ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2010
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 06.04.10
JUL-2010

Budapesta - o poveste pe undele Dunarii

In ultima perioada, ne-am straduit, eu si ai mei, sa alocam resurse financiare pentru a vizita Europa. Plecam pe cont propriu, cu masina personala si ne stabilim locatiile in functie de obiectivele care se pot vizita iar cazarile contactand direct hotelurile. Mergem mai mult pe jos, de aceea amplasarea hotelului Charles este excelenta, foarte aproape de centru. Anul acesta, am vizitat pe rand Budapesta, Praga si Nurnberg, cu sederi de cate doua zile in fiecare loc si marturisesc ca cel mai mult mi-a placut Budapesta. Contrar catorva idei preconcepute cu care am plecat de acasa (dificultati de limba, eterna discordie intre natii, influente din postari pe site-uri de calatorii...) sederea la Budapesta a fost realmente minunata. Am descoperit locuri fermecatoare, peste tot m-au impresionat cladirile vechi, bine conservate reflectand mai toate stilurile europene, imbinate perfect cu cladirile moderne, lipsa cainilor vagabonzi, a cersetorilor (in Praga am mai vazut cativa) corectitudinea si comportamentul oamenilor, ospitalitatea si mandria cu care maghiarii cu care am intrat in contact vorbesc despre trecutul istoric si cultura lor.

Hotelul Charles aflat in Buda, la 15 min de mers pe jos de centrul Budapestei este localizat foarte aproape de Muntele Gellert, intr-o cladire de 6 etaje renovata in 2003. Am fost primiti foarte bine, cu solicitudine si deosebita atentie, personalul hotelului surprinzandu-ne in mod placut cu cateva expresii romanesti, cu meniul de la restaurant in limba romana si cu indicatii pretioase pentru ajungerea la obiectivele de vizitat. Camera oferita a fost excelenta, avand chiar si o mica bucatarie echipata cu tot ce trebuie. Am degustat in restaurantul hotelului - Janos - specialitati unguresti si un excelent vin alb Tokaj dar si bautura traditionala Unicum realizata la curtea imperiala a Habsburgilor, toate servite intr-o ambianta eleganta de un personal foarte politicos. Nu am ratat podurile peste Dunare, un urcus pe jos la Citadela, Palatul Imperial, Bastionul pescarilor, Galeria Nationala si o plimbare cu vaporasul pe Dunare unde am beneficiat de o prezentare in limba romana. Totul a fost minunat, doar timpul a fost prea scurt! Vom reveni la Budapesta, la acelasi hotel caci ne-au mai ramas multe de vazut...

Trimis de giglia in 18.07.10 18:11:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Balaton,pensiune privata

VIZUALIZĂRI: 2098 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (giglia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Podul Libertatii
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 41.30 EUR pe cameră

[18.07.10 18:27:48]

Ma bucur foarte mult pentru acest review -de pe 26 iulie am si eu o rezervare la Hotel Charles si chiar aveam oarece emotii cu privire la hotel.

[18.07.10 19:19:10]

Daca mergeti cu masina si aveti GPS, fiti cu bagare de seama la sensurile unice. Noi am intrat dinspre M5 - Bld. Ulloi, am trecut Dunarea peste Podul Libertatii si am constatat ca nu putem parca in fata hotelului (e statie de autobuz, iar parcarea e pe o straduta laterala, perpendicular pe strada cu hotelul dar cu interzis la dreapta) asa ca ne-am invartit putin, am parcat la doua strazi distanta si ne-am intors cu unul din baietii de la hotel care ne-a directionat, ne-a, , parcat'' si ne-a carat bagajele.

Hotelul a mai avut musafiri romani, de aceea de la receptie am primit meniul restaurantului dar si un ghid al Budapestei in romana

clauditza86
    [23.07.10 15:18:45]

Spune-mi si mie, te rog, cat ai platit pe camera la Charles? Mi-a spus cineva care a fost la Budapesta ca, in general, ei trec pe site pretul pentru camera dar, de fapt, cand ajungi acolo constati ca e pretul pentru persoana. Vreau sa stiu daca e adevarat pentru ca voi merge in august tot la hotelul Charles. merci

[23.07.10 19:15:47]

La rezervarea mea, facuta si confirmata pe Booking.com scrie foarte clar: 86 euro/room (pret pt 2 nopti - camera dubla). Eu am mai mers pe rezervari prin Booking si nu am luat niciodata teapa.

O alta varianta buna de rezervare este prin click aici

magdalena
    [28.08.10 10:45:12]

Trebuie sa spun ca am ales si eu acest hotel datorita impresiilor postate de tine!

[29.08.10 13:38:48]

Imi cer scuze ca nu am mai fost de mult pe aici (schimbat locatia serviciului) !

Eu nu folosesc niciodata booking.com pentru ca am un singur card, cel de salarii si nu vreau sa-l pun pe web. Am contactat direct hotelurile, am facut rezervari si am fost sigura ca ceea ce am rezervat, am si primit.

Am cunostinta de situatii neplacute cu blocatul cardului pentru acea garantie si nu doresc sa ma confrunt cu asa ceva.

Eu am platit la Charles pentru 2 nopti cu MD inclus, 110 euro cu camera dotata cu mini-bucatarie si cada in baie si raportul pret/cazare mi s-a parut corect.

[29.08.10 13:44:39]

Cameră 1 - dublă: Standard Studio - Mic dejun inclus

Preţul include micul dejun la bufet.

2010-07-02 - 2010-07-04:54.9 EUR

Reducere pentru termen lung -10 % - Reducerea este deja inclusă în preţ

Total: 109.8 EUR, plata la Receptia hotelului

-------------------------------------------

Acesta a fost mesajul primit dupa ce am facut rezervare iar pretul era pe camera

magdalena
    [29.08.10 13:46:07]

Noi 86 de euro fara mic dejun. Tocmai am postat si eu impresii despre hotel (click aici). Tu la ce etaj ai stat si unde avea camera vedere?

Noi am fost multumiti de cazare, personal amabil, curatenie, insa zgomotul a fost infernal.

[29.08.10 14:02:35]

Este adevarat ca circulatia auto a fost cam zgomotoasa dar cu geamurile inchise, se mai atenua zgomotul.

Am stat la etajul doi cu vedere la straduta laterala unde si parcasem masina. Pe Hegyalja era un mic magazin alimentar al unui marocan cu care m-am intretinut in frantuzeste, am cumparat vin Tokaj la recomandarea lui si nu m-am pacalit, in fiecare din cele 2 seri am cumparat fructe sau ceva dulce si am primit eu un trandafir iar sotul meu cate un nimic gen bricheta sau desfacator de sticle. M-am simtit grozav!

[29.08.10 15:11:47]

Nu prea vad care este problema cu utilizarea cardului. Nu am patit niciodata sa iau plasa la rezervarea cu cardul. Daca se intampla sa iti opreasca banii pe o garantie (necuvenit), pur si simplu anunti banca care face "stornarea-termen comercial... " a platii si banii iti reintra in cont.

Am stat la etajul 6 -studio, cu un balconas - de la care se vedea castelul Buda si Parlamentul, cu vederea inspre 2 strazi. Costul, pe 2 nopti, cu mic dejun inclus, fix 86 de euro (ar fi trebuit 90) dar am prins o devalorizare a forintului care m-a avantajat, eu platind in euro.

clauditza86, giglia, magdalena, oxy*
    Alte impresii din această RUBRICĂCharles Hotel: