ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.04.2022
APR-2022
Cuplu
EXCELENT

Makadi Palace - hotelul

După ce la Capitolul 1 - am descris cum au decurs pregătirile și zborul (vezi impresii) a venit rândul...

Capitolul 2

HOTELUL MAKADI PALACE

Ajunși la cazare după un drum nu foarte obositor și dornici de distracție, scoatem împreună cu prietenii noștri cu care am mers, câte 10 dolari și ii plantăm frumos în pașaport ca deh... vine Iuly din România și vrea cameră care sa se învârtă după soare ????

Primim noi cartelele pentru camere și cum e frumos (tot pe bani, n-aveti grijă ????) un băiat de la hotel ne ia și ne conduce.

Ce n-am realizat noi e ca ne trebuia condiție fizică sau sa luam metroul pana la camera. Cum adică? Simplu: atat e de mare hotelul asta că recepția e în Drumul Taberei iar camerele erau în Pantelimon ???? Nenicule, ajungem noi la camere intr-un final după un labirint pe holurile alea, camerele fiind la parter la baza piscinei. Ma rog... a uneia din ele... Cum băieții sunt vorbiți între ei, "ajutorul" egiptean ne zice: " no good room, come with me"... ok my friend zic eu...

Ne întoarcem iar la recepție, din nou fără sa luam metroul și după presupuse negocieri vine băiatul cu alte 2 cartele: "come my friend"... bine tati... eeeiii... data asta mecanizat... luam ascensorul urcam la etajul 2 și ajungem la noile camere. Concluzia: erau același tip de camere (junior suite) mari, spațioase și cu balcon generos în care nu te izbea caldura ca la Eforie după ce te întorci de la plaja, și unde poziționarea face toți banii. Priveliștea era asupra întregului resort.

Plusuri:

** Camerele mari, răcoroase (nu am dat deloc drumul la aer conditionat)

** Priveliștea din camere superba

** Curtea superba, frumos amenajata, plina de palmieri

** Are plaja privata mare (după ora 10 cu bar inclus, nu foarte foarte dotat)

** O groaza de magazine și magazinașe prin el (preturi... după figura ????)

** Piscine - o groază - nu m-a interesat sa le numar, de toate dimensiunile

** Mesele, snack-urile, înghețată, băuturile... au locații separate (zone tematice)

** Are parca vreo 6 restaurante "a la carte" - necesita rezervare cu 24 de ore înainte cu program incepand cu 18.30 - noi am fost la cel indian și cel thailandez (a câștigat indianul)

** Program de seara pe tot parcursul sejurului - nu am reușit niciodată sa prindem vreo masa dar era vizibil foarte bine din balcon

** Wifi inclusiv pe plaja (nu l-am folosit)

** Se făcea curat și se schimbau prosoapele în fiecare zi (1$ pe pat face minuni). Exista prosoape de plaja în camere. Se schimba zilnic și acestea. În fiecare zi se puneau 2-3 sticle de apa în camera. Atenție! Apa nu e potabila!

Minusuri:

** Resortul este la 40km de oraș (nu tocmai pe gustul celor obisnuiti sa shopingarească în fiecare seara. Taxi puteți comanda din lobby - scump insa)

** Nu e stilul de 5 stele luxos... are dotări, e curat, necesita după părerea mea un retuș la fațadă

** Wifi-ul în lobby slab (din spusele prietenilor nostri).

Altele:

Pe timpul zilei nu exista muzica în difuzoare (cred ca nici nu au boxe plantate prin palmieri) - nu e un lucru rău zic eu

Masa am lasat-o special la urma: nu poți zice nici de bine, nici de rău. E ok, doar ca aceiași în fiecare zi la pranz si seara (vita cu sos, pui la grătar, peste/fructe de mare la gratar). Nu sunt rele... dar aceleași în fiecare zi, nu prea mi-a plăcut. Garnituri... cartofi, orez și legume.

Prăjiturile, ok-uțe... nu strălucite, același tip colorate diferit.

Sucurile - trecute clar la minusuri. Ceva colorat, fără gust fără miros... doar rece. Cafeaua - ok, nu woww. Ceaiuri la discreție.

Nu sunt mofturos la mâncare absolut deloc dar am văzut la viata mea și mai bine și mai puțin bine la capitolul asta. În concluzie, nu mori de foame, clar.

Întrebarea finală:

Din 1030€ pentru 2 persoane, dacă scazi avionul dus-intors, transferul aeroport, comisionul agenției, CÂT DUMNEZEU COSTĂ IN REALITATE ACEST SEJUR?? ...

Întrebare pusă ca să vad dacă nu mai bine mergeam la Căciulata ???? (clar, nu ma pot abține, dar nici nu ma las...).

Intrucât am încărcat un video dar nu îmi apare las pentru orice eventualitate și un link spre Youtube: youtube

Trimis de iulibv in 29.04.22 15:55:13
Validat / Publicat: 29.04.22 16:33:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 1811 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iulibv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Makadi Palace - interior

[29.04.22 16:33:32]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... =107247&hid=308.

[29.04.22 19:23:39]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[29.04.22 19:58:35]

@iulibv: Stimate domn... foarte tare articolul, amuzant si atat de real. Intrebare: fara cei 10 dolari in pasaport ce va dadeau sau pe unde va duceau ? ... intreb pentru un prieten .

Mi-a placut camera, iar patul... la nebunie, ca sa ajungi la partener, iar trebuie sa iei metroul. Relaxare clar, si asa cum arata camera, se vede ca nu este nevoie se supliment de racire.

Dar te-ai zgarcit la poze, chit ca filmarea e frumoasa, mi-ar fi placut sa vad si poze.

Una peste alta insa, felicitari, votat cu mare drag.

iulibvPHONEAUTOR REVIEW
[29.04.22 21:27:35]

@mishu: pun acum! Mulțumesc! Tare comentariul ????

iulibvAUTOR REVIEW
[29.04.22 21:44:11]

@mishu: sincer, noi am gresit. Asa cum eram obisnuit din alte concedii cand te prezinti la receptie cu ”pasaport european sau american” parca se schimba situatia. Inclin sa cred ca nu as fi primit camera” majordomilor” . Cert e ca pana la urmă” my friend” egipteanul, băiatul de mingi ne-a rezolvat. Exact ca la spital, rezolvi totul cu portarul ????

Trebuia intai sa vad ce primesc si pe urma ”mă salva” my friend” ????

Mai multe poze am pus aici:

amfostacolo.ro/imf.php?i=107227#top2

adrianaglogoPHONE
[29.04.22 23:49:38]

@iulibv: Tare de tot povestea ta! Pana la urma ai aflat diferenta care ramanea pt casa&masa? Sigur putin de tot, nu-ti ajungea de Caciulata!

Avionul e cam 300 E de persoana, am vazut asta cand am fost anul trecut. Fil meu a platit cu 300 E in plus, avand copil mai mare de 2 ani.

Acum am 3 intrebari:

1. Refluxul e foarte pronuntat sau copiii se pot balaci in apa marii?

2 Corali sunt, noi suntem pasionati de snorkeling.

3 Tobogane pt copii sunt pe la piscine?

Multumesc.

webmaster39PHONE
[30.04.22 07:12:50]

[30.04.22 08:35:06]

@iulibv: Am văzut și pozele de aici, arata totul minunat

iulibvAUTOR REVIEW
[30.04.22 11:36:02]

@adrianaglogo:

1. Noi am prins si flux si reflux. Initial apa nu a trecut de glezne vreo 2 zile, apoi si-a revenit ????. Ideea e ca nu e ca pe la noi. Fundul apei nu are nisip, e stanca si va trebuie neaparat papuci din aceea de apă.

2. Am gasit corali dar pentru a-i vedea mai bine trebuie sa va avântati in larg. Cel mai bine snorkeling-ul puteti sa-l faceti in excursiile pe insula Paradisului sau Orange. Sunt programe dedicate pentru snorkeling.

3. lantul Makadi are si un hotel cu topogane. Al nostru nu era pt asa ceva. Nici nu am urmarit asta.

Cat despre preturile nesimtite din Romania... intr-un alt review ????

adrianaglogoPHONE
[30.04.22 13:02:37]

@iulibv: Da, stiu cum e cu apa si cu coralii, am fost anul trecut la Tropitel, voiam sa incercam altceva.

Si au fost minunati coralii vazti in croaziera spre insula Paradisse!

Multumesc.

[02.05.22 11:07:13]

O face o poză cât o mie de cuvinte dar pe mine m-a uns la suflet și vedeo-ul muncit. Fain de tot, m-a lămurit suficient în legătură cu acest hotel.

Cât despre calculele acelea... M-am întors dintr-o vacanță în Portugalia, unde am stat 7 nopți și am cheltuit 1600 de EUR (aprox 8000 de lei), în care a intrat avion, cazare, obiective, mâncat/băut, adică tot. Mă întorc la muncă și femeia de serviciu cu care mai socializez și știu de vacanțele ei anuale, întotdeauna la Govora, unde se duce să-și mai aline un pic suferințele reumatice/ale coloanei... nush ce proceduri face ea acolo... mi-a zis ca anul ăsta biletele o costă 8000 de lei. Fără transport, fără ce mai cheltuie și ea pe acolo, cu cazare la 3* și mâncare de cantină de care se plânge în fiecare an... Păi cum să nu ne luăm noi lumea în cap?

[02.05.22 11:25:11]

@Aurici: Cred ca pot sa inteleg acest tip de oameni, sunt oameni modesti, care nu au stiut altceva decat munca, carora le este teama de a face un pas in afara zonei lor de asa zis "confort".

Poate ca daca ar iesi macar o data, ar realiza ca se poate si altfel, si sunt convinsa ca ar putea gasi si locuri in care sa faca tratament.

Este greu sa schimbam mentalitati si asta face sa nici nu se schimbe lucrurile la noi atata vreme cat exista acesti oameni care accepta, tac si inghit ce li se ofera pe bani multi.

Sa ne auzim de bine si calatorii frumoase.

[02.05.22 11:46:28]

@mishu: Și eu o tot consiliez în sensul acesta dar fără succes. Pentru ea Govora e Govora tinereții, a amintirilor și a ameliorării problemelor... nu vede mai departe de atât. Și muncește un an ca să aibă parte de 8 zile la Govora, nici măcar un sejur de 12 zile, așa cum se recomandă, nu își permite. Pe de altă parte o înțeleg foarte bine.

Călătorii frumoase și ție, te pup.

Yoda
[02.05.22 13:08:54]

@Aurici:

Pe mine m-a costat vreo 8600 lei anul trecut pentru 13 nopti la hotel de 5 stele in Side cu AI, incluzand si transportul si patru nopti de cazare intermediara la hoteluri de patru stele cu mic dejun.

Ca sa nu spun despre hotelurile din Afyon. La un hotel de cinci stele din Afyon, se plateste 120 EUR / noapte pentru doua persoane, cu mic dejun si cina. Hotelul are clinica, spa, wellness, hidroterapie si orice tratament potiu visa. La hotelul la care am stat noi, si care e la cateva sute de metri de asta, ne-a costat 41 EUR/noapte cu MD, iar o cina ne-a costat 35 lei la restaurant. Iar in Afyon, cam toate hotelurile au ceva in comun cu "termalul". Chiar ma gandeam ca atunci cand om avea nevoie, mergem acolo, sa facem economie.

Da, pe de o parte sunt oameni care nu-si pot imagina cum este in alta parte, dar sunt si multi carora le este frica de necunoscut si care se gandesc ca nu s-ar descurca. In plus, multi nu vorbesc limbi straine. Sunt insa si oameni cu bani, care vorbesc limbi straine si care totusi prefera sa mearga aici, sa plateasca mai mult si sa primeasca mai putin decat in alte tari.

[02.05.22 13:53:24]

@Yoda: Ai perfectă dreptate! Din păcate pentru cei care nu îndrăznesc.

adrianaglogo, Aurici, iulibv, mishu, Yoda
Alte impresii din această RUBRICĂMakadi Palace Resort: