ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.11.2021
JUN-2021
Cuplu
EXCELENT

Trendy & Deluxe Apartment o cazare reușită în Plovdiv

După ce am vizitat câteva obiective turistice din Kazanlak, am plecat pe la ora 12 spre Plovdiv, dar, având timp suficient, am vizitat în drum Peștera Snejanka, vezi impresii și apoi am ajuns la cazare la Trendy & Deluxe Apartment, apartamentul unde făcusem rezervarea, parcurgând în total 230 kilometri în circa 6 ore.

Plovdiv a fost un oraș important în perioada greacă sau romană, în timpul Imperiului Bizantin sau Țaratului Bulgar și mai târziu sub dominația otomană. Astăzi este al doilea oraș bulgar ca mărime, puternic centru economic și cultural.

Am vrut să văd și am văzut Muzeul de Arheologie și Centrul Cultural Trakart, Bazilica Episcopală din Philippopolis și Bazilica Mică, Teatrul Antic și Forumul Roman, Casa-Muzeu Hindliyan, Casele Klianti, Balabanov și alte case și muzee, câteva Biserici, Adormirea Maicii Domnului, Sf. Nedelya, Sf. Constantin și Elena...

Despre Plovdiv s-a scris mult pe site-ul nostru, amfostacolo.ro/hotel9.php ... plovdiv&id=7278, așa că nu mai adaug nimic.

Trendy & Deluxe Apartment este un apartamentul aflat în blocul de la numărul 24A din Strada Belgrad, are coordonatele GPS, 42° 9.429 N și 24° 44.732 E.

Este un bloc cu trei etaje, la parter spații comerciale, are lift și curte interioară în care se parchează autoturismele, unde am parcat și noi, solicitasem la rezervare parcare.

Am ajuns la adresa de mai sus, am mers la cutia poștală de la ușa de intrare prevăzută cu cifru unde am găsit două chei, una de la ușa de intrare în bloc, alta de la apartament. Primisem pe mail codul de la cutia poștală și indicații despre chei. În apartament am găsit telecomanda de la poarta de acces în curtea interioară și parcare. La plecare am procedat invers, am lăsat telecomanda în apartament și cheile în cutia poștală.

Pe Booking, unde este afiliată din martie 2014, este apreciată cu 9,3 puncte din peste 50 de evaluari cele mai apreciate fiind internetul și locația….

O mențiune specială pentru personalul cu care am interacționat, doar pe mail, concret cu Alex, asistent la compania Flat Manager care administrează apartamentul și alte multe proprietăți, ultimul mesaj l-am primit când eram în apartament, ne întreba dacă totul este Ok, limba folosită fiind bulgara și engleza.

Apartamentul este destul de aproape de Podul Pietonal Acoperit Maritsa, circa 350 metri, ce se continuă tot pietonal cu ul. Rayko Daskalov, aproape de Cartierul Kapana, treceam zilnic pe acolo, este aproape și de alte obiective turistice deosebite.

Facilitățile oferite

În apartamentul de 70 metri pătrați, aflat la etajul întâi, pot fi cazați 3 adulți și un copil dar nu se pot introduce nici paturi suplimentare, nici pătuțuri pentru copii. Nu sunt premise fumatul, petrecerile, animalele de companie, iar între orele 22 și 7 trebuie păstrată liniștea.

Check-in se face după ora 15 cu mențiunea că trebuie anunțată la management ora prevăzută pentru sosire, iar check-out până în ora 12, procedura fiind descrisă mai sus.

Am avut loc rezervat în parcare pe care l-am folosit în toată perioada sejurului.

Sunt asigurate fier și suport pentru călcat, mașină de spălat și aspirator, iar contra cost, la solicitare, se asigură transfer la și de la aeroport, cel din Plovdiv fiind la circa 12 kilometri.

Anularea rezervării sau plata în avans se discută la efectuarea rezervării, plata făcându-se numai prin Booking.com.

Apartamentul în care am stat 4 nopți, cost 255 leva (641 lei) cu statut de genius, este format dintr-un dormitor, o bucătărie deschisă, o zonă de luat masa, o zonă de relaxare, o baie cu duș și, la intrare, un hol.

Dormitorul, destul de mare, avea mobila de culoare deschisă, pat dublu larg cu o mică noptieră într-o parte și un mic suport în cealaltă, comod, dulap cu oglindă, câteva sertare-suport pentru oglindă, veioze și aer condiționat.

Zonă de relaxare, spațiu comun cu bucătăria, este mare și mobilată corespunzător: o canapea cu un corp detașabil, o măsuță extensibilă viu colorată, acolo mi-am băut nesul de trezire, mai multe corpuri gen dulăpioare, etajere cu cărți, pliante și diverse obiecte de decor. În fața canapelei se află un televizor cu ecran plat, pentru noi obiect de decor….

Zona de luat masa amplasată între zona de relaxare și bucătărie constă dintr-o masă albă și scaune diferit colorate este poate cea mai veselă din spațiul comun, a fost utilă dimineața la micul dejun, în rest mai puțin...

Bucătăria deschisă este complet utilată cu plită și cuptor electric, cu ceainic și prăjitor de pâine. Am avut frigider, a fost foarte util, iar în sertare am găsit ustensile de bucătărie, vase, tacâmuri, pahare…, am găsit zahăr, cafea, condimente…, produse de curățat, cam tot ce este necesar într-o bucătărie.

Baia suficient de mare, îmbrăcată în gresie și faianță în culori deconectante, avea duș cu cabină și toate cele de trebuință, inclusiv bideu, era curată și oferea prosoape, articole de igienă personală de calitate, tot ce este necesar unei bune funcționalități.

Holul este și el utilizat prin ceva spații mici de depozitare dar mai ales prin mașina de spălat instalată acolo.

Concluzii

A fost o cazare foarte bună, cu un raport preț calitate bun, convenabilă, liniștită și cu condiții bune de odihnă, aproape de centru și de obiectivele turistice pe care îmi propusesem să le văd. Spațioasă și luminoasă, cu dotări moderne, m-am simțit bine acolo și o recomand celor ce ajung în Plovdiv, merită!

despre SERVICII

Am ținut legătura pe mail, mereu am primit mesaje dacă sunt mulțumită sau am nevoie de ajutor

despre CAMERE & COND. CAZARE

Apartament nou, spațios, curat, cu dotări moderne. Parcare securizată

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Aflat într-o zonă liniștită, destul de aproape de zona pietonală, la circa 350 metri de Podul Pietonal Acoperit Maritsa

Trimis de mprofeanu in 05.11.21 16:44:31
Validat / Publicat: 05.11.21 19:39:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Balcic, Varna, Nessebar, Burgas, Sozopol

VIZUALIZĂRI: 372 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P29 Plovdiv, Trendy & Deluxe Apartment, Bucătăria cu Aparatura electrocasnică

elenaadinaPHONE
[06.11.21 10:00:28]

Încă o cazare inspirata!

Felicitări! ????

mprofeanuPHONEAUTOR REVIEW
[06.11.21 12:39:18]

@elenaadina: Mulțumesc frumos! La noi a contat prețul și cât de cât amplasarea destul de aproape de centru.

Cu mare drag, !

elenaadina, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂApartamente regim hotelier:

• pagină generată în 0.064712047576904 sec