ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.10.2021
2 AD. + 1 COPII -- v: 10 luni
BUN

încărcat de pe telefon!

Wind of Lara — recomandat cu caldura

Concediul din octombrie ne-am dorit sa fie intr-o destinatie de plaja si soare si cat se poate de child frendly pentru o familie cu un copil de 10 luni.

Asa ca dupa un calcul de oportunitate am ales Antalya in detrimentul Ciprului si am rezervat un pachet de transport + transfer + cazare in regim all inclusive la Wind of Lara prin [... ], avand ca argument principal apropierea fata de aeroport si recomandarile bune legate de hotel.

Costul pachetului pentru acesta perioada a fost de 1033 euro (2 adulti + 1 bebelus), raportul calitate-pret fiind unul mai mult decat bun. Nu am fost pana acum adeptii unui astfel de concediu preferand sa ne organizam pe cont propriu, dar data fiind postura de parinti l-am gasit ca cel mai potrivit mai ales ca nu ne-am propus excursii optionale si a fost o ocazie buna sa-l vedem pe pitic cum reactioneaza la primul zbor cu avionul.

Hotelul este situat destul de central in Lara, dar in linia a doua fata de plaja, astfel ca nu beneficiaza de acces direct la mare, dar are plaja sa privata foarte bine amenajata.

Transferul la si de la plaja se face cu microbuzul pus la dispozitie de hotel si dureaza cca. 5 minute. Dar pentru ca acest tip de sejur presupune un nivel ridicat de sedentarism am preferat sa mergem zilnic pe jos la plaja si inapoi la hotel si nu dureaza mai mult de 12-15 minute mers lejer.

Hotelul este unul destul de mic comparativ cu resorturile mamut din statiune (cum sunt contructiile megalomanice din lantul Delphin) si are aprox. 280 camere dispuse pe 7 etaje. Acesta a fost ianugurat in 2016 si pastreaza un aer modern si de nou atat in spatiile commune cat si in camerele foarte spatioase.

La demisol se afla restaurantul principal, zona de spa-fitness, o zona de buticuri si de aici ai acces la piscina exterioara. La parter pe langa receptie se afla barul, zona de lobby cu multe canapele si locuri de relaxare si o terasa mare.

Langa hotel gasim un parc acvatic cu piscine pentru copii si topogane, un bar exterior si amfiteatrul unde au loc in fiecare seara spectacole. In perioada in care am fost noi cazati (2-9 octombrie) estimez gradul de ocupare undeva la 80% si de aceea nu aveai senzatie de imbulzeala si aglomeratie care probabil o intalnesti in lunile de vara. Predominanti erau rusii si nemtii asa cum e specific in zona Antalyei, iar conationali n-am intalnit in saptamana pe care am petrecut-o aici.

Mesele au fost cat se poate de diversificate si preparatele chiar gustoase, aici avand un mare plus. Aglomeratia se crea dimineata la micul dejun aproape de ora 9 si seara cand incepea cina (19.00-19.20). Dupa aceea era chiar lejer cu precizarea ca in contextual pandemiei erai servit de catre personalul aflat la fiecare stand de mancare si bautura si nu te puteai servi singur.

Curatenia in camera se facea cu simt de raspundere zilnic, schimbat prosoape si lenjerie inclusiv pe cele pentru plaja le puteai schimba zilnic de la receptia zonei de spa. In zona de wellness & spa nu am fost decat la sala de sport de cateva ori, insa personalul care iti propunea servicii de masaj contra cost era destul de insistent in cautare de clienti noi.

Pe langa cele trei mese principale ale zilei care se serveau incepand cu ora 7 pana aproape de miezul noptii mai exista si posibilitatea de gustari intre mese in zona de snack bar de la piscina, la restautantul de la plaja sau la patiseria de la parter… practic puteai manca toata ziua asa cum se intampla adesea in genul acesta de concediu. De apreciat faptul ca ofereau fresh de portocale la micul dejun care din cate am inteles la alte hoteluri este contra cost.

Barul principal din lobby servea bauturi 24/ 24, dar numai in intervalul 10-24 erau gratuite. O gama variata si cuprinzatoare de cocktailuri si spirtuoase (locale nu marci internationale), dar per total bune. Mai existau 2 baruri, unul in zona piscinei si celelalt pe plaja (deschise in intervalul 10-18).

Hotelul oferea acces la o serie de activitati si jocuri atat la plaja cat si la piscine (tenis de masa, de camp, aqua gym, polo la piscina, zona de agreement pentru copii etc). De apreciat ca in fiecare seara se organizau petreceri tematice iar seara turceasca a fost peste asteptari la modul in care au organizat-o. Echipa de animatori era cat se poate de placuta iar liderul grupui Balu pe numele sau erau un entertainer in adevaratul sens al cuvantului.

Peste toate personalul amabil si care te facea sa te simti bine, niste oameni potriviti pentru industria acesta a ospitalitatii cum rar intalnesti pe la noi.

Conculzionand ca prima experienta all inclusive in Turcia fost fara cusur si recomandam cu caldura statiunea si hotelul pe care l-as clasifica cu 4stele + in acceptiunea mea turist avizat. Chiar am intrebat ghidul [... ] la sosire despre perceptia turistilor romani legata de hotel si din ce spunea oamenii nu se intorc cu reclamatii sau nemultumiri legate de aceasta unitate dimpotriva perceptia e preponderent pozitiva.

Trimis de Dimosu in 12.10.21 10:50:01
Validat / Publicat: 12.10.21 12:57:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 7079 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dimosu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Zona piscinei vazuta de pe terasa de la parter
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 58.45 EUR pe cameră

[12.10.21 12:57:09]

Echilibrat review-ul.

M'LiviuPHONE
    [12.10.21 22:03:46]

Felicitări pentru prima vacanta reușită. Îmi poți spune te rog cum era apa marii în octombrie?

DimosuPHONEAUTOR REVIEW
    [12.10.21 23:18:28]

@m liviu: foarte buna de baie. Adica in intervalul 11-16 se putea intra fara probleme, chiar si copii mici. Dupa amiaza bate vantul, incep valurile si se racoreste. Dar sezonul tine pana la sfarsitul lunii oct.

M'LiviuPHONE
    [14.10.21 08:38:23]

@Dimosu: Mulțumesc de răspuns. Toate cele bune!

fb Valianse ValentinPHONE
    [12.12.21 18:59:24]

@Dimosu: salutare! Ma poti suna sa te intreb niste chestii legate de masa te rog? Noi vrem sa dam avans sapt viitoare si am o nelamurire. Nr meu este [...]

webmaster39PHONE
    [12.12.21 19:34:13]

@fb123121: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor de tip date personale (nume, numere de telefon, adrese de mail etc) — sunt interzise, de ceva timp, și de lege. Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Pentru a transmite un mesaj personal: click pe linkul "mesaj pers" afişat la fiecare ecou, lângă username (click pe „pliculeț”).

Dimosu, fb123121, M'Liviu
    Alte impresii din această RUBRICĂWind of Lara Hotel & Spa: