ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.12.2021
NOV-2021
Cuplu
EXCELENT

Acvariul Palma, o experienta magica

Timpul in ultima saptamana din luna noiembrie in Palma de Mallorca? Doua zile in tricou, doua zile de ploaie, o zi de vant, alte doua zile imbracati ca iarna; timp imprevizibil. Insa cum am consultat previziunile pe internet am fost pregatiti pentru toate cazurile. In marea majoritate a timpului am preferat sa ajungem la destinatie pe jos, cu toate ca autobuzele si taxiurile nu lipseau.

Cum se anunta ploaie, am decis ca vom vizita Aquarium.

Acvariul este impartit in mai multe sectiuni, pesti din marea Mediterana, Oceanul Pacific, Atlantic si fluviul Amazon; fiecare acvariu avea alaturi o fisa de prezentare (denumirea stiintifica etc), in fata unora puteai sa te asezi pentru a contempla, unele acvarii mici cu creaturi minuscule erau dotate cu o lupa pentru a le observa. In exterior, de asemenea acvarii, amenajari identice junglei amazoniene cu plante, cascada de apa (din pacate nu am prea putut sa ramanem mult timp in aceasta sectiune in aer liber intrucat ploua... dar ce ploaie, initial am crezut ca face parte din decor :)) ). Ne-au furnizat cate un poncio si am putut continua vizita.

In ciuda timpului erau destul de multi vizitatori.

In concluzie, acvariul merita vizitat, este pur si simplu minunat!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Am vizitat Palma Aquarium, aflat la o jumatate de ora de mers pe jos, de hotelul unde ne-am cazat. O adevarata placere, plaja e frumoasa si curata, terase si magazine (unele deschise, altele inchise).

Trimis de nela b in 15.12.21 14:29:25
Validat / Publicat: 15.12.21 17:44:51

VIZUALIZĂRI: 1202 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nela b); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.12.21 17:43:43]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Palma Aquarium, MALLORCA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Mihai18PHONE
[15.12.21 20:18:57]

Rewievul este interesant.

A avea un acvariu în casa este foarte frumos.

Cu ani în urmă am avut și eu. Mai mult, am inmultit pești de acvariu. Cei vivipari (cei născuți vii) cât și cei eclozati din icre. Cel mai mult m-ia plăcut specia "Puntius conconius". Era auriu și un punct negru spre coadă. Este un peste ovipar (se înmulțesc din icre) și este foarte greu sa reușești. Cu această specie am participat la o expoziție.

A avea acvariu nu este simplu. Apa trebuie permanent oxigenata cu vibrații de aer, filtrata cu filtru exterior cu cărbune activ și încălzitor de apă la temperatura in care trăiește în mod natural, bine iluminat.

Trei ani am avut acvarii în casa. Ultimul cutremur mi-a răsturnat acvariul cu 70 litrii și de atunci am renunțat.

Recomand vizitarea acvariului de lângă Cazinoul din Constanța.

Y

t.

A avea un acvariu poate fi o pasiune.

Eu am avut, la început un mic acvariu și m-au fascinat peștii "vivipri" (cei care nasc pui).

Aceasta plăcere s-a amplificat și am avut ambiția să înmulțesc și pești "ovipari". Aceștia se nasc din icre, este foarte greu, dar am reușit. O specie preferată de mine a fost "Pentium conconius" Era un peste auriu și spre coadă un punct negru. Cu acest fel de peste am participat la o expoziție. În sufragerie aveam un acvariu decor, cu pești exotici, cu plante submersibile, frumos iluminat, era ca o veioza în camera.

Dar ce este frumos, ține puțin... La ultimul cutremur care a răsturnat acavariul (70 litri de apă) am renunțat la acvariu. Pot scrie mult dar cred ca este suficient atât.

Mihai18
Alte impresii din această RUBRICĂPalma Aquarium: