ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.12.2021
OCT-2021
Cuplu
REZONABIL

Restaurantul “O Platanos” din Myrtos

Pentru seara petrecută în Myrtos îmi propusesem să mâncăm la restaurantul Hotelului Mirtos unde eram cazați, dar, grupul de nemți cazat acolo ocupase tot localul, vezi impresii, așa că am plecat să căutăm o terasă prin apropiere.

La 50-60 de metri, pe aceeași stradă fără nume, am văzut mai multe mese așezate sub un pom mare și verde și câteva mese, luminate de lumânări, așezate pe trotuarul de vizavi. Pomul, un frumos platan, era foarte ocupat așa că am luat loc pe trotuar, chiar mi-au plăcut mesele mai slab luminate de lumânări.

"O Platanos" se numește restaurantul snack-bar la care ajunsesem, nu știam nimic despre el, dar am rămas acolo, era destul de târziu, simțeam oboseala, …. Este deschis de la orele 17 până la 2 noaptea și are bucătărie mediteraniană și grecească, oferind și diete vegetariene sau vegane, la prânz, cină sau la gustări. Are telefon și email, are site, platanoscrete.gr, și pe FB.

Un tânăr a venit rapid, a aprins lumina și ne-a adus meniurile, apoi ne-a lăsat la studiu…. Vorbea bine engleza, a fost amabil, politicos

Meniul, destul de variat, cuprinde Aperitive calde, Plăcintă cu spanac sau cu brânză, Feta la cuptor, Sufleu cu brânză, Legume fripte cu brânză halloumi, și Aperitive reci, Dakos, Tzatziki, Sfeclă roșie prăjită cu feta și nuci, Anșoa marinate, Verdețuri de sezon fierte, Paste și Omlete. O altă categorie o reprezintă preparatele pe bază de Carne, Souvlaki de pork sau de pui, Gyros de pui, Fripturi de porc și miel, Chiftele și Biftekia (hamburger grecesc) sau mâncărurile pe bază de Pește și Fructe de mare, Sardine sau Dorada la grătar, Creveți și Calamari. Oferă Produse vegetariene și Bucate zilnice/Specialități, Soutzoukakia (chiftele grecești), Miel la cuptor, Capră în stil cretan, Pui în stil indian, Tocană de iepure. Ca băuturi au Vinuri, la pahar, la sticlă sau îmbuteliate, cele din urmă fiind însoțite de mâncarea la care sunt recomandate, Bere, Băuturi răcoritoare, Cafea, Ceai, Sucuri... La Desert nu stau prea bine, au Iaurturi și Prăjitura zilei.

Peste tot pe unde merg sunt interesată de specialitățile locale, specialitățile casei sau ale bucătarului și cum Platanul are așa ceva m-am decis destul de repede: „Soutzoukakia, chiftele grecești în sos tomat cu orez” , „Sardine proaspete la grătar, cu fava și cușcuș grecesc” , „Tigania cu ciuperci și apaki” și „Apă” , după care am mers pe la Platan pentru câteva poze, soțul așteptând să transmită comanda….

Am revenit la masă, a venit și comanda, sardinele au fost crocante dar cam puține și sărate, cușcușul și piureul de mazăre galbenă au fost cretane, aromate, iar chiftelele grecești, alungite și picante, cu chimen și usturoi, au fost acceptabile. Tigaia ce conținea ciuperci înăbușite în sos de vin și apaki, bucăți de carne slabă de porc afumată și sărată, marinată în amestec de ierburi și ulei de măsline, a fost bună, se simțea gustul cretan.

Am solicitat plata, am primit Nota de plată, 25 euro, am achitat-o plus, mulțumiri reciproce cu tânărul nostru amfitrion, și am plecat spre Hotelul Mirtos, cazarea noastră din acea seară.

Ajunși la hotel am văzut că este bine cotat în Myrtos, are 4 puncte, atmosfera fiind cea mai apreciată, mâncarea, serviciile și valoarea fiind la egalitate, din 150 recenzii, unele bune, altele mai puțin bune, fiind pe locul 5 pe Tripadvisor în Top 10 Restaurante. Eu îl cotez la mai puțin, poate nu am fost inspirată în alegerea meniului, sigur nu am fost foarte atentă la ce oferea Platanos, era destul de târziu, avusesem o zi lungă și plină, obositoare dar frumoasă. Notă mică și pentru că nu este acceptată plata cu cardul, doar numerar, și una mai mare pentru că oferă Wi-Fi gratuit tuturor oaspeților.

Concluzii

Acum, când scriu, cred că totuși "O Platanos" este un restaurant snack-bar ce nu trebuie evitat de cei ce ajung în Myrtos, cu recomandarea de a analiza mai bine mâncărurile oferite, noi avem și dezavantajul de a înțelege puțin și a vorbi și mai puțin engleza.

despre SERVICII

Servire promptă, personal amabil, ospitalier...

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mâncare acceptabilă ca gust, porții cam mici, prețuri bune pentru ce oferă...

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Aplasament central, un local frumos așezat la umbra unui falnic platan...

Trimis de mprofeanu in 02.12.21 16:35:31
Validat / Publicat: 02.12.21 17:30:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 635 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 Myrtos, Restaurantul O Platanos, Vedere de ansamblu, dimineața

[02.12.21 17:29:30]

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în zona Ierapetra? , IERAPETRA" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

[02.12.21 18:05:44]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

mprofeanuPHONEAUTOR REVIEW
[02.12.21 18:14:35]