să citească, dar nu își mai fac simțită prezența (prin voturi sau ecouri), din cauza unei anumite supărări. Poate mă înșel, dar trăiesc cu sentimentul că e un comportament frecvent.

Ce vreau să spun e că ar fi bine ca site-ul să-și recupereze vechiul public. Educarea unuia nou este puțin probabilă (sigur, cu excepțiile de rigoare: în mod izolat, mereu vor apărea useri valoroși). Pentru că lumea se schimbă, iar realitatea trebuie acceptată.

Spunea @Yoda că Fb contribuie la tâmpirea noilor generații. Nu e așa: noile generații nu mai sunt pe Fb, au migrat pe alte platforme, unde textul este interzis și e voie doar cu poze și emoji. Fb a rămas pentru intelectuali! Cu adaptările de rigoare, la fel se prezintă și situația AFA.

P. S. Vă pomeneam într-un articol de acum vreo săptămână, de fapt dvs ați fost motivul pentru care m-am mobilizat să-l scriu. Eram pregătit să vă răspund la ecouri, să știți!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][18 voturi]
[17.10.23 07:59:26]

Eu folosesc de fiecare data informațiile de pe AFA înainte de a pleca undeva. Ce am observat ca foarte mulți utilizatori externi folosesc aceste informații, astfel incat sunt foarte multe articole cu mii de vizualizări. Cred ca ar trebui sa ținem cont si de numărul de vizualizări și nu doar de puncte. Ar putea fi și o soluție sa se ia în considerare și numărul de vizualizări la clasamente. Discountul acela care se oferă din când în când este foarte modest, pentru cei care scriu articole și trebuie sa l folosești intr o perioada foarte scurta de timp, eu personal nu l am folosit niciodată.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][10 voturi]
[17.10.23 08:18:46]

Câteva sugestii de schimbare: clasament în funcție de vizualizări, interne sau externe. In clasament sa apară toate articolele indiferent de numărul de puncte, vizualizari și nu doar primii 10 sau primii 20. Posibilitatea de a cumula premiile și a le folosi, oferte avantajoase pentru membrii AFA, informații cu privire la târguri de turism organizate, întâlnirile comunității pentru cei care doresc etc.

PS: eu scriu din plăcere și nu neapărat pentru premii. Ma gândesc tot timpul ca scriu un jurnal de călătorii.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][10 voturi]
[17.10.23 08:47:13]

@Mirinda: Ai punctat foarte bine! Și eu mă gândisem la numărul de vizualizări. Cât despre acel discount eu nu l-am folosit la fel ca tine niciodată. Am fost într-o excursie organizată de AFA în Cappadocia și nici atunci nu l-am folosit, nu am fost atentă la aceste detalii sau nu îmi imaginam că aș putea profita de ceva.

Chiar vroiam să scriu un articol pe tema vizualizărilor, făcusem și un clasament al userilor cu cele mai multe vizualizări ce nu coincide cu cel al voturilor, dar m-am lăsat păgubașă, eu nu scriu tot ce văd prin excursii... alt articol, altă muncă...

Oricum AFA este un microb care dacă ți-a intrat în sânge este definitiv! Și eu scriu tot din plăcere, când uit câte ceva despre ce am văzut mai demult mă duc la articol și mă citesc.

Cu drag, !

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][11 voturi]
[17.10.23 09:03:01]

@mprofeanu:

există deja astfel de clasamente -- vezi de exemplu clasamentul lunii curente (octombrie)

amfostacolo.ro/viz-revs.php?y=2023&m=10

Acest clasament (și altele) se pot accesa de sus, de pe banda albastră, click pe „omulețul care aleargă”

[17.10.23 12:05:22]

De acord cu revederea!

[17.10.23 12:23:08]

@Yoda: Ca AFA-istă care s-a retras de bună voie acum 5 ani, sunt de acord cu ce ați scris. Mi-am luat ceva oale în cap când am sesizat useri neserioși care au scris cred că 12 articole într-o zi, toate având maxim 15 rânduri și care adunau puncte mai multe decât un goliat AFA care scria un articol pe săptămână dar cu adevărat valoros. Plus că am închis ochiii la articolele copiate, paragrafe inversate din pagini wikipedia. Mă rog, trecute vieți...

Un site de așa mărime și căutare, necesită multă muncă de supaveghere dar și costuri de întreținere. Pentru asta, ca utilizator, sunt convinsă că știți, e nevoie de trafic. Ori ce fel de trafic. Și aici aș da un exemplu dar ar fi să fiu criticată pentru că încalc regulile.

Site-ului din ultimii ani îi lipsesc articole cu adevărat valoroase. Au rămas câțiva titani fideli, cinste lor, dar până când? Plus că se împuținează și ei. Voi explica curând de ce spun asta.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][13 voturi]
[17.10.23 12:26:37]

@ghisor: Mi-a fost dor de glumele tale ????. Poate dacă se face o întâlnire...

mprofeanu
[17.10.23 12:29:01]

@webmasterX:

În linkul dat sunt trecute vizualizările pe fiecare review din luna octombrie. Eu mă gândeam și întocmisem un clasament cu numărul de vizualizări pentru întreaga activitate a fiecărui user, se găsește pe pagina fiecărui utilizator.

Dacă există un astfel de clasament, dă-mi, te rog, și mie linkul.

Mulțumesc!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[17.10.23 12:32:43]

@adso:

Păi haideți să forțăm o întâlnire AFA. Nu o seară la berărie, ci una tradițională. Mai ales că unii nici nu ne-am retras banii de participare și asta cred că spune ceva despre iubire și microbi (bine, prețurile au zburdat în sus, așa că trebuie să plusăm). O întâlnire cu... discuții documentate despre resuscitare! Și, mai ales cei care am ales tăcerea pe site, să putem explica civilizat de ce am ales alte căi.

[17.10.23 12:36:33]

@ANILU: La tine nu e vorba de vârstă! Ești tânără, cel puțin așa te văd pe fb ????. În rest, ai dreptate.

[17.10.23 12:43:37]

@elviramvio: Și mie de niște ecouri de prin America de Sud . Și nu numai de-acolo. Recunosc fără niciun fel de problemă că jumătate din articolele de-aici le-am scris (și) de dragul ecourilor ce-au venit după articol.

La (eventuale) întâlniri aș mai veni doar dacă-mi promite Cornel că nu trebuie să mai joc roluri de” terorist” . Nu de alta, dar în contextul actual mi-e că rămâne Doamna mea singură. Și vorba ei... e lipsă mare de fraieri .

Mă bucură” revederea” . Sincer.

[17.10.23 12:48:09]

@mprofeanu: Întreb și eu, că nu-s lămurit. Numărul ăla de vizualizări din user card-ul fiecăruia se referă la numărul de vizualizări ale articolelor sau la numărul de vizualizări ale profilului?

[17.10.23 13:00:49]

Mama Michi, când v-am văzut cu pușcociul în mână pe fb, v-am scris că ați fost pomenită într-o discuție într-un grup micuț. Undeva departe de țară. Azi câutând ceva aici, am descoperit articolul acesta. Ei bine, în curând vă spun cum e văzută AFA de nescriitori, doar cititori, turiști cu pregătire, pasionați de turism cultural. Niciunul dintre participanți nu știa că eram o fostă "scriitoare" AFA. S-a aflat de doi mai târziu. Articolul este jumătate scris, culmea, fără să fi știut de ceea ce ați postat. Dar cum îmi plac suvenirurile de pe unde colind, și din acele locuri am luat acum unul valoros ????care m-a ținut o vreme departe de laptop, poze... Altfel eram cu un pas înaitea dvs. ???????? Dar e mai bine așa, când discuția o deschide o veterană faimoasă!

Sper să vă răspundă toți greii activi ai AFA!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
[17.10.23 13:03:46]

@ghisor: ???????????? Ce memorie bună ai! De Doamna ne ocupăm noi, tu fii pregătit!

[17.10.23 13:17:45]

@ghisor: Habar nu am, cred că este numărul de vizualizări al profilului. Ar trebui să ne lămurească webmasterX.

ANILUPHONE
[17.10.23 13:36:40]

@elviramvio: Noroc cu Mama Michi că ne mai auzim pe aici!!!

Mulțumesc pentru aprecieri, sănătate să avem... să ne plimbăm și inspirație și voință să mai pot scrie!

Cât privește AFA, eu zic că odată cu trecerea anilor noi ne-am schimbat... eu m-am schimbat și nu mai am răbdare și nici toleranță la toate cele...

Discuții pe tema asta abordată aici au mai fost, din ce îmi amintesc... și probabil vor mai fi... suntem diferiți și asta ne ocupă tot timpul!!!

[17.10.23 13:49:29]

@mprofeanu: La fiecare articol exista si numărul de vizualizări. Eu verific permanent și acest lucru. Apoi, mai exista si numărul de vizualizări la profil care este cu totul altceva. De exemplu am articole care au avut mii de vizualizări deși punctajul a rămas la fel. Motivul este simplu doar cei care au user creat pot adauga și comenta articole, insa vizualizarile pot fi efectuate extern de către utilizatori externi care pot fi: turiști, pasionați de călătorii, agenții de turism și lista continua.

[17.10.23 14:10:09]

@Mirinda: Am luat, aproape la întâmplare, primele 8 articole după numărul de vizualizări ale lunii iulie (am zis să fie ceva mai îndepărtat, să se fi așezat situația) amfostacolo.ro/viz-revs.php?y=2023&m=7.

Avem: două cu timp de citire sub 1 minut, două la 2 minute, două la 3 minute, două la 5 minute. Multe dintre ele transmit zero informație, sunt genul de articole despre care vorbește @Yoda în primul său ecou din acest fir.

De ce sunt acolo, sus, în clasament? Pentru că se referă la destinații populare (2 Albania, 2 Tunisia, 2 România, 1 Serbia, 1 Croația), vreau să spun la modă + ieftine, deci căutate de amatori de vacanțe. Acesta e motivul numărului mai mare de vizualizări.

Nu e nicio rușine să cauți locații accesibile, la mică distanță ce casă, de care apoi să fii nemulțumit și pe care să le notezi cu punctaje sub 5, exprimându-te incoerent / cu greșeli gramaticale în limba română.

Dar... oare ăsta trebuie să fie criteriul după care apreciem un review sau altul?

[17.10.23 14:28:22]

@adso: Aveți perfecta dreptate sunt destinații mai căutate în funcție de buget, perioada, opțiuni, insa pana la urma utilizatorul final este cel care decide ce cauta și ce citește. De exemplu am scris un articol cu Veneția și foarte multi au decis sa viziteze Veneția, fapt pentru care s a citit articolul. Legat de calitatea articolelor, cred ca depinde de fiecare persoana, cât timp dorește sa aloce pentru acest lucru, de calitățile narative, de documentare, de experienta și de impresiile lui cu privire la un anumit pachet sau sejur.

[17.10.23 14:32:15]

@elviramvio: Sărut mâna! Sigur, întâlnirea poate fi o soluție, văd că mulți o doresc. Nu e cazul meu, sunt mai sălbatic și nu e sigur că aș veni. Dar nu se judecă situația generală după cazurile particulare, majoritatea decide. Sau un singur om

În ceea ce privește posibile motive pentru a naviga incognito pe site, acestea se pot împărți în două categorii: probleme de sănătate (includ aici eventuale depresii) și „supărări” . În a doua categorie, aș separa supărările „pe site” (ca să nu spun pe Admin) de cele „pe sat” (cu sensul din celebra zicală).

Eu mă refeream doar la ultima subcategorie în ecoul meu (nu e prea mult de comentat în celelalte situații). Adică: dacă iubești site-ul, îl urmărești constant și dorești ca el să existe în continuare, păstrând un anumit nivel de calitate, mi se pare obligatoriu să „răsplătești” cumva, cu un vot și o vorbă bună, pe cei care contribuie la asta. Altfel, vei rămâne singur cu supărarea ta.

(„Tu” din fraza precedentă este un adresant oarecare, nu cineva anume. Altminteri, eu vorbesc numai cu „dumneavoastră” .)

[17.10.23 14:57:46]

Ia să mă mai bag și io în vorbă, ca un” moș bătrân” ce mă găsesc pe-aici... La momentul în care scriu acest ecou sunt pe site 17 users și 279 guests, adică... 94,26% nelogați. Nu cumva (cu mici excepții) numărul de vizualizări ale unui articol reprezintă tot cam 94-95% din numărul de voturi? Și e normal. AFA are notorietate și multe persoane intră aici pentru a căuta informații.

Ca să scrii un articol pe AFA trebuie muncă, timp și oarece chemare într-ale scrisului. Părerea mea e că nu trebuie să-i judecăm pe cei care vizualizează un articol, dar nu-l votează. Bănuiesc ca nefiind logat nu se poate vota, iar ca să-ți faci cont doar pentru a vota un articol... să fim serioși .

Pe de altă parte, @adso are dreptate. Cred că întotdeauna destinațiile mai apropiate de România vor fi mai citite și în plus, am observat că articolele (chiar telegrafice fiind) cu titluri care prevestesc o” catastrofă” turistică sunt mai citite. Pentru că, turist fiind, ți-e mult mai mult frică să nu-ți iei vreo țeapă în vacanță. Muncim 11 luni pe an câte 8-10, uneori și 12 ore pe zi pentru o vacanță.

Mie mi se pare important că lumea se informează. Că nu lasă și” urme” (a se citi voturi), asta e altă poveste și altă discuție . Eu, în naivitatea mea, tot sper că infomându-ne, vom învăța în primul rând să evităm țepele. Și pentru mine, cea mai mare țeapă în momentul de față este litoralul românesc. Cu sau fără vouchere.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][11 voturi]
[17.10.23 15:05:48]

@mprofeanu:

Habar nu am, cred că este numărul de vizualizări ale profilului. Ar trebui să ne lămurească webmasterX.

Da, este numărul de vizualizări al PROFILULUI (al contului respectiv) = de câte ori a făcut clik cineva pe „numele utilizator”

Nu are, evident, nimic de-a face cu nr de vizualizări ale reviews-urilor acelui user.

ANILU, AZE, Carmen Ion, crismis, elenaadina, elviramvio, hlli, micutzu, Mirinda, mprofeanu, Pușcașu Marin, Yoda
Alte articole din această RUBRICĂDin viața comunității AmFostAcolo: