ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2023
DE ilee
ÎNSCRIS: 31.07.15
JUN-2023

Vacanta in Stalida

Am vrut sa plecam in Grecia imediat ce copiii intrau in vacanta, dar abia dupa Paste am reusit sa ma mobilizez si sa caut o destinatie (o insula greceasca evident…) la care se ajunge mai greu cu masina. Pana la urma, castigatoarea a fost Creta.

Cu doar o luna inainte de plecare am luat bilete de la compania romaneasca Animawings (la care grecii de la Aegean sunt actionari majoritari), pret 4 bilete- 456 euro in care au intrat cate un troler de persoana, un rucsac si rezervarea locurilor. Nu mi-a placut ca nu se poate face check-in online, insa am inteles ca se lucreaza la acest aspect.

Timpul fiind foarte scurt, am apelat la ajutorul colegilor de pe AFA, carora le multumesc mult pentru sfaturi. Acestea m-au ajutat sa ma orientez mai bine si sa restrang aria cautarilor, aterizarea facandu-se pe aeroportul din Heraklion la ora 8 seara.

Pana la urma am gasit in statiunea Stalida o cazare buna, un apartament cu 2 dormitoare, de 75 m2 la Esperos Apartments and Studios, situat la 50 metri de o plaja superba.

De langa aeroport am inchiriat o Toyota Yaris cu 40 euro pe zi. Sunt multe firme, iar preturile variaza intre 35 si 45 euro in functie de tipul si vechimea masinii. Fara depozit si cu full insurance!

Stalida (Stalis)

Stalida este o statiune cocheta aflata la aprox. 30 km est de Heraklion, flancata de mult mai cunoscutele Hersonissos (la stanga) si Malia (la dreapta).

Este o statiune linistita in comparatie cu vecinele ei si chiar daca si aici sunt baruri, noptile nu sunt zgomotoase. Am stat aproape in fiecare seara la cate o terasa cu muzica live, iar atmosfera a fost foarte placuta, am ascultat rock dar si muzica greceasca cu dansatori imbracati in costume traditionale care ne-au incantat vazul si auzul.

Statiunea este frecventata indeosebi de turisti englezi si nemti trecuti de 40 de ani. Tineretul se duce in Hersonissos sau in Malia…

Strada principala este intesata cu taverne, magazine de tot felul, agentii care organizeaza excursii (am numarat vreo 10!), farmacie, centru medical, hoteluri, rent a car. Seara se poate face o plimbare pe jos pana in Malia.

Spre capatul dinspre Hersonissos se afla o mica biserica bizantina foarte veche, din 1600, Agios Ioannis.

Plaja

Punctul forte al statiunii il reprezinta plaja. Lunga de vreo 4-5 km, lata, cu nisip fin, intrarea in apa foarte lina, apa curata, clara, ideala pentru copii de toate varstele.

Este organizata cu sezlonguri, umbrele, dusuri, cabine de schimb. Sunt salvamari desigur si se pot practica diverse sporturi nautice. Plaja este impartita in mai multe zone, in functie de terasele care le administreaza.

Setul de 2 sezlonguri + umbrela este gratuit contra unei consumatii pe anumite portiuni sau se plateste separat, 6-12 euro pe alte portiuni de plaja. Noi am stat langa un grup de palmieri care dadeau un aer exotic plajei si am platit doar ce am consumat. Am luat de fiecare data 2 seturi de sezlonguri si mi-a placut ca se putea servi micul dejun chiar pe plaja. Cateva exemple: club sandwich 9 euro, avocado toast cu ou (delicios!) 7 euro, english breakfast 8 euro, greek coffee 3 euro, fresh orange 4,5 euro, pancakes 7 euro.

Transportul

Din Stalida se poate ajunge cu transportul in comun atat in Hersonissos cat si in Malia, dar mai exista o varianta, Happy Train care are statie si in Stalida, langa hotelul de 5 stele I Resort Beach Hotel and Spa.

Trenuletul are 3 variante de traseu:

-calatorie de 1h. 30 prin Malia-Stalida-Hersonissos cu opriri la diverse obiective. Pret 14 euro adult si 8 euro copil

-tur de o jumatate de zi la Mohos-un sat pitoresc, aflat la vreo 10 km de Stalida.

-tur de o jumatate de zi la Krasi, un alt sat interesant care merita vizitat, aflat la 15 km de Stalida

Parcarea

In ceea ce priveste parcarea, unele hoteluri asigura parcare, altele nu ofera aceasta facilitate. Noua ne-au recomandat gazdele 2 parcari publice, gratuite, intrucat langa apartamentul nostru nu se putea parca.

goo.gl/maps/kz48XdMxvmKM3 ... uumoFhbhH6SJtE8

Aceste parcari sunt foarte apropiate de locul nostru de cazare. Este posibil sa mai fie si alte parcari.

Mancarea

Pot sa va spun ca am mancat foarte bine oriunde ne-am asezat si am fost tratati super, ospatarii si in general cretanii sunt oameni deosebit de amabili.

Cateva preturi: bere la draft 3-4 euro, la sticla- Mythos 3,5-4,5 euro, dorada 12-18 euro, salate 8-12 euro, gyros 10 -13 euro, musaka 10 euro, mussels saganaki 9 euro. Am primit de fiecare data din partea casei inghetata, felii de pepene sau prajiturele si bineinteles, traditionala bautura raki. La taverna Maria Golden Beach, garlic bread este din partea casei. Aici servesc 2 chelneri romani.

Concluzie

Stalida este o statiune ideala pentru o vacanta relaxanta, cu plaje frumoase si o atmosfera placuta.

Intr-un articol separat voi povesti despre excursiile pe care le-am facut.

Singurul regret este ca nu am reusit sa ajung in Santorini, dar pretul prea mare m-a facut sa renunt. Ne-ar fi costat pe toti 4 mai mult decat am dat pe biletele de avion…

Trimis de ilee in 06.07.23 22:31:03
Validat / Publicat: 06.07.23 22:55:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2484 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ilee); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Seara in Stalida

[06.07.23 22:43:48]

Foarte bun review-ul

webmasterPHONE
[06.07.23 23:12:17]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

ileePHONEAUTOR REVIEW
[07.07.23 10:04:23]