ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.05.2022
Cuplu
EXCELENT

la PMM* = 54 USD

Movenpick Resort Sharm El Sheikh – In lumea lui Napoleon

Dupa ce marti am scris despre serviciile minunate de la Rixos Premium Magawish Hurghada (vezi impresii) astazi a venit vremea sa scriu si despre Napoleon.

As putea spune ca din 2019 am descoperit o atractie foarte puternica fata de Napoleon… chiar cred ca am facut o pasiune…

Dar sa revin la Movenpick.

Fiind pe lista mea de hoteluri care nu trebuie ratate, desi pe AFA a fost notat ca slab (doar 35% grad de satifactie), am fost tare mirata sa constat ca din noiembrie 2021 si pana in februarie 2022, preturile la acest hotel au crescut exorbitant (de la 1150 all inclusive la 2300 euro).

Chiar si acum cand ma uit la preturi tot mari sunt….

M-am gandit ca o fi poate din cauza scumpirii curentului, a kerosenului sau poate calitatea serviciilor a crescut, dar chiar si asa, cum poate fi la fel de scump ca la Rixos Sharm sau poate chiar si mai scump!!!

Deci, MARE ATENTIE, am fost in sejur si am constatat ca serviciile au ramas cam aceleasi, nimic nu justifica pretul mare, am intrebat chiar si la receptie, nu ei au scumpit ei pretul ci tour operatorul roman, poate in colaborare cu cel egiptean!

Nu va lasat pacaliti sa cumparati la un pret mare!

Veti fi profund dezamagiti….

Cum am procedat eu:

Am tot urmarit evolutia preturilor pentru data de 6 martie cu plecare din Bucuresti.

Cu inceperea razboiului, pretul a scazut usor, am mai astepat si de la 2245 euro, a scazut la 1160 cu 4 zile inainte de plecare, iar gratie AFA, am cumparat sejurul cu 1020 euro, si cam acesta este pretul corect.

Totul a decurs minunat!

Parca s-au aliniat toate planetele!

Am ajuns in aeroport in Bucuresti la 03.00 dimineata, nu era deloc aglomerat, am fost primii la check-in, am primit locuri foarte bune, in fata la business class, spatiu mare intre randuri, ba aveai si un suport pentru picioare…

Pe traseu am vazut si piramidele…

Am plecat din Bucuresti la ora 06.00 si am ajuns la hotel, in statiunea Sharm El Shekh in jurul orei 10.15.

Desi aveam camera standard, la receptie ni s-a facut un update si am primit deluxe room, cu vedere spre piscine si mare…. super!

despre CAMERE & COND. CAZARE

Hotelul se afla la o distanta de 4 km de aeroport, în golful Naama-Bay, pe malul marii, fiind foarte aproape de statiune, are o alee pietonala paralela cu mare, pe care ajungi usor in cateva minute pe promenada din Naama Bay.

Hotelul este compus din 5 corpuri de cladiri cu patru etaje si dispune în total de 302 camere standard room, deluxe room cu vedere la gradina, piscine sau mare si 4 vile cu piscine proprie.

Camera noastra era la et. 2 cu vedere spre piscine si mare.

Nu era mare, 24 mp, mobilierul nu este nou si ar putea fi modernizat.

Veti vedea cel mai bine din poze.

Paturile erau cu saltea confortabila, lenjeria era curata, pernele duble, potrivite ca marime.

In camera se afla un dulap pentru haine si lenjeria de pat, baia era medie, cu mobilier mai modern, consumabile de calitate, dus de sticla.

Mini-barul era gol, in fiecare zi primeam 2 sticle cu apa de 1,5 l.

Seiful in camera era gratuit.

Camera beneficia de aer conditionat centralizat, pe care noi nu l-am folosit, avand in vedere ca fiind martie temperaturile nu erau mari, seara fiind chiar racoare.

despre SERVICII

La pretul pe care l-am platit, serviciile au fost foarte bune!!

Curatenie ireprosabila in camera, dar si pe toata suprafata resortului.

Wi-Fi gratuit atat in camera cat si pe toata suprafata resortului, inclusiv plaja.

Personalul prietenos si atent, in special la restaurantul principal, cel putin un ospatar era deosebit de atent cu mine si ma servea intotdeauna cu multa placere si atentie, chiar intr-o zi in care nu era humus pentru turisti, s-a dus in bucatarie si mi-a adus dintr-un frigider, spunandu-mi„, bon appétit princesse„! Ce mai, am fost rasfatata!

Restaurante si mancare

Hotelul dispune de 4 restaurante, unul principal care oferă preparate locale si internaţionale pentru mic dejun – 06.30 – 10.00, prânz – 13.00- 15.00 şi cină. – 18.30 – 21.30 si trei a la carte, egiptean, indian si italian, 6 baruri, lobby bar, pool bar si beach bar, unde se serveau bauturi alcoolice si non alcoolice, de provenienta locala, in pahare de sticla si pe plaja din plastic, medii.

Hotelul are 3 variante de masa, mic dejun, demipensiune si all inclusive.

De aceea te intreaba pentru orice fel de consumatie numarul camerei.

Avand in vedere pretul platit, nu am avut asteptari in privinta mancarii… am venit pe premiza ca nu vom muri de foame…

Mancarea a fost insa pese asteptari, nu foarte diversificata, dar aveai de toate, supe crema bune, de doua feluri, la pranz si seara, tocanite de legume, carne, peste, salate, paste, humus, falafel, branzeturi, prajituri, fructe, miere de albine, inghetata etc.

Inghetata se servea intre orele 12.00 – 16.00, la restaurantul de la piscine, in baza bonurilor pe care le primeai de la receptie (si au fost foarte multe, nu am reusit sa le consumam pe toate si le-am lasat in camera).

Erau seri tematice, cu mancare specifica tarii respective.

Zonele cu mancare sunt separate cu un geam de sticla, iar mancarea este servita de catre ospatari, care iti pun in farfurie suficient de mult cat sa te saturi.

Pranzul se putea servi la restaurantul principal, in stil buffet, dar si la cel de langa piscine, a la carte, unde se axau pe grill, dar si pizza.

Bauturi:

Resortul serveste bauturi alcoolice si non alcoolice, locale, gratuit si extra cost cele de import.

Noi ne-am axat pe vin, in special seara, care a fost destul de bun, dar si bere, uneori uzo, votca (dupa o baie prelungita in marea destul de rece).

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

In timpul zilei se organizau programe de aqua-aerobic,

water polo, yoga etc.

Seara a fost liniste, cred ca se organizau spectacole, era panou care anunta zilnic programul, dar noi am preferat sa facem plimbari lungi, in special pe promenada Naama-Bay.

MARE si PISCINE:

Resortul dispune de o piscina exterioara, cu incalzire, iar cei care stau la vile dispun de piscine proprii.

Hotelul dispune si de doua lifturi exterioare pentru oaspetii hotelului.

Resortul are 4 plaje, proprii, cu nisip.

La plajele 1 si 4 sunt recife de corali.

Toate plajele au intrare confortabila în mare, doua au si ponton. Sezlongurile sunt din lemn, mai vechi, dar au saltele groase si sunt confortabile.

Prosoapele de baie sunt gratuite si se pot schimba in fiecare zi in zona piscinei sau pe plaja.

Misiunea acestui sejur a fost intilnirea cu Napoleon.

Aaaa, daca nu v-ati prins inca, trebuie sa precizez: Napoleon este un peste, care are acest nume datorita fetei sale cu aspect umanoid, cu buze groase.

Napoleon este un peste de recif urias, de aproape doi metri lungime, care poate trai si 30 de ani.

Specia care traieste in Sharm, acasa la Movenpick este de talie mai mica, dar nu conta marimea, eu vroiam nespus sa-l intilnesc!

Noi am ajuns in Sharm duminica, in prima zi fiind obositi, nu am facut snorkeling.

Luni am snorkelit la plaja nr. 4, unde aveam informatii ca s-ar afla Napoleon.

Am vazut multi corali frumosi, de toate felurile si multi pesti, unii necunoscuti de mine anterior, dar Napoleon ioc.

Marti era 8 martie, dis de dimineata mi-a venit o idee ciudata si putin trista, ca s-ar putea sa nu-l intilnesc deloc pe Napoleon in tot sejurul, ce sanse ai avea… sunt multe plaje, multi corali, unde te afli tu si unde se afla el, nu stii, ce noroc poti avea sa existe o sincronizare de timp si loc?

Asa ca am spus, nu-l mai„vanez” pe Napoleon, nu are decat sa ma caute el pe mine, eu am lansat deja o invitatie energetica prin intermediul marii… restul e destin!...

Am luat micul dejun, am cobarat la plaja in jurul orei 9.00, nu ne grabeam pesntru ca sezlongurile din ultima linie erau libere la orice ora, in plus aveam mai multa intimitate si mai ocupam inca doua sezlonguri ca sa ne punem tot echipamentul de snorkeling.

Am intrat in apa destul de rece, purtam combinezon si am snorkelit in toate directiile, timp de aproape o ora, pina m-am plictisit mai ales ca incepusera sa fie ceva valuri, din cauza unor barci cu motor pentru turisti.

Asa ca i-am facut sotului semn sa iesim, el fiind la cativa m distanta de mine.

Deci am renuntat la idee, eram linistita in suflet, inotam spre tarm, casca se aburise, am scos-o si am bagat-o in mare, mi-am asezat-o din nou pe fata.

Ce bine era, respiram un aer proaspat si racoritor!

Si atunci l-am vazut… la aproape 2 m de mine… in apropierea unor corali, parea ca maninca ceva de acolo…. Napoleon, dragul de tine…. bine te-am gasit!!!

Eram atat de bucuroasa, mi-am scos casca si l-am strigat repede de sot:„Napoleon, Napoleon, aici!” … imi era frica sa nu plece pina vine sotul…

Dar a stat cuminte in preajma, fara frica, inca o buna bucata de vreme si dupa ce sotul a venit, si ne-am bucurat impreuna de prezenta lui Napoleon!

Ziua de 8 martie a fost una din cele mai frumoase si speciale din viata mea, in primul rand intilnirea cu Napoleon, iar seara am avut parte de o cina minunata la lumina lumanarilor la restarurantul egiptean a la carte, unde facusem rezervare cu o zi inainte.

In continuare, deabia joi ne-am mai intilnit cu Napoleon, insa la plaja 1, deci nu poti sti unde se afla, el tot circula.

Am descoperit ca si la plaja 1 este un recif de corali foarte frumos, chiar cu cele mai complexe forme si culori din tot ce am vazut pina acum!

Pentru snorkeling, Movenpick e fabulos, ne-am intoarce oricand, dar la pretul care l-am prins noi… ????????

Ce mi-a mai placut foarte mult: marea era foarte curata nu erau nici meduze si nici arici de mare…

Am mai vazut ceva indedit, linga piscina mare se afla o piscina pentru copii, cu umbrele si sezlonguri create pentru dimensiunea lor!!

Temperatura marii era in jur de 21,8 grade, dar cand batea vantul parea mai rece, in timp de apa din piscine avea 28 de grade.

Temperatura aerului a oscilat intre 24-18 grade pe timp de zi, pe toata perioada sejurului iar noaptea, 13-16 grade.

A fost un sejur miunnat!

Multumesc Universului pentru sansa de a-l fi intilnit pe Napoleon, iar acum imi indrept privirea spre noi locuri de„snorkelit” , pentru a face cunostinta cu noi creaturi marine in Marsa Alam!

Apropo, cine vrea sa-l vada pe Napoleon sa se uite la capturile video subacvatice, dupa poze.

Pace, gandire si trairi pozitive tuturor!

Trimis de elenaadina in 26.05.22 10:53:15
Validat / Publicat: 26.05.22 19:02:11

VIZUALIZĂRI: 1579 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 vedere din resort spre Naama Bay
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 54.00 USD pe cameră

[27.05.22 09:26:39]

Imi plac review-urile tale, imi place cum descrii si este exact ceea ce, pe mine, personal ma intereseaza foarte mult... as vrea totusi sa te intreb mai mult despre plaja...

am vazut ca pe Napoleon l-ai intalnit in cele din urma... ????

[27.05.22 09:51:54]

Mulțumesc frumos pentru aprecieri și ecou! ????

„deci era si plaja asa zis normala, nu? ????... fara corali si cu intrare lina in apa"

Se poate face baie in mare de pe fiecare plajă din cele 4, toate sunt cu nisip în mare, coralii sunt pe laterale și mai în larg pe centru, dacă nu vrei să faci snorkeling, ai unde să te bălăcești...

„de la hotel se ajungea destul de repede in centrul statiunii dar aveai si ce face, de exemplu, seara? chiar si in martie fiind, era animata statiunea? "

Da, stațiunea era destul de animată și plină de ruși.

[27.05.22 10:39:52]

@elenaadina: wow, plina de rusi... ????... multumesc

as vrea sa ajung si eu in septembrie dar ezit intre Iberotel Palace si Movenpick

ambele au si plusuri si minusuri ???? si ambele sunt cam la fel la pret... ha

valentinag
    [27.05.22 10:52:04]

Arata foarte bine resortul, insa napoleon face toti banii!

[27.05.22 11:13:41]

@artemisa24:

"As vrea sa ajung si eu in septembrie dar ezit intre Iberotel Palace si Movenpick

ambele au si plusuri si minusuri ???? si ambele sunt cam la fel la pret... ha"

Dacă nu ești pasionată de snorkeling, alege Iberotel Palace, nu se compară, are servicii mult mai bune și plaja e doar cu nisip, ceva pești și poate corali dar în larg, la distanță.

Alegeri inspirate îți doresc!

[27.05.22 11:18:59]

@valentinag: Mă bucur că ți-a plăcut Napoleon!!

Am petrecut mult timp în fața calculatorului și am vizionat o grămadă de videoclipuri pe YouTube cu hoteluri care au recif și unde poți face snorkeling, până l-am găsit!

Acum vreau să merg in Marsa Alam, acolo e o diversitate mai mare de pești, sper sa văd delfini, broaște țestoase și de ce nu, din nou pe Napoleon. ????

[27.05.22 11:28:57]

@elenaadina: nu am facut niciodata snorkeling... trebuie sa fie super dar prefer nisip in apa... iar coralii mai indepartati asa cum am vazut ca sunt la Iberotel unde chiar voi merge cu barcuta si cine stie...

nicole33
    [28.05.22 00:40:05]

@elenaadina:

Felicitări pentru vacanţă, pentru articol, dar mai ales pentru întâlnirea cu Napoleon care a fost cireaşa de pe tortul acestui sejur!

Părerea mea este că nu din cauza (sau datorită ) războiului a scăzut atât de mult preţul acestui hotel, ci pentru că ai prins o ofertă last minute, acestea fiind mereu avantajoase, dar doar pentru cei care au disponibilitatea de a le accesa, adică de a putea pleca aproape de pe o zi pe alta, imposibil în cazul meu .

De urmărit evoluţia preţurilor pentru perioadele în care am planificat concediul am urmărit şi eu, însă nu mi-a fost de mare folos. Din cauza serviciului, eu nu-mi permit să aştept la last minute şi ani la rând am profitat de early bookinguri, puţin mai scumpe, dar tot avantajoase, doar că pandemia mi-a dat planurile peste cap şi încă mi-e frică să mai plătesc cu multe luni înainte pentru hotelurile dorite.

Eu am tot urmărit Baron-ii din Sharm, dar preţurile au luat-o razna şi nu eram dispusă să-mi bat joc de banii mei.

Aveam o părere mai bună despre serviciile oferite de hotelurile lanţului Movenpick, dar uite că review-ul tău este al doilea care îmi dărâmă acest mit, primul fiind despre un alt hotel dintr-o altă ţară pe care pusesem ochii în ultimii ani.

Mă bucur că ai avut o experienţă memorabilă de 8 Martie şi mă refer la întâlnirea cu Napoleon, deoarece o cină romantică poţi lua împreună cu soţul oricând şi oriunde.

Am studiat pozele şi filmuleţele şi îmi voi încerca şi eu cât de curând norocul. Cine ştie?

Conceptul hotelului mi se pare destul de ciudăţel şi cam slab pentru gustul meu, astfel că deja l-am tăiat de pe listă.

Şi mie mi-au atras atenţia zborurile spre Marsa Alam, de unde aş mai băga şi o excursie ceva, dar nu mai încape anul acesta . Aştept impresiile tale, noi două având interese foarte asemănătoare la destule aspecte

elenaadinaAUTOR REVIEW
    [28.05.22 05:47:08]

@nicole33: Mulțumesc mult pentru aprecieri și ecou! ????

Stiam ca am sa te starnesc in privinta lui Napoleon!

Nu-i asa ca iti doresti sa il vezi si tu?

Din pacate recifurile in care se gasesc astfel de exemplare de pesti deosebiti nu se afla in preajma hotelurilor de lux cu servicii foarte bune asa cum ne dorim noi!

Voi incerca si in Marsa Alam, cine stie, poate gasesc un hotel care sa le aiba pe toate!

Oricum eu iti doresc un concediu minunat in Sharm, sa ai parte de vreme buna, sa poti face snorkeling in deplina siguranta, fara sa te ia valul in larg! ????

Si cine stie, poate te viziteaza Napoleon ( face o excursie de la Movenpick la resortul tau ???? ) !

[29.05.22 08:15:27]

@artemisa24:

Am omis să menționez ceva foarte important în articol:

Niciuna din cele 4 plaje nu e dotată cu toaletă, ceea ce creează un disconfort destul de mare, plajele aflându-se în niște râpe, unele destul de abrupte, cum ar fi plaja 1 unde accesul se face pe trepte.

Cea mai apropiată plajă de o toaletă este plajă 1, toaleta fiind la piscină.

aurel34
    [29.05.22 21:20:25]

@elenaadina: Îmi place mult cum povesteşti fiecare vacanţă, eşti un minighid foarte util. Felicitări pentru atenţia la detalii şi răbdarea de a le prezenta altor potenţiali turişti.

[30.05.22 08:09:32]

@aurel34:

Mulțumesc frumos pentru aprecieri și ecou! ????

Îți doresc excursii minunate în Tarile Nordice, Kenia și Amalfi (dacă a rămas valabil) în deplină sănătate, siguranță și bucurie!

[13.06.22 22:29:03]

@elenaadina: Minunat, felicitari, votat cu mare drag.

[23.06.22 09:29:30]

@mishu: Mulțumesc! ????