ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.04.2022
JUN-2021
RĂU

încărcat de pe telefon!

Argentina

Argentina e o autoservire în Saturn, la șosea, lângă hotel Saturn. Au mâncare foarte bună. Am mâncat o ciorbă de perișoare cum nu mai mâncasem niciodată. Nu știu ce i-au făcut. Aveau și o tocăniță de vită cu legume delicioasă dar foarte scumpă. Am luat odată și era cam 27 lei doar tocănița – nu prea multă și, împreună cu garnitura – ceva orez – și ciorba ducea un prânz pe la 50 de lei ceea ce pentru o persoană, la autoservire, e foarte mult. Pe de altă parte, e locul unde am mâncat cel mai bine la mare, au preparate delicioase.

Pe lângă avantajul ăsta, altele nu prea mai văd. E amplasată într-o răspântie de drumuri dar e sens giratoriu – auto – deci sunt drumuri pentru mașini, nu pentru oameni și mașinile nu servesc ciorbă. Pietoni nu prea sunt pe acolo că sunt multe betoane. Nu e departe de centrul stațiunii Saturn dar nici nu prea ai motive să mergi în partea aia. De asta noi am descoperit-o abia în ziua când plecam, într-una din cele 3 vizite pe care le-am făcut în Saturn, cred că în cea din iunie.

O să mergem și vara asta, în iulie și am de gând să mănânc o ciorbă de perișoare la Argentina, măcar așa, de remember. Nu e departe de cazarea noastră.

Mesele sunt lungi, cu bănci în loc de scaune, rustic, și sunt dispuse pe lateralul clădirii, în șir, pe străduța ce coboară spre plajă, nu chiar lângă strada principală dar tot e zgomot de trafic.

Clădirea e ceva, gen construcție ușoară cu aspect pătrățos și au un magazin de haine alături.

Dacă ar fi să fac o comparație cu restaurantul Cerna care e aproape doar că e cu vedere la plajă și mare dar tot cam pe aceeași organizare, e diferență imensă. Cerna are terasă mare, cu amenajări din lemn dar la capitolul mâncare și servicii stau groaznic plus că după-amiază e închis în timp ce bijuterica asta de Argentina e absolut delicioasă. Dacă vreau să mănânc bine, la ei merg deși nu excelează cu peisajul dar au personal impecabil.

Mă simt mult mai confortabil acum să cunosc locul, să știu ce oferă, care sunt punctele forte și unde să merg când vreau ceva decât la început când habar n-am cine, ce, unde și cum. Și sunt multe locuri despre care nu găsesc referințe dar sunt, cu adevărat, „ponturi” în timp ce locurile cunoscute și promovate să am surpriza să le găsesc dezastru, prăfuite, arogante, un dezastru adică fix ultimele locuri pe care le-aș vedea, în teren și unde n-aș întra ever. Știu vreo două în Saturn: La babanu – l-am văzut de mai multe ori și de fiecare dată fug de acolo fără nici o curiozitate de vizită, n-am fost și nu voi merge și terasa galbenă de pe plajă despre care am tot citit ici și colo. E aproape de noi, am intrat o dată, de curiozitate, era prăfuit și părea pustiu, poate maxim aș fi băut o bere (probabil la pahar de plastic) dar n-am avut cui cere. La Argentina, însă, sigur o să mai merg ????, ca la un pont din ăla, pe sub mână. Chiar suport și zgomotul de trafic pentru ciorna aia de perișoare.

despre SERVICII

Copiii de la servire se comportă ireproșabil și sunt toți la patru ace.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Nu-mi amintesc să fi mâncat în altă parte așa delicios. Deși nu toate produsele erau de excepție, unele le mai ratau dar le ocheam pe cele deosebite.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Locația nu-i chiar foarte grozavă dar n-am cum să le scad punctajul. Mai ales că au înghețată turcească în vecini (aproape mereu închis ????)

Trimis de Mioritik in 21.04.22 11:42:01
Validat / Publicat: 21.04.22 13:02:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SATURN.

VIZUALIZĂRI: 613 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Argentina, Saturn