ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.10.2021
REZONABIL

Către satisfăcător

încărcat de pe telefon!

Două dintre cele 4 margarete s-au ofilit demult

Pe la jumătatea lunii septembrie am vrut să ne mai bucurăm de o minivacantă in natura si, cum a fost o escapadă de doar 3 nopti, nu am am vrut să trebuiască să pierdem mult timp pe drum... așa am ales Băile Olanesti, stațiune care oferă multe posibilitati de petrecere a timpului liber celor de orice vârstă, nu doar o stațiune balneara pentru pensionari.

Cunoscând foarte bine stațiunea, am căutat o cazare decenta care să ne permită parcarea mașinii în apropiere.

Stațiunea are o parcare centrală supraetajata, dar preferăm sa avem mașina în apropierea locului de cazare.

despre SERVICII

Rezervarea am făcut-o cu două zile înainte pe un nr. de whatsapp (întotdeauna preferăm să rămână scrise detaliile cazarii, pentru a evita eventualele neînțelegeri) si nu s- a perceput avans.

În dimineața cazarii, când deja eram pe drum, am fost sunați de către o d-na foarte amabilă care dorea să se asigure că ajungem în ziua respectivă (foarte corect... din moment ce nu se percepe avans vor să se asigure că nu pierd noaptea de cazare... mai sunt si turiști neseriosi).

Atât personalul de la receptie, cât și cel de la curățenie este amabil. Au si bucătărie cu sala de mese... cred ca pentru grupuri pot pregăti la cerere si mancare.

Am vazut pe internet ca pensiunea deține si o minibaza de tratament pe care nu am fost sa o vedem.

Doar în cazul achiziționării unui pachet de o săptămână cu tratament se poate achita cu tichete de vacanță, în rest plata se poate face cash sau cu cardul.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camerele sunt spatioase, dotate cu minibar, aer conditionat, balcon mare cu scaune si măsuță. Mobilierul este vechi, la fel tocăria și macheta. De fapt, încă de scări se poate observa foarte mult uzura mochetei. Preferam cazari cu gresie sau parchet care să permită o mai bună curățenie, întrucât aceasta machetă reține de-a lungul anilor foarte mulți microbi.

Dar lucrul care ne- a deranjat cel mai tare a fost mirosul de canalizare care venea din baie, miros care se regasea si in camera, deși în permanență era geamul deschis la baie. Suntem convinși că această camera nu a fost un caz izolat, motiv pentru care nu am solicitat schimbarea ei.

Am fost la pensiuni de 4 margarete si stim ce presupune acest standard (unde am avut inclusiv halate si papuci).

Un alt inconvenient a fost zgomotul care se producea după ce bazinul de la baie se umplea. Probabil acum multi ani când s- a inaugurat poate merita aceste margarete.

Curățenie se străduiește să se facă, lenjeria si prosoapele sunt curate.

Nu suntem pretențioși, iar așteptările noastre sunt si in functie de prețul plătit, aici fiind un pret decent, dar un miros neplăcut nu justifică un preț mai scăzut.

Locația este foarte bună, dar trebuie întreținută. În primul rând rezolvată problema cu canalizarea, schimbată urgent macheta, tocăria, iar în a doua etapă mobilierul. Atunci vom reveni cu plăcere!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Pensiunea este situată la marginea pădurii, oferind în același timp si o panoramă asupra stațiunii, acesta fiind si motivul alegerii numelui probabil.

Ne- a plăcut faptul că am avut balconul chiar spre pădure, fiind o încântare ciripitul păsărelelor la primele ore ale dimineții, dar și veverita care își făcea simțită prezența, înainte să fie deranjată de trecători.

Pentru cei interesati, în curtea interioară a pensiunii exista grătar si mai multe mese cu scaune.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Băile Olanesti este o stațiune pentru toate vârstele. Sunt multe trasee pe unde te poti plimba. Traseele noastre preferate sunt spre lacurile cu nuferi si spre izvorul 24 (de la grupul central de izvoare a fost închis traseul spre satul Tisa).

Parcul central a fost renovat si este foarte bine întreținut, iar seara turiștii sunt încântați de sunetele fântânii muzicale.

Pe lângă centrele wellness ale unor hoteluri exista Tisa Spa Resort, un centru foarte mare pe care am avut plăcerea sa- l încercăm.

Atât la podul peste Olanesti, cât și pe aleea spre izvoare exista restaurate pentru toate buzunarele.

Trimis de danutza_ang in 26.10.21 14:46:42
Validat / Publicat: 26.10.21 18:04:15

VIZUALIZĂRI: 494 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danutza_ang); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Traseul spre izvorul 24
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 20.00 EUR pe cameră

[26.10.21 18:02:56]

webmasterPHONE
    [26.10.21 19:11:23]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Aurici
    [28.10.21 10:21:48]

S-au mai schimbat lucrurile în Olănești de când am fost noi, ceea ce nu poate decât să ne bucure. Fântâna muzicală nu exista, parcul central era în renovare, dă-i Doamne să se mai miște lucrurile și în țărișoara noastră.

Pensiunea s-o simți și ea cu musca pe căciulă și o fi conștientă că i s-au mai ofilit din margarete. Că altfel nu practicau prețurile astea, care nu prea sunt de 4*. Măcar pentru asta se mai spală de păcate puțin.

Numai bine, călătorii frumoase în continuare!

MioritikPHONE
    [12.11.21 18:59:57]

Eu sun mereu la cazare pentru confirmare cu o zi înainte sau măcar cu câteva ore. Adevărat, îmi fac programul din timp, destul de detaliat, nu am timpi morți, nu improvizez. Asta doar dacă nu merg pe organizarea altuia care - e treaba lui să facă lucrurile astea.

Rezervare cu 2 zile înainte de cazare... Nu prea... Doar într-un loc pe care îl știu deja și știu cu cine vorbesc. Astfel... Nu știu, îmi sună cumva... Parcă ar fi un loc evitat...

Oricum, măcar priveliștea a meritat.

Aurici, Mioritik
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Belvedere: