ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.05.2022
ÎNSCRIS: 03.09.12
MAY-2022
Cuplu
EXCELENT

Rixos Premium Magawish Hurghada - cel mai nou din lantul RIXOS – 10 cu felicitari!!!

Cum lucreaza si destinul asta!

Sau o fi fost o dorinta trimisa in eter, destul de puternica astfel incat energiile Universului sa se adune si sa o materializeze!

De fapt cumparasem un sejur de pe 16 mai la Baron Palace Sahl Hasheesh, cu cateva luni inainte, dar din cauza ca tour operatorul a solicitat bani in plus pentru combustibil la avion, nu am vrut sa depasesc plafonul si am schimbat cu un alt hotel, la care sa ma incadrez fara sa mai platesc suplimentar (multumesc AFA - Cornel si Cristi – pentru bunavoita si ajutor!).

Si acest hotel, din fericire a fost Rixos Premium Magawish Hurghada.

Dupa cum bine stiu cei care sunt pasionati de hotelurile Rixos din toata lumea si le urmaresc, Rixos Premium Magawish Hurghada este cel mai nou din lantul Rixos si s-a deschis in luna martie 2021.

De fapt Rixos a cumparat vechiul Magawish Village Hurghada, pe care l-a renovat in intregime, rezultand un resort complex, modern, cu servicii de foarte buna calitate asa cum lantul Rixos ne-a obisnuit de-a lungul timpului.

Am plecat din Suceava la ora 07.00 si am ajuns la hotel in jurul orei 11.00.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Hotelul se afla la o distanta de 7 kilometri de aeroportul din Hurghada, la 12 kilometri de centrul orasului Hurghada si la 10 kilometri de Senzo Mall.

Autocarul de transfer la hotel a fost plin iar la Rixos am coborat 15.

Cand am ajuns la hotel am ramas profund impresionati de vastitatea spatiului, dar ca si in cazul resortului STEIGENBERGER RESORT RAS SOMA (vezi impresii), Rixos te incanta mai mult prin simplitate, bun gust, rafinament si calitatea serviciilor si mai putin prin lux.

Am fost invitati sa luam loc, am ales un coltar spatios si elegant, cineva ne-a luat pasapoartele si voucherul, plecand spre receptie, iar altcineva ne-a servit cu sampanie, sucuri naturale si ne-a adus un suport frumos cu trei compartimente pentru fistic, caju si migdale.

Resortul este unul din cele mai mari dintre hotelurile Rixos intanzindu-se pe o suprafata de 255000 mp.

Hotelul este compus din apartamente, suite si vile cu vedere la gradina, piscine si mare (corpurile Lotus cu doua sau trei etaje sunt cele mai departe de plaja si au camera suite si apartamente, urmeaza vilele Lotus cu iesire la piscine proprie, vilele executiv cu iesire la piscine si cele mai aproape de plaja si cele mai mari sunt Royal villas cu piscine).

Noi am avut o suita cu vedere la gradina, de 53 mp. in corpul Lotus.

Una din cele mai frumoase camere de pana acum, moderna si confortabila!

Pe o masa in fata unei canapele ne asteptau un platou cu fructe si un suport cu prajituri foarte bune.

Paturile erau mari de circa 140 cm, cu saltea cu spuma, foarte confortabile, lenjeria curata, pernele potrivite ca marime (lenjeria se schimba zilic).

In camera sa afla si o canapea cu o masuta in fata.

Camera avea o terasa spatioasa cu doua scaune si o masuta, cu vedere spre alei si vilele Lotus cu iesire la piscine.

Baia era foarte mare si avea separat dus si separat set vas bideu, cu doua chiuvete si lumina de veghe seara.

Pe hol se afla un spatiu de depozitare haine suficient de mare, acesta fiind completat de alte rafturi pentru haine din mobilierul din camera de dormit.

Mini-barul era plin, inclus in pret si se reumplea zilnic cu bere Heineken, doua sticle de vin premium din zona Alexandriei, sucuri naturale, cola si apa minerala.

Fiind foarte multumiti de curatenie, intr-o zi i-am dat o atentie celui care se ocupa de camera noasra si in ziua urmatoare am gasit un bax de apa de 0,6 l si un bax de bere Heineken la doza de 330 ml.

Seiful in camera era gratuit.

Camera mai era dotata cu TV cu ecran plat mare, canale prin satelit, 2 telefoane, uscator de par, halate de baie si papuci, aer conditionat. centralizat, aparat espresso.

Pe terasa am avut si uscator de rufe, care e mai rar la hotelurile din Egipt, cu toate ca batea in unele zile vantul foarte tare.

despre SERVICII

Serviciile au fost superioare fata de Steigenberger Resort Ras Soma (pe care au l-am apreciat pana in prezent cel mai bun hotel din Hurghada), astfel incat nu am avut senzatia ca sunt in Egipt ci in Turcia!

Asta si din faptul ca la restaurante se gaseau multa mancare turceasca!

Ne-am bucurat de servicii excelente in toate segmentele:cazare, mancare, bautura, curatenie, plaja, mare etc. !

Personalul a fost prietenos si atent.

Pe toata suprafata resortului imens circula shuttle bussuri electrice care transporta turistii unde doresc.

Intr-o zi, eram in fata receptiei si am dorit sa mergem la horse ranch, am discutat cu cineva care se ocupa de bagaje afara si intrucat nu era disponibil in apropiere nici un shuttle bus, s-a urcat el la volanul unei masinute de 4 locuri si ne-a dus la ranch.

Va recomand sa mergeti, veti vedea cai de pur sange arabi foarte frumosi, cu care va puteti plimba conra cost in spatii speial amenajate din resort!

Curatenie ireprosabila si in camera dar si pe toata suprafata resortului.

Wi-Fi era gratuit pe toata suprafata resortului.

Pentru transportul cu shuttle bus se gasesc statii, unde se afla si cate un punct de servire cu bauturi racoritoare sau inghetata, cum ar fi Movenpick, o statie in care se serveste inghetata de mai multe sortimente, de calitate.

La cerere, este disponibil serviciul de transfer de la hotel/la aeroport contra cost sau gratuit (pentru vilele cu iesire la psicina).

RESTAURANTE si MANCARE

Hotelul dispune de sistem de masa in regim ultra all inclusive si are un restaurant principal Turquoise sistem bufet, (mic dejun 07.00 – 10.00, mic dejun tirziu 10.00 – 11.00, pranz 12.30 – 14.30, cina 18.30-21.30) si 5 restaurante a la carte (Brazilian La Churrascaria – cina – 19.30 – 22.30, turcesc Lalezar– cina – 19.00 – 22.00, asiatic Asian– cina – 19.00 – 22.00, fructe de mare Salt – cina – 18.00 – 22.00, - cu rezervare, o masa pe sejur la un restaurant, gratuit si internațional la People’s care e deschis non stop).

Mai este si restaurantul japonez Teppanyaki extra charge – cina – 19.00 – 22.00.

Restaurantele asiatic si turcesc se afla unele langa altele in imediata vecinatate a restaurantului Turquoise, in vreme ce restaurantul Salt se afla chiar pe plaja, iar restaurantele People’s si La Churrascaria se afla la un loc, in apropiere de barul Panorama.

Despre mancare ce sa zic, este punctul foarte al resortului, mult mai diversificata decat la Steigenberger Resort Ras Soma!

Mancaruri atat de diversificate si gustoase incat ti-ar trebui un sejur de o luna ca sa te delectezi si sa le savurezi pe toate!

Dar daca stomacul e mic, intr-o saptamana poti doar sa gusti si sa-ti faci o idee, din pacate!

Tot felul de aperitive, branzeturi, supe, salate, macaruri calde din carne, peste si legume foarte gustoase, din tari diferite, deserturi de tot felul, etc. asa cum gasesti la hotelurile Rixos din Turcia…

Aici am gasit pentru prima data humus de mai multe feluri si mi-a placut in special cel cu sfecla rosie!

Fructe de mare la greu, somon aperitiv dar si mancare calda, dorada, etc.

Si aici am gasit prajituri si torturi foarte bune, dar raman la parerea ca cele mai bune care le-am gustat vreodata au fost la Steigenberger Resort Ras Soma.

La restaurantul principal Turquoise la pranz si seara gaseai o diversitate foarte mare de baclavale, cele mai bune pe care le-am mancat vreodata.

Si la Rixos m-am bucurat in fiecare zi de sucuri fresh de morcovi, mango, fructe de padure, banane, quava, sfecla, portocale, grefa, ghimbir etc. la liber, care se serveau si in incinta restaurantelor, la lobby bar dar si pe plaja sau la vitamin bar, in apropiere de plaja, ceea ce pentru mine a fost un mare plus.

Noi am ales doua cine la restaurantul asiatic si cel turcesc.

La cina turceasca mancarea a fost peste poate de diversificata, si pentru ca am discutat putin cu cei care serveau in turca, l-au chemat pe bucatarul sef care era turc si acesta in semn de apreciere ne-a umplu masa cu atatea bunatati in plus fata de ce comandasem ca ni s-a facut rau, iar a doua zi am sarit peste micul dejun. La restaurantul turcesc am servit si rachi turcesc de buna calitate.

In schimb la restaurantul Asiatic menul era doar de o pagina, cu putine variante si nu m-a incantat foarte tare, apreciind ca mancarea de la asiaticul de la Steigenberger Ras Soma ca fiind mult mai buna.

Ce mi-a mai placut, la toate mesele la restaurantul principal dar si la Salt se canta muzica orchestrala live.

Bauturi:

Resortul are 10 baruri si serveste bauturi locale marca Premium, bere Heineken la doza si Stella la sticla, coniac, wiski etc. de import, gratuit.

De asemenea sunt vinuri din selecția premium de vinuri locale, zona Alexandria, care chiar mi-au placut, alb si roze, dar sampania de provenienta italiana a fost exceptionala!

Am baut sampanie toata ziua, pe plaja, la resaurant, la barul Panorama, vis a vis de plaja, de unde preivelistea este minunata!

Sistemul de all-inclusive ofera acces nelimitat la sucuri proaspete, băuturi răcoritoare, mixere și apă, cocktailuri premium și smoothie-uri, ceai și cafea de calitate superioară.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Resortul oferă o mare diversitate de activități pentru toate categoriile de vârsta, pe plajă si la piscină si dispune de terenuri de tenis, minifotbal, piscine pentru copii, un centru modern de fitness, centru de scufundări, călărie, magazine etc.

In timpul zilei se organizau programe de aqua-aerobic, water polo, Zumba, lecții de dans, pilates și crossfit, volei pe plaja, etc.

Pentru copii exista clubul „Rixy Kids Club” care oferă cursuri de perfecționare, atelier de artizanat, mini discotecă, cinema pentru copii, loc de joacă și zile tematice.

Exista si un centru spa„Anjana” care oferă servicii contra cost de îngrijire, masaje corporale, hamam turcesc, coafor și salon de înfrumusețare, dar noi nu am fost, alegand sa ne petrecem timpul altfel.

Ziua si seara era muzica live in zona de lobby, restaurante terase si spectacole diverse.

Spectacolele au loc pe o terasea frumos amenajata cu scaune si mese chiar in fata restaurantelor Asiatic si turcesc, existand posibilitatea sa urmaresti spectacolul si servind masa de pe terasele acestor restaurnate.

Animatorii erau imbracati in timpul zilei in tot felul de costume fanteziste si viu colorate, intotdeauna veseli, incercand sa te atraga in tot felul de activitati.

In concluzie nu ai cum sa te plictisesti.

MARE si PISCINE:

Resortul dispune de o plaja lunga de 1 km cu nisip fin.

Exista o zona incercuita cu geamanduri unde intrarea in mare este lina si este foarte placut pentru balaceala si inot si mai este o zona unde la intrare sunt ceva pietre si trebuie mai multa atentie, eu am intrat intr-o zi fara papuci si m-am taiat intr-o piatra.

Este o insula in apropiere, Salah, se vede foarte frumoasa culoarea marii, intrucat apa e mai mica dar nu se poate ajunge inot, doar cu barca.

Pentru iubitorii de snorkeling sunt ceva corali (am numarat 4 ????, dar la distante mari intre ei si pesti, mai mult puiet, am vazut si pisica de mare, dar si o familie de calamari, cam 10, asezati in rand, destul de mari, a fost interesant!

Acestea le puteti vedea daca mergeti spre marginea plajei spre Mercure Hotel, pe o distanta de circa 500 de m.

Oricum de fiecare data, paznicul din capatul plajei ne scria numele si numarul camerei intr-un caiet si ne atragea atentia ca salavamarii functioneaza doar in limitele resortului.

Atat la plaja cat si la piscine, sezlongurile si prosoapele sunt gratuite, sezlongurile sunt cu saltea pe plaja, si fara saltea la piscine.

Exista piscină pentru adulţi (620 mp), piscină pentru copii (80 mp), family pool (850 mp), family kids pool (80 mp), beach pool (450 mp), swim-up suite pool (80 mp), villa pools (fiecare a câte 80 mp) .

Temperatura aerului a variat pe timp de zi intre 35 si 37 de grade, iar noaptea in jur de 23 de grade.

Apa marii a avut intre 24 si 25 de grade, apa din piscine varia, unele fiind cu incalzire altele nu.

Noi dimineata stateam la plaja, iar de la ora 14.00 ne mutam in zona corpurilor Lotus, unde sunt trei piscine cu apa de mare, din care cea de pe miloc este incalzita.

Am avut parte de un sejur excelent, bogat, complex si relaxant, care a si trecut foarte repede, asa ca recomand 14 zile pentru cine isi permite sau macar 10 pentru cei care merg individual!

Pentru noi Rixos Premium Magawish a fost cel mai bun hotel din Egipt la care am fost si la care ne dorim sa revenim, daca vom prinde acealasi pret sau chiar mai mic! ????

Pace, gandire si trairi pozitive tuturor!

Trimis de elenaadina in 24.05.22 10:17:58
Validat / Publicat: 24.05.22 14:59:29

VIZUALIZĂRI: 5637 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 camera frumoasa si spatioasa

webmasterPHONE
[24.05.22 15:35:21]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (1) la momentul publicării, în rubrica curentă nu existau impresii din anul curent sau anul trecut;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

webmasterPHONE
[24.05.22 15:37:43]

[24.05.22 17:11:32]

[24.05.22 17:13:44]

@webmasterX: Da, e ok. ????

maryka
[24.05.22 17:30:27]

Într-adevăr ați avut o cazare foarte reușită, foarte frumos totul, chiar vă trebuia ceva timp să „descoperiți” toate secretele hotelului ca să zic așa, tot ce poate oferi bun și frumos. Minunată priveliște, foarte multă verdeață și multă, multă mâncare. Iar dacă spui că era și bună, nu mai am cuvinte.

Felicitări pentru vacanță, pentru alegere!

[24.05.22 17:56:07]

@maryka: Mulțumesc frumos pentru vizita și ecou! ????????

MarinaCoPHONE
[25.05.22 07:17:46]

@elenaadina: Arată foarte bine totul și prețul a fost super bun. Se cunoaște că totul este nou. Am fost impresionată că ați avut fresurile incluse. Cât despre mâncare se vede că au pus accent pe satisfacerea clientului.

Felicitări pentru articol, votat cu mare drag!

[25.05.22 08:34:06]

@MarinaCo: Mulțumesc frumos pentru aprecieri și ecou!

„Cât despre mâncare se vede că au pus accent pe satisfacerea clientului.

De curiozitate ai recomanda hotelul/Egiptul și pentru cei cu copii mici? Am tot citit ca nu se recomandă, că e risc mare de enterocolite... "

Copiii dar și adulții pot face enterocolita în sezonul cald în special din cauza alimentelor alterate, ceea ce aici nu e cazul, mâncarea este proaspătă și se păstrează în vase de buna calitate și la o temperatura optima!

Mai degrabă ar putea avea probleme cu diaria din cauza combinațiilor nesănătoase dintre sucuri, dulciuri, fructe și neigenizarea mâinilor atunci când trebuie.

Eu recomand hotelul, de altfel erau multe familii cu copii mici, chiar de la noi.

????????

valentinag
[25.05.22 08:54:27]

Ce diferenta intre prezentarea ta si a lui bubico. De unde se vede inca o data cat de diferiti suntem si cat de diferita este perceptia noastra asupra lucrurilor!

Sa va fie de bine vacanta.

[25.05.22 09:15:31]

@valentinag: Mulțumesc frumos pentru vizită și ecou!

Da, suntem diferiți, dar cel mai important este cum ne-am simțit în vacanță și dacă am fost fericiți!

Vacanțe frumoase îți doresc în deplină sănătate și bucurie! ????

nicole33
[26.05.22 06:44:23]

@MarinaCo:

Noul Rixos Magawish este foarte nou şi arată într-un mare fel. Elenaadina a fost extrem de norocoasă să-l prindă la un preţ atât de bun.

Puţine, foarte puţine hoteluri din Egipt oferă servicii la acest nivel.

Cu toate acestea, eu am avut freshuri incluse şi la hoteluri mai ieftine şi mai slabe, însă doar în timpul micului dejun.

Riscul unor probleme digestive în timpul unui sejur în Egipt este mare pentru orice turist indiferent de vârstă şi clar mai mare pentru copii, aceştia având o sensibilitate mai mare decât adulţii.

Eu nu aş recomanda Egiptul unei familii cu copii mici. Din cauza vârstei copiilor, nu vor putea face excursiile foarte lungi şi obositoare la Cairo şi Luxor, un chin pentru cei mici care oricum nu ar înţelege mare lucru şi este păcat să ajungi în Egipt şi să nu vezi Piramidele.

Chiar dacă hotelurile Rixos din Egipt oferă condiţii şi servicii comparabile cu cele oferite de resorturile turceşti, la preţuri similare, Turcia mi se pare o destinaţie mult mai potrivită pentru familiile cu copii mici, dornice de o vacanţă pentru plajă şi baie în mare, oferind mai multe facilităţi pentru micuţi.

Singurul plus al Egiptului ar fi clima, căldura uscată fiind mai uşor de suportat decât umiditatea excesivă din Antalya şi Marea Roşie fiind mai caldă decât Mediterana în cazul unui sejur în extrasezon.

[26.05.22 11:52:56]

@nicole33 :

Asa este, într-adevăr am avut noroc, inițial m-am supărat că nu mai merg la Baron Palace Sahl hasheesh, unde aveam o diversitate mai mare pentru snorkeling, dar având în vedere că snorkeling am tot făcut, mai bine ca am prins Rixos Magawish la un preț bun, acum sunt mulțumită!

Adevarul e că nu mă așteptam la servicii atât de bune, iar ce văzusem inainte pe net, reflectă doar intr-o mică măsură ce am găsit la fața locului. ????

[26.05.22 11:58:42]

@maryka:

Mai multă mâncare decât vegetație! ????

Vegetația nu este la fel de abundentă ca la alte resorturi, dar în câțiva ani, va crește și peisagistica va fi mult mai bine pusă în valoare!

Concediu plăcut! ????

[26.05.22 19:28:23]

@elenaadina: Când vrei să citezi pe cineva, pune textul citat între „comenzile” [ q] și [ /q] (fără spații)

Astfel „textul pe care îl citez” va arăta așa

textul pe care îl citez

Am modificat noi, când am văzut -- dar pe viitor recomand să ții cont de sugestiile de mai sus

[27.05.22 11:04:47]

@webmasterX: ok, voi încerca, mulțumesc!

mprofeanuPHONE
[28.05.22 17:44:31]

@elenaadina: Excelentă cazare, frumoasă vacanță! Ai prezentat atât de riguros și bine acest nou resort încât nu mai este o noutate pentru cine vrea să ajungă acolo.

[28.05.22 18:26:36]

@mprofeanu: Mulțumesc mult pentru vizită și ecou!

Mulțumesc pentru cuvintele frumoase!

Uneori ne dorim ceva și nu se împlinește, în cazul meu vroiam să merg la Baron Palace Sahl hasheseeh, providenția a făcut să ajung la Rixos Premium Magawish Hurghada, la un preț atât de bun, cum nu credeam că voi prinde vreodată la acest hotel!

Culmea e că nu-mi doresc pe viitor să mai merg la Baron Palace... Mi-a dispărut curiozitatea!

Vă urez să aveți parte anul acesta de multe excursii frumoase, în deplină sănătate, pace și bucurie!

Cu mare drag! ????????

[13.06.22 21:51:08]

@elenaadina: Ce mai pot comenta eu? Nimic, mi-a placut totul asa ca felicitari, votat cu mare drag si sa repetati!

[23.06.22 09:27:12]

@mishu: Mulțumesc pentru vizita și ecou! ????

Scuze că răspund cu întârziere, am fost pe drumuri în vacanță.

O vară frumoasă îți doresc, în deplină sănătate și siguranță!

resita2009
[25.06.22 18:25:59]

@elenaadina: de mult n-am mai citit un review asa de dezvoltat, practic am trait experienta impreuna cu tine iar pozele m-au trasportat acolo, practic acum imi beau cafeaua de seara pe un sezlong in Egipt citind Am Fost Acolo.

Votat cu mare placere si astept si alte reviewuri la fel de detaliate ca si acesta, votat cu amandoua maini, deabia astept vara sa plec si eu in concediu.

[25.06.22 18:32:26]

@resita2009: Mulțumesc frumos pentru aprecieri și vizită!

Cred că ai vrut să-l votezi, dar ceva s-a întâmplat că nu apare votul pe listă! ????????????

resita2009
[25.06.22 18:40:25]

@elenaadina: acum apare, am verificat de doua ori... poate am omis prima data dar sigur acum este, asemenea capodopere trebuie votate si promovate.

[25.06.22 18:46:22]

@resita2009: Mulțumesc inca o dată pentru aprecieri, dar nu trebuie să exagerăm...

Sunt articole mult mai bune și mai complexe, oricum mă bucur că ți-a plăcut!

Vacanțe frumoase îți doresc în deplină sănătate și bucurie! ????

elenaadina, MarinaCo, maryka, mishu, mprofeanu, valentinag, Yoda
Alte impresii din această RUBRICĂRixos Premium Magawish Suites & Villas: