ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.03.2022
Cuplu
REZONABIL

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit

Păcat, aș fi vrut să fie la nivelul stelelor afișate și plătite

Anul ăsta am decis să sărbătorim (deși nu eram chiar „in the mood” ) aniversarea noastră cu numărul 17 la acest hotel, lăsând deoparte „bătrânul” Iaki, unde mergeam de obicei.

Am rezervat pe Booking, o cameră dublă Deluxe cu terasă, cu regim de masă DP (MD și prânz incluse în preț, conform ofertei).

După un drum relativ ușor pe autostradă, am ajuns în Mamaia care la ora actuală e un mare șantier în lucru. Chiar prin fața hotelului trece un mare șanț care acoperă cam jumătate de bandă de circulație și peste care se poate trece, dar cu mare grijă spre a accesa parcarea din spatele clădirii.

Din partea asta, lucrurile arată ceva mai bine: parcare mare, supravegheată video, lacul aproape...

Ne luăm valiza și purcedem spre recepție...

====

Recomandarea finală [DA] este exclusiv pentru clienții de business, care nu caută relaxare, ci doar un spațiu de cazare decent.

despre SERVICII

... unde suntem întâmpinați de o domnișoară amabilă care ne face formalitățile de înregistrare, ne întreabă de certificatele verzi (dar nu le și verifică), ne mai dă ceva detalii despre hotel, restaurant, SPA și ne oferă cartelele de acces. Și prima „surpriză” : de fapt, nu avem DP, ci o fișă cont de 130 de lei! Hmmm...

În rest, pe partea de servicii de curățenie - nicio problemă, doamna care se ocupă de asta a fost foarte amabilă și și-a făcut datoria cu brio.

La SPA, în interior - nimeni. La intrare, o fată care oferă și recuperează prosoapele de la clienți.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera enormă, mobilată modern, terasa la fel de mare (se poate fără probleme organiza o partidă de minifotbal sau de ping-pong (dacă veniți cu masa și paletele), dar cu mobilierul ceva mai uzat.

Baia și asta foarte mare, cu cabină de duș dar și cu o cadă cu hidromasaj (care odată activat, are oarece „scurgeri” - nu grave, dar neplăcute că lasă podeaua cam udă). Dotată cu de toate.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Aici au fost cele mai mari probleme: micul dejun, deși destul de variat și cu o cafea foarte bună, nu se ridică nici pe departe la categoria de 4 stele.

Apoi a fost faza cu celelalte mese - prânzul și cina. Dacă la primul prânz lucrurile au mers relativ ok și mâncarea a fost peste medie din punct de vedere calitativ dar mai ales cantitativ, la cina pe care am luat-o a doua zi (având în vedere că nu aveam doar prânzul inclus, ci fișă cont - deci puteam lua orice masă), a trebuit să așteptăm mai bine de o oră după plasarea comenzii până ce am primit farfuriile cu mâncare. E drept că era sala aproape plină, dar asta nu mă încălzește pe mine care stau și sorb din băutura comandată (și adusă și asta cam greu) și salivez privind la mesele alăturate care au totuși ceva prin farfurii și mănâncă. Iar scuzele ospătăriței nu țin de foame...

Și culmea, nici ceea ce am primit într-un târziu nu s-a ridicat la înălțimea unei crâșme de 4 stele. Nici pe departe...

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Au lungit ăștia plaja la vreo 250 de m. Evident, pentru că nu au întabulat noul teritoiu, nu-l pot „arenda” pentru fotolii și șezlonguri, beach-baruri etc. Așadar, succes la cărat prosoape, jucării, sticle etc. Nici coșuri de gunoi nu am văzut, nu mă mir că vara devine toată un imens câmp de gunoaie...

Peste iarnă, marea a „mușcat” grav din partea de lângă apă, creând un mare „prag” . Se lucrează la nivelarea lui - să sperăm că vor reuși până în mai.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Piscina meschin de mică, apa mai degrabă rece, îmbulzeală în interior... După juma' de oră am decis că e mai indicat să mergem la noi în baie.

Trimis de Dragoș_MD in 16.03.22 11:40:58
Validat / Publicat: 16.03.22 12:06:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 1046 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 New Splendid Hotel - camera
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.00 EUR pe cameră

[16.03.22 12:31:14]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Dragoș_MDAUTOR REVIEW
    [16.03.22 12:36:03]

@webmaster: mulțumesc!

cris1982 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [17.03.22 13:07:37]

@Dragoș_????????:

Cum mi se pare pragul?! Pragul mi se pare foarte înalt şi cred că ar trebui construite nişte trepte. Asta e cireaşa de pe tort!

Eu sunt foarte necăjită pe autorităţi că şi-au bătut joc de frumuseţea de plajă. Păcat de hotelieri, pentru că s-a investit mult în Mamaia. Anul trecut tot au mai avut turişti, unii apucaseră să-şi ia sejururile din iarnă şi n-au mai putut renunţa, alţii n-au ştiut că s-a mărit plaja, cert este că toate cunoştinţele mele care au fost acolo anul trecut au venit foarte dezamăgiți din cauza plajei.

Eu una, cu siguranţă, nu voi mai călca ani buni de-acum încolo în Mamaia.

Dragoș_MDAUTOR REVIEW
    [17.03.22 13:12:45]

@cris1982: păcat. Iarna e chiar frumos aici. Și mai ales... liniște!!!

elenaadinaPHONE
    [19.03.22 12:21:45]

Camera arată foarte bine!

Păcat că serviciile nu se ridică la 4*! ????

Dragoș_MDPHONEAUTOR REVIEW
    [19.03.22 13:22:56]

@elenaadina: din fericire, doar o parte dintre servicii.

Dar da, m-am simțit puțin păcălit pentru prețul plătit.

nicole33
    [23.03.22 00:36:32]

@Dragoș_????????:

Cu întârziere, vă doresc mulţi ani fericiţi împreună şi aniversări mai reuşite ca aceasta

Asta cred că a fost prima surpriză neplăcută: faptul că una promit şi alta oferă. Fişa cont îţi oferă mai multă libertate, putând alege între prânz şi cină, dar asta puteai face şi singur plătind ceea ce consumai atunci pe loc, nu dinainte, dar te şi leagă de restaurantul hotelului. În caz că nu eşti mulţumit şi mergi să mănânci în altă parte, banii din fişa cont sunt aproape pierduţi, în cel mai fericit caz putând doar să-i bei la barul hotelului.

Îmi pare rău că hotelul nu s-a ridicat la nivelul aşteptărilor tale. Un hotel adult only părea alegerea perfectă pentru o escapadă romantică.

Din poze, pe partea de cazare mie îmi place mult cum arată. Camerele sunt foarte spaţioase, luminoase, moderne, corespunzând, în opinia mea, celor patru stele afişate. Există la noi pe litoral hoteluri de patru stele cu camere incomparabil mai mici, poate la jumătate. La Mera Venus 4*, de exemplu, nu puteai lua virajul fără să te loveşti de colţurile patului, iar balcoanele erau micuţe, nu beneficiai de o minunăţie de terasă cum ai avut tu.

Piscina meschin de mică, apa mai degrabă rece, îmbulzeală în interior...

Piscina ar fi fost singura modalitate de relaxare în extrasezon, dar nici eu nu suport aglomeraţia.

Am văzut şi plaja şi nu ştiu ce să zic. Când am auzit de lărgirea plajei din Mamaia mi s-a părut o idee fericită, cu gândul la rezolvarea problemei aglomeraţiei atât de enervante din timpul sezonului. Îmi menţin opinia că ideea a fost bună, chiar dacă implică drumuri lungi pentru o baie în mare sau pentru un suc. Nici adâncirea mai bruscă a mării nu m-ar deranja. Însă nu-mi place deloc stratul consistent de scoici de la malul apei.

Dragoș_MDPHONEAUTOR REVIEW
    [23.03.22 10:36:48]

@nicole33: datorită calității camerei si a serviciilor aferente strict cazării am decis să recomand și altora hotelul - dacă se urmărește strict cazarea.

Partea de SPA e "meh" (????), restaurantul nu e nici el pe măsura așteptărilor... Dar sunt incluse în preț. Dacă plătește firma, e ok; dar când scoți bani din buzunarul propriu, e altceva.

Și nu în ultimul rând, mulțumim pentru urări!

nicole33
    [24.03.22 00:00:26]

@Dragoș_????????:

Am reţinut din prima că recomandarea este mai mult pentru cazare şi ulterior am înţeles şi de ce. Studiind mai mult acest hotel, am văzut şi că nu toate camerele sunt aşa frumoase ca a ta, deluxe cu jacuzzi şi terasă, evident mai scumpă.

Partea de SPA e "meh", restaurantul nu e nici el pe măsura așteptărilor... Dar sunt incluse în preț.

SPA-ul nu prezintă interes pentru mine în mod normal, însă, în extrasezon, parcă m-ar fi tentat şi pe mine o baie în piscină, un masaj de relaxare... Însă aglomeraţia nu este pe placul meu.

Nu am eu norocul să plătească altcineva pentru mine

Sunt convinsă că atunci când plăteşte firma, omul are tendinţa de a fi mai tolerant, în timp ce, pe banii lui, automat este mult mai exigent .

Şi eu aş fi fost tentată să aleg varianta de cazare cu demipensiune, deoarece iarna greu găseşti ceva deschis prin apropiere şi să te tot plimbi cu maşina nu e o soluţie când vii pentru relaxare. Micul dejun pare ok din poze, chiar dacă mereu este loc de mai bine

cris1982, elenaadina, Yoda
    Alte impresii din această RUBRICĂNew Splendid Hotel: