ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2022
ÎNSCRIS: 16.04.12
STATUS: PARTENER
AUG-2022

(Alte) Excursii opționale din Ouranopolis

NB: Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ— (1) la momentul publicării, în rubrica curentă nu existau impresii din anul curent sau anul trecut ; — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.
[fb]
NOU TIMP CITIRE: 2 MIN

Insula Ammouliani - Banana Beach

TIPĂREȘTE URM de aici

Fiind cazati in Ouranopolis, la cca 3 km de port nu aveam cum sa ratam excursiile spre alte insule.

Prima excursie a fost achizitionata de la hotel, 10 euro/persoana cu o mica ambarcatiune de cca 30-35 locuri pana pe Insula Ammouliani – plaja Banama Beach, in cei 10 euro fiind inclus si masa de pranz.

Insula Ammouliani este mica, are in jr de 6 km, deci poate fi strabatuta fara probleme intr-o singura zi, dar noi nu asta ne-am propus, noi am venit pentru leneveala.

La 10:30 am fost in port, normal ca s-a plecat mai tarziu... la 11:10 am ajuns la Banana Beach, prima impresie WOW, ambarcatiunea ancorand direct pe plaja, nu am mai mers in port, ceea ce pentru noi a fost perfect. O plaja micuta, maxim 150 m deschidere la mare, inconjurata de o vegetatie care facea ca, cele 34-35 de grade sa fie mai usor suportabile.

Desi nu este la fel de celebra ca si plaja Alikes sau ca si Karagatsia si nici la fel de multe taverne nu sunt plaja Banana Beach este pentru liniste si pentru relaxare.

Sezlonguri erau atat pe nisipul fin cat si in spate, la umbra umbrelelor sau a vegetatiei.

Intrare lina in mare, puteai merge 20-25 m si apa tot nu ajungea la 2 m inaltime.

Pe plaja mai era amenajata un mic bar, cu preturi cat de cat ok, tinand cont de unde ne aflam:

Bere 0.33 – 3.5 euro

cafea intre 3 si 7 euro

Fres de fructe - 4 euro

Suc la pixa: - 2.5 euro

Hamburger - 8 euro

Sandwish – 3 euro

Hot dog – 2 euro

etc

La ora 12:00 pe baza biletelor primite la imbarcare am mers sa mancam: 2 buc. De frigarui, orez cu legume, salata de ceapa+rosii si o lingura de tzatziki, toate puse intr-o farfurie + 1 pahar de suc. Acceptabil tinand cont de suma platita.

Ne-am relaxat in cele 2 hamacuri, am mai baut 1-2 beri si la 16:40 ne-am imbarcat si am pornit spre port.

Oricand as revenii aici cu placere, chiar imi pare rau ca nu m-am dus in excursie in prima zi, deoarece atunci mai mult ca sigur reveneam in una dintre cele 6 zile ramase.

Bilete pot fi achizitionate atat de la hotelul/pensiunea unde sunteti cazati cat si de la agentia de langa port, pe colt la 15 m. Preturile fiind aceleasi, hotelurile primind comisioane, in functie de cate bilete vand din partea agentiei de turism.

Voi lasa pozele sa vorbeasca.

Citește și CONTINUAREA aici

[fb]
Trimis de resita2009 in 20.08.22 07:55:03
Validat / Publicat: 20.08.22 09:10:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Sol Buna Bay Resort - Bulgaria Club Evrika - Bulgaria Nessebar Hotels Kuban Hotels Lonicera resort&spa

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (resita2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P15 Insula Ammouliani - Banana Beach

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

webmaster26 [20.08.22 09:09:48] »

Mutat în rubrica " (Alte) Excursii opționale din Ouranopolis, OURANOPOLIS [Athos]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

webmaster [20.08.22 09:45:36] »

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.