ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.12.2021
Prieteni
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Hotel Versay — un palat printre ruine

În primul rând mă simt onorată să fiu prima care scrie aici un review despre acest hotel, deși a fost redeschis din 2019. Spun " redeschis " pentru că este o clădire monument istoric care a fost construită după anul 1875 purtând numele de Hotel Ștefania, iar ulterior Hotel Traian, în perioada unui bun administrator al stațiunii- Carol Tatartzy. În 2019 s- a redeschis, complet renovat, sub numele de Hotel Versay, un nume bine ales datorat în primul rând atmosferei boeme, rafinamentului, fineței și înaltei clase pe care o oferă.

Încă de la intrarea pe ușa aceea somptuoasă caracteristică intrării într- un palat, dar și superbul candelabru de la intrare, ai această senzație.

Hotelul este situat în parcul din centrul istoric al stațiunii Băile Herculane, chiar pe malul Cernei. Se poate ajunge aici din două direcții: de pe E70 Timișoara - Drobeta Turnu Severin - Craiova (starea drumului este bună, dar bineînteles foarte aglomerat... multe tiruri) sau de pe DN 67D Tg Jiu - Băile Herculane (pentru noi era mult mai aproape dacă o luam pe aici, dar fiind iarnă nu stiam care este starea drumului la altitudine ridicată prin munte și am preferat să ocolim; o porțiune din acest drum acum 2 ani când am mai fost la Herculane era cam rea... nu știu dacă s-a mai schimbat ceva în sensul acesta... ar fi o surpriză plăcută).

Recomand acest hotel celor care doresc liniște și relaxare, în general este frecventat de familiile fără copii (în tot sejurul am văzut doar un copil mai mărișor).

Este un hotel cu 4 stele care strălucesc. Frecventand și ale hoteluri cu aceiași clasificare din stațiune si nu numai, pot spune în mod categoric că este cel mai bun hotel din Băile Herculane. Fiind un boutique hotel cu un număr nu foarte mare de camere este mai ușor de administrat și pot să fie mai atenți la detaliile care fac diferența.

Are în dotare restaurant, bar, terasă de vară, centru spa, sala de conferințe (40 de locuri) și lift, deși are doar două nivele și demisol.

Check- in se face după ora 14, iar check- out până la ora 12 (ceea ce este un mare avantaj pentru că se poate face o programare la spa si in ziua plecării, după micul de jun).

despre SERVICII

Ca oaspete într- un palat ești tratat ca atare. Personalul este foarte amabil, discret și dispus să te facă să te simți bine. Check- in si check - out se face foarte rapid (nu mai este necesară completarea acelui celebru formular în acest context epidemic).

Se respecta normele impuse de pandemie. Personalul poartă mască, dezinfectant la intrarea în hotel, la intrarea în restaurant, lângă zona destinată bufetului suedez etc.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Hotelul are 23 de camere duble (matrimoniale și twin), două camere single și două apartamente.

Renovarea s- a făcut cu materiale de cea mai bună calitate, dar și cu cei mai buni meseriași. Finisajele interioare și exterioare sunt deosebite. Hotelul este decorat cu foarte mult bun gust și foarte mare atenție la detalii.

În dotarea camerei găsiți birou (în interiorul căruia este minibarul), fotoliu cu măsuță, dulap (gen etajeră, fără uși... aici nu am inteles de ce) și noptiere. Întreg mobilierul este din lemn. Salteaua este de bună calitate si se doarme foarte bine pe ea. Lenjeria este de un alb imaculat, ca și prosoapele / halatele (halate din bumbac, nu sintetice cum am intalnit... chiar la la un hotel de 4 stele). Găsiți papuci de unică folosință. Nuanța mobilierului si a mochetei este în ton cu zugrăveala.

Baia este mica si din aceasta cauză spațiul nu a permis instalarea unui bideu. Fiind un hotel renovat, spațiul destinat băii era deja stabilit și nu se mai putea face nimic în sensul acesta, așadar nu are cum sa fie vina administratorului hotelului.

Solicitați, dacă este posibil camera cu fereastră spre Cerna! Este extrem de multă liniște și o încântare să asculți susurul apei.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Micul de bun se serveste în intervalul 8.30-10.30. Cafeaua este expresso, de bună calitate, ca te altfel toate produsele de la bufetul suedez (iaurt simplu/ cu fructe, unt, gem, mezeluri, branzeturi, măsline, legume, gustări calde (omletă, cabanos, cârnaciori, crenvuști, bacon), salată de vinete, zacuscă, cereale, fructe, dulciuri. Vă puteți prăji pâinea.

Așa cum am precizat mai devreme, se respectă normele sanitare, ne- am simțit în siguranță și în restaurant.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Dacă faci abstracție de ruinele din jur, adică opera ignoranței administrative și privești spre Opera Creatorului, nu te vei enerva și te vei bucura de un sejur cu adevărat reușit. E păcat sa nu te bucuri de acest cadru natural încântător, în loc să te consumi din cauza unor lucruri pe care oricum nu le putem noi schimba; suntem prea mici pentru asta și nu știu dacă se vor renova vreodată toate acele monumente istorice. Nu putem penaliza hotelul pentru administrarea deficitară a stațiunii.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Cred că majoritatea turiștilor vin la Băile Herculane și pentru bălăceală. Hotelul dispune de un mic centru spa format dintr-un jacuzzi mare (aproximativ 3/ 2,5) cu apă termosalină naturală (la o temperatura ideală pentru a te simti bine) și o saună uscată (atinge o temperatura destul de bună). Bineînțeles că are în dotare si duș (unde găsiți gel de duș calitativ, în recipiente mari) si grup sanitar. Deci este doar un centru pentru relaxare, nu are piscină, dar personal nu consider că acesta este nu un dezavantaj, ci un avantaj pentru că astfel este mai linistit, nefiind hotelul frecventat de familii cu copii (pe care îi iubesc, dar nu te poti relaxa când țipă și te stropesc).

Motivul principal pentru care în această perioadă de pandemie am ales acest hotel este faptul că la centrul spa se merge pe bază de programare, individual pentru fiecare cameră, ceea ce ne-a făcut să ne simțim în siguranță, neinteractionand cu alte persoane. Programarea se face la receptie în mod direct sau telefonic (pentru ziua cu check- in am făcut cu o zi înainte). Sesiunea spa este de aproximativ 50 de minute, iar în cele 10 minute dintre programări se dezinfectrază, un alt plus în acest context al pandemiei. Asa cum mai spuneam, la acest hotel chiar se respectă normele sanitare. În funcție de gradul de ocupare al hotelului în momentul respectiv se pot face si cate două programări pe cameră / zi.

Trimis de danutza_ang in 15.12.21 16:45:30
Validat / Publicat: 15.12.21 17:48:36

VIZUALIZĂRI: 1836 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danutza_ang); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Paturile lipite ( camera twin)

[15.12.21 17:48:18]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Versay Hotel, HERCULANE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

crismisPHONE
[15.12.21 18:33:21]

Minunat! Am auzit lucruri foarte bune despre acest hotel și din alte surse, iar fotografiile tale m-au convins pe deplin: arată grozav. Păcat că-i atât de departe de casa noastră... Dar cine știe în ce context vom putea ajunge, totuși, la Versay de Herculane?!

Ai dreptate și în ceea ce privește baza spa. E importantă oarece organizare, mai ales acum, în pandemie. Am întâlnit multe exemple de "așa da" (Hotel TTS Covasna sau chiar Wolkendorf, Vulcan, unde copiii aveau voie la spa doar în prima parte a zilei, serile fiind rezervate adulților) și de "așa nu" (Hotel Sofianu, Rm. Vâlcea, unde am fost recent și despre care n-am apucat încă să scriu; și unde teoretic erau niște reguli, dar puțină lume le respecta).

[15.12.21 18:50:47]

Eu personal nu am găsit un alt review pe AFA despre acest hotel, dar este posibil sa mai fie. Eu nu l-am văzut

crismisPHONE
[15.12.21 18:54:21]

@danutza_ang: Când am spus "alte surse", nu m-am referit la AFA ????. De la o cunoștință care a fost acolo.

[15.12.21 19:33:02]

@crismis: Am inteles ceea ce ati spus d- voastră. Eu nu am înțeles de ce fiind primul review despre acest hotel pe AFA, nu poate fi încadrat ca sa primească 1300 puncte, ci doar 900?

[15.12.21 19:56:01]

@danutza_ang: s-a mai scris despre acest hotel, în iulie 2021 - vezi impresii

[15.12.21 20:08:59]

@webmasterX: imi cer scuze, chiar nu am văzut acest review

elenaadinaPHONE
[16.12.21 16:25:35]

Este un hotel cu 4 stele care strălucesc. Frecventand și ale hoteluri cu aceiași clasificare din stațiune si nu numai, pot spune în mod categoric că este cel mai bun hotel din Băile Herculane. "

Îmi pare rău că în iunie când am fost în Herculane nu am mai găsit locuri la acest hotel... Dar rămâne în continuare pe lista mea...

Felicitări pentru vacanta și alegerea inspirata!

[16.12.21 20:02:45]

@elenaadina: Nu stiu cum este în sezon când hotelul este plin, dar acum am fost noi în extrasezon a fost foarte bine. Este o atmosfera foarte liniștitoare de când intrii în hotel, muzica relaxanta de la restaurant, camere izolate fonic etc.

crismis, danutza_ang, elenaadina
Alte impresii din această RUBRICĂVersay Hotel: