ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2023
APR-2023

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Fascinația celor 5 Terre începe la Monterosso

După o documentare temeinică, am plecat cu Ryanair la Genova la sfărșitul lunii aprilie, când temperatura e optimă, iar aglomerația nu e la apogeu, cu rezervare de cazare la Da Rosettina în Monterosso al Mare, cu intenția de a vizita 5 Terre.

Monterosso este prima locație, cea mai mare și poate cea mai frumoasă a zonei, are plajă iar în centru sunt multe magazine și terase, deci s-a dovedit o alegere inspirată, iar cazarea e ideală pentru 2 familii fără copii, cum am fost noi, având 2 camere, un hol imens, 2 băi, bucătărie și terasă. Condițiile de cazare, curățenie și confort au fost excelente, iar atmosfera din stațiune... una de vacanță.

În prima zi am așteptat cam 7 ore să intrăm la Acvariul din Genova, de aceea e bine dacă ai timpul de vizitare clar stabilit (sunt valabile doar 2 ore dacă nu mă înșel), să cumperi bilete on-line, ceea ce noi nu am avut. În acest timp am vizitat Biosfera și Liftul Panoramic și am admirat frumosul Porto Antico. Așteptarea a meritat din plin, după 1-2 ore am plecat spre cazarea din Monterosso cuceriți de Lumea Apelor.

A doua zi am vizitat Portofino și Santa Marguerita di Ligure, călătorind cu trenul până la cea de-a doua stațiune, de unde se ia un bus până la Portofino. Am citit că de curând au fost interzise, și chiar nu am văzut autoturisme în Portofino în perioada aprilie-noiembrie, datorită aglomerației. Ambele locații sunt superbe, iar prețurile, în general, exagerate.

A treia zi am vizitat celelalte 4 locații din 5 Terre, fiind mici ca întindere, care cu excepția Vernanzzei, la care urci cu autobuzul local, se pot vizita în maxim 2 ore. De menționat că se poate achiziționa un abonament la tren pe 1/2 zile la preț de 18/34 euro, valabil pentru 24 /48 ore pe trenurile regio (destul de dese, max. la o oră) în toată regiunea 5 Terre, acces gratuit la toalete și autobuz local în Vernazza. Este o escapadă pe care o recomand fără reținere pentru amatorii de peisaje, natură și drumeții. Pentru iubitorii de drumeții, există poteci pe munte, la care poți ajunge de la o localitate la alta în maxim 2 ore. În perioada în care am fost eu, Sentiero Azzurro era închisă.

A patra zi am dedicat-o vizitei stațiunii Porto Venere, de unde se pot închiria bărci sau face plimbări spre toate locațiile din 5 Terre, cu excepția Vernazzei, care nu are loc de acostare. Pentru a ajunge în Porto Venere trebuie să iei trenul spre orașul La Spezia, prin care am mers la pas de la gară până la stația de autobuz care merge în Porto Venere.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Monterosso al Mare este cea mai mare locație din zona 5 Terre, și cea mai nordică, având Marea Ligurică la vest, plaja care se împarte în două datorită reliefului, iar spre est se poate urca către centru și apoi spre munte. Plaja este destul de mare, cam 1 km. iar în multe zone se găsesc și șezlonguri. Am făcut și eu plajă vreo oră, stând gratis pe un șezlong cu consumația unei beri Messina care a costat 5 euro.

Spre sud, printre șeile muntoase se înșiră celelalte sătucuri ale zonei 5 Terre, respectiv Vernazza, Corniglia, Manarola și Riomaggiore, fiecare având farmecul său. Ele se remarcă prin casele vopsite în culori vii diferite, multe dintre ele cățărate pe stânci sau pe șeile montane, în trepte, creînd un peisaj de poveste, demn de inspirație pentru mulți pictori.

Deplasarea în zonă se face cu trenul Trenitalia 5 Terre între localitățile Levanto și La Spezia, care circulă la intervale de max. 1 oră și de regulă, respectă orarul. Prețul biletului este cca. 4 euro/călătorie sau 18 euro/zi, indiferent de nr. de călătorii. Pentru distanțe mai mari, ca Genova sau Milano, sunt trenuri intercity sau trenuri de mare viteză Freccia.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Zona 5 Terre este recomandată pentru vizitare și drumeții, dar se găsesc și biserici, locuri de belvedere, magazine și multe terase, care seara se aglomerează. Intr-o seară am servit masa la terasa La Scala, o terasă în trepte cu vedere la mare, fiind nevoie să ne înscriem pe o listă de așteptare și să revenim după 30-40 de minute. Mâncare super, porții micuțe, prețuri de 5 Terre, toată lumea mulțumită!

Într-o dimineață, miercuri sau joi, a fost un fel de bazar, unde producători agricoli și comercianți din zonă vindeau lângă plaja din Monterosso produse agricole diverse și produse alimentare și nealimentare.

În Monterosso sunt doar 2-3 magazine alimentare care închid relativ devreme, la ora 7 și 8 seara, așa că aprovizionarea trebuie făcută în timpul zilei. În aprilie, la ora 10 se închidea peste tot, nu am văzut discotecă sau club de noapte.

Trimis de micos in 21.07.23 18:30:59
    Validat / Publicat: 21.07.23 19:20:28
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Sorrento (Coasta Amalfi) /Casa al Mare și Taormina (Sicilia) /Vila Centaurea

VIZUALIZĂRI: 2950 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (micos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P09 Celebrul Portofino

[21.07.23 19:19:51]

Foarte bun review-ul!

[21.07.23 19:43:33]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Cinque Terre: