ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2022
DIN: Reșița
ÎNSCRIS: 16.04.12
AUG-2022
Familie
2 AD. + 1 COPII -- v: 16 (teoretic 3 adulti)
BUN

Raport calitate-pret OK

Dupa un drum de 12 ore, pe timp de noapte (vezi impresii) am ajuns la destinatie, bratul Athos - Ouranopolis - Hotel Theoxenia. Locuri de parcare suficiente in cadrul complexului, eu am parcat chiar in fata hotelului si acolo am lasat masina mereu, desi era in afara camerelor de supraveghere.

Am mers la receptie unde, spre surprinderea mea am primit bratarile, am platit taxa de statiune 21 euro si am fost invitati sa luam micul dejun in restaurantul principal de la parter, aflat la 15 m de receptie iar camera o sa fie gata "mai tarziu". Prima impresie a fost de bine, e ok.

Am mers sa bem o cafea, micul dejun l-am luat pe la 09:00 si pe la 09:45 vroiam sa mergem la masina sa ne schimbam ca sa facem o baie in mare, dar fata de la receptie ne-a vazut si a venit dupa noi... sa venim ca, camera era gata. Asta fiind spus, la 10:00 eram in camera, nesperat de bine tinand cont ca, oficial ckeck in era la ora 15:00.

Hotelul Theoxenia este situat la cca 70-100 m de plaja, accesul la plaja se face prin pasaj subteran. De fapt, Hotel Theoxenia este un ansamblu de 3-4 cladiri de 3-5 etaje amplasate in jurul celor 4 piscine, toate cu apa din mare. Desi face parte din lantul hotelier Xanios, din ce spuneau baietii de la bar de 2 ani a fost inchiriat de alt operator care i-a pastrat totusi numele original. Este un hotel invechit care necesita destule reparatii, nici vorba de 4* cum apare in oferta agentiilor sau la ei la receptie...

Camerele: Am primit camera in cladirea principala, deasupra de receptie la etajul 3. Camera spatioasa cu 3 paturi, cu gresie pe jos, o comoda de tv si inca 2 birouri, tot mobilierul fiind vechi. Pe hol un dulap mare de haine cu vreo 10 umerase in el, seif tot in dulap. Baie relativ ok, cu dus in cada ca pe vremuri. Camera avea o terasa de cca 13-14 m patrati, nesperat de mare.

Un fapt interesant, nemaintalnit in alte locuri, am lasat ciubuc cameristei 3 euro in prima zi, pe birou, nu i-a luat... ziua urmatoare, pe langa cei 3 am mai pus 5 euro in baie... nu s-a atins de ei. Curatenie se face zilnic, prosoapele le schimba daca le lasi pe jos, lenjeria de pat nu stiu daca s-a schimbat sau nu deoarece nu am urmarit.

Piscinele: Asa cum am spus mai sus, 4 la numar cu apa din mare toate au in centru un bar deservit de 2 persoane, un salvamar + un angajat... foarte plictisiti de viata (in ultimii 12-14 ani de concedii in strainatate niciodata n-am gasit angajati mai "plictisite" sa nu spun nesimtiti ca cei de la piscine.). La piscine erau cca 50-60 sezlonguri, mereu se gaseau... programul de functionare atat a piscinelor cat si a barului era de la 10:00 la 18:00. Intre orele 16:00-18:00 la barul de la piscina era servite si ceva aperitive (placinte cu spanac/vanilie/mar).

Plaja: Accesul la plaja se face printr-un pasaj subteran de cca 20-25 m. Plaja total neingrizita, nimeni nu facea curat pe plaja. Se practica ocuparea sezlongurilor si aici dar indiferent de ora la care ajungi gasesti sezlong liber. Dimineata cand ajungeam la plaja trebuia sa curat sezlongurile de nisip si sa golesc cosul de gunoi, lasat plin de cei care au fost cu o zi inainte. Ca o comparatie, pe plaja vecina in fiecare seara venea cineva si aranja sezlongurile, grebla nisipul manual, cu o grebla etc etc... la Theoxenia nici nu puteai spera la asa ceva.

Intrare lina in mare, primii 3-4 m plin de pietre mari, nu necesita papuci de plaja... dupa ce se trece de "bariera de pietre" un nispi fin si poti merge, prin apa cca 18-20m pana apa ajunge la 2m.

Barul de pe plaja avea program de la 10:00 la 18:00... ca fapt interesant, la ora 18:00 se inchidea, chit ca erai la coada, dar dimineata la ora 10:00 deabia veneau cei doi angajati sa faca curat si practic barul se deschidea la 10:15-20 min. da... nu exista grad de comparatie intre modul de comportare a angajatilor de la barul de plaja comparativ cu cei de la piscina, mult mai zambareti, joviali, maleabili etc etc.

Baruri: exista 3 baruri, cel de la piscina unde, asa cum am mai spus comportamentul celor 2 lasa mult de dorit, programul fiind de la 10:00 la 18:00. Oficial acelasi program este si la barul de pe plaja dar acesta deserveste clientii deabia de la 10:15- 10:20 pana la 18:00. Mai exista un bar, Lobby Bar situat intre receptie si intrarea in restaurant acesta avamd un program diferit, de la 12:30- 14:30 si de la 17:00-21:00. La cele 3 baruri se pot servi bauturi alcoolice autohtone: Bere, vin, brandy si uzo, sucuri si cafea (ness/expresso/frape etc)

Masa: se poate lua la unul dintre cele 2 restaurante aflate in cladirea principala, cel de la parter si cel de la etajul 1. Mentionez ca la cel de la etajul 1 n-am fost niciodata, mereu am preferat parterul deoarece dupa masa ieseam la o tigara afara.

Mic dejun clasic: 3 feluri de ou zilnic (fierte, omleta si ochiuri) rosii coapte, salam + sunca, cascaval, masline, carnaciori fripti/bacon, cereale, lapte, branza, compot, diferite gemuri, etc etc. Practic ce se gaseste la un mic dejun la un hotel de 3*.

Pranz si cina: 1 fel de supa creme, atat la pranz cat si seara, la fiecare masa 2 feluri de carne, predomina carnea de pui, frigarui de 2 ori, chiftele marinate, iepure, miel, friptura de porc... fasole cu carnati (preferata mea) nelipsitele spaghete cu sos bologez – urau in acelasi loc la ambele mese, chiar glumeam pe seama lor, la fel cartofii prajiti care erau in fiecare seara.

Porumbul fiert si baby morcovi erau destul de des in oferta... nu era un meniu asa diversificat dar gaseai ce sa mananci si cel mai important mancarea era pe gustul nostru. Am vorbit cu mai multi romani in cele 7 zile si toti au fost multumiti de masa.

Desert erau mereu 4 feluri, de la budinca la baclavale (foarte bune, sotia e fan baclavale) precum si prajituri cu diferite creme de ciocolata si vanilie, inghetata la ambele mese. Fructele nu lipseau, predominau piersicile/nectarinele dar mai erau mere si prune.

Hotelul era situat la cca 1 km de statiunea Ouranopolis, asa ca seara daca doreai sa vizitezi ceva sau sa faci o plimare trebuia sa fososesti masina, in zona apropiata de hotel nu aveai ce face.

Mentionez ca, biletele le-am achizitionat in luna aprilie, de aceea si pretul este un pic mai mare dar, in principiu am fost multumit de raportul calitate-pret.

In cele 8 zile petrecute pe bratul Athos am mers si in 2 croaziere, una pe Insula Ammouliani la – vezi impresii iar cealalta in jurul Muntelui Athos – vezi impresii. Recomanda ambele excursii, merita toti banii.

Trimis de resita2009 in 21.08.22 10:54:28
Validat / Publicat: 21.08.22 11:34:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2571 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (resita2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Piscina copiilor mici, la ora deschiderii.

alinafulg [21.08.22 16:23:44] »

Nu am fost pe bratul Athos, am avut cazare la Hotel Akti Ouranoupoli cu ceva ani in urmă dar desi platisem avansul nu a fost să fie, a intervenit ceva și nu am mai putut pleca.

Mă bucur să aud că ați avut o vacanță frumoasă, pretul hotelului este bun tinând cont că ați mers in plin sezon iar regimul de masă a fost all inclusive, desi sinceră să fiu eu cand merg în Grecia prefer să iau doar cazare.

Noi am fost la sfarsit de iunie in Santorini și sunt datoare cu impresii de acolo, impresii pe care promit să le scriu cât de curând.

Pentru septembrie oscilez intre Grecia și Albania, in Albania nu am mai fost.

Ca o curiozitate, la Teoxenia masa se poate servi și pe terasă, în aer liber?

Votat cu drag!

resita2009 [21.08.22 16:36:30] »

@alinafulg:

Ca o curiozitate, la Teoxenia masa se poate servi și pe terasă, în aer liber?

Intr-o anexa, o terasa mai mica de cca 20 de mese se putea servi (dar mie mi-a dat impresia de inghesuiala deoarece peretele de sprijin al hotelului era aproape, practic stateai pe un hol mai larg), tot acolo se putea fuma si la masa dar in fata hotelului unde sunt amplasate mesele principale nu se servea masa. Doar dimineata se putea servii cafeaua afara etc iar seara era "loc de intalnire" deoarece hotelul fiind mai izolat, la cca 1 km de statiune nu prea aveai ce face, plimbari nu puteai face.

neimportantscris / TELEFON [25.08.22 20:42:35] »

@resita2009: "am lasat ciubuc cameristei 3 euro in prima zi, pe birou, nu i-a luat... ziua urmatoare, pe langa cei 3 am mai pus 5 euro in baie... nu s-a atins de ei. "

Femeia, cu certitudine, a crezut că o încerci. Dacă lângă sumele respective, lăsai și câte un bilețel în care îți exprimai recunoștința față de ea, îndemnând-o să ridice "atenția", poate că altul era finalul. Din spusele unui vechi codoș de pe meleaguri elene, ar mai putea fi totuși o explicație, existența unor micuțe și nevinovate camere de luat imagini, disimulate discret prin piesele de mobilier, de care fata de la curățenie să fi știut. S-a ferit fătuca pentru că altfel pierdea slujba. Întrebarea e, dumneata te-ai ferit sau...?

Nasshu [25.08.22 21:16:28] »

@zapacitu:

Femeia, cu certitudine, a crezut că o încerci.

Posibil, si eu am incercat -in Grecia - ba pe masa, ba pe perna... nema! I-am gasit mereu unde i-am lasat. Nu am incercat sa las si biletele cu explicatia gestului meu.

Asta mi se pare o chestie gen FSB/CIA/MI6, etc. Inclin sa cred ca nu este posibil asa ceva intr-o unitate hoteliera, poate pe airBNB ala, sau apartamente in regim hotelier... altfel AM PUS-O )

neimportantscris / TELEFON [25.08.22 21:38:02] »

@Nasshu: am revenit recent de pe tărâmul thassosian, iar obiceiul neridicării monedelor de pe birou de către fetele de la curățenie se păstrează. E adevărat că erau leva și lei, euroii (5-6 euro) fiind dosiți prin dulap. În asemenea condiții, am "fredonat"... călugărul din vechiul schit... cu post și mătănii...

resita2009 [26.08.22 09:06:24] »

@zapacitu:

existența unor micuțe și nevinovate camere de luat imagini, disimulate discret prin piesele de mobilier, de care fata de la curățenie să fi știut. S-a ferit fătuca pentru că altfel pierdea slujba. Întrebarea e, dumneata te-ai ferit sau... ?

ha ha ha... e prima data cand aud de asa ceva... nu cred in existenta lor.

nicole33 [27.08.22 19:50:26] »

@zapacitu:

Uite că la varianta asta nu mă gândisem

Mai probabilă mi se pare mascarea unor eventuale asemenea camere în detectoarele de fum. Pentru imagini panoramice asupra întregii camere, desigur

Răspunsul la întrebarea din final este clar din moment ce autorul articolului nu crede în existenţa camerelor

nicole33 [27.08.22 20:00:18] »

@Nasshu:

În Turcia şi în Egipt, dar şi în alte câteva ţări, cameristele şi cameriştii nu au avut nicio reţinere în a-şi lua "atenţia" zilnică lăsată pe pat şi în minibar.

Nici eu nu le-am lăsat note explicative, dar au înţeles exact motivul. Precizări au primit doar atunci când nu am fost mulţumită de modul în care îşi făceau treaba şi apoi s-au conformat

Poate că da, poate că nu, cu şanse mai mici în cazul unui hotel cu multe sute de camere.

O colegă de sait ne-a povestit de câteva ori că şi Domnul ei are convingeri şi temeri similare, în cazul oricărui hotel, indiferent de ţară, recomandându-ne... prudenţă

neimportantscris / TELEFON [27.08.22 20:04:27] »

@nicole33 :... și uitea așa apar eroii filmelor de... acțiune, fără să știe și fără remunerație. Fătuca păstrează slujba, iar euroii revin la matca celui care i-a lăsat la vedere.

Cred, deci există! Nu cred, deci nu există!

Dar dacă există și eu nu cred, ajung la vorba lui @Nasshu: "AM PUS-O"

nicole33 [27.08.22 20:23:15] »

Tot ce se poate

Dar dacă există și eu nu cred, ajung...

VEDETE pe internet

Mie încă nu mi s-a întâmplat să nu fie luaţi banii lăsaţi pentru curăţenie. Este drept că în urmă cu nişte ani lăsam doar la finalul sejurului o sumă proporţională cu gradul meu de mulţumire, plecam şi nu mai ştiam dacă banii au fost sau nu acceptaţi. Eu presupun că da. Ulterior am constatat că este mult mai eficient să las bani zilnic, chiar dacă se pierdea scopul "atenţiei", din mulţumire în stimulare

În Grecia nu le-am dat nimic cameristelor, aşa că nu ştiu care ar fi fost situaţia la hotelurile la care am stat. Voi verifica data viitoare

neimportantscris / TELEFON [27.08.22 20:43:26] »

@nicole33: probabil există o apetență pentru însușirea sumei lăsate la vedere în țările cu origini islamice, arabe. Nu am fost, nu cunosc, dar înclin să cred că e ca un cod tacit între părți.

În Grecia, "darul" e altfel oferit, eu așa am perceput acțiunea asta. Practic e o chestiune ce se face față în față, dăm bucuroși dar cel care primește vrea să-ți vadă fața când îi dai, ca să fie convins că serviciul a fost bine primit. Am observat asta în Thassos.

bobchi [10.01.23 10:51:55] »

@resita2009: Buna ziua!

Cat costa parcarea?

resita2009 [10.01.23 11:00:16] »

@bobchi: parcarea e gratuita.

alinafulg, bobchi, neimportant
Alte impresii din această RUBRICĂXenios Theoxenia Hotel: