ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2021
Familie
BUN

Către satisfăcător

O insula de normalitate

Ca fiecare om, am si eu cateva "slabiciuni". Una dintre ele este sa merg in Romania, la Herculane :). Nu conteaza ca este un dezastru arhitectonic si ca ii injur de fiecare data pe nonorocitii care au facut din perla Europei mizeria care este acum, insa, dupa mine, este cel mai frumos loc din tara noastra. Adica, nu am niciun dubiu, pe langa aerul extraordinar, aici si la Sarmisegetuza Regia, am cea mai buna stare psihica si fizica. Si eu si cei dragi mie.

Mereu am cautat sa ne cazam undeva cat mai bine, pentru ca acest lucru conteaza, oricat ar spune unii ca "hotelul este ca sa pui capul jos noaptea, caci toata ziua esti plecat"... nu sunt de acord cu aceasta si astfel, caut mereu un loc in care sa ma simt bine, sa mananc bine si sa nu imi fie sila cand intru.

La Herculane nu e usor sa gasesti asa ceva. Exista cateva hoteluri in partea noua a statiunii: Minerva, Afrodita, Diana, am stat la fiecare, cred ca am scris un review si pentru cel mai ok dintre ele, Minerva. Spun "ok" pentru ca sunt hoteluri slabute, in esenta, dar... ce sa facem, aceasta e Romania. Eu la Herculane TREBUIE sa merg macar cateva zile pentru ca imi face bine sa fiu aici.

Am descoperit recent cel mai nou hotel din statiune, se numeste Versay, este pe malul Cernei, in centrul statiunii. Are parcare proprie, ceea ce e mare lucru in Herculane si este cel mai bun din oras, zi eu, fara concurenta. Nu este un hotel mare, este de fapt o vila istorica reamenajata cu mult bun gust, cu o terasa superba, tot pe malul raului.

despre SERVICII

Cat am interactionat cu angajatii hotelului, totul a fost ok, nimic major de reprosat. Nici super amabili, asa cum "bine le sta" angajatilor romani care nu au scoala multa (sau sunt atat de prost platiti, incat nu le pasa), dar nici respingatori. O nota mai proasta pentru chelneri - aici se pare ca nu putem face mai mult: jalnici, nu stiu de capul lor, dar daca stii de la inceput la ce sa te astepti, nu te enervezi prea rau.

S-a facut curat in camera zilnic, s-au schimbat toate cele, femeile care se ocupa de asa ceva si-au facut treaba.

La final le-am sugerat sa angajeze straini, e pacat de investitie sa o strici cu neica-nimeni romani care lucreaza in turism. Trebuie sa ne asumam acest lucru, daca vrem ceva de calitate.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Am stat intr-un junior suite, mare, frumos amenajat, cu tavanul foarte inalt, in spriritul vremurilor si arhitecturii cladirii reabilitate. Parchet pe jos, o canapea extensibila, un pat maricel, minibar, balcon cu vedere spre strada, baie cu dus, curat. Sunt camere elegante, mi-au placut, se vede ca inca totul este nou si functioneaza bine. Am dormit excelent, in general confortul se ridica la nivelul celor 4 stele afisate. Existau halate, papuci, prosoapte destule, nicio problema pe aceasta linie.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Sa mananci bine in Herculane e o mare provocare. Nu ai unde, toate restaurantele sunt la cel mai slab nivel intalnit intr-o statiune din Romania. Servirea e si ea in ton. Din pacate, nici restaurantul si terasa lor nu face exceptie. Oricum, dintre toate localurile de acest tip din Herculane, este cel mai bun, daca aceasta este o consolare. Am avut micul dejun inclus, ti se aducea la masa un set de produse (branza, miere, sunca etc.), inclusiv ceva gatit pe loc (oua, omlete, carnati etc.) si bauturi (cafea, ceai, apa). Nu era ceva wow, dar era satisfacator. Chelnerii se miscau in reluare, parca ii loveai cand le mai cereai ceva, dar secretul este sa te obisnuiesti si sa ii ignori.

In restul cazurilor, am mancat la pranz si seara, a la carte, mancare mediocra, scumputa pentru nivelul Herculanelor si servita, bineinteles, prost.

Dar, repet, nu gasiti ceva mai bun in Herculane. Oricat de amuzant ar parea, acest restaurant (terasa) este un fel de centru de socializare, mai ales seara, a "lumii bune" din Herculane :).

O alta parte buna este ca nu ne-am imbolnavit de la mancare, deci primeste o nota de trecere.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

V-am spus ca regiunea este superba? V-am spus.

Hotelul este pe malul apei, seara auzi cu curge Cerna, e frumos sa mananci pe terasa tot asa, pe inserat si sa ajungi la etapa unui vin bun (caci partea cu mancarea nu iti aduce mare satisfactie) si sa te bucuri de atmosfera. Ca locatie, mai central ca Versay nu veti gasi nimic, mai elegant si mai bine intretinut, la fel, e singurul care bifeaza aceste conditii.

Din pacate, restul cladirilor din jurul sau sunt cam distruse... ca si parcurile etc... stiti bine, se fac zeci de reportaje anual, dar nimeni nu construieste sau reabiliteaza serios nimic.

Macar patronii de aici au investit destul pentru reabilitarea cladirii si au acum un hotel foarte ok, la care as mai veni oricand.

Naura din jurul sau este superba, unica in regiune, este ceva de vis, de pe balcon vezi muntii, plini de verdeata, aerul este atat de pur... merita!

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Nu stiu sa existe piscina in interior, dar firma care are hotelul mai administreaza si un strand in statiune, foarte dragut. Nu au alte chestiuni clasice de tip SPA, piscina interioara, baza de tratament sau asa ceva. Le gasiti daca doriti in alte locatii. Cred ca are insa o sala de conferinte.

In final, recomand acest hotel, e cel mai bun din Herculane fara doar si poate.

Dar, mai important, va recomand sa veniti in acest loc magic si sa incercati sa faceti abstractie de nenorocitii care au distrus statiunea... daca cautati, mai gasiti locuri decente unde sa stati. Natura de aici este fantastica si, daca pentru mine, este ceva de vis sa fiu aici, poate functioneaza si pentru voi reteta :)

Trimis de rentea in 26.08.21 20:19:20
Validat / Publicat: 26.08.21 22:04:59

VIZUALIZĂRI: 804 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rentea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[26.08.21 22:03:38]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Versay Hotel, HERCULANE" (nou-creată pe sait)

renteaPHONEAUTOR REVIEW
[26.08.21 22:15:59]

@webmasterX: localizarea este exacta. Multumesc!

[26.08.21 22:46:06]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Rofri
[28.08.21 11:51:31]

Foarte bine arată hotelul și zona respectivă! De mult timp îmi doresc și eu să ajung la Herculane, dar m-au descurajat mereu informațiile despre aspectul deplorabil al stațiunii. Chiar am făcut o rezervare în 2018 la hotel Cerna, pe care am anulat-o citind în presă că Herculane e în plin șantier... Dar acum, recenzia dvs., pozele, și mai ales argumentul ” pe langa aerul extraordinar, ..., am cea mai buna stare psihica si fizica...” mă conving să încerc.

renteaPHONEAUTOR REVIEW
[28.08.21 12:24:35]

@Rofri: ma bucur. Este o zona speciala, va asigur.

Faceti abstractie de cele cateva cladiri abandonate, care nu vor fi reabilitate niciodata si bucurati-va de aerul si energia deosebita. Aici, in aceasta zona sunt inceputurile speciei umane pe pamant, ar trebui sa fim mandri de acest lucru ... si noi si sarbii.

rentea, Rofri
Alte impresii din această RUBRICĂVersay Hotel: