ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2022
ÎNSCRIS: 29.12.11

Apel din suflet pentru suflet

Totul pentru o cauză nobilă. Sper din toată inima ca demersul meu să fie recepționat pozitiv de voi și să vă implicați activ în limita posibilităților.

Încep acest mini articol cu o solicitare pentru administratorul site-ului Amfostacolo. Nu știu dacă se consideră ok acest articol, pe un site turistic. Dacă este deplasat vă rog să nu-l publicați, iar dacă este ok vă rog să-l puneți voi la rubrica potrivită. MULȚUMESC ANTICIPAT.

De-a lungul existenței mele am primit multe de la viață în general și de la societate în particular și de aceea de câte ori am posibilitatea, de timp ori de bani, încerc să mă revanșez și să dau ceva înapoi. Până acum am făcut-o la modul anonim fără o implicare personală. De data asta mi-am asumat o nouă provocare. Sper că am luat decizia corectă.

În viața se pare că nimic nu este întâmplător și oamenii pe care-i întâlnești reprezintă ori o lecție ori o provocare dată pentru evolua. Ei bine așa l-am întâlnit și eu pe Vesa Marek la mare, departe de casă. Marek este un tânăr inimos, un român de origine slovacă născut la Arad. De câțiva ani aleargă la ultra-maratonul de 24 de ore supranumit Autism 24h pentru a strânge fonduri pentru o asociație care ajută copiii cu autism, dar și pe părinții acestora. Si încă ceva legat de amicul Marek: acum am aflat și io, că există o comunitate slovacă la noi in țară și deasemenea că fac niște cârnați bestiali! ; -)

Ei bine nu a trebuit mult să mă convingă. Am aflat că această cursă are loc anual. Beneficiar ai donaților este Centrul de Autism Marea Neagră, condus de doi soți inimoși de profesie psihologi și anume familia Gemănaru. Aceștia au diverse proiecte prin care sunt ajutați acești copii minunați, dar și părinții acestora, în orașele Galați, Tulcea, Fetești, Pitești și Blaj.

Ca să enumăr doar câteva proiectele în care este implicată această asociație:

1. Cutia Terapeutică conține:

a) materiale de lucru: imitație, logică și motricitate;

b) jucării terapeutice;

c) proceduri de lucru;

d) carduri și pictograme;

e) materiale terapie ocupațională;

Pentru cele 200 de cutii terapeutice vor avea prioritate in special familiile cu venituri modeste aflate in mediul rural.

2. Mămici in acțiune

Grup suport de sprijin emoțional pentru mamele de copii speciali.

3. SUPORT SENIORI SINGURI

Grupul de suport urmărește să acorde sprijin și să reprezinte o formă de evadare din viața cotidiană pentru acei seniori ce sunt singuri și au nevoie sa fie ascultați și implicați în activități.

Vom asigura ca și activități printre altele:

a) discuții și întâlniri pentru suport emoțional

b) cursuri de dans

c) cursuri de meloterapie

d) activități și suport pentru copii;

4. Vacanța la Mare - este un proiect pe care îl oferim familiilor de copii speciali ce nu au reușit niciodată sa se bucure de o vacanță pe litoralul românesc.

Pe timpul vacantei vom asigura printre altele:

A) 3 ATELIERE de lucru pentru copii:

a. meloterapie;

b. olărit;

c. pictura cu degetele;

B) grup suport emoțional de dezvoltare personala pentru părinți.

Ei bine pentru această asociație din Galați am decis să mă implic la modul activ. MenȚionez că nu cunosc personal pe nimeni din această asociație.

Cursa de ultramaraton 24 de ore se ține în perioada 10-11 septembrie pe o plajă la Mamaia. S-au înscris mai multe echipe. Fiecare echipă are un căpitan și mai mulți membri. Eu fac parte din echipa Ardeal Slavici iar căpitanul nostru de echipă este Vesa Marek.

Provocarea aceste curse este ca fiecare dintre noi să-și depășească limitele, să le arate tuturor că orice este posibil în lumea asta, chiar vindecarea unui copil cu autism. Cursa începe la 10 dimineața și are loc până a doua zi la aceiași oră. Poți oricând să tragi un pui de somn sau să mănânci ceva. Turele se fac pe plajă sunt lungi de trei kilometri și sunt atent monitorizate de organizatori. De altfel organizatorii cu ajutorul voluntarilor asigură toată logistica necesară, iar sponsorii asigură pentru concurenți hidratarea (apă, sucuri, cafea), dar și câte o masă frugală. Totul este foarte bine organizat.

În afară de alergare mai există un chalenge. Fiecare alergător este ambasador pe Autism 24h și încearcă să adune câți mai mulți kilometri de la oamenii cu suflet mare. 3 km=30 lei, 10 km=100 lei și tot așa.

Ei bine vorba lungă sărăcia omului. În încheiere vă transmit că și eu sunt ambasador și că fac parte din echipa Ardeal Slavici. Dacă printre voi sunt persoane care vor să ajute această asociație rog să acceseze link-ul: autism24h.ro/alergator/cocea-robert-2027

Banii vor intra direct în contul asociației. Hai să facem bine! Mulțumesc din suflet tuturor!

P. S. Fiecare donator va primi o diplomă cu mesajul „Donator de fapte bune” !

Trimis de robert in 14.08.22 18:21:37
Validat / Publicat: 14.08.22 19:24:38

VIZUALIZĂRI: 619 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Autism 24h 2021
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 34
[14.08.22 18:27:32]

rog https://www.youtube.com/watch?v=Kzu2LKWQ1eM

mersi frumos!

[14.08.22 19:24:22]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Filozofări de suflet (mai puţin turistice), DE LA LUME ADUNATE - COMUNITATE" (deja existentă pe sait) - rubrică cu regim de votare +/-1PMA

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

mprofeanuPHONE
[14.08.22 20:35:27]

@robert: Robert am citit și am intrat pe site -ul pus de tine. Sunt și donatori. Nu am înțeles prea bine, pentru 10 km trebuie să trimit 100 de lei!? Dacă da, cum trebuie să procedez?

[14.08.22 20:41:20]

@robert: Felicitari Robert pentru implicare si sper ca si de data aceasta membri AFA sa arate ca sunt uniti in fapte bune, au aratat-o mereu.

Mult succes si sa ne auzim numai de bine, votat cu foarte mare drag.

[14.08.22 20:42:02]

@mprofeanu: alegeti suma 10 km 100 lei, apoi doneaza, puneti datele dvs nume, prenume, mail. Tf, va dati acordul la termeni si conditii si apoi datele cardului! Mersi din inimă!

[14.08.22 20:47:02]

@mishu: mersi frumos Mishule pentru sprijin. Tu întotdeauna esti foarte săritoare lucru foarte apreciat de mine!

mprofeanuPHONE
[14.08.22 21:13:17]

@robert: Gata Robert, am donat și am primit și diploma! Sper să fie cât mai mulți donatori! ????

[14.08.22 21:14:50]

@mprofeanu: mersi din suflet! Doamne ajuta!

resita2009
[14.08.22 21:22:19]

Donat 5 beri = 3 km... dar mai bine ramanem anonimi.

Felicitari pentru implicare.

[14.08.22 21:24:10]

@resita2009: mersi din suflet! Dau o bere cand te desconspiri! ; -)

FlorrisPHONE
[14.08.22 21:50:56]

Felicitări pentru inițiativa! Am colegi care participa, noi fiind din Constanța. Acum am donat 10 km, pentru dumneavoastră. Succes, sa adunati cati mai multi km! Numai bine!

[14.08.22 21:54:55]

@Florris: mulțumesc din suflet! Vă așteptăm să ne susțineți la fața locului. Berea o dau eu!

[15.08.22 11:26:39]

Mersi mult Zăpăcitu!!! Uite că se poate dona si fara deconspirare! ; -)

neimportantPHONE
[15.08.22 11:43:40]

@robert: ✌!

[16.08.22 17:19:02]

Mersi din suflet, MaraMura!

MaraMuraPHONE
[16.08.22 20:58:09]

@robert: Succes! ????

[17.08.22 15:19:07]

Mersi din suflet, Mogly!

[17.08.22 15:21:53]

Mersi din suflet, Marika!

[17.08.22 15:24:07]

Mersi din suflet, Mika!

[17.08.22 15:26:30]

Mersi din suflet Amero!

[17.08.22 15:32:15]

Mersi din suflet, Dananecula!

[17.08.22 15:34:23]

Mersi din suflet, Yolanda!

[17.08.22 15:36:38]

Mersi din suflet, Teona!

[17.08.22 17:52:36]

Mersi din suflet sotiei regretatului nrs!

[17.08.22 17:54:51]

Mersi din suflet, Celeste!

[17.08.22 17:57:00]

Mersi din suflet, TraianS!

[19.08.22 17:47:08]

@robert: mersi din suflet, Anilu!

[19.08.22 17:49:43]

@robert: mersi din suflet, Aurora56!

[19.08.22 17:51:55]

@robert: mersi din suflet, Sebigeanina!

[19.08.22 18:52:40]

Mersi din suflet, Safta Radu!

Florris, hlli, MaraMura, mishu, mprofeanu, neimportant, robert
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări de suflet (mai puţin turistice):