ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.05.2022
MAY-2022
Cuplu
BUN

Vacanta placuta in Side

Am ales acest hotel pentru ca era adult only.

Am ajuns la hotel foarte tarziu, vineri, 20 mai, in jur de 23:30. Am avut un charter care pleca din Bucuresti la 18:00, se ducea intai la Cluj si sosire in Antalya pe la 21:30.

La hotel ne-am cazat rapid si am mai avut 15 minute timp sa mancam o supa.

despre SERVICII

Personalul in general amabil, te serveau prompt, dar pe cei care dadeau "tips" mai repede decat pe ceilalti. De exemplu daca-i dadeai ospatarului de la bar si stateai la sezlong la piscina, daca vedea ca ti s-a golit paharul, venea cu altul fara sa-i ceri. Treaba cu "ciubucul" e incetatenita acolo peste tot; sunt cutii pentru bacsis la orice serviciu.

Am lasat bacsis (cam 1 euro/zi) si la camerista cateva zile, timp in care ne-a aranjat paturile cu modele si petale de flori, apoi am zis sa vedem ce se intampla daca nu-i mai lasam: in prima zi au disparut florile si-n urmatoarea a uitat sa ne mai puna o apa si pliculetele de lapte de cafea.

Am mai avut o experienta de genul acesta la receptie, intreband cum ajungem la Nova Mall in Manavgat (distanta pana acolo este de circa 14km), receptionerul ne-a zis sa traversam strada, sa luam un minibus si sa-i zicem soferului ca stie el unde sa ne lase. Raspuns primit fara bacsis. Rezultatul a fost ca soferul care nu stia engleza, ne-a lasat langa un centru comercial micut cu cateva magazine. Dupa ce-am pus google maps, am pornit pe jos catre Nova Mall, care era la vreo 3km. Pe drum (eram in Manavgat deja) ne-a luat un alt microbuz (daca te vad ca mergi pe jos, te clacsoneaza si daca se intampla sa mergi in directia lor, te iau) care ne-a lasat la vreun km de mall. De aici pe jos. Pretul la microbuze este intre 1 si 1,5E/persoana. Nu m-am lamurit de criterii, pentru ca uneori am dat 1E, alteori ne-a cerut 1,5. Oricum taxiul ne costa in jur de 25E/sens.

La intoarcere, am intrebat-o pe fata de la informatii cum ajungem inapoi la hotel si iata raspunsul corect care trebuia primit si la receptie: Se ia un microbuz de la mall pe care scrie SIDE (partea turistica a orasului) si care ajunge la o "autogara" (am pus intre ghilimele pentru ca e doar o parcare mare) de unde pleaca alte microbuze in diferite zone ale Side-ului - noi eram in Çolakli.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camerele destul de mari, si balcon suficient pentru 2 scaune, masuta si uscator de prosoape. Balcoanele ingenios facute, putin retrase, astfel incat era imposibil sa-ti vezi vecinii. Pozele de pe site sunt corecte.

Paturile erau doua de o persoana, dar se puteau uni. Saltelele confortabile, dar pernele prea tari si foarte inalte.

Baia mare, cu tot ce trebuie, presiune la apa cum n-am mai vazut in multe locuri.

Aer conditionat sistem centralizat, functional cand era usa de la balcon inchisa.

Curatenie zilnica, inclusiv schimbat prosoapele.

Hotelul are cam 150 de camere care sunt impartite in 3 corpuri. Camerele din 2 corpuri sunt cu vedere ori la strada ori la piscina. Cele din corpul central sunt perpendiculare pe aceasta directie si au vedere si si.

Izolatia de la balcon este foarte proasta, astfel incat oriunde stateai aveai galagie pana la 12 noaptea, ori de la amfiteatrul de langa piscina ori de la strada si hoteluri vecine. In plus la 4:30 "canta" si o moscheie din apropiere.

Izolatia intre camere foarte buna, nu se auzea nimic, doar apa trasa la alta toaleta, daca aveai usa de la baie deschisa.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mancarea a fost destul de variata, existau destule feluri de mancare din care sa poti alege.

Variatiile zilnice erau la supe (2 feluri) si la 2-3 feluri de mancare.

Prajiturile bune, si destul de diversificate.

Intr-o singura seara au facut afara kebab, shaorma si gratare si au venit cu un toart imens de inghetata.

La piscina si la barul de la plaja, faceau zilnic, in jurul pranzului, gozleme - placinte turcesti cu carne, sau branza/spanac.

Aveai posibilitatea sa alegi intr-o seara o masa la un asa zis restaurant a-la-carte, Otoman sau Mediteranean. Cel otoman era inchis, se deschidea pe 28 mai, asa ca am fost la mediteranean, unde puteai alege din 4 meniuri. Meniul a fost o imitatie de bucatarie italiana, dar cam departe de ea.

Ce nu mi-a placut a fost sortimentul de fructe: mere - 2 feluri, pere cateodata, banane tot timpul si kiwi uneori. Seara mai aduceau cate-un pepene, dar a fost bun doar odata sau de 2 ori.

Lipsa totala de capsuni, cirese - desi era sezonul lor.

Bauturile erau toate locale: whisky - VAT69, vodca, gin, raky-ul lor, si cateva lichieur-uri, bere (paharele erau de Efes) si vin alb, rose, rosu.

Whiskyul, vodka si ginul erau ok, la fel ca si berea. Vinul era prost, ceva mai baubil cel rose.

Cafeaua la automate acceptabila, iar cea turceasca, buna.

Sucurile (la dozator) nu le-am incercat pentru ca nu bem, dar nu cred ca erau prea grozave, desi mai erau care isi luau.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja este la circa 300m de hotel, o plimbare lejera de circa 7 minute. Exista si un microbuz de la hotel care face cursa de 6-7 ori pe zi.

Plaja este cu nisip fin, intrare lina in apa, sezlonguri suficiente pentru toata lumea. Plaja se intinde pe zeci de km si e aproape peste tot la fel. Faceam zilnic, dimineata ~ 2km in stanga sau dreapta pozitiei noastre. Am avut si doua zile cu valuri maricele. Marea este in general mai agitata decat in golfuletele grecilor, unde poate avea aspect de lac.

Barul de la plaja este la circa 100m de sezlonguri. In spatele sezlongurilor este o toaleta, un automat de sucuri si o vitrina frigorifica cu apa. Pentru altceva trebuie sa urci o panta si sa strabati cei 100m.

Partea buna este ca se putea lua si masa de pranz aici, cu o selectie mai mica de mancaruri, dar cu orar mai extins.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Hotelul este frecventat in marea majoritate de nemti (~ 70%) si rusi (~ 25%), restul bulgari, nordici, unguri, romani, cate o familie doua. Noi am fost singurii romani.

Ca grupa de varsta a celor cazati acolo predomina seniorii, majoritatea obezi, mai ales din randul nemtilor.

Limbile vorbite si intelese indeosebi de ospatari erau germana si rusa. La un spectacol de seara, prezentatorul a vorbit in turca, engleza, germana si rusa.

In timpul zilei organizau la piscina gimnastica in apa, polo, tras cu pusca cu aer comprimat, darts.

Pe plaja volei si un joc cu bile. Tot pe plaja sunt centre de inchiriat scutere, parasiling sau alte distractii. Preturile sunt rezonabile.

Puteai alege excursii de la agentie sau de la o gramada de "agentii" din jur.

Hotelul oferea si hamam si masaj, dar la preturi mari. De exemplu hamamul la hotel era 50E, cu 10E discount la prima sedinta. Spre comparatie, la cei din jur hamamul era 20-25E, iar la agentie, luand 2 excursii, am platit 17E pentru hamam, in care a fost inclus si transportul de la hotel pana la locatia din Manavgat si retur.

Am mai avut o excursie la cascade, outlet center, pe rau si la bazarul din centrul Manavgatului care a durat de la 8:20 pana pe la 17:30 - 37E/persoana.

Se pot face tot felul de excursii: offroad, Pamukkale sau rafting.

Seara te putei plimba prin multitudinea de magazine si "bazaruri" din apropiere, dar agasante pentru ca vanzatorii trag de tine sa intri si sa cumperi. Multi dintre ei nu sunt turci, ci veniti din fostele republici sovietice musulmane.

Se pot inchiria din apropiere masini, atv-uri sau niste motociclete electrice pe 3 roti, in care incap 3 persoane.

Daca vreti sa cumparati tigari, la magazinasele mici din zona costa cam cat in free shop-ul din aeroport ~ 3E/pachet. Daca va duceti la un MiGros sau Carrefour, pretul e sub 2E.

Ca o concluzie personala, daca ar fi sa revin aici as zice nu, cred ca sunt locuri mai interesante de vazut, pentru ca nu te duci in vacanta doar ca sa mananci si sa bei cat poti, iar treaba cu bacsisul mie mi se pare agasanta.

Trimis de mihais68 in 29.05.22 16:17:53
Validat / Publicat: 29.05.22 20:33:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Edirne

VIZUALIZĂRI: 5667 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihais68); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Vedere piscina

[29.05.22 20:32:13]

Foarte bun review-ul

[30.05.22 09:13:59]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Yoda
[30.05.22 11:08:56]

@mihais68:

Daca mai mergi in Turcia, sa incerci sa iei raki. Ala e chiar bun.

mihais68AUTOR REVIEW
[30.05.22 11:17:28]

@Yoda: Nu pot sa-l beau, cum nu-mi place nici ouzo de la greci

Yoda
[30.05.22 12:41:01]

@mihais68: Ok, am inteles. In cazul asta, recomandarea mea nu are rost.

marianmm
[16.06.22 18:47:54]

Buna ziua! Chiar eram interesat cum sa ajung in Manavgat, am citit ca taximetristii sunt de evitat. Ma sperie treaba asta cu avionul, sper sa nu patesc la fel. Pe rezervare scrie Bucuresti-Antalya 100 min., sper sa nu mai fie inclusa vreo escala.

marianmm, mihais68, Yoda
Alte impresii din această RUBRICĂDiamond Elite Hotel & Spa [Colakli]: