ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2022
Familie
REZONABIL

Extrem de nemulțumit

încărcat de pe telefon!

Vacanţă perfectă pentru copii, Concediu irosit pentru adulţi

Promovare de 4 stele, realitate de 2**

Am fost în perioada 09-17.08.2022 şi doar luată pe sus, mă voi mai întoarce.

O staţiune dedicată exclusiv copiilor mici (1-8 ani), fără investiţii în curăţenia staţiunii şi a plajei.

Excavatorul se plimba doar seara pe plajă că algele intrate în putrefacţie nu le lua nimeni. În apă, deşi la golful copiilor, cu o adâncime a apei de 40-50 cm, erau numai bolovani de la ţărm până la geamandură.

despre SERVICII

Tinerii de la Recepţie foarte drăguţi, dar prea copii ca să-i poţi lua în serios. Erau nişte domnişoare de 19-20 de ani şi vreo doi băieţi imberbi cărora le mulţumeai pentru orice numai pentru faptul că în loc să fie pe plajă sau batând din picior babacilor să le dea bani, munceau şi câştigau cinstit un ban.

Doamnele de la curăţenia camerelor erau mai "coapte", dar şi-ar fi depăşit atribuţiile să intre şi să ajute pe unde era nevoie.

Un mare plus domnişoarei de dimineaţă de la grădiniţă foarte profi pe partea ei. Copiii o adorau, dar ştia să se impună cu tact şi blândeţe şi copiii erau pe mâini sigure cu dumneaei.

Nota 10 cu felicitări pentru domnişoara Mădălina de la Grădiniţa Hotelului Poseidon. Cea mai bună experienţă a sejurului în tura dumneaei am avut-o.

Stăteam la piscină şi vedeam pe geam ce jocuri interactive făcea cu copiii şi cum îi alinia în diverse activităţi, iar cei mici radiau de bucurie şi veselie.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera seaview unui hotel de 4* arată ca una de 2* economy. Am fost cazaţi rapid la orele 13.30 deşi ora de cazare era la 18.00. Din acest motiv nici nu am protestat. La etajul 2, vederea nu este la mare aşa cum am plătit, ci la acoperişul Recepţiei Hotelului Poseidon, iar mai sus se vede Hotelul Olimpic. Pentru mare, trebuie să te apleci zdravăn peste balustrada balconului ca să vezi piscina şi o linie la orizont din albastrul mării.

Şezlongurile de pe balcon tocite, aproape rupte. Riscam sa pic cu ele.

Baia nu are nici gresie, nici faianţă, de ventilator sau aerisire nici nu mai spun. Uşa din sticlă acoperită cu o folie ca sa nu se vadă prin ea, nu se închide aşa că e un miros de mucegai permanent şi o umezeală teribilă care ne-a dat sinusurile peste cap.

Camera tapetată cu muult lemn care micşorează spaţiul şi sufocă, iar cuierul era minuscul deşi putea fi mult mai generos.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Am fost la All Inclusive şi mâncarea a fost bună. Foarte mulţi tineri la servire şi debarasare. De fapt media de vârstă era 19 ani. Nişte copii pe care nu te puteai supăra, eventual îi admirai că vor să strângă un ban, dar serviciile prestate erau clar de "practică liceu, postliceală de administraţie şi servicii".

Un mare plus au fost spectacolele de la fiecare cină, chiar în interiorul restaurantului prevăzut cu scenă. Veneau zilnic o trupă de dansatoare profesioniste şi un magician spre bucuria copiilor.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja în timpul sejurului nostru a fost praf. Multe alge intrate în putrefacţie şi mulţi bolovani tăioşi în apă.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Pentru copii, distracţia a fost maximă şi a meritat preţul de All Inclusive, adulţii însă au fost iar sacrificaţi ca-n tot timpul anului.

Trimis de AMB in 25.08.22 08:20:11
Validat / Publicat: 25.08.22 10:09:43
  • A fost prima sa vizită/vacanță în JUPITER / AURORA

VIZUALIZĂRI: 2608 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AMB); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Chiuveta nouă deci se putea investi şi în gresie şi faianţă plus ventilaţie baie dacă tot se doreşte renovat.

[25.08.22 10:09:12]

@AMB: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[25.08.22 10:56:52]

@AMB:

Este cunoscută problema angajaților din Horeca din întreaga țară, nu doar la acest hotel. Aici tot este bine, că sunt moldoveni cu care te înțelegi românește și sunt amabili. Imaginează-ți să vezi niște africani sau asiatici care nu știu o boabă românește, cum au alte hoteluri.

Am fost în perioada 09-17.08.2022 şi doar luată pe sus, mă voi mai întoarce.

Să ne zici și nouă dacă găsești ceva mai bine, la un raport calitate preț ok pentru familiile cu copii, pe litoralul românesc, că sunt și eu în căutare de așa ceva.

Oriunde altundeva te-ai fi dus, tot ai fi fost sacrificată. Obișnuiește-te cu ideea că până nu va crește copilul ca să fie independent, te vei sacrifica mereu când vei merge în vacanțe cu el.

Anul trecut am fost cazată la etajul 5, undeva pe mijloc, și am avut o priveliște superbă, poți vede pozele de la review-ul meu de anul trecut.

Anul acesta am ales etajul 2, pentru a nu mai pierde timpul pe la lifturi, presupun că am avut camera apropiată de a voastră (221), pentru că aceeași priveliște aveam și eu. Noi am alege oricând o cameră la etajele inferioare, în detrimentul peisajului de la balcon, numai să nu fim nevoiți să așteptăm pe la lifturi.

Ai încercat să schimbi camera dacă îți doreai așa mult o vedere mai bună la mare?

Voi nu ați mers la plaja mare? Acolo e nisip fin, niciun bolovan, era superb. La mijlocul lunii iulie (vezi impresii) nu a fost nicio algă.

În schimb, în golfuleț era cum ai povestit și nu ne-ar fi plăcut deloc.

Alegeri inspirate pe viitor și concedii plăcute, atât pentru voi adulții, cât și pentru copil!

[25.08.22 13:45:11]

@AMB:

O staţiune dedicată exclusiv copiilor mici (1-8 ani),

Mai completez eu cu: „și părinților din dotare, implicit".

Totuși, și copiii mai mari au ce face aici. În prețul sejurului sunt incluse bilete la concerte și piese de teatru la Teatrul de Vară Jupiter, bilete de acces la parcul cu tiroliene, la Jurassica (un fel de DinoPark), câte 3 ore/zi acces la Aqua Park, acces la Babyland pentru copiii sub 12 ani. Eu cred că este extraordinar de bine pentru copii. Unde altundeva pe litoralul românesc mai găsești atâtea facilități pentru copii? Eu aleg întotdeauna locația în funcție de dorințele și necesitățile copiilor, pentru că dacă ei sunt fericiți, cu siguranță am și eu parte de relaxare în concediu și la final voi fi cu siguranță mulțumită.

Imaginează-ți să mergi cu copilul de 5 ani într-o locație care se adresează exclusiv adolescenților sau adulților, adică fără distracții pentru copii mai mici. Crezi că te-ai fi putut distra cu copilul mic pe lângă tine?

Eu nu încerc să conving pe nimeni să vină la Jupiter sau la Poseidon, pentru că sunt conștientă că fiecare alege în funcție de prioritățile pe care le are.

Dacă stau bine și mă gândesc, poate ar fi bine pentru mine să apară cât mai multe recenzii negative pentru acest hotel, că poate nu vor mai fi atât de căutați și nu vor mai crește prețurile anul viitor. ????

Încă o dată, îți urez alegeri inspirate, de pe urma cărora să nu mai rămâi cu concluzia că ai avut un concediu irosit!

AMBPHONEAUTOR REVIEW
[25.08.22 16:42:07]

@cris1982: Da, eu am găsit un hotel cu loc de joaca mare, cu tobogane gonflabile şi trambuline, un adevărat parc plin de copaci şi leagăne mari, inclusiv pentru adulţi (mă dădeam cu o mămică din Sibiu pe care am cunoscut-o acolo, în timp ce copiii se jucau, iar noi ne beam cafeaua).

Un complex hotelier tot cu gradiniţă şi animatori.

Nu spun numele ca să nu-i fac reclamă. Spun doar că este în Eforie Nord şi că anul trecut am stat la etajul 13 şi aveam o privelişte superbă care mă liniştea când stăteam şi admiram marea în timp ce dormea copilul.

Nu mai spun de plimbările pe faleză ca la Cannes. Avantajul staţiunii Eforie Nord este că poţi face aerosol civilizat. Te plimbi pe faleză, te poţi opri pe o bancă, în timp ce copilul se dă la 2 m mai in spate în toate comédiile specifice vacanţelor (ca să nu spun bâlciurilor).

Noi fiind din Bucureşti, avem abonamente şi la Gymboland şi la Astro Kids, iar de dinozaurii de la Muzeul de Geologie din Victoriei ne-am cam săturat. Plus că mi-am făcut o căruţă de nervi că la bazinul unde face juniorul înot apa este încălzită la 30°C, iar la piscina hotelului e rece. Noroc că l-am expediat la grădiniţă ca să nu deranjăm toţi turiştii cu scâncelile de "m-am plictisit la soare, apa din piscină e rece, iar la jacuzzi e deja plin. "

Şi la Eforie Nord te poţi duce la Aquapark care-i chiar mai mare decât Galaxy Water Park. E drept, e contra-cost, dar dat fiind că barul cu sucuri, ape, beri toate la sticle, nu la PET, se schimbau zilnic la minibar, ieşi mai ieftin decât la Poseidon unde nu ai inclus decât apele din minibarul de bun-venit. Reumplerea e contra-cost.

Am încercat aici, la Jupiter-Posidon pentru că a fost super-promovat şi echipa de PR ar trebui felicitată pt acest lucru. Pe mine, m-au convins. Din păcate, am rămas doar cu reclama, realitatea fiind alta.

Dincolo, la Eforie N, am stat la 3*, dar la anul acolo mă voi reîntoarce, tot la ei, la AI.

Babyland era parcul din spatele hotelului, elefanţii fac paradă pe străzile din Eforie, Aqua Park e echivalentul lui Galacy Water Park aşa că, pt mine, Jupiter nu rămâne decât o staţiune tristă din care seara ni se aude decât muzica de la "roată": "Am o căsuţă mică, aşa -şi-aşa" şi toate cântecelele Găştii Zurli.

[25.08.22 17:05:56]

@AMB: Presupun că te referi la Steaua de Mare din Eforie Nord. Chiar te rog să faci un review și despre acel hotel, pentru că scopul acestui site este de a oferi o corectă informare, atât cu rele, dar mai ales cu bune, și este bine de știut unde putem găsi locuri frumoase. Dacă povestești experiența ta la un hotel, nu înseamnă în niciun caz că îi faci reclamă. Dimpotrivă, eu cred că trebuie să promovăm, să facem cunoscute și locațiile frumoase de pe litoralul nostru, că de aruncat cu noroi au parte din plin. Dacă te uiți pe acest site, ai să vezi că majoritatea review-rilor de la Steaua de Mare sunt negative, pe când realitatea este alta, după cum ai povestit, însă cei ca tine, care au lucruri frumoase de povestit, evită să o facă și nu înțeleg motivul.

Eu am evitat până acum acest complex (Steaua de Mare) doar pentru că este situat în Eforie Nord și nu mi-a plăcut niciodată hărmălaia din acea stațiune, imaginându-mi că și la hotel voi găsi aceeași aglomerație. Eu apreciez stațiunile liniștite, pline de verdeață, precum Jupiter și vecinele ei. Dar poate voi încerca și Steaua de Mare dacă aș avea informații corecte și de încredere despre el.

[25.08.22 17:29:20]

@AMB: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

M'LiviuPHONE
[27.08.22 00:08:54]

@cris1982:

Eu nu încerc să conving pe nimeni să vină la Jupiter sau la Poseidon, pentru că sunt conștientă că fiecare alege în funcție de prioritățile pe care le are!!!

Nici nu prea ai putea să convingi... La ce preturi are. Poate m-ai convinge pe mine dacă m-as transfera cu serviciul la stat impreuna cu sotia macar ptr un an. ????‍♂️

Cu voucherele cred că aș putea sta 2 zile asa sa mi fac o idee... ????Mai mult nu as risca sa scot bani din buzunar... Never!!!

[27.08.22 06:39:17]

@m liviu: Discuția era între două mămici despre stațiuni și hoteluri de pe litoralul românesc potrivite familiilor cu copii mici. Deci nu prețul era subiectul discuției noastre. Dacă tu intri în discuție ca să ne spui că nu ai vouchere, vezi că ești pe lângă subiect. Și oricum nu erai tu„adrisantul" răspunsului meu, în caz că nu ți-ai dat seama.

Și eu pot comenta pe lângă subiect dacă vreau să mă aflu în treabă și să îți spun că nici eu nu am bani de Turcia și implicit nu m-ar putea convinge nimeni să merg acolo. Fiecare discută despre ce își permite. ????‍♀️

Să nu te aud cu sfaturi gen urcă-te în mașină și du-te până în Turcia cu doi copii mici că n-aș face asta indiferent de cât lux, nenumărate feluri de mâncare, piscine și alte mirodenii mi s-ar promite că aș găsi acolo.

M'LiviuPHONE
[27.08.22 13:46:14]

@cris1982: Da... Scuze ca era o discuție intre 2 mămici si am avut tupeul sa intervin. Nu plang ca nu am vouchere... Daca as avea le as folosi doar la munte in România sau le-aș valorifica altfel si cu banii as fugi 4... 5zile in alta parte.

Litoralul nostru trăiește de pe urma acestor vouchere altfel ar fi asa de weekend pentru multă lume...

Nu te-am sfătuit eu sa pui copiii in masina si sa dai o fuga in Turcia. Te - ai încadra perfect si la avion... si nu neapărat Turcia... Există si alte țări se discuta zilnic pe AFA... Egipt, Tunisia ssmd. Cu siguranță dar fiind o naționalistă convinsă nu vei explora alte litorale cat de curând...

Stii cum e. Copiii mei au vazut litoralul romanesc cel bulgăresc cel italian si evident cel turcesc...

Daca i intreb unde vor sa meargă stiu răspunsul dinainte... Așa ca Poseidon. Mera Phoenicia sunt maxim ce pot oferii litoralul nostru dar si maxim ca bani...

[27.08.22 16:08:45]

@m liviu:

Eu am început să frecventez litoralul abia după ce s-au născut copiii, mai exact de 8 ani, și merg la mare pentru că le place lor bălăceala în mare și că le face bine la sănătate. Înainte de nașterea lor eram exclusiv fan munte. Dacă ar conta doar ceea ce îmi doresc eu, eu aș sta numai pe la munte. De aceea și prefer stațiunile de pe litoral mai răcoroase, cu mulți copaci, cum sunt cele construite în pădurea Comorova. (Venus, Jupiter, Neptun, Olimp), pentru că astfel îmbinăm cumva și dragostea mea de munte cu dorința copiilor de bălăceală în mare.

Eu nu îmi doresc lux, ci doar să găsesc un loc curat, decent, cu mâncare proaspătă și gustoasă, ca la mama acasă, cu o piscină pentru că așa vor copiii și cu un pic de divertisment. Nu vreau nici feluri multe de mâncare, pentru că mâncarea nu reprezintă un scop în sine în vacanțele mele.

Cum nu suntem doritori de lux și ne mulțumim cu condiții decente, nouă ni se pare firesc să alegem o locație cât mai accesibilă pentru noi și fără stresuri suplimentare (timp pierdut prin vămi, vignete, aeroporturi, transferuri, probleme cu bagaje, probleme de diferență de limbaj, stresul unor eventuale probleme de sănătate ale copiilor prin țări străine, stresul cauzat de drumuri străine, noi nu circulăm noaptea, plus experiențele neplăcute ale prietenilor noștri prin străinătate, gen mașina furată din parcarea păzită a unui hotel din Bulgaria și experiența execrabila în relația cu poliția, etc.).

Dacă noi găsim pe litoralul nostru ceea ce ne dorim și suntem mulțumiți și relaxați, pentru ce aș suporta eu stresurile de mai sus?

Pentru noi este arhisuficient ceea ce oferă litoralul nostru. Eu nici nu am ajuns la maximul de la Mera pentru că nu am nevoie de tot ceea ce oferă și astfel că nu am de ce plăti pentru acest maxim.

Am fost o singură dată la Phoenicia Holiday Resort în primul an când am mers la mare cu copilul pentru că nu am știut la vremea respectivă ce nevoi avem, având un membru de familie nou. Am tras atunci concluzia că ceea ce oferă Phoenicia este prea mult pentru noi și că nu este cazul să plătim niște facilități care nu ne trebuie.

Referitor la prețul plătit, eu consider că pentru familia noastră prețul de la Poseidon este unul ok ca raport calitate preț. Noi nu suntem dispuși să suportăm bătăile de cap cauzate de o vacanță în Bulgaria doar pentru că acolo aș găsi un preț mai mic, pentru că din fericire diferența aceea de preț nu reprezintă o problemă pentru mine. Prefer să plătesc un pic mai mult, dar să știu că ceea ce voi găsi la fața locului este pe placul familiei mele, decât să mă risc să merg într-o locație necunoscută și să am parte de ceea ce ați citit și voi pe aici că se poate găsi prin Bulgaria, asta în plus pe lângă stresurile mele personale.

Dacă ai citit explicațiile mele de mai sus, cred că ai înțeles că aceste locații sunt exact opusul a ceea ce îmi doresc eu. ????

Deocamdată copiii mei sunt prea mici pentru a avea propriile lor cerințe. Pentru ei bălăceală în mare a fost la fel de distractivă, indiferent pe unde am fost. Le-a plăcut și la Majestic, și la Dorna, și la Sunquest. Marea este aceeași și se simt extraordinar indiferent la ce hotel am merge. Le place totuși cel mai mult la Poseidon pentru că acolo au pizza tot timpul. ????

Dacă copiii mei se vor plictisi peste câțiva ani de litoralul românesc și vor dori să mergem în alte țări, vom merge pentru ei. Așa cum am renunțat la dragul meu de munte pentru plăcerea copiilor, îmi pot înfrânge și stresurile cauzate de călătoriile în străinătate pentru a le face copiilor pe plac.

Momentan, cum ne urcăm în mașină să plecăm la mare, ei încep cu întrebările când ajungem la mare, cât mai avem, ce-o să facem la mare și tot așa timp de maxim 5 ore de mers cu o singură oprire la o toaleta. Cum să mă încumet eu la un drum mai lung sau mai complicat în asemenea condiții? ????‍♀️

Eu mi-am dat toată silința să îți explic că nu e vorba doar de naționalism în cazul meu, ci și de alte motive mult mai importante. Sper că ai înțeles. Dacă nu, altă dată nici că mai mă obosesc să dau atâtea explicații, că mai am și alte treburi personale de făcut, nu doar să scriu pe AFA.

[27.08.22 17:05:10]

@m liviu:

Nu te-am sfătuit eu sa pui copiii in masina si sa dai o fuga in Turcia. Te - ai încadra perfect si la avion... Ca sa mergi în Turcia sa stii ca nu ai nevoie de foarte multi bani asa cum afirmi tu... Dar punand in balanță cam da cu virgula...

Eu am citit articolul lui @tm67bru, precum și review-rile altor utilizatori, așa că afirmația mea nu e deloc fantezistă. Fiind patru membri, 1000 de euro ne-ar costa doar transportul cu avionul în Turcia. Nimeni nu a plătit sub 2000 euro pentru o familie cu doi copii, transport cu avionul. Pe mine m-a costat tot sejurul la Poseidon 1078 de euro. Unde înclină balanță?

AMB, cris1982, M'Liviu, roxxie, Yoda
Alte impresii din această RUBRICĂPoseidon Hotel (ex Atlas) [Jupiter]: