ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2022
SEP-2022
Cuplu
REZONABIL

Blackmoon Villa - Locație cu potențial dar cu management prost

Lumea este o carte, iar cei care nu călătoresc citesc doar o pagină. – Sf. Augustin

Perioada sejurului: 7 - 11 septembrie 2022 (4 nopți)

Adresa: Şükrüpaşa Mahallesi Jandarma Üsteğmen Ahmet Altın Caddesi No: 11,22030 Edirne, Turkey

Link booking: click aici

Link Google Maps: click aici

Website: click aici

___

Rezervarea

Am tot căutat cazări în price-range-ul acesta -sau chiar mai mic-... dar unele erau fie departe, fie locații dubioase (așa le consideram eu, nu înseamnă că și erau așa) sau camerele erau ciudate, mobilier vechi, etc, alte și alte motive. La A plus unde am stat data trecută, îmi afișa chiar un tarif mai mare vs ce am prins la Blackmoon deși la Blackmoon părea că este o locație mai luxoasă. Așadar am ajuns într-un final aici, la Blackmoon...

Rezervarea am făcut-o prin booking, undeva la final de iulie. Deși inițial rezervasem 3 nopți, am ajuns rapid la concluzia că nu ne ajung doar 2 zile pline, să putem parcurge toate obiectivele planificate + sesiunile de shopping propuse.

Locația are nota 8,3 (din maxim 10) pe booking (din 110 recenzii) iar pe Google are 4,4 (din maxim 5) din 87 recenzii. Decent... erau și cazări cu note mai bune dar și prețul era pe măsură.

Așadar după vreo săptămână intru pe booking ca să modific data, practic să adaug încă o noapte înainte. În loc de 8-11 să fie 7-11. Booking zicea că nu se poate, nefiind disponibilă această modificare. Am făcut separat o căutare pentru perioada 7-11 septembrie și la fel, la ei la BlackMoon NU era disponibilă. În final am făcut încă o căutare, de data aceasta pentru 7-8 adică fix noaptea care ne interesa în plus.

Surpriză, booking spunea că este disponibilă o cameră identică cu cea rezervată 3 nopți. Așadar am făcut rezervarea din 2 bucăți. O (una) noapte + 3 nopți.

Spre Blackmoon - locația

După drumul din România, prin Bulgaria, spre Turcia (vezi impresii, am ajuns și la prima zi de cazare. Eram în Edirne pe la 12:00 și dădusem un mesaj propietății, încă de la intrarea în Turcia. Am întrebat la ce oră se poate face check-inul. Mi-au răspuns repede, că la 2 după masă. Da bravo mă așa știam și eu.

Am zis că poate poate ne primesc mai devreme ca să lăsăm bagajele dar oha... nu nene la 14:00. Aia e... ne conformăm ce să facem. Ne-am mai bănănăit prin Erasta ca să și mâncăm ceva că deja ne bătea foamea cu 2-0 la pauză.

S-a făcut aproape 14:00 și am mers la cazare. Destul de aproape de Mall Erasta, undeva la 1,3 km sau 5 minute de mers cu mașina, sau 2,5 km de centrul orașului. Ceva mai aproape față de cazarea din vară, de la A Plus.

Vila-Hotel care ar avea (judecând după butoanele de la lift) 6 camere la etajul 2 (camerele 210-215), respectiv 7 la etajul 3 (unde am fost cazați - camerele 310-316) este situată într-o zonă destul de centrală, aproape de Universitatea Trakya, respectiv Campusul Ayşekadın, și chiar vis-a-vis de... Jandarmerie, adică de sediul Jandarmeriei din Edirne care arăta ca o fortăreață. Mai mult unitate militară decât sediu de jandarmi.

Gard mare de jur împrejur, sârmă ghimpată, saci de nisip stivuiți la intrare, camere video și personal echipat ca de război pe la toate intrările, care patrula de zor de la un capăt la celălalt. Asta a fost un lucru bun, ținând cont că data trecută, în noaptea cazării de la A plus, am rămas fără emblema de la grila radiatorului, acum ne-am simțit ceva mai în siguranță, fiind la 20 metri de jandarmerie. Și așa a fost... pe parcursul șederii nu am avut nici o problemă cu mașina.

Strada pe unde se face intrarea în locație era proaspăt asfaltată dar într-un stil românesc dacă pot spune așa. Aproape că asfaltaseră și scările pe unde se făcea intrarea în vilă, iar fix cum intri pe stradă era plin de apă, băltea. Zic mă de unde o fi apa asta? Apa izvorea din... asfalt! ???? Probabil se spărsese o țeavă deci probabil că vor decoperta, repara și reasfalta bucata respectivă.

Vis a vis de cazare, lângă trotuar, erau popice care semnalau faptul că este zonă rezervată clienților BlackMoon, plus de asta era un soi de parcare improvizată și imediat după vilă pe un teren viran neamenajat unde mai încăpeau 5-6 mașini. Pe tot parcursul șederii nu am avut probleme cu parcarea, găsind mereu loc, indiferent de ora venirii.

Prima interacțiune

Așadar am parcat și am mers în interior. La parter recepția și un mic lobby cu 2 canapele și 2 mese. O tipă blondă pe la 20 și ceva de ani (????) care știa puțină engleză dar nu suficientă încât să nu-l scot pe Gogu din buzunar, ne-a făcut check-inul.

Costul celor 4 nopți a fost de 200 de euro (50 euro/noapte) după ce am primit un discount de 10% de la nașu booking, să-i dea Miezău sănătate! Eram pregătit cu 200 de euro pentru a plăti cazarea dar gagica de la recepție zice că nu... prima noapte este deja plătită că s-au tras banii de pe card.

Ceeeee??? ????

Eu nu primisem notificare, dar deschid aplicația bancară și mi se confirmă că banii fugiseră din cont. Dar pentru restul de 3 nopți a dat fonduri insuficiente pentru că acesta era un card secundar. ????

Așa că am avut de plătit 150 de euro pentru cele 3 nopți. O întreb pe tanti dacă putem rămâne după prima noapte în aceeași cameră și ea zice că DA, nu trebuie să o schimbăm. Nu am înțeles de ce booking nu m-a lăsat să adaug acea noapte de la început ținând cont că această cameră era disponibilă dar nici nu mai contează. S-a rezolvat.

Așadar am plecat de la parter (sau 1 cum scria la lift) căci la 0 (zero) era un spațiu privat. O parcare care dădea în strada principală, spălătorie, etc.

Am ajuns la etajul 3 unde erau doar 3 uși din care una avea notat numărul camerei noastre (316). Celelalte 2 uși nu aveau număr deasupra iar una din ele era deschisă. Era o cameră imensă cu un tavan imens, un fel de penthouse. Inițial am crezut că este un fel de zonă de relaxare pe timp de zi. Era un TV, canapele, o mică kicinetă dar apoi am văzut după colț un pat + o baie similară cu a noastră și ne-am dat seama că este defapt o cameră! ????Ceva apartament de fițe cu balcon mare (care era lipit de camera noastră). Următoarele zile, camera a fost închisă.

Nu am înțeles totuși unde sunt alea 7 camere de pe etaj căci unde am stat noi erau doar 3 din care doar a noastră era semnalizată cu număr. Dar ultima seară, de nu au trântit unii ușile pe hol și au făcut la gălăgie... cu greu s-au potolit.

Papucii de cameră dar și recipientele de săpun erau marcate cu Göncü Group.

Acest grup administrează mai multe unități de cazare, printre care

-Tashan Hotel

-BlackMoon (cel unde am stat)

-Concept Royal

-The Rest Port

Toate cele 4 unități sunt localizate tot aici în Edirne.

Camera

Ușa era securizată cu încuietoare electronică acționată prin card. Am deschis ușa și am intrat în cameră. Am spus că voi fi obiectiv de fiecare dată căci așa mi se pare corect atât față de mine cât și față de cei ce citesc ce scriu. Referitor la ușă, am sesizat de la început că nu se închide foarte bine, adică erau goluri pe margine. Se vedea asta cu ochiul liber stând în interior, uitându-te spre exterior, crăpături de lumină pe margini... deci oha închidere ermetică, oha izolare fonică. Iar cireașa de pe tort, jos, unde se termină ușa, spre podea, ditai spațiuș de 8-10 mm de vâjâia curentul mai ceva ca la cota 1400.

În cameră erau și 2 perechi de papuci, marcate cu Goncu Group. La prima vedere totul era foarte fain, destul de luxos față de alte cazări dar ulterior, examinând mai cu atenție camera, am rămas ușor dezamăgiți. Camera era foarte spațioasă. Cam 6x6 metri + holul + baia + un fel de dressing + balconul. Astea din urmă erau toate extra. Practic o mică garsonieră.

Pereții din cameră erau tapetați dar în multe locuri tapetul era dezlipit, rupt, umflat, zgâriat. Puncte minus... tavanul foarte înalt (cred că 3-4 metri) era brăzdat de o lustră interesantă care avea doar 2/3 becuri funcționale. Spre balcon, deasupra pe perete era unitatea de aer condiționat pe care nu l-am folosit pentru că ziua eram oricum plecați prin oraș. Deasupra AC-ului era și un tablou.

Două geamuri mari din care o ușă ce ducea spre balcon unde erau 2 scaune și o masă. Balconul dădea spre strada principala, adică spre curtea Jandarmeriei unde dimineața putem vedea și schimbul de tură.

Camera mai avea un balcon, dar era blocat de jaluzele verticale tip rulou. Era balconul comun cu camera aia mare menționată anterior.

Desigur că blestemul termopanelor avea să mă urmeze și în această călătorie. Din 3 geamuri/uși (2 de la balcon + geamul de la baie) nici unul nu se închidea bine, adică ermetic. Nici mânerul nu se ducea până unde trebuie adică jos pe verticală, stătea așa într-o parte. Cel mai deranjant era că se auzeau constant zgomotele de afară și fiind stradă destul de principală, era circulată și se auzeau constant mașinile, motoretele dar și poarta jandarmilor care se fâțâiau pe ea la 5-10 minute și o trânteau de zor! ????

Fiind destul de obosiți după drum și eu cel puțin nedormind foarte mult noaptea din urmă, am decis să ne odihnim 1-2 ore. Am sesizat mai apoi altă problemă. Ușa mare spre balcon avea o perdea + o draperie opacă. Draperia opacă deși era la dimensiunea corectă în partea de jos, adică acoperea tot geamul și toată ușa, sus era cusută în valuri așa că acoperea doar 30-40% din geam. Practic intra la greu lumină și soare deci oha întuneric pentru mine care am un fel de fotofobie, în sensul în care ziua adorm greu dacă nu am cât de cât întuneric în cameră.

Așadar am făcut un fel de improvizație și am tras de draperiile alea încât să acopere cât de cât geamul. La cât de rupt de somn eram, nu a mai contat că tot mai trece lumina spre cameră așa că am dormit mai bine de o oră.

După ce ne-am trezit am mai analizat întrerupătoarele din cameră. Soția vede unul lângă ușa de la balcon, care avea 2 săgeți, una sus și una jos, apasă pe el și... încep să coboare jaluzele de aluminiu dintr-un rulou afară de pe balcon. Da bravooo măăăă. Am rămas... prost. ????

Recunosc că m-am ofticat că nu am făcut eu această descoperire dar e bine și așa. Practic după ce rulourile coborau, eram pregătiți pentru o invazie de zombi, căci în cameră nu mai era strop de lumină, ușa și geamul de la balcon fiind complet acoperite de rulourile metalice! Bucuria mea! ????

Deja începuse să-mi treacă supărarea cu tapetul ăla pus de Dorel. Dar mi-a trecut prin cap să le cer să schimbăm camera căci avea destul de multe lipsuri sau nereguli. Însă încercând să văd pădurea de după copaci și nevrând să încep să mă cert cu ei, am zis lasă că stăm aici. Deja am deranjat patul și poate nici nu or avea altă cameră liberă. Patul era curat, așternuturile păreau și ele schimbate, hai că nu-i așa de rău.

Patul era unul mare, matrimonial, cu o saltea groasă cum nu am mai văzut până acum. Cred că era dublă față de cele clasice. Apoi 2 casetiere (noptiere), iar vis-a-vis un birou, un scaun, televizor și un frigider care avea și congelator. Fără mini bar sau chestii dastea fandosite. Pe birou erau și 2 ape plate (mici). Doar una din noptiere avea o veioză, cea dinspre balcon. Cealaltă... nu. Ce-ți trebuie? ????

Apoi cum am spus, un soi de dressing într-o parte. Pe peretele dinspre camera cu dressingul erau și niște mici dulapuri, cred că vreo 20-30 la număr. Toate se deschideau și puteai pune în ele diverse.

Referitor la televizor se vedea foarte clar (adică nu aveau antenă dinaia de la radio șanț) dar nu m-a interesat foarte tare acest aspect pentru că venisem la mine cu cutiuța magică de la Xiaomi (mi box TV) pe care am conectat-o la wifi lor, așa că seara ne-am uitat pe YT sau Netflix la ce am vrut noi.

Că tot am zis de wi-fi, mi s-a părut cam mediocru spre prost. Pe hol era full semnaul dar în cameră cum te îndepărtai, devenea slab precum Superman lângă criptonită. Stând în pat, paginile se încărcau cu greu. Oricum nu excelează ei la internet dar puteau barem să monteze ceva routere mai potente încât semnalul să străpungă mai bine pereții.

Ah încă ceva. Atât la birou unde era TV-ul cât și la una din noptiere, era câte un prelungitor negru, ORIBIL, care strica tot designul. Arăta ca nuca în perete (vezi poze). De-asemenea la baie funcționa doar lumina de la tavan. Lumina de deasupra oglinzii nu funcționa. Nici lumina din cameră de la corpul de lângă balcon nu funcționa. Ăsta este blestemul becurilor...

Baia

Baia nu era imensă, chiar ușor înghesuită. Cumva opusul camerei principale. Deși cineva a avut inițial intenții bune, adică a vrut să o dea mai pe modul luxos, executarea a lăsat de dorit. La fel și întreținerea ei. Mai exact...

Colțul de sub chiuvetă era foarte murdar, mat, ca și cum luciul marmurei (sau gresiei ce imita marmura) ar fi dispărut. Devenise ceva gen ciment. Arăta ca naiba...

Apoi closetul era foarte aproape de cabina de duș. Când te ridicai, aproape că te loveai de geamul cabinei. Apoi cabina... era foarte spațioasă, pe jos având o podea din lemn dar nu era etanșă. În timpul dușului dar și după, apa curgea pe jos prin 3-4 locuri și se făcea baltă. Se vedea că cineva a încercat o reparație Dorelistică cu silicon dar nu i-a reușit!

La cabină erau două recipiente de plastic. Unul cu șampon și unul cu gel de duș.

. La chiuvetă săpun lichid tot la recipient de plastic, toate marcate cu Göncü Group.

Ambele uși de balcon dar și geamul de la baie, aveau o plasă de țânțari cum nu am mai văzut. Nu clasică pe chenar cum cred că avem toți pe acasă ci culisabilă, tip evantai ca să zic așa. Adică toată se aduna la dreapta iar marginea ei, chenarul, se trăgea spre cealaltă parte. În felul acesta spațiul era optimizat 100%. Nu mai aveai plasa tip ușă care ocupa loc mai ales pe balcon, de nu mai era loc de scaune și masă. Foarte fain asta, mi-a plăcut.

Tot la baie era și un uscător de păr dar cablul era scurt și trebuie cumva să stai foarte aproape de perete. De-asemenea uscătorul era montat ca la gara de nord... vezi poze.

Geamul de la baie avea ceva ce la fel nu am mai văzut până acum. Era o mini jaluzea încorporata ÎN interiorul termopanului, adică între foile de geam! Se putea închide, ridica, sau lăsa jos.

____

A doua zi am rămas fără hârtie igienică, asta pentru că suportul unde se punea hârtia, avea de la început doar 10-15 fâșii. Le-am zis a doua zi să ne pună hârtie. Seara când am ajuns am găsit suportul cu o rolă nouă. Ne-au pus și 2 ape plate la loc. În rest nici o mișcare.

A treia zi de dimineață, până să plec, i-am spus unui tip de la recepție să-mi schimbe prosoapele și să pună gel de duș la cabină + săpun lichid la chiuvetă căci nu mai erau, asta pentru că nu s-au obosit să le umple înainte să venim.

Am ajuns seara târziu, cred că pe la 21-22... intrăm în cameră și surpriză. Prosoapele vechi, folosite, adunate de noi într-o grămadă, erau fix unde le lăsasem. Evident că și recipientele alea erau goale. Blestemeeeeee ????

Mă duc ușor iritat jos, unde era tipa care ne făcuse check-inul. Îi scriu direct din RO in TR că i-am zis lui Gigel de dimineață de prosoape, de gel de duș dar Gigel Oha. A zis că ne rezolvă ea așa că a venit după 10 minute cu prosoape curate. Îi zic bv să trăiești și gelurile unde sunt? Ahhh yok gel, stai că mă duc iar. Aoleuuuuuu

Vine înapoi după alte 5 minute și a stat alte 5 minute în baie chinuindu-se să schimbe recipientele între ele pentru că nu știa cum. Într-un final i-am zis lasă-le acolo Vasilico că le pun eu. Le-am pus în 10 secunde singur.

Deci la capitolul room service sunt praf. În 5 zile cât am stat, au venit doar când i-am chemat noi. Nu au făcut curat, nu au schimbat patul, nimic. Problema era că nici când am venit noi nu era chiar foarte curat pe jos. Era praf pe mobilă, prin baie, peste tot.

Din acest motiv zic că-i păcat de banii investiți dar și de prețul cerut care nu reflectă 100% ce primești.

Micul Dejun

Micul dejun, conform pliantului de la recepție, se servea între 08:15 - 11:00. Noi ajungeam pe la 9... 10. La primul mic dejun, ne așezăm afara, unde fusese cândva o cafenea, care era încă marcată la intrare (Blackmoon Cafe). Cafeneaua nu mai există, cred că de ceva vreme după cum arăta barul. Dar erau mese cu scaune și aici se servea micul dejun.

Așadar a venit o tanti și ne-a servit câte o farfurie cu... ceva brânzici, castravete, o măslină, roșii, cașcaval, brânză, 3 feliuțe de salam, 1 ou fiert și salată creață.

Cam sărăcăcios, zic mă ce dreaq? Atâââât? Și camera nașpa și mic dejun de săraci, ce făcuși Valentine? Ți-ar rezervarea a dreaq. ????

După fix 5 minute (deci trecuse ceva!) vine tanti cu încă o farfurie cu... cartofi prăjiți, 2 cârnăciori, 2 plăcinte tigarete + o farfurie cu 4 castronele ce aveau 2 gemuri, miere, unt și măsline.

Brusc ne-a trecut panica dar și nervii. Ei așa da! Mai veniți de acasă. ????

Din păcate căci există și o parte negativă, micul dejun s-a repetat toate cele 4 zile! Absolut nimic diferit de la o zi la alta. Mă așteptam ca în loc de oul ăla fiert să vină cu o omletă barem dar yok omletă. Dar partea bună a fost că toate erau mereu proaspete, cârnații ăia prăjiți cu cartofii, erau fierbinți, iar restul ingredientelor foarte fresh. Măcar atât.

Poze cu micul dejun, la final de calup.

Concluzii

Nu pot să zic că-mi pare rău de cazarea astea dar pot spune că am rămas dezamăgit. Locația are un potențial fantastic dar staff-ul lasă de dorit. Ar trebui să acorde mai multă atenție camerelor care au nevoie de mici retușuri sau poate chiar renovări mai serioase. Profitul știu că se mai și reinvestește, nu-l bagi pe tot în buzunar. Mă gândesc că toate camerele erau mai mult sau mai puțin așa. Poate am fost noi ghinioniști și am prins-o pe aia mai nasoală.

N-am înțeles până acum unde miezău erau restul de 12 camere, căci vila nu era așa de mare. Eu cred că erau puse la șto numerele alea la lift (310-316 și 210-215). Mai ales că la noi la etaj erau doar 3 uși!

Tipa blondă de la recepție era și în ziua plecării noastre. După ce i-am lăsar cardul de acces, ne-a zis sa-i lăsăm pe booking un review. Am zâmbit și i-am zis da da... în gândul meu, stai să vezi tu ce recenzie îți fac și pe AFA, și pe Booking dar și pe Google. ????

Toate afirmațiile de sus sunt dublate cu poze. De-asemenea pentru prima dată de când scriu pe AFA, vin către voi și cu un Videoclip cu prezentarea camerei. ????

Mulțumesc pentru că v-ați făcut timp și ați citit această recenzie.

Trimis de ⭐ValentinB_88⭐ in 12.09.22 14:44:49
Validat / Publicat: 12.09.22 16:55:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 843 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Camera vecină despre care credeam inițial că-i un fel de lobby

[12.09.22 16:54:00]

Mutat în rubrica "Blackmoon Villa Hotel, EDIRNE" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[12.09.22 17:15:17]

@⭐ValentinB_88⭐: M-a amuzat toata aceasta cursa de-a soarecele si pisica, ia cazarea-na cazarea, vezi conditii, ia gelul-na gelul, dar astea sunt amintirile .

Si nu pot spune ca nu m-am amuzat cu micul dejun "Agonie si extaz! ": prima dimineata -prima farfurie - Groapa Marianelor - a doua farfurie - extaz -Himalaya, a mai venit ceva; urmatoarele zile - muntele incet incet a intrat la apa, bine ca nu ai stat mai multe zile .

Felicitari, votat cu mare drag.

[12.09.22 18:04:58]

@webmasterX: Da, este ok poziționarea.

[12.09.22 18:07:56]

@mishu: Mulțumesc pentru vizită, vot și ecou!

Într-adevăr privind situația acum după ce a trecut, pare că am rămas cu ceva amintiri. Dar locația are potențial, cu puțină bunăvoință ar putea să se mai remedieze din bube.

Își vor da seama singuri că trebuie să facă ceva după ce ajung pe booking la sub 8. ????De la mine la recenzie a ieșit nota 7 per total pe booking, la fel ca și aici.

[12.09.22 19:21:31]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

doinafil
[12.09.22 21:02:33]

Am fost și eu în Turcia, și nu numai odată. Să știi că foarte rar în țările din sudul și sud-estul țării noastre, ca de ex. Turcia, Egipt, Iordanaia, țări pe unde am mai fost, curățenia e „la ea acasă” , mai ales că în hoteluri personalul de la camere și chiar și de la bucătărie este de sex bărbătesc.

La prima vedere hotelul pare că este O. K., dar când îl iei la „puricat” vezi că sunt multe lipsuri. Asta pentru că bărbații (este părerea mea, să nu dai cu parul pentru ești și tu bărbat , nu prea dau importanță amănuntelor, în ceea ce privește întreținerea curățeniei! Au un fel de gândire ca al Doreilor noștri: „- Las-o, Bă, că merge-așa!” Poate greșesc eu!

Important este, desigur, și locul cazării voastre, dar - mai important este - dacă v-ați încărcat bateriile!

Îți doresc să ai alegeri mai bune pe viitor, la bani puțini!

[13.09.22 08:35:02]

@webmaster: Multumesc.

[13.09.22 08:41:52]

@doinafil:

Asta pentru că bărbații (...) nu prea dau importanță amănuntelor, în ceea ce privește întreținerea curățeniei!

Probabil dar la mine nu este cazul sau in orice caz, nu vreau să caut nod în papură cazării dar de ce să zic ca era curat cand nu era? Ar insemna să nu fiu obiectiv și să mă mint în primul rând eu pe mine și apoi pe voi. Ajungeți acolo și ziceți... ia uite mă zicea Valentin ca e blană aici și când colo mizerie. Așa dacă mergeți și eu am zis că este nasol dar poate aveți noroc și este chiar fain, e mai bine zic eu. ????

Îți doresc să ai alegeri mai bune pe viitor, la bani puțini!

O să incerc data viitoare sa gasesc ceva mai ok. Ori iau una mai ieftina și îmi asum o cazare fără pretenții ori caut una mai scumpă dar barem să fie ok. Am incercat să nu mă las influențat de recenziile de pe aici pentru rezervarea propiilor cazari. Dacă dau kicks vrea să dau pe mâna mea nu pe mâna altcuiva ca mai apoi să-mi pară rău.

Mulțumesc pentru vizită, ecou și vot!

[13.09.22 14:00:19]

@⭐ValentinB_88⭐:

Perioada sejurului: 7 - 11 august 2022 (4 nopți)

Nu cumva este vorba despre luna SEPTEMBRIE?

[13.09.22 14:45:28]

@webmasterX: Ba da. Corectat. Multumesc frumos. ????

[17.09.22 12:48:04]

Am aflat cum se numește plasa aia de țânțari. Modelul se regăsește sub denumirea de "plasă țânțari tip plisse". Pentru mine a fost prima dată când am văzut așa ceva și chiar era interesantă și utilă, scapi de plasa clasică care se deschide ca o fereastră și ocupă mult loc. Este un model vechi de plasă dar nu foarte comună cel puțin prin România, probabil pentru că este ceva mai scumpă.

Un video cu plasa asta minune, aici.

Nasshu
[17.09.22 13:37:42]

@⭐ValentinB_88⭐:

dar nu foarte comună cel puțin prin România

Nu este comuna pesemne si din cauza pretului. O astfel de plasa costa ce 2,5 ori mai mult ca una clasica.

Ea este interesanta, estectica dar eu nu o vad prea rezistenta in timp din doua motive: canalele pe care culiseaza, mai ales cel de jos care strange mizerie la greu (la casa) si faptul ca este foarte fixa, atunci cand uiti de existenta ei si vrei sa iesi afara (dupa 2/3 tentative de genul asta nu stiu cat de mult mai rezista).

Parintii mei si-au pus acum 1 saptamana asa ceva la usi, eu am refuzat sistemul, nu datorita costului ci faptului ca nu poti trece prin ea, in cazul in care uiti de ea, si (in cazul nostru) pisica nu mai poate sa iasa singura pe balcon fara sa ma deranjeze sa-i deschid usa (pardon plasa). Am alt tip, lamelar, tot culisabil sa nu ocupe prea mult loc cand e stransa in perioadele anului cand nu este nevoie de ea.

doinafil, mishu, Yoda, ⭐ValentinB_88⭐