ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.04.2022
REZONABIL

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Gampola City Mid Point - o căsuță întreagă pentru noi în Gampola

Următoarea cazare pe care am avut-o, a fost în orașul Gampola, deoarece doream neapărat să vedem Ambuluwawa Tower, un turn impresionant pentru pasionații de senzații tari la înălțime.

Nu eram foarte hotărâți dinainte asupra itinerariului, așa că am ales să ne cazăm în Gampola doar cu vreo 2 zile înainte și atunci am început căutarea. Am fost surprins să văd că nu e un oraș cu foarte multe oferte din punct de vedrere al cazării, doream ceva cât mai aproape de Ambuluwawa, în așa fel încât la prima oră de deschidere să fim în poarta complexului.

Așa că am apelat la AirBnB, și am găsit o căsuță care se afla la doar 2 km de complex, părea să aibă poze și review-uri bune, preț decent de 15$/noapte, așa că am apelat la ei. Chiar dacă era mult mai mare decât ce doream noi, cu living, bucătărie și două dormitoare din descriere, era cam singura variantă la un preț acceptabil și aproape de obiectivul dorit de noi.

Așa că am pornit, după vizita de la Halpewatte Tea Factory, despre care am vorbit în review-ul anterior, spre Gampola. Distanța între cele două obiective e de 115 km, dar se parcurge în aproximativ 4 ore, asta fără pauze. Așa că vă puteți imagina cum se circulă în interiorul țării, pe drumuri înguste, în serpentine, străbătând zona muntoasă.

Mai multe despre acest drum, și ce am mai vizitat pe traseu, o să vă povestesc în review-ul viitor.

despre SERVICII

Am ajuns în Gampola în jur de ora 5.30 după-masa, înainte cu puțin timp să se facă întuneric, am setat locația cazării pe Google Maps, am străbătut orașul, cu un centru destul de aglomerat, și am luat-o pe niște serpentine, iarăși serpentine :), spre Ambuluwawa Tower, care se află în vârful unui deal care străjuiește orașul, iar cu vreo 2 km înainte era cazarea noastră.

Am bâjbâit un pic, căci locația nu era tocmai exactă, până la urmă, din poze am identificat casa, dar era o familie cu 2 copii în curte, nu vorbeau deloc engleză, și nu eram siguri că am nimerit bine. Până la urmă și-au dat seama că suntem cei care au venit să se cazeze, l-au sunat pe proprietar sau…. cine o fi fost, cel care administrează proprietatea, și am vorbit cu el la telefon, într-o engleză tare stâlcită, nu am înțeles mare lucru, dar știam că am ajuns în locul bun.

Familia părea că locuiește acolo, sau cel puțin așa ni s-a părut, aveam impresia că o să rămână și ei acolo peste noapte, ceea ce mi se părea ciudat, mai ales că pe AirBnB era trecută că toată casa se închiriază.

Am băgat mașina în curte, o curte măricică și frumoasă, aranjată. Apoi cele două fete ale familiei, care aveau în jur de 10 și 8 ani și păreau să știe câteva cuvinte ne-au făcut un tur al casei. Păreau niște oameni simpli, care aveau grijă de casă, și probabil stăteau acolo când nu era închiriată. După ce ne-au arătat casa, am văzut că și-au luat bagajele și au plecat, mi-a părut cumva rău, sper că aveau unde să doarmă.

A doua zi, i-am scris proprietarului pe AirBnB ora la care părăsim casa, și a venit altcineva, pe o motocicletă, și i-am dat cheile. Cam asta a fost partea de servicii, comunicare destul de proastă căci nu prea vorbeau engleză.

Pe lângă asta, am avut și WI-Fi ceea ce a fost un plus.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Casa era foarte mare, în jur de 80-90 mp, cu o curte mare, aranjată și frumoasă. Pe exterior, arată foarte bine, părea recent renovată, acoperișul schimbat, curtea frumoasă cu vegetație, o masă cu scaune, părea plăcută.

Interiorul în schimb îți schimbă persepectiva. Intrarea se făcea într-un hol, apoi era un living mare cu o canapea și două fotolii, un TV mare pe care nu l-am pornit și o masă mai mare. Totul era destul de prăfuit, îți dădea senzația de o casă abandonată sau neîngrijită. Bucătăria era separată de living, dar și ea mare, erau cele necesare prin bucătărie, dar la fel, părea că nu se mai spălase masa sau blatul de ceva vreme, pânze de păianjen, furnici multe. În frigider era și ceva mâncare, probabil a familiei care fusese acolo.

Din cele două dormitoare, unul era pregătit pentru noi. Față de restul casei, în dormitor se vedea că se făcuse curățenie, patul și lenjeria erau curate, 2 prosoape curate pe pat, la fel și în baie curățenie. Partea mai ciudată era că fereastra nu avea sticlă, era un fel de oblon din lemn tip jaluzea, deci puteau intra țânțari sau alte insecte. Noroc că nu era trafic, ca altfel auzeai totul de afară. De asemenea proprietarul ne-a lăsat un aparat de alungat țânțarii de băgat în priză.

În dormitor aveam o baie, doar cu closet și chiuvetă, iar pentru duș era altă baie cu intrare din bucătărie. Mare mi-a fost mirarea să găsesc, a doua zi în dus, o broască super mare, ceva soi sri-lankez :) poate era o prințesă dar nu mi-am încercat norocul ????.

La celălalt dormitor, era închisă ușa, dar am intrat să mă uit, era plin cu haine și lucruri personale, deci clar familia aceea sau altcineva locuia aici.

Per total, nu pot să zic că m-am simțit foarte confortabil, dar era deja destul de târziu, nu doream să mai caut altă cazare, iar dormitorul era chiar ok, patul comod și curat, pentru o noapte nu a fost așa mare problemă.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Cum ziceam, casa avea o bucătărie cu cele necesare, pe masa din bucătărie ne-a lăsat o tavă cu două cești, cafea și ceai pentru dimineață, am avut și un încălzitor de apă. Ne-am luat și niște fructe din oraș, așa că dimineața am încropit un mic-dejun de fructe.

Partea mai puțin plăcută era că bucătăria era invadată de furnici și alte insecte, ca peste tot în zona tropicală, unde lași puțină mâncare se adună foarte multe insecte, iar aici cum era locuit și nu foarte curat, a fost plin. Așa că nu prea am petrecut timp în bucătărie.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Casa se află la 2 km de cel mai important obiectiv din zonă, deci din acest punct de vedere e situată foarte bine. Drumul din fața casei duce doar la Ambuluwawa Tower, care la ora 17.00 își inchide porțile, deci după nu mai circulă foarte multă lume.

Zona din jur e formată doar din case îngrijite, nu pare o zonă murdară sau rău famată, drumul e foarte bun, păcat că interiorul nu se ridică la înălțimea frumuseții din exterior.

Curtea casei și grădina, la fel, sunt foarte frumoase, cu vegetație, cocotieri și o măsuță de beton cu scaune, Casa are și o mica terasă acoperită, pare totul foarte aranjat și cochet pe exterior. Din ce am observat pe această insulă, oamenii parcă pun mult mai mult accent pe exteriorul caselor și curtilor decât în interior. Probabil că petrec mai mult timp înafara locuinței.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Cel mai important obiectiv e Ambuluwawa Tower, care e foarte aproape de locație, și pentru care această localitate e vizitată. Noi am ieșit și atunci, seara, la o plimbare prin Gampola, însă nu e un oraș foarte ofertant din punct de vedere turistic. Sunt destul de multe magazine, dar pentru localnici majoritatea, tarabe cu fructe la prețuri foarte bune “de localnici” . Mai multe despre acest oraș în review-ul viitor.

Per total, cred că aș pune-o pe ultimul loc ca și cazare în Sri Lanka, a fost o experiență interesantă. Important a fost că dormitorul a fost curat și patul a fost foarte confortabil, însă ne-a lăsat o impresie proastă restul locuinței. Cred că dacă aș mai ajunge prin zona aceasta, nu aș mai alege casa respectivă. Dar în niciun caz nu am lăsat să ne dea un vibe negativ această cazare, am luat doar părțile bune din experiență. Pentru o noapte a fost acceptabil.

Trimis de cata2106 in 30.04.22 22:49:04
Validat / Publicat: 30.04.22 23:30:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI.

VIZUALIZĂRI: 328 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cata2106); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Holul casei

[30.04.22 23:29:45]

Mutat în rubrica "Gampola City Mid Point for All Travel Destinations [Gampola], [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

webmasterPHONE
[01.05.22 06:15:25]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[01.05.22 19:17:11]

@cata2106: "Din afara-i vopsit gardu' si-nauntru leopardu! " cam asa ar fi. Intradevar, poza in care ne arati casa din exterior arata bine, insa la pretul platit, cred ca si interiorul arata totusi bine. Acum, voi ati fost cazati in mai multe locuri, stiti preturile, si cum a si fost doar o noapte, a fost suportabil.

Cred ca avand in vedere locurile, traiul lor, orice mod prin care pot primi un banut este de ajutor, asa incat, cred ca ne puem gandi si la asta.

Insa imi pare rau ca nu i-ai facut boastei o poza, o faceai vedeta .

Felicitari, votat cu mare drag.

cata2106PHONEAUTOR REVIEW
[01.05.22 19:43:19]

@mishu: Cam asa a fost, ca în zicala

Casa nu arăta rău deloc, chiar și înăuntru, dacă se făcea o curățenie de 2-3 ore era cu totul alta impresie, dovadă ca in dormitorul nostru a fost totul curat, deci s-a putut.

Dar prețul a fost mai mult decât rezonabil pentru asa spatiu. Și nu prea am avut alternative, ne-am căutat cazarea doar cu doua zile înainte, singura alternativa aproape de obiectivul dorit era un hotel de aproape 100$/noapte sau cazări la 20-30 km distanță, iar la traficul din Sri Lanka înseamnă mai bine de o ora de condus. Per total a fost acceptabil, dar as știi sa ma organizez mai bine data viitoare

Mersi mult de vot și ecou!

[01.05.22 20:01:08]

cata2106PHONEAUTOR REVIEW