ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.03.2022
ÎNSCRIS: 29.10.20
FEB-2022
Cuplu
EXCELENT

New Splendid, inca o data..

Atunci cand ni se face dor de mare, mergem la mare! Si ca sa fie experienta intreaga, luam cazare o noapte - doua, ca n-o fi foc. Nu sunt eu mare admiratoare a litoralului romanesc, dar nici nu il ocolesc- sunt si aici, inca, locuri placute; trebuie doar descoperite, iar marea e mare: ma simt instantaneu relaxata cand o vad, cand ii simt mirosul si ii aud valurile.

Am rezervat la hotel cu vreo doua saptamani inainte, fara avans, doar rugamintea de a anunta in caz de Doamne fereste ceva ne impiedica sa mai ajungem. Nu ne-a impiedicat nimic, am plecat sambata inainte de pranz si drumul fiind liber, am ajuns in jur de ora 14 in parcarea hotelui. Era o zi frumoasa de februarie, cu putin vant dar si cu soare; era o zi luminoasa si noi eram la mare! Pentru a doua oara la New Splendid, ne imaginam ca ne vom simti perfect si asa a si fost!

despre SERVICII

Am doar cuvinte de lauda pentru echipa lor. E drept ca nici nu am eu " talentul" de a fi carcotasa, dar nici nu am ce sa le reprosez... Sunt amabili, prompti si corecti. Ce am rezervat, camera cu balcon si vedere la lac, asta am primit; mai cerusem si sa nu fie deasupra centrului SPA, afland eu din comentariile de pe booking ca este deranjant zgomotul, insa la momentul sosirii noastre hotelul era plin asa ca ne-am multumit cu camera primita. (poate fi deranjant vara, daca vrei sa dormi putin dupa amiaza, dar noi am plecat la plimbare si la restaurant, iar la intoarcere, in jur de ora 21 deja era liniste, programul la piscina se incheiase). Am mai cerut micul dejun in camera pentru dimineata urmatoare, pentru ca trebuie sa anunti in avans si cu amabilitate au rezolvat si acest aspect.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Hotelul este frumusel, curat, pentru adulti si copii peste 16 ani, dotat cu tot ce trebuie: parcare mare, restaurant, lift, centru spa. Se afla la adresa Bd. Mamaia 477, in partea de nord a statiunii. Pentru cei care vor sa ajunga vara, la plaja se ajunge traversand bulevardul, aceasta pare suficient de mare, iar fata mea care a petrecut cateva zile aici in vacanta de vara a fost incantata de confortul plajei si mai putin de faptul ca i- am rezervat camera fara balcon (singurul tip disponibil la momentul respectiv) - greu cu uscatul prosoapelor, costumelor etc.

Camerele sunt diferite ca dotari si tarif, pot fi cu cada spa, jacuzzi, sau doar cu cada/ cabina de dus (noi am solicitat cu cada si cabina de dus, ca sa fim siguri ca ne aflam in aripa mai noua), cu terasa sau doar balcon, cu vedere la lac (mai linistite) sau la bulevard.

Am avut camera la etajul 1, am urcat cu liftul iar camerele sunt despartite de holul principal de o alta usa- am intrat intr-un alt hol si de acolo, cu ajutorul cartelei, in camera noastra: mare, frumoasa, in plus fata de anul trecut acum aparuse covorul, care la inceputul pandemiei fusese indepartat pentru o mai buna igienizare. Patul este mare, am dormit bustean - spun alte persoane in comentarii ba ca e prea tare, ba ca e prea moale, ei, nu stiu sa spun cum era dar a fost bun! Perne suficiente, draperii, lumina buna, prize, veioze, noptiere, cuier, frigider, uscator de rufe, birou, cana fierbator, pliculete de ceai/ cafea, Lcd si un balcon spatios, dotat cu scaune si masuta precum si cu o vedere relaxanta la frumosul lac. La baie prosoape moi, o cabina de dus cu tot ce trebuie dar si cada, produse precum gel de dus, sampon, sapun uscat, hi si uscator de par.

Camera este decorata foarte placut, veti vedea in poze, este aerisita, persista un miros placut ca in tot hotelul de altfel, este cald (poti regla temperatura de la un mic panou) si curat, si toata atmosfera este relaxanta.

Despre spa nu stiu sa va povestesc, acum spre deosebire de anul trecut era functional si aveam costumele de imbaiere la noi, dar cand ne- am aruncat un ochi si am vazut ca este cam populata zona, am batut in retragere. Poate ne-am pripit si daca faceam programare ar fi fost ok, dar nici nu eram peste masura de interesati. Am inteles insa ca este suficient de dotat si oricum amanunte si poze aflati/ vedeti pe site ul lor.

Ce mi-a placut mai putin a fost faptul ca se construieste in imediata vecinatate si sambata la ora 15 se auzeau destul de puternic zgomote aferente, insa nu peste mult timp, " distractia" a incetat.

Pentru noi a fost foarte bine, dupa o scurta plimbare in zona lacului si la magazinele de peste drum, pentru a cumpara apa (dar ele sunt f bine aprovizionate, pentru cei interesati), am plecat cu masina spre restaurantul Blue Aqua faleza, unde aveam rezervare. Am explorat si zona aceea, cu plaja largita... O plaja imensa, abia zaream marea din strada, ii simteam doar mirosul sarat si proaspat, dar dupa cativa pasi am vazut-o, frumoasa, cu valuri, cu pescarusi tipand deasupra ei... Pentru ea venisem, ne era dor, nu ne saturam de plimbare, priveliste si liniste.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Dau zece pentru micul dejun, care desi adus in camera (continand deci mai putine produse decat daca am fi coborat la restaurant unde se serveste tip bufet si ni s-a spus ca este mai mare varietatea de produse), a fost mai mult decat suficient- mezeluri, oua ochiuri sau omleta, branza, patiserie, rosii, castraveti, cafea, suc, mai mult decat suficient. Este bine ca exista restaurant, in caz de orice, incaperea este frumoasa si curata, sunt convinsa ca mancarea este buna iar vara au si terasa, dar noi am ales sa ne plimbam si sa ne amintim si de alte locuri de mancat respectiv Blue Aqua faleza (care anul trecut nu era deschis cand am ajuns noi, doar locatia de la lac) si Cherhanaua Tasaul, a doua zi la plecare (incercasem sambata o rezervare pentru duminica la pranz si la Pescaria lui Matei si la Golful Pescarilor, dar nu a fost posibil, era plin).

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Fiica mea a fost multumita in vara anului 2020, dar eu personal nu stiu cum este vara acolo, ce dotari au pe plaja, daca este sau nu aglomerat. Ea nu a avut nimic de spus in sens negativ, este foarte relaxata si multumita ca este la mare, la aer si la soare, asa cum eram si eu candva si poate inca mai sunt, imi place sa ma bucur si sa vad partea plina- nu conteaza neaparat ca este aglomerat, ca nu sunt umbrele si sezlonguri suficiente etc, bine ca te uda apa si te incalzeste soarele :)... Asa ca nu ma pronunt, noi fiind acolo in extrasezon.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Este un loc absolut propice relaxarii, pentru cine cauta relaxare, iar despre distractii sau distractie cu siguranta se gaseste cate ceva. Nu imi place statiunea, categoric, este o adunatura de orice, nu mai are nici farmecul pe care il avea pentru mine, copil fiind. Noi cautam aici marea, peisaje placute pe la Agigea, Mangalia sau Constanta, restaurante bune... Plimbari pe plaja, apusuri si rasarituri frumoase. Le-am avut pe toate si multumim New Splendid Hotel and Spa- Adults Only (+ 16) ca ne-ai gazduit asa aproape de perfect, din nou!

Trimis de MaraMura in 16.03.22 19:18:54
Validat / Publicat: 16.03.22 19:51:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 1447 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MaraMura); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 In plimbare la Agigea
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.00 EUR pe cameră

Dragoș_MDPHONE CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [16.03.22 20:07:06]

@MaraMura:

Dacă ați rezervat la New Splendid, doar în aripa nouă puteți primi - aceea este hotelul N S H.

Despre spa nu stiu sa va povestesc... Poate ne-am pripit si daca faceam programare ar fi fost ok...

Am povestit eu, ceva mai devreme. Posibil chiar să ne fi suprapus în acel weekend acolo. Dacă s-ar fi făcut accesul pe bază de programare, cu siguranță nu ar mai fi fost la fel de aglomerat. Din păcate, era la liber.

Cât despre dotări - și eu mi-am luat țeapă privind doar pozele de pe saitul lor. Cel puțin în ceea ce privește piscina.

Oricum, să vă fie de bine - important este că vouă v-a plăcut.

MaraMuraPHONEAUTOR REVIEW
    [16.03.22 20:19:44]

@Dragoș_????????: Bună seara! Am specificat despre baie pentru ca, la rezervare, eu spunand ca am mai fost acolo, am fost intrebata in ce aripă si am spus in cea noua, cred...

Si doamna mi a spus ca amandoua sunt noi, sa ii spun daca baia avea si cabina si cadă; abia atunci s a lamurit. ☺️

Ma bucur ca ati scris si dumneavoastra, pentru o imagine mai exacta! Noi am fost in 19-20 februarie... Voi cauta articolul dvs, dar sper ca a fost un weekend la fel de frumos si pentru voi! Multumesc pentru ecou!

Vacanțe frumoase!

MaraMura