ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2011
ÎNSCRIS: 03.03.11
JUN-2009
2 AD. + 2 COPII -- v: 17 & 2 [ani]

AQUARIUM din Palma de Mallorca - un habitat marin fascinant!!!

Profitand de o dupa-amiaza innorata, mi-am convins familia sa vizitam si aceasta atractie de interes-Balear.

Astfel, din fata hotelului Bahamas, din statiunea Arenal (vezi review aici ) am luat autobuzul nr. 21. Am platit 1,5 euro/pers. iar dupa 7statii (cam la jumatatea drumului, ce duce spre capitala Palma), am coborat spre o... mare experienta marina!

Ne-a intampinat o cladire cu o arhitectura moderna, acoperita cu solzi de un albastru ireal, inconjurata de bazine si fantani arteziene.

Program: 10:00-18:00; pret 20 euro/pers. (cam mult...), iar pentru copii sub 3 ani, gratis.

Pe langa bilete, ni s-a oferit o ,,sacosica '' cu fel de fel de brosuri despre: Marineland, WesternPark (statiunea Megaluf), Aqualand (statiunea Arenal); o harta auto cu toate atractiile acestei insule binecuvantate (catedrala La Sou, castelul Almudia, castelul Bellver, corida, baile arabe... si o invitatie spre un circuit al insulei, incepand din Palma, Inca, Manacor, Porto Cristo (pestera ,,Cuevas del Drach"), Cap de Formentor, Pollenca, Soller, Estellenc, Valldemossa, Andratx, Camp de Mar...

De asemenea am mai primit o harta a acestui acvariu, ceea ce la inceput m-a mirat, dar dupa vizionare... AM INTELES importanta acesteia!

Incepand de la intrare, ne-a invaluit o lumina placuta, difuza, ce ne ,,arata" calea...

In Palma Aquarium descoperi o lume ireala subacvatica cu peste 8000 de specimene diferite, reprezentand fauna si flora Marii Mediterane, 700 de exemplare marine din oceanele principale ale lumii.

Atractiile sunt la tot pasul (Sala Mare a acvariului, impartita in Lumea Veche si Lumea Noua, Gradina cu bazine si parcuri pentru copii numit Nava Pirates (influenta data probabil de timpul gloriei pirateriei in Marea Mediteraneana, pesterile si grotele insulei, serveau drept pavaza si ocrotire legendarilor corsari), Jungle si... Big Blue - atractia acvariului!

In Sala Mare, in Lumea Veche, am ramas impresionat, cum la fiecare ,,acvarut" cu privire la o anumita specie sau planta, obtineai toate informatiile prin anumite panouri electronice.

Dragutii caluti de mare, anghile, crabi si paianjeni de mare, meduze cu o fluorescenta magica, specii de dragoni de mare, arici de mare, creveti si marea lista ar continua...

In Lumea Noua, o diversificata specie de pesti viu colorati, pesti fluture, toate ,,ciupercile" de corali de un colorit fantastic, ce desfata privirea oricarui vizitator, o specie variata de pesti exotici, porci de mare cu tepi, stelute de mare...

Prin intermediul unor hublouri, cu ajutorul unor lentile foarte mari, se putea admira lumea de mica dimensiune, exemplare marine in miniatura, ce locuiesc in aceasta genune... ABIS.

Dupa aproximativ 1 ora si jumatate, ne-am intalnit cu o gradina si neconsultand harta, mi-am zis ca aici s-a terminat!...

De unde sa stiu ca aceasta a fost doar prima sala de acvariu?

GRADINA, cu fel de fel de ,,piscine" pline cu crocodili, pisici de mare, rechini-ciocan, broaste testoase, pesti exotici, nuferi si stelute de mare-toate atent monitorizate de biologi marini.

Nava Pirates ofera copiilor o lume a lor, cu topogane in forma de dragon, balansoare in forma de delfini cu mimi ce infatiseau corsari, ma rog, tot ce-i trebuie unui parc civilizat pentru copii (duminica se organizeaza si spectacole).

Studiind harta, am sesizat ca dupa aceasta relaxare, urmeaza o alta zona, numita Jungla.

JUNGLE, fara indoiala, te trimite in trecut!

Dupa ce treci printr-o padure tropicala cu vegetatie luxurianta, cu sute de specii de reptile si alte sute de plante ca: arbori de cauciuc, mango, papaya, rodii, smochine, maslini, ficusi de dimensiuni imense... te ,,izbeste" un zgomot.

CASCADA este impresionanta si spectaculoasa! Treci pe sub ea, acompaniat de tot feul de sunete misterioase, de liane si foarte multe inscriptii, sculpturi si desene de origine amerindiana (Peru, Bolivia etc.)...

Dupa ce treci un podisor, te asteapta cel de-al doilea bazin ca marime din Europa! (dupa spusele celor 2 ghizi spanioli-da, aici au aparut si ghizii!).

BIG BLUE, cu 3,5 milioane de litri de apa de mare ofera un show marin de mare exceptie!

Ireal cum toate speciile marine din lume realizau o fuziune, se contopeau in acest neant misterios si ametitor.

NOI, treceam printr-un tunel transparent - o realizare tehnica exceptionala, cu plafon ,,strech", avand o finisare translucida, cu efecte luminoase specifice pentru a face un show cu mai mare impact.

Pe deasupra noastra se plimbau rechinii din specia tigru, rechini chitara, barracude; in dreapta, langa o epava spaniola vegetau sepiile si caracatitele; in stanga ne ,,mangaiau" dragonii de mare, pisici enorme de mare si anghilele, FABULOS - tot peisajul din adancurile marii, isi dadeau intalnire AICI!

Am avut privilegiul sa asist la hranirea acestor creaturi naturale ale ecosistemului marin de catre un scafandru (evident, nu?) - a fost un profund si uimitor spectacol...

Am facut peste 300 de fotografii si am filmat aproape 2 ore - nu am avut RESTRICTIE in acest sens!

Dupa aproximativ 4 ore, am urcat cu ajutorul unor scari rulante, spre un magazin de suveniruri, din acest grandios acvariu.

La iesire, un restaurant isi rasfata vizitatorii, cu ce credeti? ... preparate gastronomice din aceasta lume minunata subacvatica!

Paella cu fructe de mare, era la mare cautare, asa ca...

Recomand tuturor aceasta uluitoare experienta, veti fi relaxati psihic in aceasta atmosfera ce reda si genereaza mintii omenesti, o POTIUNE binefacatoare de relaxare.

Vacante frumoase, prieteni!

Trimis de Marian Preda in 26.06.11 10:45:10
Validat / Publicat: 26.06.11 11:50:17

VIZUALIZĂRI: 9080 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marian Preda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Acvariul din PALMA - imagine cu pesti exotici

luciaoradea
[26.06.11 12:28:05]

Fabuloase poze, minunat review! O experienta memorabila, cred! Felicitari!

Marian PredaAUTOR REVIEW
[26.06.11 12:53:25]

Lucia, un sejur de 7 zile in Mallorca, ... e putin! Dar cu organizare si avand o familie activa se pot diviza placerile!

Mallorca, face parte din prima diviziune a insulelor Baleare (Gimnasias - alaturi de Menorca si Cabrera), cu orase intemeiate de fenicieni, cultura care au lasat ,,urme ''in dezvoltarea insulei (arhitectura, sticlarie, pescuit cu comert maritim etc...).

Datorita umiditatii ridicate, insula dispune de o vegetatie luxurianta care cu omniprezentul albastru - turcoaz, formeaza o intalnire intre munte si mare cu plaje de un nisip fainos.

Iti recomand cu sinceritate aceasta insula ,,comerciala''!

luciaoradea
[26.06.11 13:53:28]

Multumesc pentru completari, daca voi avea vreodata fericirea sa vizitez insula am sa cer mai multe precizari. Sper sa fie cazul! Pana atunci ma delectez cu review-ul si pozele postate! Inca o data felicitari!

biancuta
[26.06.11 16:44:24]

Felicitari pentru review! Vad ca esti un mare fan al acestor parcuri! Pozele sunt superbe, iar experienta interesanta, e locul ideal pentru copii!

georgiana
[06.07.11 16:38:57]

Daca tu zici ca 7 zile e putin in Mallorca... ce sa mai zic eu, care am stat o dupa amiaza?? Scuze, dar eu citesc cu intarziere reviews-urile cu subiectele preferate, uneori!

Felicitari pt poze si pt experienta din insula. Tot incerc si eu zilnic sa ''creionez'' un review cu subiectul acesta si tot nu am spor!

Marian PredaAUTOR REVIEW
[06.07.11 20:26:59]

NU pot sa cred ca tu talentul tau ,,Georgian'', nu ai spor!

Cum te cunosc, cred ca vei reusi -asa cum ne-ai obisnuit - un rw de mare exceptie!

Aceasta ,,Perla Mediteraneeana'' trebuie tratata cu respectul cuvenit! (asa cum tu iubesti Italia, eu sunt fan al Insulelor Baleare).

Dar ca sa crezi, trebuie sa vezi mai in amanunt!!

Arhipelagul se pare ca este intemeiat de fenicieni, cultura care a lasat ,,urme'' in dezvoltarea ei (arhitectura, sticlarie, pescuit, comert maritim, ...).

Datorita umiditatii ridicate, insula dispune de o vegetatie luxurianta -asemenea Italiei, (deci avem similitudini, nu?).

Omniprezentul albastru-turcoaz, formeaza o intalnire intre munte si mare cu plaje de un nisip fainos.

Palma de Mallorca, aceasta capitala baleara, este o destinatie ce atrage milioane de turisti anual, cu un aeroport situat la 11 km, avand o flota aviatica de invidiat, cu avioane care vin si pleaca din 2 in 2 minute. Este incredibil doar acest spectacol!

Vacante binemeritate, draga colega!

[22.10.17 20:38:05]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Palma Aquarium» (nou-creată, între timp, pe sait)

biancuta, georgiana, luciaoradea, Marian Preda
Alte impresii din această RUBRICĂPalma Aquarium: