ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2023
DIN: UM01065
ÎNSCRIS: 18.11.12
FEB-2023

Cand la noi e frig, mergem la caldura

Malaesia – Cambodgia – Thailanda in 29 de zile

Din varii motive au trecut mai bine de doi ani de cand n-am mai intrat pe sait. Si nu pandemia a fost motivul. Acum cateva zile mi-am zis ca totusi ar trebui s-o fac. Macar asa, din curtoazie pentru cei care au aceeasi pasiune ca si mine, calatoritul. Am constatat cu surprindere si cu regret ca si altii, nu stiu daca din aceleasi (varii) motive au cam procedat la fel. M-am uitat pe clasament, acolo unde poti vedea la un loc userii activi si am vazut ca multi colegi ale caror articole le citeam cu o reala placere, au exact zero puncte in 2023, ceea ce inseamna ca au cam “chiulit” anul acesta. Eu imi doresc sa fie sanatosi si sa calatoreasca unde, cand si cu cine isi doresc. Am constatat de asemenea, cu mare regret ca (cel putin) doi dintre oamenii pentru care aveam un respect deosebit (NRS si Traian Leuca) calatoresc pe alte meleaguri si cu care, mai devreme sau mai tarziu ne vom reintalni.

M-am hotarat sa scriu acest articol pentru iubitorii de circuite, chiar si de sejururi, cu preturi up-datate februarie-martie 2023 pentru ca observ in jurul meu ca romanii incep sa prefere Asia pentru preturi, pentru serviciile oferite, pentru peisaje. Chiar daca avionul este destul de scump si chiar daca distanta e destul de mare.

Am impartit aceasta vacanta in doua: 13 zile am dat kilometrajul peste cap si 14 zile ne-am relaxat (activ) la plaja. Plus 2 zile drumul dus-intors. Imi doream de multi ani sa vad templele din Cambodgia de la Siem Reap. Aveam bilete de avion si totul pus la punct in 2020. Pe 27 martie trebuia sa plecam, insa pe 15 martie, guvernul Romaniei (cu g mic) a dat ordonanta care ne-a tinut in case 2 luni si ne-a ferit de teribilul Bau-Bau, numit stiintific Covid 19. Am avut noroc atunci si ne-am recuperat aproape toti banii, inclusiv banii pe biletele de avion de la Qatar. Nu stiu ce s-a intamplat in cazul nostru, pentru ca apoi am vazut ca au rambursat doar sub forma de voucher, cu plus 10% suma si utilizabil in doi ani. Am pierdut doar 90 de EUR, contravaloarea unui zbor Bangkok-Phuket, dar nu se moare din asta.

TRANSPORT

De data asta am ales Turkish Airlines pe ruta Bucuresti – Kuala Lumpur cu intoarcere Phuket – Bucuresti. Din simplu motiv ca pretul acestui bilet a fost de 826 de EUR / persoana. Daca l-as fi luat pe Bangkok la dus era undeva la vreo 970 de EUR, tot de aceeasi persoana. Si daca tot ajungeam la Kuala Lumpur, coroborat cu vreo 300 EUR cat am economisit la avion, de ce nu si doua zile la Kuala Lumpur?

Am mai avut 3 zboruri, hai sa le zicem locale, anume Kuala Lumpur – Siem Reap (cu escala la Bangkok), Siem Reap – Bangkok, zbor direct de o ora si jumatate si Bangkok – Phuket, tot zbor direct, putin peste o ora, toate cu Air Asia, la un pret de 422 EUR / persoana, cu bagaj de cala de 20 de kg pentru fiecare. Ca o paranteza, doar bagajul a costat 190 EUR din pretul biletului.

In Kuala Lumpur am folosit taxi doar la transferul aeroport – hotel (undeva la 105 MYR). In rest, MRT, KTM si SRT, adica toate cele 3 variante de tren pe care le au acolo. Trenuri subterane, trenuri suspendate si trenuri de suprafata (trenurile normale de la noi). Preturile pe MRT si SRT in interiorul orasului variaza intre 3,8 si 5,5 MYR (ringit malaesian), la o paritate aproape egala cu leul nostru fioros. Asta e un avantaj, deoarece preturile de acolo le poti echivala instant in lei. In februarie, de exemplu, paritatea a fost 1 MYR = 1,02 RON. Pe liniile KTM, trenurile noastre de toate zilele preturile sunt foarte accesibile. Exista si o linie KTM care face curse rapide aeroport – oras sau invers, fara oprire, la un pret ceva mai mare, adica 52 MYR / persoana. L-am folosit la plecare, deoarece taximetristii sunt putin obraznici si cer mult mai mult decat de la aeroport in oras. Si-atunci am preferat sa car bagajele cateva sute de metri si am luat acest tren din Gara Centrala pana la aeroport.

In Cambodgia, la Siem Reap n-am avut grija transportului. De la aeroport la hotel am avut transfer complimentar din partea hotelului. Pentru cele 4 zile pline pe care le-am petrecut acolo luasem de-acasa legatura cu Keo, un baiat, de fapt un super-baiat, care ne-a plimbat pe traseul pe care l-am pregatit, doua zile cu tuk-tuk-ul lui si doua zile cu masina pentru 140 USD. Si pentru ca am folosit 4 zile serviciile lui, ne-a oferit la plecare transferul de la hotel la aeroport gratuit. In Cambodgia absolut peste tot se foloseste dolarul american. Cat am stat acolo, nu ca n-am folosit banii lor, nici macar n-am vazut cum arata. Daca nu ma uit pe net nici nu stiu care este moneda lor nationala :).

Thailanda a fost ultima parte a circuitului si totodata prtea de sejur. Primele 5 zile am vizitat Bangkok-ul (cu o zi la Ayutthaya, la vreo 60 de km de Bangkok) si ultimele 14 zile din vacanta au fost pentru plaja la Phuket. In Bangkok infrastructura de transport public este foarte bine pusa la punct. Ca si Malaesia, trenuri subterane si trenuri suspendate plus o linie speciala aeroport – oras. Platesti atat cat mergi cu preturi ale biletelor intre 34 si 70 THB, la o rata de schimb 1 RON = 7,6 THB, deci undeva intre 4,5 si 9 lei pe calatorie. Am mai folosit trenul pana la Ayutthaya care a costat 260 THB / persoana, dus-intors. In rest, calatoriile pe raul Chao Praya sau pe canalele secundare, cu fel de fel de barci. Transportul public pe rau are preturi derizorii, undeva la 10-15 THB / persoana.

La Ayutthaya, pentru a vizita templele de acolo, sase la numar si pentru a vizita piata locala, am vorbit inainte cu “numitul” Joy cu care am cazut la pace pentru 800 THB timp de 6 ore cu luat de la gara si lasat tot la gara.

Eh … in Phuket se schimba treaba. In afara de transferul aeroport Patong Beach, care a fost 750 THB pe segment (aranjat de hotel), pret mai bun decat cu taxi luat ad-hoc (cam 1.000 THB), in rest n-ai alta solutie decat tuk-tuk-ul. Fiind unicul mijloc de transport, exista monopol si asa cum zic si localnicii … tuk-tuk mafia. Ca mergi 200 de metri sau ca mergi 2 km, 200 THB / cursa, adica vreo 26-27 lei. Daca stai mai departe de plaja, nu-i bai. In rest, parerea mea e nu renteaza si in concluzie noi n-am prea fost de acord la propasirea mafiei locale :).

Cam asta fu transportul. Ma uit pe notitele mele si-mi da un total de aproximativ 2,900 EUR la paritatea din februarie 2023.

CAZARE

Am avut in aceasta vacanta 27 de nopti de cazare, dupa cum urmeaza :

Kuala Lumpur – Grand Service Apartment @ Times Square – apartament cotat de proprietar la 4 stele (dar nu le are), fara nicio masa, 3 nopti de cazare la pretul total de 131 EUR.

Siem Reap – Two Seasons Siem Reap – hotel 4 stele (chiar mai bun, dupa parerea mea), cu mic dejun, 5 nopti de cazare la pretul total de 281 EUR.

Bangkok – Downtown Apartment near Asok BTS Terminal – apartament cotat de proprietar la 4 stele (corect), fara nicio masa, 5 nopti de cazare la pretul total de 251 EUR.

Phuket – Lemon House – bungalow cotat la 2 stele (muuuult mai mult dupa parerea mea), fara nicio masa, 14 nopti cazare la pretul total de 354 EUR – nu e greseala la pret!

Mie-mi da un total de 1,017 EUR, ceea ce noua ni s-a parut un pret foarte bun. Daca se considera ca n-am incalcat nicio regula dand numele cazarilor asa cum le-am gasit pe Booking.com, puteti gasi amanunte despre ele pe site-ul lor, impreuna cu comentariile mele si ale altor turisti. Daca-mi aduc bine aminte, in afara de cazarea de la Kuala Lumpur, care n-a fost rea, dar e supraevaluata de proprietar, pentru celelalte trei locuri de cazare am dat nota 10 fara niciun dubiu.

OBIECTIVE VIZITATE / EXCURSII OPTIONALE

Kuala Lumpur :

Petronas Twin Tower – 80 MYR / persoana

KL Tower – 126 MYR / persoana (cu acces in “cutia” cu podea de sticla la aproape 300 de metri deasupra pamantului)

Batu Caves - gratuit

Avem o slabiciune pentru turnurile astea si nu le ratam niciunde, indiferent cat costa :)

Siem Reap :

Angkor Wat Pass pentru 3 zile – 62 USD / persoana

Angkor National Museum – 12 USD / persoana

Dupa parerea mea merita vizitat intai muzeul. Mi se pare ca intelegi mult mai bine ceea ce urmeaza sa vezi in urmatoarele zile vizitand templele.

Bangkok :

Marele Palat (cu Buddha de Smarald inclus) – 500 THB / persoana

Templul Wat Pho (cu Buddha Inclinat inclus) – 200 THB / persoana

Templul Wat Arun – 100 THB / persoana

Templul Wat Saket – 50 THB / persoana

Templul Loha Prasat – 20 THB / persoana

Templele de la Ayutthaya (Wat Mahathat, Wat Phra Si Sanpet, Wat Chaiwatthanaram, Wat Ratchaburana, Wat Lokaya Sutharam, Wat Yai Chai Mongkhon) – 220 THB / persoana

Phuket :

Phi Phi Island cu barca de viteza – 1,800 THB / persoana

James Bond Island cu barca normala – 1,700 THB / persoana

Vizita orfelinat elefanti – 2,100 THB / persoana

Masina privata pe traseu ales de mine (cu aceeasi doamna care ne-a transferat de la aeroport si inapoi) – 1,800 THB pentru vreo 8 ore – am vrut sa vizitam cascada Bang Pae, Templul Chalong si Big Buddha. In plus, ea a venit cu imbunatatiri, avand in vedere ca traseul pentru care noi platiseram era mai scurt de 8 ore si ne-a dus in Phuket sa vedem Old Town si apoi ne-a dus la un magazin pentru suveniruri unde am gasit produse, aceleasi produse pe care le gaseai si la Patong Beach, la preturi mult, mult mai bune. Super profesionista, foarte corecta si foarte punctuala. Ca o paranteza, mi-au placut excursiile facute acolo in Phuket, poate si datorita faptului ca oamenii sunt profesionisti, foarte bine oraganizati si tot ceea ce scrie in pliantul de prezentare ca vei face sau vei vedea, se face si se vede.

Daca trag linie, toate obiectivele vizitate si excursiile pe care le-am facut ne-au costat pe amandoi aproximativ 560 EUR.

MANCARE + SUVENIRURI

Aici o sa fiu prima data foarte scurt. Cam 1,800 EUR. Alocasem mai mult de-acasa, dar n-a fost cazul. N-as putea sa-i impart in cat a fost mancarea si cat au costat micile suveniruri pe care le-am cumparat.

Mai … pe lung. In Malaesia am stat prea putin ca sa-mi dau seama ce si cum. Am gasit aproape de hotel mancare stradala, dupa care eu sunt innebunit si unde puteai manca cu 30-40 MYR / persoana chiar foarte bine. Luam chestii diferite de sotia mea (sau ea de mine :)) si gustam unul de la altul sa vedem ce si cum.

In Cambodgia se mananca foarte bine si chiar daca esti in zona turistica, unde, clar, preturile sunt mai mari, o masa copioasa duce undeva la 25-28 USD cu vreo 3-4 beri incluse.

Despre Thailanda, ce sa mai zic. Stomac incapator sa ai. Mancare stradala la 200 THB / persoana (cam 25 de lei), multa si buna. Eu sunt si gurmand si … overlimit, ca sa zic asa si au fost dati cand n-am reusit sa mananc tot ce-am cumparat. La restaurant se schimba macazul. Doar pentru exemplu, in Phuket am gasit restaurantul Capadoccia, cu specific turcesc, evident si platoul mixt grill pentru doua persoane, un cocktail si 3 beri a fost 1,300 THB (cam 175 de lei). Pentru mic dejun am cumparat de la supermarket cam ce mancam si pe-acasa si am pregatit in bucataria complet utilata a bungalowului. Preturi cam ca pe la noi (zona turistica, deh), insa fructele nu se compara cu ce gasim pe-aici. Proaspete, culese la timp, decojite, daca asa ti-e vrerea. Fructul pasiunii (maracuja, cum ii zic ei), dupa care eu sunt innebunit, 70 THB / kg (aproape 10 lei) si sunt cam 8-9 fructe la kg. Cand si cand mai gasesc si pe-aici la 4-5 lei bucata :). Despre diferenta de gust nici nu vreu sa-mi aduc aminte, d-apoi sa mai vorbesc.

VIZE SI ASIGURARE MEDICALA

Nu e un capitol chiar de neglijat, asa ca si de-aici se mai aduna 560 RON asigurare medicala doua persoane, 29 de zile, 3 tari.

Viza Cambodgia on Arrival: 30 USD / persoana, achitata cash la aeroport, 10 minute si-ai scapat.

Viza Thailanda on Arrival: 2,200 THB / persoana, achitata cash la aeroport, doar in moneda locala, am stat aproape o ora. Anul acesta au avut “oferta” . Pana pe 31 martie viza on arrival a fost pentru 30 de zile, nu pentru 15 cat e de obicei.

Daca mai adun si de-aici rezulta vreo 280 EUR, rotund.

Si-asa am lungit-o cam mult, asa ca daca facem un total mie-mi da, rotund, 6,600 EUR (am bagat aici si comisioanele de retragere de la ATM, dar am exagerat).

Ca sa ma compar cu Europa, eu intotdeauna calculez cost / cap turist/ zi si in cazul de fata rezulta cam 114 EUR / persoana / zi. Mie personal mi se pare excelent. Nu cred ca pot merge undeva prin Europa cu banii astia. E adevarat suma totala e mare si nu se gaseste pe jos. Si tot atat de adevarat e ca 114 EUR ii obtin daca stau peste 25 de zile, astfel incat costul avionului / avioanelor, care e mare, sa se imparta la mai multe zile. Plus ca n-as zbura atatea ore pentru cateva zile nici dac-ar fi avionul gratis.

Detaliat, despre Thailanda nu prea mai am ce sa scriu. Am vazut cand m-am reapucat de citit articole ca, doar cu o luna inaintea noastra a fost pe-acolo @crismis si a povestit cu lux de amanunte cam tot ce era de povestit :). Niciodata n-o sa am puterea si inspiratia sa povestesc mai bine ca ea, mai ales ca mie-mi lipseste “Tati” , cel care da culoare articolelor ei. Despre cazari si locuri de mancat, asa cum nu mai citesc articole de genul asta, evident, nici nu (mai) scriu. Daca cineva doreste amanunte punctuale despre transport local, chestii de vizitat, oricand, cu mare placere.

Si-asa cum obisnuiam pe vremuri, va doresc vacante cu zile linistite si nopti nelinistite (chiar dac-am mai imbatranit oleaca):)

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Timp si bani sa ai, ca de vazut ai ce vedea.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

La greu. Si pentru tineri si pentru... cei la a doua tinerete :).

Trimis de Pușcașu Marin in 28.08.23 18:58:51
Validat / Publicat: 29.08.23 09:28:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIRCUITE MULTI-ȚARĂ.

VIZUALIZĂRI: 1076 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pușcașu Marin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Terrace of the Leper King.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 52000 PMA (din 39 voturi)

[29.08.23 09:27:29]

Superb

& Bun revenit pe site, cu impresii -- ne-a fost dor, multora

Mutat în rubrica "Circuit Malaesia - Cambodgia - Thailanda, ASIA" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

AZE
[29.08.23 09:55:21]

Excelent articol și poze faine.

Uite o destinație unde m-aș duce și eu măcar o dată în viață

[29.08.23 11:28:13]

@ghisor: Minunat! Trepidantă viață ați avut... că nu pot să zic vacanță când 29 de zile stai departe de casă.

Despre Thailanda e drept, am mai citit (recent!) dar despre Malaysia și Cambodgia... ? N-am putea să mai aflăm și noi câte ceva? Deși cineva îmi povestea despre cambodgieni că sunt fooaarte săraci, afirmați că în Cambodgia se mănâncă foarte bine.

Este adevărat că se mănâncă ouă fertilizate (balut), vândute la colț de stradă pentru că le consideră afrodisiace?

Au exagerat cei care spun că în Cambodgia s-au descoperit sub pădurile tropicale orașe care au o vechime de 900-1000 de ani (folosind tehnologiei avansată cu scanare laser)?

Ați văzut Mekongul cum curge invers?

Cum sunt satele plutitoare de pe Tonle Sap, ați ajuns să le vedeți?

Este adevărat că bucătăria Malaysiana este încununarea bucătăriilor asiatice, un adevărat paradis al aromelor?

Și lista mea de întrebări ar putea să continue! ????????

Mulțumesc pentru informațiile super-utile din articol.

[29.08.23 11:36:22]

@AZE: Multumesc!

Pai... si ce mai astepti?

[29.08.23 12:16:42]

@k-lator: S-o luam pe rand...

1) Cand spui " ati avut ", " ati vazut ", etc., imi place sa cred c-o bagi si pe sotia mea in ecuatie. Ca altfel... nu mai vorbesc cu tine

2) Acum ceva ani mi-am facut o encefalograma si, cu o mima grava, doctorul mi-a spus ca a descoperit cam... 35 de pitici pe centimetru patrat de creier (al meu, evident). Singurul leac la cei cu peste 50 de pitici pe tot creierul (mie mi-a gasit vreo 70 in total) e sa mergi in vacante macar 21-22 de zile legate, iar eu, ca un baiat ascultator, cu respect pentru meseria lui, ce sa fac... m-am conformat. Asa ca pentru mine e vacanta

3) Ouale, pe langa ca sunt fertilizate, mai sunt si fermentate si stau intr-un borcan cu nu stiu ce lichid inauntru, la vreo 35 de grade, direct in soare. De vazut, am vazut. N-o sa le incerc neam, desi nu prea ma dau la o parte de la gustat specialitati loco, dar astea miros de te muta cu totul din loc, nu-ti muta numai nasul. Pe post de afrodisiac prefer, la nevoie , o zeama de struguri negri, neaos romaneasca. O s-o rog pe doamna sa-mi dea o poza de pe telefonul ei. Eu nu umblu pe el ca ma baga la aia, cu GDPR-ul

4) Intr-adevar, cambodgienii nu debordeaza de bogatie, insa Siem Reap este un oras care traieste exclusiv din turism. Multi (daca nu majoritatea) proprietarilor de hoteluri si restaurante nu sunt localnici. La preturile pe care le-am platit acolo, 25-30 de dolari o masa buna, cu niscai beri pe langa, ei nici nu se apropie. Eu cand am afirmat ca pretul este bun am facut o comparatie cu Mamaia, de exemplu, ca la carciumi de prin vestul Europei nu vreau sa ma gandesc.

5) Despre treaba cu orasele ce s-ar gasi pe sub paduri, nu stiu nimic. Noi am vazut templele descoperite pe la inceputul si in timpul secolului al XX-lea (n-avea laserul nicio treaba pe vremea aia), acoperite de vegetatie, la vremea respectiva, dar totusi la suprafata. O sa incerc sa-mi storc creierii napaditi de pitici si sa scriu ceva despre asta.

6) Am fost la Tonle Sap, ne-am plimbat cu barca pe lac pret de o ora si jumatate. Treaba cu saracia lucie e facuta putin in scop comercial. Cei cu casele acelea amarate nu sunt cambodgieni, sunt vietnamezi emigrati pe-acolo, care nu primesc pamant niciodata sa-si faca case si trebuie sa locuiasca doar pe malurile lacului. Te duc la asa-zise orfelinate unde te indeamna sa ajuti copiii (care nu exista acolo) si spun c-ar fi numai bine sa dai 100 de dolari pe un sac de orez (vreo 40 de kg), in conditiile in care orezul e vreo 20 de centi kilu' . Eu mi-am facut lectiile de-acasa si n-am pus botu' la vrajelile lor.

7) In Kuala Lumpur am stat prea putin ca sa pot spune mare lucru. Am mancat doar street food de pe o strada unde puteai gasi mancare thailandeza, chinezeasca, italiana, mediteraneana, etc. etc.

Si in fine...

8) Daca mai ai multe intrebari de-astea care ma fac sa scriu ecouri mai lungi decat articolul s-ar putea sa te confund cu soacra-mea, ca numai ea m-a supus la interogatorii ca la Gestapo (era nemtoaica) inainte s-o scap de grija ca ramane fiica-sa nemaritata

webmasterPHONE
[29.08.23 12:56:06]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[29.08.23 13:24:43]

@ghisor:

imi place sa cred c-o bagi si pe sotia mea in ecuatie

păi nu mai este nevoie, că este deja în cărți... adică prin poze, dacă nu cumva blondina este vreo localnică asiatică... deci, da! despre voi era vorba.

Exact, niște poze... mai exotice de la doamna din telefon ne-ar deschide și nouă orizonturile - gastronomice - despre cum stă treaba cu mâncarea aia stradală dată pe la colțuri, în borcane. Măcar e bine că încă nu s-au inventat computerele care transmit și miasmele, că io sunt foarte simțitoare d. p. d. v. olfactiv și n-aș vrea să léșin pe tastatură.

Aaaa, da! Intrebări am tot timpul, chiar îți dezvălui un secret - nickname-ul meu este Helga ????, și în plus sunt curioasă din fire și dacă tot nu scot un review, măcar un ecou mai lung să fie.

Sper că piticii ăia s-au culcat la loc în viața... vacanța aia de la asiatici, că altfel și cu banii luați și cu piticii sculați, n-ar mai fi nicio afacere . Iar eu, sincer, pentru piticii mei n-aș merge nici moartă cu atâtea avioane și atâtea ore dacă n-aș avea garanția că merită efortul.

Hai s-auzim numai de bine, că de rău se întâmlă mai tot timpul.

mprofeanuPHONE
[29.08.23 13:59:10]

@ghisor: Felicitări pentru circuitul deosebit în Indochina! Ați stat destul acolo dar a meritat cu prisosință!

Mi-am adus aminte de circuitul vostru din America de Sud, tot circuit multi țară mai lung decât acesta, 35 de zile.

Pentru o lună prețul de 6600 euro pentru două persoane a fost bun. Este bine că ați reușit să ajungeți acolo după 3 ani de la prima încercare, ghinion cu acea pandemie...

Ar trebui să scrii și despre cazări și despre ce ai văzut acolo.

Eu am fost în Asia în decembrie 2014 și nu am scris decât câteva articole, nu prea știam atunci despre AFA. Mi-am dorit să văd Angkor Wat și să ajung la Siem Reap cu Air Asia dar am ales Singapore.

Bine ai revenit pe AFA!

[29.08.23 14:07:58]

@ghisor: Aaaa și iaca cum era să uit...

da ce-ai cu noi? ... de ce să nu aflăm și noi unde să ne bunginim dacă ne prinde noaptea pe coclauri? ... că doar nu concurăm toți la emisiunile alea cu... nu-știu-ce contient expres, să ne găsim cazare pe loc și d-ale gurii prin tomberoane.

[29.08.23 14:56:46]

@mprofeanu: Multumesc.

Acum trei ani era proiectata altfel vacanta. Legasem Vietnamul de Cambodgia si cu 2 sau 3 zile la Bangkok, dar, ce sa-i facem, n-a fost sa fie. Asta... circuit + sejur a fost ideea sotiei mele, care a zis ca rabda pana vedem toate "pietroaiele" si "casoaiele" ce-s de vazut (nu ca nu i-ar place, dar se alinta si ea putin), dar la sfarsit vrea la plaja si la apa. Si-atunci, ca sa impacam si varza si lupoaica, m-am sacrificat, ce sa fac?

Despre Angkor Wat o sa fac ce-o sa fac si o sa incerc sa scriu. Despre Bangkok, am explicat in articol ce si cum. N-as avea nimic in plus de povestit, fata de ce a povestit @crismis. Cam acelasi program l-am avut si noi.

[29.08.23 15:09:44]

@k-lator: cu cei doi neuroni de mi-au mai ramas prin capul meu cel mare, io ma gandesc asa... la ce sa scriu eu despre un hotel, cand poti tu sa iei cu celebrul copy-paste numele lui din articol si sa-l cauti pe net. Acolo, pe langa faptul ca gasesti un vagon de poze, gasesti si ' jda mii de review-uri care dau o medie.

Adicatelea, cum s-ar zice, io as putea fi subiectiv in descrierile mele, pe cand pe net n-ai cum spune ca 1,000 de oameni au fost prea subiectivi sau lauda la greu hotelul, sau mai stiu eu ce. Mai ales ca pe booking.com sunt recenzii reale, ale oamenilor care chiar au fost cazati acolo.

La mancare iar nu ma mai bag. Pe principiul " de gustibus non disputandum ", poate ca mie mi-a placut tocanita de varza de Bruxelles cu carne de foca siameza si tie nu. Si cate si mai cate. Asa ca-ti las placerea sa descoperi singura farmecul culinar al locului, chiar daca-ti place zbori cu avionul cum imi place si mie . Dar eu m-am convins ca merita, chiar daca nu fumez cate 15-16 ore.

[29.08.23 16:01:55]

@webmaster: preocupat de interogatoriul numitei Helga, acu vazui. Multumesc si de urari si de apreciere

Carmen IonPHONE
[29.08.23 17:43:49]

@ghisor: Bine ai revenit! Mă bucur că nu te-ai alăturat celor care au ales să ne ignore în ultima vreme.

Și ce excursie ai făcut! Super alegere, super descriere! La cât mai multe de aici încolo!

AZE
[29.08.23 18:29:52]

@ghisor: Salutare, am revenit, ecoul scurt de dimineața se datorează faptului că am fost la muncă.

Răspunsul la întrebarea ta: păi și ce mai aștepți se află chiar în articolul tău timp și bani să ai că în rest ai ce vedea Deocamdată mă aflu în conflict deschis cu ambele ????????????dar mai mult cu partea cu banii în sensul că dacă ar fi mai mulți s-ar rezolva și cu timpul cumva ????Dar o dată tot va fi, clar...

Și acum revenind la articolul tău, pot scrie că este foarte bine structurat și cu multe informații pentru un eventual turist care va merge pe urmele tale. Ai alocat mult timp (apreciez) pentru obiectivele din trei țări. Bun articol de revenit pe sait!!

[29.08.23 23:27:55]

@Carmen Ion: Multumesc.

Nu cred ca ignora cineva pe cineva. Mai degraba m-as gandi ca pandemia asta ne-a schimbat putin prioritatile. Eu de exemplu... dimineata cand ma spal pe dinti, asa cum unii zic de trei ori o rugaciune, eu zic de 50 de ori Carpe Diem, Carpe Diem...

[29.08.23 23:46:50]

@AZE: Multumesc pentru aprecieri.

Se vor rezolva usor-usor si "conflictele " tale.

Daca te referi la timpul alocat pentru vizite au fost 13 zile in care am dat kilometrajul peste cap. Cred ca am urcat si coborat mii de trepte si am avut zile cu 12-15 km de mers pe jos, ceea ce pentru doi soareci de birou ca noi, e mult.

Daca te referi la timpul alocat pentru pregatirea circuitului, vreo 3 luni pana am batut-o-n cuie, cum se spune. Dar partea asta chiar imi place, ma destinde, plus ca citind de-atatea ori invat deja de-acasa multe chestii pe care urmeaza sa le vad.

Ce mi-a placut in vacanta asta si am realizat abia cand m-am intors, ca am imbinat modernul sau modernismul, nici nu stiu cum sa-i spun, cu istoria. Daca in Kuala Lumpur am vazut urbanism, infrastructura si arhitectura pentru care noi nici studii de fezabilitate n-am fi in stare sa facem, in Cambodgia am vazut, mirosit si pipait istorie de 7-8 secole, un complex de temple care n-a reusit sa intre intre cele 7 noi minuni ale lumii pentru ca deh, la vremea cand s-a votat, in Cambodgia nu prea era internet. Iar in Bangkok le-am avut pe-amandoua.

elenaadinaPHONE
[31.08.23 11:44:06]

Felicitări pentru articolul excelent și pentru o vacanţă minunată!

M-am delectat admirând fotografiile, mi-au plăcut! ????????

[31.08.23 12:19:48]

@elenaadina: Multumesc.

Nu e meritul meu daca fotografiile ti-au placut. Locurile de-acolo sunt de "vina".

Vacante frumoase iti doresc, oriunde vor fi sa fie.

elenaadinaPHONE
[31.08.23 12:29:48]

@ghisor:

Mulțumesc la fel!

Anul viitor plănuiesc să merg în Thailanda din nou, dar altă destinație decât cea din ianuarie anul acesta.

Poate ajung și prin Malaezia și Cambodgia.

Între timp am călătorit în zone cu munți, grozav de frumoase...

Toate cele bune și vacanțe frumoase încă până în 2024! ????

balasa violeta
[28.10.23 01:35:18]

Mama, ce vacanta, ce mancare, ce locuri... a meritat zborul cu prisosinta!

Felicitari si multumesc pentru calatoria virtuala!

[28.10.23 09:18:09]

@balasa violeta: Mulțumesc frumos.

Zborul, ca zborul. Dar faptul că și la dus și la întors am stat ne... fumat câte 15-16 ore, până și asta a meritat

Adina - addcont
[14.01.24 20:28:40]

Am citit cu mare interes informatiile complete si detaliate, si mi s-a confirmat o data in plus ca momentan Asia ramane pentru noi "departe", iar costul transportului mi se pare nejustificat pentru o excursie de 6-7 zile... eu neputand pleca de la munca mai mult de o saptamana...

Sper la vremuri cu mai mult timp liber, iar pana atunci visez cu ochii deschisi si ma bucur de experientele altora, iar pana atunci voi continua sa calatoresc cum si cu cine imi place, cat pot de mult pe aici, prin Europa

Am citit cu tristete vestea despre NRS si Traian Leuca, pe care si eu ii admiram nespus.

[15.01.24 08:53:40]

@addcont: Mulțumesc pentru lectură și pentru ecou. Într-adevăr, pentru o săptămână nici eu n-aș da atâția bani pe avioane, în plus faptul că două zile le-aș pierde pe drum m-ar ține” departe” de astfel de circuite. Europa are și ea multe de oferit, dar am zis că atâta timp cât mai pot, voi merge să vizitez locuri mai îndepărtate.

Vacanțe minunate îți doresc, acolo unde vei dori să fie.

Adina - addcont, AZE, balasa violeta, Carmen Ion, elenaadina, k-lator, mprofeanu, Pușcașu Marin