ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.04.2022
APR-2022
Cuplu
EXCELENT

Hotelul Timor din Playa de Palma - o cazare inspirată

Al doilea sejur din circuitul din Insula Mallorca din luna aprilie a acestui an, pentru primul vezi impresii, a fost la Hotelul Timor din stațiunea Playa de Palma aflată la circa 15 kilometri spre est de Palma de Mallorca și mai puțin de 2 kilometri de cunoscuta stațiune El Arenal.

Am ajuns la hotel venind din Sineu, cu autoturismul până la Agenția de închiriere, apoi cu microbuzul agenției până la aeroport, cu autobuzul transportului în comun A2 și, în final pe jos, vezi impresii.

Am fost înspirată în alegerea acestui hotel și a cazării din Playa, un preț foarte bun pentru ceea ce oferă. Am încercat cazări în Palma de Mallorca cu punctaj bun și cu condiții decente și nu am găsit ceva sub 100 de euro, asta la sfârșit de ianuarie după ce am făcut rezervări la avion, între timp prețul crescuse. Am să spun câte ceva despre Playa care mi-a plăcut chiar dacă a și plouat.

Playa de Palma, o stațiune turistică de pe coasta sudică a insulei, bună pentru plajă în timpul zilei, pentru distracție în baruri și cluburi în timpul nopții și, zi și noapte pentru berăriile ei, fiind foarte căutate. Aici, în apropierea Plajei Palma se află Megapark, megapark.tv, cea mai mare Berărie în aer liber din Europa unde au loc petreceri, zile, seri și nopți de neuitat. Cunoscute sunt Berăria Bierkönig, „Regele Berii” instalat într-o clădire tipic bavareză și Discoteca Oberbayern, „Discotecă bavareză” mult căutată de tinerii germani și numai.

Stațiunea are o frumoasă promenadă mărginită de palmieri, mai multe plaje bune, amenajeri pentru înot și sporturi nautice iar în Stațiunea El Arenal Aqualandul El Arenal, atractiv prin toboganele sale de apă, este la mai puțin de 2,5 kilometri.

Hotelurile de 4 sau 5 stele și restaurantele elegante, magazinele de suveniruri, cluburile de noapte și barurile sunt foarte căutate de turiști și de expații majoritatea germani, acea zonă fiind cea germană.

Hotelul Timor

Este un hotel mare, are 240 de camere, camere duble și camere de tip suită, toate cu baie, telefon direct, aer condiționat și încălzire, TV prin satelit și seif.

Ocupă o clădire mare cu două corpuri, unul cu nouă etaje și demisol, altul doar cu două etaje situată în Carrer Montemar, 12, la circa 80 de metri de Stația 217, (Amèrica - Son Arnau) în care am coborât, în linie dreaptă, dar a trebuit să ocolim circa 500 de metri pe străzi….

Are coordonatele GPS 39.51299° N și 2.75168° E, telefon și email afișate pe site-ul hotelului, hoteltimor.com.

Pe Booking, unde este afiliat din iulie 2012, este apreciat cu 8,2 puncte din peste 700 de evaluari cele mai apreciate fiind personalul și amplasarea, eu le apreciez mai mult.

Facilitățile oferite

Hotel de 4*, Timor are Camere duble sau twin ce pot fi ocupate de un adult, regim single, sau doi adulți, putând fi însoțiți de un copil, iar în Camerele de tip suită pot fi cazați 3 adulți și un copil, dar nu se pot introduce nici pătuțuri, nici paturi suplimentare pentru copii și nici animalele de companie nu sunt acceptate.

Check-in se face între orele 13 și 23:30, gazdele solicită comunicarea orei de sosire, check-out se face între orele 5:30 și 11, noi am plecat pe la 6 recepția fiind deschisă nonstop.

Hotelul dispune și de trei piscine, nu le-am vizitat și nu le-am pozat, una interioară încălzită ce are saună și cadă cu hidromasaj și două exterioare cu snack bar, hamace și șezlonguri, una fiind pentru copii. Nu are parcare dar este disponibilă o parcare publică gratuită în apropiere pentru care nu este necesară rezervare.

Contra cost se asigură servicii de spălat, curățat sau calcat, schimb valutar, închirieri auto…, nu le-am folosit. Există o zona de joacă interioară și jocuri de societate, o sală de sport, un fax și copiator care se pot folosi fără costuri suplimentare, nu le-am vizitat.

Personalul este profesionist, amabil, vorbește pe lângă spaniolă și catalană, engleza, germana, franceza și italiana. Anularea sau plata în avans depind de tipul cazării și se discută la efectuarea rezervării, fiind acceptate atât cardurile bancare cât și plățile numerar.

Camera

Am avut pentru 3 nopți Camera 205, Cameră cu balcon dublă sau twin, după cum paturile erau sau nu apropiate, pentru care am plătit 232 euro cash la recepție având și micul dejun inclus.

La Recepție am primit odată cu cele două carduri pentru acces în cameră un rucsac și o geantă de umăr inscripționate cu „obelico, timor HOTELS” .

Este o cameră de 20 metri pătrați, curată, frumoasă, cu mobilier nou, plăcută ochiului și bună pentru odihnă.

În camera se mai găseau pe lângă cele două paturi noptiere și veioze, un șifonier cu două uși în care era ascuns seiful, un fotoliu și un corp multifunctional, masă, dulăpioare și suport pentru frigider…. Am avut mobilă pentru toaletă, taburet, o măsuță și, deasupra ei, televizor nefuncțional ca oglindă, o oglindă mare, bine iluminată era pe holul din fața băii….

Are instalație de aer condiționat pe care am folosit-o pentru încălzire.

Baia foarte curată are cele necesare unei bune funcționalități, duș cu semicabină, uscător de păr și ca articole de igienă personală, doar săpun lichid la duș. Prosoapele erau mari, albe și pufoase. Este plăcută datorită culorilor folosite în decorarea ei. Totul era curat, bine întreținut.

Balconul, destul de mare, curat și bine întreținut avea o măsuța încadrată de două scaune unde mi-ar fi plăcut să beau nesul de trezire dimineața era însă răcoare, l-am folosit doar pentru a vedea orașul….

Micul dejun luat în Restaurantul de la demisolul hotelului a fost bogat și variat cuprinzând mâncăruri cu specific european, mediteraneean și mallorcan, preparate din carne reci sau calde, din ouă și lapte, compoturi și dulcețuri, fructe și produse de patiserie. Nu au lipsit preparatele tradiționale, sobrassada, cârnații picanți mallorcani, tortilla, omleta spaniolă, frijoles con tocino, fasolea gătită cu bacon, etc...

Am avut sucuri, ceai, cafea, ..., vor detalia mai mult și mai bine pozele postate.

Concluzii

În perioada cât am fost acolo hotelul era destul de ocupat am văzut acest lucru dimineața la masă. A fost o cazare cu un raport preț calitate bun, inspirată, liniștită, pe o stradă puțin circulată, cazare bună pentru odinhă, pentru petreceri și pentru berării. În apropiere, la circa 350 de metri se află Supermarketul Mercadona, bine aprovizionat, cu prețuri bune, l-am vizitat și noi. Plaja este puțin mai departe, circa 500 metri, drum drept, lejer. Nu mi se pare un impediment, liniștea din zonă fiind un mare avantaj. Este recomandabilă tuturor celor ce merg în Mallorca indiferent de modul de petrecere dorit.

despre SERVICII

Personal amabil, profesionist

despre CAMERE & COND. CAZARE

Cameră curată, spațioasă, paturi cu saltele comode, baia spațioasă, fară suficiente consumabile

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Feluri de mâncare diversificate, lipsă preparate din pește...

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Amplasare liniștită, cam la 500 metri de plajă, aviz amatorilor...

Trimis de mprofeanu in 19.04.22 21:40:02
Validat / Publicat: 20.04.22 07:27:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Madrid, Toledo, Cordoba, Sevilla, Cadiz, Puerto Banus, Torremolinos, Granada, Valencia, Barcelona, Insula Tenerife, Insula Gomera

VIZUALIZĂRI: 1312 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 Mallorca, Playa de Palma, Hotel Timor, Camera 205, Paturile confortabile

[20.04.22 07:25:58]

Super recomandarea

Mutat în rubrica "Timor Hotel [Playa de Palma], MALLORCA" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

webmasterPHONE
    [20.04.22 07:32:02]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[20.04.22 09:05:20]

@webmaster: Mulțumesc frumos!

elenaadinaPHONE
    [21.04.22 09:56:54]

Frumoasă cazarea, o alegere inspirata!

Ma bucur ca totul a decurs conform așteptărilor și v-ați simțit bine!

????????

[21.04.22 13:34:43]

@elenaadina: Așa este, am prins ceva convenabil. Mulțumesc frumos pentru ecou! Cu mare drag, !

⭐ValentinB_88⭐
    [04.07.22 19:18:33]

Fain rau, votat cu mare drag.

[04.07.22 20:08:38]

@⭐ValentinB_88⭐: Mulțumesc frumos! ????

elenaadina, mprofeanu, ⭐ValentinB_88⭐