ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2010
DIN: Campulung Muscel
ÎNSCRIS: 28.08.10
AUG-2010

Impresii despre hotelul Charles Budapesta

Vara aceasta mi-am planificat o excursie pe cont propriu, cu masina, impreuna cu familia, in Budapesta, alegand pentru cazare hotelul Charles.

Vreau sa va spun ca totul a fost la superlativ! Budapesta este ceva de vis... se merita din plin a fi vizitata. La tot pasul este ceva care te incanta! Atractiile turistice cum sunt Palatul Parlamentului, Bastonul Pescarilor, Piata Eroilor, Citadela de pe delaul Gelert, plimbarea cu vaporasul pe Dunare, podul Elisabeta precum si Podul cu Lanturi si multe altele... sa nu uit strada Vaci utca... sunt minunate!

Pentru cazare am ales hotelul Charles care este situat in Buda, la aproximativ 10 min. de mers pe jos de centru, foarte bine amplasat fata de atractiile turistice. Accesul pana la hotel l-am facut foarte usor dupa intrarea in Budapesta, chiar daca se lucra pe anumite strazi, fapt ce a creat ceva blocaje, insa cu ajutorul gps -ului, indispensabil de altfel, am ajuns direct in fata hotelului. Personalul a fost foarte amabil, conditiile de cazare au fost super - ok (camera mare, utilata cu tot confortul... aer conditionat, internet wireless in camera gratuit, o mica bucatarie utilata cu tot ce trebuie... plita electrica, vesela, tacamuri, minibar... deci conditii excelente! Micul dejun copios, restaurantul Janos aflat in aceeasi locatie ofera un meniu pentru toate gusturile... mai ales vinul!

In concluzie, mergeti sa vizitati Budapesta si pentru asta cazati-va cu toata increderea la Hotelul Charles!

Trimis de dan16 in 28.08.10 18:41:18

VIZUALIZĂRI: 2427 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dan16); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La poalele muntelui Gellert
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 41.30 EUR pe cameră

creivean [28.08.10 18:52:52] »

Şi eu am fost în August la Budapesta, am stat în Pesta, la Mercure Budapest City Center. Chiar pe Vaci. Budapesta este superbă. O să mă mai întorc acolo de câte ori o să am posibilitatea.

magdalena [28.08.10 19:29:39] »

Si eu am stat cazata la acelasi hotel! Ar trebui sa scriu si eu despre el...

Cred ca ai avut o camera mai buna... Era spre strada sau spre curtea interioara?

presario [28.08.10 19:53:22] »

Da-ne te rog mai multe informatii despre hotel .

magdalena [28.08.10 20:10:19] »

Poate reusesc sa scriu azi sau maine impresii despre el, daca nu raspunde autorul, acum sunt concentrata pe alte impresii...

Ce pot sa iti spun, ca parte negativa, e mult trafic prin fata hotelului, drumul te scoate in M5 si M1...

giglia [29.08.10 13:53:49] »

Foloseste :http://www.budapesthotelstart.com/budapest-hotels/hotel-charles/informatii-hotel.ro.html

dan16 [29.08.10 14:26:37] »

Camera a fost catre strada principala, la etajul VI. Nu am fost deranjat absolut deloc de zgomotul de pe strada, termopanul ferestrelor facandu-si foarte bine treaba. Intradevar, daca deschideai fereastra zgomot era, dar nu mai mult decat cel specific unei mari capitale! Insa spre deosebire de Bucuresti nu am auzit acele claxoane interminabile sa scrasnet de frane tip " romania"! Pretul a fost 120 euro cu mic dejun inclus, la care am preferat sa folosesc pentru masina parcarea interioara, asa pentru siguranta. Pret. 8 euro pe zi.

Apropo! Localizarea hotelului pe gps. am facut-o foarte simplu, pe harta gps-ului figurand direct hotelul Charles, fara a introduce vreo adresa de strada!

In concluzie, eu am fost foarte multumit de acest hotel! Daca doream mai mult confort alegeam hotelul Mariot! Asa, pentru o sedere de doua zile, in scop pur turistic, a fost perfect!

magdalena [29.08.10 14:28:40] »

Noi am fost la etajul unu... Zgomotul se auzea totusi si era destul de mare. Lasand la o parte ca nu puteai sta cu fereastra deschisa, ceea ce e nu mi se pare ok.

Pentru doua zile in "scop turistic" merge, dar nu mai mult.

dan16 [29.08.10 14:31:26] »

Asa este! Budapesta este minunata!

Am vazut acest hotel Mercure, mi-a sarit in ochi deoarece chiar in fata lui, pe strada, se efectuau lucrari la carosabil fapt ce a produs un blocaj rutier in zona, circulatia fiind foarte ingreunata. Insa nu a fost vreo problema, gps-ul si-a facut pe deplin datoria.

magdalena [29.08.10 14:32:26] »

Budapesta e mai mult decat minunata! Eu sper sa o revad!

dan16 [29.08.10 14:48:03] »

A! Sa nu uit! Pentru cei care merg la acest hotel si au laptop-ul cu ei, pentru conectare la reteua wireless a hotelului care este free, vedeti ca in mapa pe care o gasiti in camera, mapa ce contine pliante cu diferite informatii, undeva, in partea de jos a uneia din paginile scrise, se gaseste codul de acces pentru conectarea la retea!

catalin.tavi* [04.09.10 22:00:01] »

Vreau sa plec si eu in 20 septembrie. Este pentru prima oara cand ajung in Budapesta(cu masina). Ce sfaturi poti sa-mi dai?

dan16 [05.09.10 17:09:18] »

In primul rand, atentie la vigneta sau matrica cum se spune la ei. La ei vigneta se ia numai pentru autostrazi. Daca folosesti ale categorii de drumuri nu trebuie sa o cumperi. Insa nu cred ca nu optezi pentru mersul pe autostrada. Daca iesi pe la Nadlac, vigneta poti sa o iei direct din vama, mai bine zis pana in intrarea in vama... sunt tot felul de chioscuri de unde poti cumpara in lei vigneta pentru mai multe tari (Ungaria, Austria, Slovacia...) sau dupa intrarea in Ungaria, la Mako de la o benzinarie, in euro sau in forinti. Asta cum preferi! Vigneta la unguri nu este asemanatoare cu a noastra adica sa se lipeasca de parbriz, ci nr. de inmatriculare este introdus intr-un program informatizat si se verifica automat prin intermediul camerelor fixe montate pe autostrada sau in caz de control cu oprire in trafic, se face automat printr-un dispozitiv electronic tot in baza nr. de inmatriculare. Vigneta practic este o chitanta pe care e bine sa o ai la indemana si e bine sa o pastrezi o perioada si dupa intoarcerea in tara! Vigneta se ia pe o perioada de 4 zile sau 10 zile in functie de necesitate. Eu am luat-o direct in lei, pe 10 zile, parca a costat in jur de 30-40 lei daca retin bine, intrucat din Budapesta am plecat in Viena si nu ma incadram pt. intoarcere in cele 4 zile, iar pretul total al celor 4 zile + alte 4 zile la intoarcere, era mai mare decat am dat pe 10 zile.

Mai departe, ATENTIE dupa intrarea in Ungaria, in special zona de dupa granita, pana la Mako si mai departe pana la intrarea pe autostrada M5 la Szeghed, respecta cu strictete limitele legale de viteza... stau baietii cu radarele la panda mai ceva ca la noi! A! Sa nu uit! De asemenea, sa mergi cu luminile aprinse pe faza scurta si SA NU MERGI cu proiectoarele de ceata aprinse! Pentru asta te halesc baietii in secunda 1! Acestea se folosesc NUMAI in conditii de ceata. Totodata, pe autostrada fiind, respecta restrictiile de viteza acolo unde sunt... si sunt, de la 130 iti baga foarte des restrictie de 100,80 si chiar 60 pe anumite tronsoane, scurte de altfel! In aceste zone folosesc sistemul de radare cu camere fixe. Pentru mersul in Budapesta, iti recomand sa folosesti gps-ul altfel e dificil de mers. Se lucreaza pe multe strazi si se produc blocaje sau este deviata circulatia. Pe mine gps-ul, in ciuda acestor dificultati de trafic, ma dus fara greseala pana in fata hotelului. Iti recomand ca schimbul valutar sa-l faci la unitatile bancare care au un program de functionare pana la orele 17 - 18. De asemenea, atentie la parcarea masinii, la punctele turistice sau in zona centrala mai ales! Aproape toate sunt cu plata, automatele de parcare sunt in lb. maghiara si accepta numai monezi. Nu se inteleg exact tarifele sau timpul pentru care trebuie sa platesti iar cei care le pazesc sunt foarte atenti la masinile care nu au permis de parcare valide si te taxeaza imediat. E de preferabil sa folosesti pentru vizitarea orasului, dupa caz, mersul pe jos sau transportul in comun care este foarte bine organizat.

In cazul punctelor turistice de vizitat, care sunt sigur ca ti le-ai stabilit si documentat, iti sugerez sa nu ratezi plimbarea cu vaporasul pe Dunare (LEGENDA) situata la docul 7, in zona Pesta, in apropierea Podului Elisabeta, cat si strada Vaci utca destinata cumparaturilor (un fel de Lipscani al nostru, dar fara a exista termeni de comparatie). Aici se ajunge foarte usor, la scurta distanta de capatului Podului Elisabeta, dinspre zona Pesta. Si inca ceva! Sa ai in vedere ca la unguri este un alt fus orar! Sunt cu 1 ora in urma fata de noi!

Drum bun! Vacanta placuta!

Nu uita ca la intoarcere sa postezi impresiile tale!

catalin.tavi*, dan16, giglia, magdalena
    Alte impresii din această RUBRICĂCharles Hotel: