ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.10.2022
OCT-2022
Familie
EXCELENT

Garsoniera Relax - o alegere inspirată în Râșnov

Dacă o să te trezești singur într-un oraș ciudat, o să ai una dintre cele mai plăcute senzații din lume – Freya Stark (explorator și scriitor de călătorii anglo-italian)

Adresă: Calea Brașovului nr 29 a, bloc 18, ap 2,505400 Râşnov, Romania

Link Google Maps: click aici

Perioadă sejur: octombrie 2022 (2 nopți)

INTRO

Fiind în căutarea unei mici ieșiri și profitând de mini-vacanța celor mici, am decis să petrecem 2 nopți și... aproximativ 3 zile, undeva la munte.

Cum Valea Prahovei o consider deja excesiv de aglomerată și în ultima perioadă am cam evitat-o, am luat decizia și de această dată să ne cazăm în altă parte, mai exact la Râșnov. Am mai fost cazați aici în august, la AristoCat (vezi impresii) , dar de data aceasta am găsit o ofertă mai bună d. p. d. v. financiar plus mult mai multe beneficii.

Rezervarea am făcut-o cam de acum vreo lună, pe Booking. Cazarea pe 2 nopți a costat oficial 414 lei, dar cu ajutorul nivelului 2 de Genius de pe booking, am plătit 387, diferența de preț fiind acoperită de booking. Am avut anulare gratuită până aproape de data check-inului, mai exact cu 4 zile înainte de sosire.

Cazarea are o notă foarte bună pe booking, mai exact 9,7/10 din 121 de recenzii. Acesta a și fost unul din factorii decizionali ce a plusat în alegerea locației. Pe google maps are doar 2 note... ce-i drept ambele cu 5 stele, așa că de aici nu prea am putut culege multe informații dar cele de pe booking mi-au fost suficiente.

LOCAȚIA

Știam că ora oficială de check-in este 12:00 ceea era foarte ok versus alte cazări unde ai ora 13... sau chiar 14 dar am zis să încerc să forțez puțin, știind că vom ajunge ceva mai devreme. Am trimis un mesaj propietarului și mi-a pus că pot veni și după 10!

Am ajuns undeva pe la 11 la locație, am sunat la numărul indicat în mesajul privat, care aparținea unei persoane ce administra garsoniera, a venit, ne-a dar cheile și ne-a făcut un mic tur al garsonierei.

Mi-a plăcut că locația dispune de loc de parcare rezervat așa că acest aspect a fost foarte benefic pentru noi, fiind cu mașina. Indiferent de ora venirii, locul a fost evident mereu LIBER.

Garsoniera este situată în zona Cartierului Toamnei, o zonă care s-a dezvoltat foarte mult în ultimii ani, fiind construite multe ansamble rezidențiale (blocuri) cu 3 etaje, cel unde am fost noi cazați având doar 12 apartamente (cate 3/etaj+3 la parter). Deși inițial setasem waze-ul pe adresa presetată, m-a dus la poarta vecină, dar ne-am reorientat rapid și am mers pe strada imediat următoare, exact vis-a-vis de parcarea Complexului turistic Max Internațional, adică pe aici.

DESPRE CAZARE

Blocul este aproape nou, având doar 3 ani de la inaugurare. Garsoniera este situată la parter, lucru foarte fain, iar locul de parcare vis-a-vis de intrare, la nici 10 metri de scara blocului, motiv pentru care intri în casă imediat și nu te cari cu bagajele pe la etaj sau mai știu eu pe unde.

Deși este o garsonieră iar pe booking scrie că ar avea doar 35 de metri pătrați, din măsurătorile mele, pare că ar avea undeva spre 65-70 de metri, suprafață similară cu cea a unui apartament cu 2-3 camere (cel puțin versus București).

Garsoniera este decomandată, adică toate intrările în camere se fac prin holul principal care este foarte spațios. Iar ușa de la intrarea cred că se numește în termeni jargonici, ușă anti-mascați. ???? N-am mai văzut așa ușă masivă, groasă și bine închisă, de multă vreme!

Tot pe hol este si un router wi-fi de mare viteza, care a facilitat conexiunea la internet.

BUCĂTĂRIA

Bucătăria nu era foarte mare dar suficientă cât să-și îndeplinească scopul. Mi-a plăcut că am avut absolut tot ce era necesar, poate chiar mai mult decât ar fi fost nevoie. De ce?

Păi era dotată cu... farfurii, castroane, tigăi, oale, capace, tacâmuri, tocător, pahare, căni... etc. La capitolul electronice/electrocasnice nu ducea lipsă de nimic. Pe lângă cuptorul electric și aragazul clasic (plus hotă), am avut și cuptor cu microunde, fierbător, toaster, espressor cafea (manual) plus o combină frigorifică (no-frost), plus un mic televizor.

Din bucătărie puteam ieși în... curte. Da ai citit bine, garsoniera, fiind situată la parter, avea și un mic teren, lung cât garsoniera și lat de vreo 2-3 metri. Aici era și o masă + 2 băncuțe + umbrelă care momentan era pusă la iernat. Dar mi s-a părut foarte foarte tare chestia asta (vezi pozele).

De-asemenea era și o rolă de hârtie dar și cârpe curate, lucruri utile care lipsesc mai mereu de pe la cazări... plus ceaiuri, zahăr, ulei, condimente și multe altele. Am înțeles de la gazdă că majoritatea celor care vin, aleg să gătească și las în urmă ce au folosit, dar nu sunt aruncate ci din contră, pot fi folosite de următorii cazați! Un lucru foarte fain!

BAIA Baia era una tipică de bloc, dar dotată cu toate cele necesare, inclusiv mașină de spălat rufe. Nu mi-a plăcut faptul că avea cadă și aș fi preferat o cabină sau un duș tip walk-in dar fiind o baie de bloc deh... are cadă. Poate că este o chestiune de preferințe, sau... sigur este! Așa că nu aș depuncta neapărat lipsa unei cabine. Dacă așa a fost configurată garsoniera de la facerea ei, ne conformăm!

La fel ca și diversele ingrediente lăsate în urmă prin bucătărie... și aici la baie erau diverse geluri de duș, șampoane, balsamuri, etc. Inițial credeam că sunt cumpărate de propietar dar am înțeles ulterior că sunt lăsate de turiștii cazați.

CAMERA/ DORMITORUL

Fiind o garsonieră, camera de zi era egală cu sufrageria sau dormitorul sau ce vreți voi. Camera era foarte mare, spațioasă, dotată cu mobilier modern și un televizor (smart) generos. Un pat, 2 casetiere (noptiere) și o canapea extensibilă care era deja modificată în pat cu tot cu o mică saltea. Canapeaua dar și patul au fost foarte ok și am dormit foarte bine. Dacă canapeaua ar fi fost strânsă, ar fi fost și mai mult spațiu disponibil, dar asta s-ar putea doar pentru cei care vin în cuplu, adică maxim 2 adulți.

Ce mi-a plăcut din nou, foarte foarte tare, a fost faptul că gazda ne-a lăsat termostatul centralei, să-l putem seta singuri la temperatura dorită. Este prima dată când mă cazez undeva (în vreo 15 ani să zic) și am acces la termostatul centralei. De obicei el este ascuns de gazde printr-un dulap închis și setat la 21-22 de grade, dar din acest motiv, camera ramâne la 19-20 de grade adică prea frig. Așadar am putut seta căldura la temperatura dorită, fără nici o problemă.

Centrala garsonierei era marca Motan. Nu mă pricep eu foarte bine la centrale dar știu că Motan este o firmă destul de cunoscută iar produsele lor sunt de top. Așadar a mers ca unsă.

Apoi apa de la chiuveta bucătăriei plus cea de la baie, era clocotită. Poate că vă gândiți că vă plictisesc cu detaliile despre apa fiartă și căldură dar țineți cont că stau în București într-un bloc racordat la sistemul public centralizat, unde sunt probleme majore mai mereu.

Chiar când am plecat spre cazare, cu o zi înainte, era pus afiș jos cum că o săptămână nu avem apă caldă pentru că este o avarie în zonă. De căldură nici nu mai zic...

Așadar, dă-i unui bucureștean apă caldă și căldură și va simți că l-a prins pe Dumnezeu de picior!

Pe lângă dotările sus enumerate, atât ușa de la cameră cât și cea de la bucătărie, erau dotate cu rulouri exterioare de aluminiu (exact cum am avut la cazarea din Turcia, de la BlackMoon Villa. Chiar mi se pare o chestie foarte utilă! În primul rând izolează fonic foarte bine, apoi în funcție de cât de tare le cobori, pot face din zi noapte. La somnul de prânz le poți închide complet și vei face beznă în interior. Din păcate aceste rulouri erau manuale, acționate de șnur și din cauze folosirii excesive (fiind o unitate de cazare), sistemul care ține șnurul, era defect și nu funcționau tocmai bine, lucru pe care i l-am spus și doamnei administrator.

____

CONCLUZII

Ca și concluzie am fost foarte foarte mulțumiți de această cazare, neavând vreun reproș considerabil. Din contră, am fost uimit de numeroasele dotări, locația fiind pregătită pentru a sta aici chiar și pe termen lung, având cam tot ce ar putea avea nevoie o familie. A fost o experiență foarte interesantă pentru noi și am putut să văd cum este să stai într-un ansamblu rezidențial și sincer chiar mi-a plăcut.

Chiar dacă am mers de la betoanele din București la cele din... Râșnov, diferențele sunt colosale. Aceste blocuri nou construite din Râșnov sunt foarte aerisite, au alei mari generoase, locuri de parcare pentru majoritatea apartamentelor, plus multe avantaje. Pare că aici toată lumea se cunoaște cu toată lumea și se simte că este cu adevărat o comunitate.

Nu mai spun de calitatea aerului de aici și de faptul că ieși din bloc și vezi muntele. Chiar ar fi interesant să ai un astfel de apartament la munte și să poți da o fugă ocazional pe aici... Check-out-ul l-am făcut fix la ora 10 din ultima zi de cazare. Am sunat-o pe doamna care se ocupa de cazare, a venit în maxim 5 minute (ea stând aproape, într-un bloc vecin), i-am predat cheia și i-am mulțumit și cam asta a fost.

Mai departe te invit să urmărești pozele postate dar și un mic video cu prezentarea garsonierei. Mulțumesc pentru vizită!

Trimis de ⭐ValentinB_88⭐ in 29.10.22 18:22:44
Validat / Publicat: 29.10.22 19:37:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂȘNOV.

VIZUALIZĂRI: 225 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Dormitorul/camera de zi...

[29.10.22 19:36:58]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Apartamente regim hotelier, RÂȘNOV" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

Yoda
Alte impresii din această RUBRICĂApartamente regim hotelier: