ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.02.2015
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 08.09.10
JUN-2014

Stalis - o alegere ok pentru noi

Stalis este situată la aproximativ 30 km est de Heraklion, între stațiunile mult mai animate Malia și Hersonissos. Într-una din seri am făcut o plimbare pe jos până în Malia însă nu ne-am putut da seama unde se sfârșește Stalis și unde începe Malia, fiind un drum de vreo 3 km presărat pe o parte și pe cealaltă cu taverne, baruri, hoteluri sau apartamente pentru închiriat.

Stalis este o stațiune relativ liniștită, frecventată mai ales de persoanele de peste 30 ani, viața de noapte de aici însemnând practic taverne și baruri deschise până seara târziu. Am văzut totuși și unele baruri cu muzică dată ceva mai tare, încercând să recreeze o atmosferă de club, cu lumină specifică, însă fără nici un succes. Seara de seară aceste baruri erau goale, poate o masă sau două ocupate. Însă, pentru cine dorește viață de noapte activă Malia este practic la o aruncătură de băț.

În ceea ce privește plaja, aceasta este foarte lungă, curată, cu multe zone amenajate cu șezlonguri aparținând de cele mai multe ori de anumite baruri și taverne. Noi am fost la plaja aici 3 zile. În prima zi ne-am oprit la niște șezlonguri situate mai aproape de cazarea noastră (înspre Hersonissos) și am plătit 6 euro (2 șezlonguri + umbrelă), iar în ultimele două zile am stat la șezlongurile care țineau de Taverna Maria Golden Beach – 4 euro. Aici lucra și un român, care se ocupa de șezlonguri în timpul zilei, iar seara era responsabil cu "agățatul" turiștilor pentru cină. A fost foarte bucuros că a întâlnit români cu care a mai putut schimba o vorbă. Pe plajă există și spații suficiente pentru cei care doresc să se așeze pe prosop. Nisipul este fin, fără urmă de pietricele, apa curată și intrarea este lină. Din când în când apăreau și comercianți ambulanți care vindeau porumb fiert, fructe la caserola (nimic diferit de litoralul nostru, nu ?) însă foarte stresanți erau comercianții din Africa care încercau să vândă niște brățări făcute din ațe colorare, care includeau, conform spuselor lor și o incantație de Peace and love Nu am scăpat de ei până nu ne-am cumpărat și de fiecare dată când treceau pe lângă noi vedeau că le avem și ne lăsau în pace. Vorba soțului meu, dacă e pe bune incantația, la anul mai vine o dată și le cere una pentru Peace and money Adevărul e că nu au fost scumpe – 1 euro – dar pe mine m-a scos din minți faptul că nu s-au lăsat până nu au obținut ce doreau.

Chiar dacă am descris stațiunea Stalis ca fiind una liniștită, acest lucru rezultă numai prin comparația cu Malia și Hersonissos. Seara este animată, multă lume se plimbă pe străduța principală înțesată cu taverne, magazine cu haine, magazine de bijuterii, magazine cu produse tradiționale cretane, chiar un magazin cu stand de produse bio, supermarketuri, agenții locale de turism, rent a car, farmacii, medici…practic tot ce ai putea avea nevoie.

Pentru că noi am avut cazare fără nici o masă inclusă, micul dejun îl pregăteam în camera dotată cu chicinetă din produsele achiziționate din stațiune, iar la prânz și seara am mâncat la taverne (fie în Stalis, fie prin locurile unde am colindat) așa că voi menționa mai jos doar o parte dintre locurile unde am luat masa în Stalis:

În prima seară ne-am oprit la Restaurant Creta, situat pe partea stânga înspre Malia, pe malul mării. Au o terasă destul de mare, plină ochi la ora 20 când am ajuns noi, majoritatea englezi, servirea promptă. Deoarece ne era tare dor de mâncarea grecească, am comandat fiecare câte un platou grecesc, care conținea musaka, stifado, o roșie umplută cu carne și orez, un "mic" grecesc, cartofi, tzatiki – evident că nu am putut mânca tot + o salată grecească. Știam că porțiile sunt mari în Grecia, dar ca tot românul, dacă suntem în vacanță, să fie

Două seri la rând am cinat la Akti Bar Restaurant care, așa cum îi spune și numele este un restaurant, nu o tavernă. Este foarte modern amenajat, cu foarte multe accesorii cu specific marin, lumânări și cu o tematică cromatică compusă din alb și albastru, chelneri cu o atitudine impecabilă. Mâncarea a fost foarte bună – plating gen Masterchef – îmi amintesc că aici am servit niște supe și caracatiță la grătar. Prețurile nu sunt exagerate, cam la fel cu celelalte locuri unde am mâncat, poate 2-3 euro în plus.

Într-o altă seară am fost convinși să intrăm la taverna Four Brothers și nu ne-a părut rău. Aici am comandat un platou rece cu sărmăluțe în foi de viță, icre, tzatiki, dovlecei, vinete…și garlic bread (pâine prăjită, cu unt și usturoi) o minunăție. În timpul zilei am mâncat un delicios gyros la fasfood-ul situat vis-a-vis de Four Brothers, dar care este practic tot al lor, la un preț simțitor mai mic decât la orice tavernă.

Taverna Maria Golden Beach este situată practic în așa-zisa zonă centrală din Stalis (un fel de mini-piațetă). Aici am servit într-o zi un Enghish Brekfast și într-o seară am fost la cină. Totul a fost delicios, iar la finalul cinei patronul nu mai contenea să îi umple paharul soțului meu cu raki, din partea casei, încât am crezut că a doua zi va fi o aventură cu întoarcerea acasă pe avion.

Și, încă un loc (dacă îl pot numi așa) pe care trebuie să îl recomand este acela unde se vând clătite. Nu aveți cum să îl ratați fiindcă "clătitarul" stă cu plita afară și își atrage clienții cântând și sunând dintr-un clopoțel pe care îl are atârnat deasupra tonetei. Este o mare figura!

Așadar, Stalis este o stațiune relativ liniștită, dar totuși foarte turistică, fără mari legături cu ceea ce înseamnă spiritul cretan (bucătăria numai), dar o locație bună de unde se poate explora estul Cretei.

Trimis de Cleopatraa in 01.02.15 18:58:49
Validat / Publicat: 01.02.15 20:33:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 8265 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cleopatraa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Plaja din Stalis după apusul soarelui
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 23 voturi)

puiutea
[02.02.15 13:15:12]

Frumos, pitoresc review-ul, dar ceva prețuri pe la taverne? - pentru niște eventuali turiști "fără masă"? Mulțumiri!

CleopatraaAUTOR REVIEW
[02.02.15 13:53:16]

@puiutea - Multumesc frumos! Referitor la preturile de la taverne, erau cam asa: salata greceasca - 5 euro, musaka - 7-8 euro, souvlaki - 8-9 euro, caracatita la gratar (servita ca starter si fara nimic langa ea, numai cu lamaie) - 6 euro, pestele cam 12 euro, gyros (portie enorma, la farfurie) - 9 euro si pita gyros, pe care o iei la pachet, in lipie - 3 euro, supe - 6 euro, o bere la halba, la jumatate, Mythos - 2.5-3 euro, sucul la sfert la fel, o apa plata la jumate 1.5-2 euro... cam toate tavernele serveau ca starter garlic bread (paine prajita, cu unt si usturoi) pe care apoi il regaseam pe factura - 2 euro, si dupa primeam gratuit fructe (de cele mai multe ori pepene rosu) si obligatoriu raki

Pentru doua persoane, nu am platit niciodata mai mult de 30 euro pentru o cina consistenta, cu tot cu bauturi. Doar in satul Mohos, care este chiar "peste deal" de Stalis si pe care va recomand sa il vizitati, la Taverna Lithos, am servit un pranz traditional, unde eu am ales o friptura care se serveste la nuntile grecesti, ceva nemaiintalnit pana acum in meniurile tavernelor. Cea mai buna masa de cand merg in Grecia, dar si pretul a fost pe masura - 35 euro pentru 2 portii de fel principal, o salata greceasca, o salata tzatziki, 2 ape plate, si starterul din oficiu.

puiutea
[02.02.15 14:42:24]

@Cleopatraa - Mulțumesc frumos și cred că friptura (fripturile!) specială(e) nu a fost mult, noi am dat - mai demult, e adevărat - 30 de euro pe un platou mare cu vreo 6-7 feluri de pește! .

Toate cele bune și concedii multe și frumoase!

CleopatraaAUTOR REVIEW
[02.02.15 15:08:52]

@puiutea - intradevar, pestele este mai scump. Asa era si in creta, iar daca bine imi amintesc, chiar mai scump decat in thassos. Vacante frumoase va urez si eu!

Cleopatraa
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Malia-Stalis: