ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2022
JUL-2022
Familie
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 şi 9 ani
BUN

Încă o vacanţă frumoasă la Poseidon

Noi am fost şi anul trecut la Poseidon, ne-a plăcut foarte mult, aşa că era una dintre variantele de concediu şi pentru acest an. În iarnă analizam ideea unei cazări la o vilă în Venus, ca să putem să mergem să mâncăm în diverse locuri, să mergem la plaja de care ne-am îndrăgostit, cea dintre Saturn şi Venus şi să nu mai depindem de programul unui hotel all inclusive. Încercasem această variantă de sejur anul trecut, când am fost la H. Sunquest şi ne atrăgea ideea. Totuşi, în luna februarie, când au apărut preţurile la Poseidon, cât şi la vila pe care o aveam în vedere, am concluzionat că este mai avantajos financiar să alegem varianta all inclusive, la Poseidon. Nu am mai avut în vedere un alt hotel all inclusive pentru că Poseidon are cel mai bun raport calitate/preţ pentru familia noastră şi are tot ceea ce ne dorim de la un sejur la mare.

Drumul a fost lejer, un pic aglomerat în Eforie Nord, însă am ajuns repede la hotel. Anul trecut ne-a cazat imediat ce am ajuns (la 13.30), însă anul acesta a fost ceva deosebit, în sensul că în perioada 4-10 iulie hotelul a fost blocat de o reuniune a reprezentanţilor comunelor din ţară, iar în 11 iulie urmau să înceapă sejurul toţi turiştii din hotel, astfel că a fost aglomeraţie la recepţie şi a durat mai mult până ne-a cazat. La ora 16.00 am fost în cameră. Ne-am ales o cameră la etaj inferior (2) pentru că ştiam că nu ne place să pierdem timpul pe la lifturi şi preferăm scările.

Prima impresie a fost OK, ştiam ce găsim aici.

Review-ul acesta seamănă mult cu cel de anul trecut, însă eu cred că e OK să aduc informaţii recente, chiar dacă situaţia este aceeaşi ca anul trecut.

despre SERVICII

Noi am fost foarte mulţumiţi de servicii, ca şi anul trecut. Totul a decurs frumos şi relaxant. Personalul a dat dovadă de amabilitate şi disponibilitate, începând de la recepţie, barmanii, persoanele care deserveau bufeturile, cei care debarasau mesele, cameristele, toţi erau amabili şi emanau o stare de bine. Majoritatea personalului era compus din tineri moldoveni, ceea ce mie mi-a plăcut, pentru că sunt educaţi, drăguţi şi cu zâmbetul pe buze.

Am observat că nu mai era managerul de anul trecut, care era omniprezent, însă au decurs lucrurile bine oricum.

Hotelul are o parcare imensă vis-a-vis, cu barieră, cu paznic, gratuită, unde accesul se făcea pe baza cartelei de la cameră.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Şi anul acesta am avut o cameră sea view, dotată cu pat matrimonial şi fotoliu extensibil. Era curăţenie. Există şi aer condiţionat, dar l-am folosit doar într-o după-amiază pentru că restul timpului nu a fost nevoie să-l folosim pentru că era destul de răcoare.

Prosoapele erau schimbate ori de câte ori le lăsam pe podea, iar lenjeria a fost schimbată după două zile. Zilnic se ridica gunoiul şi se completa hârtia igienică.

La baie existau consumabile (un recipient cu săpun lichid, două sticluţe cu gel de duş, cască de duş, beţişoare de urechi) şi feon.

Pe balcon nu au pus nici anul acesta un uscător de rufe sau o sârmă, deşi ar fi necesar să existe aşa ceva. Se oferă prosoape de plajă.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mesele au fost servite în regim bufet suedez, în restaurantul unit cu terasa acoperită a hotelului.

Mâncarea era delicios preparată şi relativ diversificată.

La micul dejun se serveau ouă sub diferite forme (ou fiert, ochi, omletă, omletă la cuptor), cremvurşti, mai multe feluri de şuncă presată de bună calitate, salamuri, mai multe feluri de caşcaval, măsline, unt, dulceaţă, miere, legume, pâine prăjită, orez cu lapte, cereale, lapte, ceaiuri, cafea, sucuri la dozator, prăjituri, fructe. Micul dejun a fost acelaşi în fiecare zi.

Gustarea de dimineaţa: fructe, fursecuri, crostata, chec, îngheţată etc.

Prânzul: o ciorbă de legume sau ceva uşor (de ex. de pui cu tăieţei), o ciorbă cu carne (fasole cu afumătură, de pui a la grec, de burtă, etc) şi o supă cremă de legume, mai multe feluri de mâncare gătită (porc, pui, vită, pește), unele cu sosuri, șnițele, carne la grătar, 2 feluri de paste, cartofi prăjiți sau la cuptor sau piure, legume simple şi sosuri, din care îţi puteai prepara salate, prăjituri, fructe diverse, îngheţată Corso. Cel mai important pentru copii este faptul că atât la prânz, cât şi seara, se serveşte pizza. Există și babycorner, dar slăbuț.

Gustarea de după-amiază: îngheţată, fructe, fursecuri, fornetti, porumb fiert, etc.

La cină erau cam aceleaşi feluri de mâncare ca şi la prânz, fără ciorbe. Adică carne de toate felurile, gătită în diverse moduri (ex. saramură de pește, carne cu sosuri și legume, carne la grătar, musaca) paste, garnituri, salate gata preparate și legume simple și sosuri din care îți puteai pregăti o salată după bunul plac, fructe, prăjituri, pizza, înghețată.

Prăjiturile nu erau foarte apetisante, nici variate, aşa că nu prea am mâncat.

Sucurile la dozator erau Santal (piersici, portocale şi vişine) şi din gama Pepsi, aveau vinuri, bere, şi băuturi alcoolice de calitate, ceaiuri, cafea, care se puteau servi la barul de la piscină sau cel din restaurant. Există şi beach-bar cu sucuri, bere şi cafea. Există şi lobby bar.

Mi-a plăcut faptul că sala de mese este foarte mare, încăpătoare şi nu ni s-a întâmplat niciodată să nu găsim loc la masă.

Minibarul aflat în cameră la cazare a fost inclus în preţ şi ulterior nu a mai fost completat, dar nici nu am simţit nevoia din moment ce aveam acces toată ziua la băuturi în spaţiile comune.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja hotelului se află în lateralul acestuia şi nu are ieşire directă la mare pe toată lungimea, ci doar prin capete, pentru că este străjuită de stabilopozi. Nisipul este fin, curat, intrarea lină în mare, este potrivită pentru copii. Nu au fost alge în perioada respectivă. Din hotel se iese direct pe plajă. Am acordat 90% pentru că plaja nu are ieşire la apă pe toată lungimea, altfel ar fi fost perfect. Sunt foarte multe şezlonguri pe plajă, aşa că găseşti la orice oră, deşi gradul de ocupare al hotelului era de 100%. Pe plajă există beach-bar, loc de joacă pentru copiii mici cu tot felul de jucării şi animatori pentru copiii mai mari, care îi antrenau la jocuri pe plajă. Atmosfera era întreţinută de Kiss FM, care transmit de pe plaja Poseidon, au fost organizate concursuri, era o atmosferă plăcută şi antrenantă.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

În fiecare seară aveam spectacole pe terasa hotelului, exista o formaţie care cânta, 4 dansatoare care făceau o atmosferă frumoasă şi un magician spre încântarea copiilor.

Babylandul reprezintă punctul forte pentru distracţia copiilor sub 12 ani, iar copiii cazaţi la hotelurile din grupul Cohotels aveau gratuitate.

Programul la babyland este între orele 16,30-22.00, iar la începutul programului se organizau cursuri de pictură, actorie, dans, însă noi nu am participat, pentru că am preferat alte activităţi.

Există în incinta hotelului o grădiniţă cu animatori, potrivită copiilor de sub 7 ani.

Am avut incluse în preţul sejurului două bilete la parcul de aventură Paradisland (de luni până vineri), zilnic câte o intrare (3 ore) de familie la Galaxy water park, bilete la spectacole la Teatrul de Vară, bilete la Jurassica. Nici anul acesta nu am avut timp să ajungem la Paradisland pentru că plaja a fost mult mai atractivă decât tirolienele din parcul de distracţie. Iar la Galaxy water park am reuşit să ajungem de două ori, din aceleaşi motive, pentru că plaja erau mult mai atractivă. Piscina adulţilor a fost încălzită anul trecut, însă anul acesta nu, aşa că nu a fost atractivă pentru noi, am preferat marea care a avut o apă grozavă.

Seara preferam să ne plimbăm, s-a făcut o promenadă între Jupiter şi Neptun, între lacuri şi plajă, frumos luminată, unde este o adevărată plăcere să te plimbi seara. Am ajuns până la plaja Steaguri într-o seară, ne-am plimbat prin Neptun, am ajuns şi în parcul de distracţii din Neptun, şi în cel din Jupiter. Au scumpit foarte mult preţurile la maşinute, paraşute, carusel, s-au dublat sau chiar triplat preţurile faţă de anul trecut, aşa că au devenit cam prohibitive. S-a desfiinţat titicarul, ne-ar fi plăcut să facem o plimbare şi cu el, însă a fost ok şi pe jos.

Trimis de cris1982 in 21.07.22 21:44:24
Validat / Publicat: 22.07.22 06:29:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA. A mai fost în/la: Delta şi Poseidon

VIZUALIZĂRI: 2863 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cris1982); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Plimbare pe stabilopozi

mishu [22.07.22 09:34:08] »

@cris1982: O vacanta frumoasa, ma bucur sa vad ca exista si locuri unde lumea este multumita in continuare, felicitari, votat cu mare drag.

M'Liviuscris / TELEFON [22.07.22 10:38:00] »

Da este altceva fata de ce se întâmplă pe litoralul romanesc.

Un minus as da la mesele principale. La cina sa ai aceiași mâncare ca la prânz nu prea este ok.

Mai vii și tu cu un pește cu un grătar...

Toate cele bune și vacante frumoase!

cris1982scris / TELEFON CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [22.07.22 11:41:05] »

@m liviu:

Nu m-am exprimat eu suficient de clar și s-a înțeles că ar fi identică mâncarea. ????????‍♀️

Nu era aceeași mâncare! Voiam să zic că erau cam aceleași feluri, adică un fel de pește, grătar, două - trei feluri de mâncare gătită, 2-3 feluri de salate, plus legumele separate și sosurile necesare pentru prepararea unei salate personalizare. Mâncarea era pregătită altfel decât cea de la prânz, cu diverse sosuri sau amestecuri de legume. Iar mâncarea era diversă în fiecare zi, astfel că era imposibil să te plictisești de ea.

Am editat și review-ul, am scris mai explicit cum e treaba cu cina. Am scris aseară târziu review-ul, eram obosită și am trecut superficial peste capitolul cină, dar acum mi-am reparat greșeala.

cris1982scris / TELEFON CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [22.07.22 11:50:17] »

@mishu: Da, H. Poseidon e un hotel atractiv pe litoralul nostru, iar sejururile se vând rapid, cu early booking. Anul acesta am avut doar 8% reducere de early booking, probabil că au văzut că sunt căutați și au ținut de preț. Soțul meu mi-a zis să nu mai scriu despre ei pe AFA că la anul iar vor mări prețurile și vom avea noi de pierdut, însă nu mă lasă inima să nu povestesc și altora despre acest loc frumos de pe litoralul nostru. ☺️

mishu [22.07.22 11:55:45] »

@cris1982:

Soțul meu mi-a zis să nu mai scriu despre ei pe AFA că la anul iar vor mări prețurile și vom avem noi de pierdut, însă nu mă lasă inima să nu povestesc și altora despre acest loc frumos de pe litoralul nostru.

eu cred ca ei ar trebui sa fie mandri de acest lucru si sa aiba in vedere ca ce te ridica te si doboara .

Insa sunt convinsa ca va fi bine in continuare si daca vei ajunge din nou acolo ne vei povesti evolutia lor .

cris1982scris / TELEFON CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [22.07.22 12:14:43] »

@mishu:

si daca vei ajunge din nou acolo ne vei povesti evolutia lor.

Mie mi-ar plăcea să merg și în altă parte, pentru diversitate. Sper să mai apară și alte hoteluri cel puțin la fel de bune ca Poseidon pe litoralul nostru.

M'Liviuscris / TELEFON [22.07.22 14:05:47] »

@mishu: La anul din păcate vor mării toti prețurile. Nu doar ei.

Astea sunt vremurile. Important este sa tina serviciile sau... normal ar fi sa aducă ceva in plus! Vorbesc la general...

elenaadinascris / TELEFON [23.07.22 09:52:25] »

Felicitări pentru vacanta reușită!

As aprecia dacă ați pune și fotografii din cameră, as vrea să văd cum arată în urma renovării camera pentru un hotel de 4 stele.

Am observat că pe plajă șezlongurile nu au saltea sau poate au ceva, dar foarte mic, cred că pentru confortul turistilor ar merita să facă o investiție în acest sens. Daca dvs. v-ați simțit bine și fără saltea, felicitări!

În rest numai de bine! ????

cris1982scris / TELEFON CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [23.07.22 10:58:23] »

@elenaadina:

Nu am făcut poze cu camera. Nu știu de ce eram convinsă că am făcut anul trecut și am zis că nu mai e cazul să fac și anul acesta. Însă vă asigur că pozele care se găsesc pe toate site-urile reflectă întocmai realitatea. Camera are 19 mp, cică n-ar fi dimensiune chiar de 4 stele, însă pentru familia noastră e suficientă pentru că la mare stăm în cameră doar când dormim.

Există saltea, se și vede în poze (de ex. poza 14), are culoarea bej deschis și poate de aceea se confundă cu culoarea șezlongului și e greu de observat. Salteaua se oferă pentru șezlongurile ocupate de turiști. După ce pleacă turiștii de pe plajă, se ridică și saltelele. Referitor la dimensiunea saltelei, pentru noi era ok și n-am auzit pe nimeni să se plângă că n-ar fi suficient de mare.

La acest link găsiți un filmuleț făcut de Gabriela Cristea când a fost anul trecut la Poseidon și există filmări de peste tot, inclusiv din cameră https://youtu.be/-0EvLgaby8Q

⭐ValentinB_88⭐ [29.07.22 15:09:03] »

Ei asa da! Foarte fain! Ma bucur ca v-ati simtit bine si zic eu si pretul este unul corect. Sunt curios... daca erau doar 2 adulti, fara copii, era acelasi tarif? Adica cei mici au avut gratuit sau au platit un procent din tariful unui adult?

Mancarea chiar a fost variata, plaja curata si aproape, camera ok, chiar bine ce sa mai... Asadar speranta nu-i chiar pierduta in ceea ce priveste litoralul romanesc. Totusi acest hotel a practicat un tarif de 180 de euro cu super servicii iar altele tot de 4 stele au tarife duble si ofera "all inclusive light", camerele sunt nasoale, plaja e naspa si tot asa.

Totusi cei cu 180 reusesc sa tina hotelul deschis, inseamna ca nu ies in pierdere. De aici deduc ca aia mai avari de bani cer mult pentru nimic si de multe ori platesti doar numele hotelului care in realitate nu mai are nici o legatura cu serviciile prestate.

Votat cu drag.

cris1982scris / TELEFON CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [29.07.22 15:26:00] »

@⭐ValentinB_88⭐:

daca erau doar 2 adulti, fara copii, era acelasi tarif?

Dacă erau doar doi adulți, eventual și cu doi copii sub 7 ani, era mai ieftin, circa 4700 lei. Noi am plătit pentru copilul cel mare, de 9 ani, aprox 100 lei pe zi. Unu-doi copii sub 7 ani au gratuitate.

Sejurul nostru a fost până în 15 iulie când prețurile au fost rezonabile. După 15 iulie s-au scumpit cu 200 lei/zi.

Eu nu merg la all inclusive în vârf de sezon pentru că sunt prețurile prea mari și nu se justifică diferența de preț.

cris1982, elenaadina, M'Liviu, mishu, ⭐ValentinB_88⭐
Alte impresii din această RUBRICĂPoseidon Hotel (ex Atlas) [Jupiter]: