ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.04.2022

Makadi Palace vs Căciulata

CAPITOLUL 1

Pregătirea și zborul

Bună ziua dragii mei,

Încep seria postarilor referitoare la vacanta în Hurgada, încercând de-a lungul textului sa fiu succint și sa ofer tricks-uri, asa cum le-am văzut și întâlnit eu. Voi face mai multe capitole întrucât este foarte mult de povestit (chiar asa succint cum mi-am propus) si va fi greu de citit.

Ca majoritatea de pe aici, asa am început și noi... facebuceală la greu... înscrieri pe tot felul de grupuri cu subiectul Egipt.

Am achiziționat în cele din urma un sejur pentru 2 persoane la Makadi Palace 5*** cu 1050 de euro, asigurarile storno incluse. Preț bun zic eu având în vedere ca dorind sa termin voucherele vieții (cele de vacanta) am vrut inițial sa plecam pe aici prin tara. Când am văzut că pentru 4 zile cu demipensiune la Căciulata trebuia sa scot din buzunar 3200 de lei în aceiași perioada, m-au apucat dracii ????????????. Cum bă să dai în România 800 lei pe zi??? De aia... că românul dă ????????. Foarte bine, cine sunt eu sa va zic sa nu dati. Dati ca doar aveți... Matematic vorbind pentru aceiași perioada de timp dar cu demipensiune, la Căciulata as fi dat 6400 lei, în Egipt am dat cu AI 5400 lei. Cum o sta matematica asta în România, nu știu... Nu contenesc sa ma tot întreb: turistii nu știu ca vorba cântecului (un week-end la Mamaia e cât o săptămână la Varna)???

Revin... sunt calm acum...

Zborul:

Superb, la timp, ba chiar am ajuns mai devreme (bine... n-am mai alimentat în aer și piloții scosesera din priza tahograful ????). Zborul nostru a fost București- Cluj (vreo 15 pasageri) durata de zbor: vreo ora zic eu... si Cluj - Hurgada (aici s-a umplut avionul), țimp de zbor - 3 ore jumătate.

Compania de zbor: FLY EGYPT, zbor lin fără pic de turbulente, puțin plictisitor (fumătorii știu de ce ????).

Aeroport:

Ajunși în aeroport... pustiu... dimineața la 7.30... intram... timp în care un reprezentant al agentiei touroperatoare din România din Egipt, ne tot făcea semne sa tragem la un ghișeu sa platim taxa de viza (28 de euro). Teapa... sau necunoaștere... sau neinformare din timp... Noi stiind care e treaba am rămas la primul ghișeu pe stanga cum intri și am platit direct egiptenilor la casierie 25 de dolari.

Trecem de vamă, verificat declarația de sănătate pe care am primit-o din timp în avion (un cartonaș cu datele necesare mult simplificat decât cel de pe site-ul egiptenilor pe care il primiti de la agentie in RO), după care la vreo 3 metri iar ne-a oprit un nene plictisit ce stătea pe un scăunel cerandu-ne sa deschidem pașapoartele la viza. Abia dacă s-a uitat pe ele și întrarea în aeroport era finalizata.

După ce ne-am recuperat bagajele, am dat spre ieșire dar mai aveam de rezolvat niscavai "nimicuri" ???? - tigari și cartela telefonica cu internet.

Crezând ca e plin de duty free-uri am continuat sa mergem și dintr-o data am ajuns la iesire. Aici cozi la cartele telefonice. Am stat, atât eu cât și soția ne-am pus câte o cartela și da-i bice la autocar.

Timpul "tips-urilor" incepea: aici mai mulți "nene" foarte amabili (normal... la ce dracu ma asteptam?) se îngrămădesc care mai de care sa ne ia bagajele si sa ni le bage în autocarul de transfer (primii 2$ au zburat ????)

Am "sudat" binemeritatele tigari românești (întrucât stand foarte mult la cartelele de internet, nu ne-am mai întors la duty-free înapoi în aeroport, rămânând sa ne orientam la fata locului (asta e... dar am rezolvat problema ulterior, o sa va povestesc cum).

În autocar, ghida vorbitoare bineînțeles de limba romana, cu care am parcurs acea jumătate de ora pana la hotel. A povestit ea câte ceva, dar eu sincer nu eram atent, neștiind unde am pus SIM-ul de Românica ????.

TIPS AEROPORT:

1. am plecat din România cu geamantanul înfoliate în regim propriu. N-a comentat nimeni (economie 90 lei ~ 20$)

2. în aeroportul din Hurgada puteți plăti fix la primul ghișeu pe stânga lângă usa. Aici cum va spuneam 25 de dolari fata de 28 de EURO la ghișeul reprezentanților agenției de turism (alta economie de 8$)

3. dacă doriți tigari mergeți la singurul duty free (asa cred, eu nu am mai văzut altul, dar poate ma insel). Aici 2 baxuri de tigari (diverse mărci, doar scurte, normale sau slim) costau 32 de euro fără a pune la socoteala negocierea (” I make you super price my friend” ????). Ieșeai asa undeva la 8 lei/pachet. În hotel ulterior am platit 4 dolari pachetul, iar în Hurgada oraș, 2 dolari (a trebuit sa repar cumva neorientarea mea la fata locului în aeroport ????). ("paguba" - 1 zi - 4 dolari).

4. cartele telefonice cu internet inclus. Aici erau 3 operatori: Vodafone, Orange și We cu preturi aproximativ egale. Sa va faceți o idee, noi ne-am luat cele mai ieftine opțiuni pentru care erau super deajuns, eu Vodafone 12 euro - 200 minute locale + 25 GB internet, soția 12 euro - 200 minute locale și 37GB internet. Atenție! Se vând doar pe baza de pașaport!

Trimis de iulibv in 27.04.22 20:11:59
Validat / Publicat: 27.04.22 20:46:48
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 1242 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iulibv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Makadi Palace - interior

webmasterX [27.04.22 20:45:21] »

Bun revenit pe site, cu impresii, după o lungă pauză

Mai multe detalii despre hotel (resort) ar fi, mai mult ca sigur, binevenite / bineprimite

webmaster [27.04.22 20:51:05] »

Având în vedere subtitlul „Capitolul 1” -- de presupus, evident, că vor mai urma și altele -- sperăm măcar 4-5

- că în acest prim capitol sunt trecute în revsită drumul și sfaturi utile pentru vacanța pe-acolo (șoi mai puțin despre hotlul în sine)

- precum și faptul că în rubrica unui hotel e admis doar un singur review (din același sejur)

Am mutat review-ul, la reorganizare, în rubrica "Vacanța în Makadi Bay, MAKADI BAY" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Makadi Palace Resort]

Dacă al doilea capitol va fi axat, prioritar, spre descrierea hotelului -- el poate fi încărcat, de-acum, în rubrica hotelului.

iulibvscris / TELEFON [27.04.22 22:57:13] »

@webmaster: fiind multe de spus și de știut de către ceilalți... e ceva de scris chiar în varianta succintă.

Capitolul 2 va fi despre orașul Hurgada și hotelul în sine.

Capitolul 3 vor fi excursiile opționale (Cairo-piramide, Super Safari și Submarinul)

Fiind pe telefon momentan poziționarea hotelului mie mi-o arata momentan sub Ghana ????. As fi trimis un print screen sa va arat cum se vede la mine.

mishu [28.04.22 07:31:29] »

@iulibv: Citind articolul tau aveam un deja-vu , nu ca as fi ajuns in Egipt inca, dar pentru ca m-am interesat pentru un prieten... flacaii mei , si am aflat aceste tips-uri despre care ai povestit aici. Ai mare dreptate, daca te informezi din timp poti face o mica economie, poate ca unii vor spune (asa cum stim): "Unde merge mia, merge si suta! " dar mi se pare ca de fapt poti face ceva mai mult cu aceeasi bani, pentru ca ei oricum se duc.

Foarte frumos hotelul/ zona in care se afla, de abia astept sa citesc urmatoarele articole, iar in privinta banilor in Ro vs afara (aproape oriunde), ai mare dreptate, insa in afara de snobi, si aici pot gasi motive pentru care oamenii prefera sa fie jecmaniti in tara, dar nu e cazul, fiecare face ce considera cu banii lui, insa daca m-as duce la Caciulata si as vedea pozele tale, poate ca a doua oara as cumpani alegerea mai bine.

Felicitari, votat cu mare drag.

valentinag [28.04.22 11:07:27] »

Si pana la urma ce ai facut cu voucherele, nu de alta dar am si eu ramase! ????

Astept continuarea aventurii!

iulibv [29.04.22 15:46:30] »

@valentinag: imi ocupă locul in casa si acum ????. O sa vedem ce Dzeu facem cu ele...

nicole33 [01.05.22 16:32:20] »

@iulibv:

Amuzant review şi potenţial util celor aflaţi la prima vacanţă în Egipt, nu neapărat în zona Makadi.

Preț bun zic eu având în vedere ca dorind sa termin voucherele vieții (cele de vacanta) am vrut inițial sa plecam pe aici prin tara. Când am văzut că pentru 4 zile cu demipensiune la Căciulata trebuia sa scot din buzunar 3200 de lei în aceiași perioada, m-au apucat dracii. Cum bă să dai în România 800 lei pe zi??? De aia... că românul dă

Aşa am calculat şi eu şi mi-a tot dat cu virgulă, ba chiar cu rest , încât am rămas cu restanţe din 2019 şi 2020 la voucherele respective, plus banii aferenţi anului curent. Şi mai trebuie să-mi bat capul cu variante loco. După următoarea vacanţă în Egipt voi încerca să nu mă enervez două zile la Mamaia şi nici să nu fiu nevoită să mănânc scoici pe/de pe plajă.

Cam stupidă combinaţia, timp pierdut mergând în sens invers, posibil cu escală "tehnică" pentru umplerea avionului cu pasageri, nu cu kerosen şi din Cluj un zbor mai lung. Bine că măcar zborul a fost lin, deşi nu am întâmpinat niciodată turbulenţe spre/dinspre Egipt

nicole33 [01.05.22 17:17:26] »

@iulibv:

A curs multă "cerneală" pe AFA referitor la preţul corect al taxei de viză pentru Egipt. Cei mai mulţi au luat ţeapă plătind 28 euro cât cerea reprezentantul touroperatorului, care, în plus le completa amărâtul ăla de cartonaş cu datele din paşaport şi hotelul la care vei fi cazat, nu că ai fi avut nevoie de masterate pentru a-l completa şi singur . Alţii au zis că preferă să plătească în plus pentru a nu sta la coadă, deşi autocarul de transfer îi aşteaptă şi pe cei întârziaţi.

În cazul meu, a fost exact invers: pentru plata vizei cu 28 euro era ditamai coada, în timp ce la ghişeul oficial (banca) nu era absolut nimeni şi, evident, am plătit rapid cei 25 USD de persoană.

...

Aici nu te-am înţeles. De ce aţi stat amândoi la coadă la cartele şi pentru ce v-au trebuit două cartele cu "tone" de net. Voiaţi să vorbiţi între voi în caz că vă rătăceaţi unul de altul sau aveaţi program diferit de excursii etc. ?

Mie o singură cartelă cu net mi-a fost mai mult decât suficientă, la nevoie am făcut hotspot şi pentru soţul meu şi tot nu am reuşit în două săptămâni să consum nici jumătate din traficul de date inclus.

Cred că România este singura ţară în care cartelele prepay se vând la liber, fără buletin/paşaport. Nicăieri în altă ţară nu am văzut aşa ceva.

Diviziunea socială a muncii te-ar fi învăţat că unul stă la coadă la cartele telefonice în timp ce altul cumpără ţigări din Duty Free, unde merge mult mai repede şi nu te înjură colegii de autocar că au fost nevoiţi să te aştepte. Cei mai pretenţioşi îşi pot lua din Duty Free şi o sticlă de băutură ca lumea, ştiut fiind că tăriile locale egiptene sunt cam naşpa.

Ai posibilitatea de a cumpăra ţigări sau alcool la preţ de Duty Free, pe baza paşaportului, doar în primele 48 ore de la intrarea în Egipt, de la magazinul special din Hurghada.

dacă doriți tigari mergeți la singurul duty free (asa cred, eu nu am mai văzut altul, dar poate ma insel). Aici 2 baxuri de tigari (diverse mărci, doar scurte, normale sau slim) costau 32 de euro fără a pune la socoteala negocierea (” I make you super price my friend” ). Ieșeai asa undeva la 8 lei/pachet.

Nu ştiu ce ai putut negocia tu acolo, preţul cartuşelor de ţigări era fix, lipit pe ele şi treceau prin casa de marcat, deci ai avut doar iluzia unui preţ preferenţial

Într-adevăr, preţul ţigărilor este foarte avantajos, chiar dacă ţigările sunt scurte, se fumează imediat şi puţin cam iuţi pentru gustul meu (Marlboro roşu), dar te obişnuieşti cu ele

Timpul "tips-urilor" incepea: aici mai mulți "nene" foarte amabili (normal... la ce dracu ma asteptam?) se îngrămădesc care mai de care sa ne ia bagajele si sa ni le bage în autocarul de transfer (primii 2$ au zburat)

Eu am refuzat ajutorul minimal al celor care se băgau în seamă pe acolo de a bascula în două secunde trolerul de pe căruciorul de bagaje până în cala autocarului, lăsând şoferul să presteze în locul meu. Amuzant a fost când o româncă surprinsă de cerşeala unui nene din ăsta i-a dat o monedă de 20 sau 50 eurocenţi, iar ăla se uita ca prostul nevenindu-i să creadă.

Nu cred că era obligatorie înfolierea bagajului de cală pentru zborul de dus.

La întoarcere, da, înfolierea este OBLIGATORIE şi îţi poţi înfolia singur valiza, cu simţ de răspundere, folosind folie alimentară.

Eu am negociat cu câte un bell boy de la hotel înfolierea ambelor trolere pentru 5 USD, ca să nu mai muncesc eu şi mi le-au făcut la meserie chiar dacă nu aveau aparat special.

Însă dacă faci operaţiunea la hotel înainte de plecarea spre aeroport rişti să munceşti degeaba deoarece la filtrul preliminar de la intrarea în aeroport te mai pun ăştia să desfaci valiza pentru control aleatoriu. Mie mi s-a întâmplat de fiecare dată cu o valiză din două, nu mi-au confiscat nimic, dar m-a costat o nouă înfoliere, cu bani şi coada de rigoare .

iulibv [01.05.22 22:06:31] »

@nicole33: Sarut mana,

Pertinente observații si acum mă justific:

1. Cu voucherele va fi un chin. Cant despre” iluzia” dvs ca din vouchere va mai raman bani si de scoici ????????... n-as crede, la cat costa sejururile la noi ????

2. Charther-ul cu care am mers noi, era al [***] (touroperatorul de la Cluj). Era primul zbor. Asa au gandit-o ei (oricum majoritatea au fost din Cluj). Vreo 15 din Bucuresti, vrei 150 din Cluj.

Ca să închei cu o glumă” ne-au anunțat că mergem la Cluj... să luăm piloții” ????

iulibv [01.05.22 22:18:04] »

@nicole33: continui seria” justificărilor” ????:

1. Erau niste cozi la cartele că nu reușeai de unul singur să stai la 2 cozi cap - coada. Ghizii... yalla, yalla... noi, stai dracu ca te saturi de noi 7 zile...

Am luat 2 cartele” de lene” . Fetele aveau un program, noi băieții altul... ne mai și vedeam e drept????

2. Am rezolvat-o a doua zi in Hurgada la același pret. Crede-ma ca atat a stat” ejipteanul” ăla după mine cu” good price-ul lui” si prima lui oferta a fost 30 pentru ambele. Vad ca nu e stilul ala de duty free pe care-l stim din alte aeroporturi.

3. Noi deobicei ni le infoliam la aeroport. Acum am facut-o noi. Deh...

La intoarcere cu 4$ de la hotel am plecat cu ele infoliate. 5 era in aeroport, deci nu mare smecherie...

Nu ne-a desfacut bagajele dar 4 controale la intrare cand am plecat a fost un chin. Se uitam la noi ca la interlopi despre asta in urmatorul capitol.

4. E adevarat... la coada la touoperator era full, dincolo la noi eram singuri ????

Multumesc pentru comentarii și sunt magulit mai ales ca vine de la cineva cu activitate bogata în” ale calatoriilor” .

Sarut mana, o seara faina!

webmasterX [01.05.22 22:28:46] »

@iulibv:

nicole33 [01.05.22 22:48:01] »

@iulibv:

Cant despre” iluzia” dvs ca din vouchere va mai raman bani si de scoici... n-as crede, la cat costa sejururile la noi

Cred că nu m-am exprimat eu prea clar. Mă refeream la scoici culese/pescuite de noi, mâncate crude, doar cu ceapă din abundenţă, că asta este mai ieftină .

Păcat că nu pot acoperi din vouchere şi costul parcării în Mamaia, că deja mă gândesc să iau trenul sau să parchez maşina la neamuri în Constanţa.

Ştiu ce cozi sunt că am stat de fiecare dată, dar am luat una singură şi a fost prea destul. Mai vorbeam între noi şi pe FB când nu eram în acelaşi loc.

Ţigările au fost însă mai importante şi la alea nu renunţam, aşa că le-am luat rapid în timp ce aşteptam la coadă la Vodafone.

Ultima dată m-au cam înjurat vecinii de autocar pentru că, după ce că am întârziat la cartele, am mai stat şi să-mi termin ţigara până să plece autocarul. Mi-am cerut scuze şi asta a fost. Am recuperat mai greu unul din bagaje şi am ajuns târziu la cartele. Se mai întâmplă.

Cartelă de la Vodafone pentru internet poţi lua oricând, fără nicio coadă, de la magazinul Vodafone din Senzo Mall, unde ajungeam gratis cu shuttle de la hotel. Evident, tot pe baza paşaportului. Şi este mai ieftin ca în aeroport.

iulibvscris / TELEFON [01.05.22 23:36:26] »

@webmasterX: scuze, fără intenție!

iulibv, mishu, valentinag
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Makadi Bay: