ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2021
Cuplu
REZONABIL

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Cinci stele... cam de duzina

Salutare am ales acest hotel, pentru ca imi trebuiau date fixe de cazare (adica zborul sa fie in data de 22 iunie ca sa ma pot intoarce pe 29).

In dimineata zile de 22 iunie, am ajuns la Aeroportul Otopeni, pentru formalitatile de imbarcare. Vreau sa precizez ca acum nu am fost obligati sa venim cu 3 ore inainte de zbor (cum am fost obligat in aprilie la un alt sejur) formalitatie am mers repede, noutate este ca iti cere formularul HES care il poti descarca de pe saitul MAE conditii calatorie in Turcia. Zborul a fost ok si a durat cam 90 min. La aterizare, oficialii turci ne au cerut pasapoartele, formularul HES si adeverinta de vaccinare COVID (noi suntem vaccinati) sau celelate acte in fuctie de ce are fiecare.

Nu am stat mult, apoi m am dus la un ghiseu si mi am achizitionat o cartela sim turceasca de la vodafone. Vreau sa precizez ca pentru cartela iti trebuie pasaport, iar telefonul in care se instaleaza, in ala ramane pentru ca se inregistreaza in baza lor de date IMEI telefonului.

Am ajuns la autocar, apoi o ghida vorbitoare de lb romana, ne a explicat despre hoteluri si excursiile optionale si ne a dat o brosura cu excursii si nr ei de tel sa tinem legatura prin whatsap in legatura cu cheek out sau alte probleme pe durata sederii in Turcia.

Vreau sa precizez ca este bine sa ai o asigurare de sanatate, iar in cazul unei probleme de sanatate (Doamne fereste) sa luati legatura cu ghida, ca doctorul de la hotel se plateste extra.

Am ajuns la hotel, formalitatile de cheek in au fost relativ repede, ne au trimis la masa, dupa care au zis sa asteptam pana la 14 sa se elibereze o camera. m am plimbat putin prin hotel si la piscine, dupa care am aranjat cu baiatul de la receptie, i am dat 20 lire cam 10 lei, si mi a gasit repede o camera cu vedere la piscina.

Hotelul, destul de cochet, nu face parte din cele premium (eu am mai fost de alte 9 ori in vacanta in Turcia si am stat si la hoteluri mai delux din diferite lanturi hoteliere), in fata are doua piscine mai mari cu adancime cam de 140cm, zona de bar si restaurant unde poti manca si la piscina.

Aqua parcul este in spatele piscinei, se trece pe o pasarela, la fel si amfiteatrul. Eu nu am folosit Aqua parcul ca in alti ani cand veneam cu fiul meu. Acum am venit doar cu sotia si ne am relaxat ca la 50 ani)) ).

Camerele sunt ok, destul de mari, aveam un pat dublu si unul de o persoana, minibar care l alimentau zilnic cu apa si suc. Balconul era destul de mare cu vedere la piscina, AC functiona bine. Baia era ok, apa calda permanent, curatenie se facea zilnic.

Fiind un hotel situat in linia 2, era distanta cam de 700m pana la plaa proprie, faceai cam 10 min pe jos sau asteptai minibusul hotelului care avea curse regulate. Noi am mers pe jos, o singura data ne m intors de la plaa cu o salupa pe raul din vecinatate.

Plaja era destul de buna, cu nisip, intrarea in apa oarecum lina dar la 4m crestea apa. Erau sezlonguri, umbrele, baldachine, barul de la plaja si separat un restaurant unde puteai servi masa de pranz. Mancarea nu era foarte diversificata, dar era buna. Aici aveau destul personal ca sa te serveasca. fac o paranteza Ș la hotel nu aveau personal suficient ca sa te serveasca in contexul all inclusive in vreme de pandemie. Uneori trebuia sa astepti pe cineva ca sa te serveasca, sau intram si ma serveam singur.

La hotel aveau un bar in lobby cu tot felul de bauturi turcesti si de import si un pian, iar seara canta cineva la pian facand o atmosfera frumoasa. Aveau si o terasa destul de mare.

Echpa de animatori isi dadeau silinta sa faca o atmosfera cat mai buna. Cel mai mare minus la acest hotel este lpsa personalului, in rest un hotel destul de bun dar cam de 4* dupa parerea mea.

Trimis de Azrael in 05.07.21 14:57:56
Validat / Publicat: 05.07.21 15:48:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Marmaris Grand Pasa, Lara Kervansaray, Titanic, Belek Mukarnas Limak delux, Alanya Long beach, Didim, Venosa, Side Wather side resort, Lara Delfin

VIZUALIZĂRI: 3657 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Azrael); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 58.45 EUR pe cameră

[05.07.21 16:40:10]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [06.07.21 06:46:29]

@Azrael:

Nu sunt deloc convinsă că ar fi aşa cum spui.

Cel mai recent doar anul trecut am folosit două cartele turceşti în telefoane diferite şi nu au fost niciun fel de probleme. Doar că nu erau de la Vodafone, care mi s-au părut cele mai scumpe, ci de la ceilalţi doi operatori de telefonie mobilă din Turcia.

Doar de curiozitate: care ar fi motivul pentru a contacta ghida în caz de problme de sănătate, cât timp pe orice asigurare de călătorie scrie că trebuie să suni prima dată la numărul de urgenţă şi să urmezi indicaţiile primite, ei direcţionându-te spre o anumită clinică/spital?

Hotelul, destul de cochet, nu face parte din cele premium

La acest preţ, sigur nu

elenaadinaPHONE
    [06.07.21 11:25:28]

Care era procedura la restaurant, va dădeau măști la intrare? Mulțumesc.

[06.07.21 13:03:01]

@elenaadina: Buna ziua !

in 2021 cartela de telefon se inregistreaza cu IMEI aparatului. Am avut si anul trecut o cartela de Turcia si nu am avut probleme. Acum asa este. Am un amic turc care este si ghid intr o agentie turceasca si colaboreaza si cu o agentie romaneasca si mi a explicat ca acum asa este fiinca telefonul in baza IMEI se urmareste mai usor.

Hotelul stiam ca nu este pemium, dar nu am avut ce face ca era singurul hotel in care aveam datele fixe, este prima data cand am zburat in Turcia, de celelalte 8 ori am fost numai cu masina.

Eu l am comparat cu cele di lanturile Limak Titanic si Delfin care am fost in alti ani.

3 - fiind prima data in Turcia cu avionul, ghida de la agentia, in timpul transferului catre hotel, ne a dat niste pliante sfatuindu ne ca in caz de urgenta sa contactam autoritatile medicale turce, eventual pe ea ca sa ne ajute, pentru ca asigurarea nu acopera doctorul de la hotel.

Nasshu
    [06.07.21 13:32:39]

Cumnata mea s-a intors ieri din Turcia, zona Antalya. Evident ca a cumparat SIM local prezentand pasaport-ul, insa nu si-a ' ' inregistrat' ' telefonul pe baza de IMEI nicaieri.

Vazand discutia de aici am dat un search pe net si se pare ce povestea asta a ' ' inregistrarii' ' nu e de azi de ieri, am gasit materiale despre ''inregistrare'' datand din 2015.

Ideea e ca in toate materialele se vorbeste ca trebuie sa faci asta (se achita si o taxa mica) in termen de 120 zile.

Prin urmare, majoritate fiind turisti si nepetrecand mai mult de 120 zile consecutive in Turcia, nu se complica nimeni cu aceasta ' ' inregistrare' ' .

o traducere cu google suna cam asa

Toate dispozitivele mobile achiziționate în afara Turciei folosind o cartelă SIM turcă trebuie înregistrate la guvern după o perioadă de grație. În 2015, această perioadă de grație a fost prelungită la 120 de zile.

AzraelPHONEAUTOR REVIEW
    [06.07.21 13:35:43]

@Nasshu: tot ce se poate. Îmi pare rău că nu am mai găsit cartela turcească de anul trecut și a trebuit sa fac alta. Am văzut că poți să o reîncarci și din Romania.

elenaadinaPHONE
    [06.07.21 14:19:32]

@Azrael: Bună ziua. Eu am întrebat de restaurant dacă va dădeau măști la întrare nu de cartela ????

[06.07.21 14:37:01]

@elenaadina: aveau masti la intrare gratuite, dar nu erai obligat sa le porti, asa ca eu nu am purtat masca

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [07.07.21 06:38:24]

@Azrael:

Eu nu am amici turci, iar ce scriu este doar rodul propriilor experienţe suficient de recente, zic eu

Sunt convinsă că prin această înregistrare telefonul este mai uşor de urmărit, dar mulţi nu ar fi încântaţi chiar deloc de această monitorizare, nici măcar în contextul actual.

Nu este pentru prima dată când faci afirmaţii mult prea categorice referitor la aspecte oarecum similare, însă experienţele altor utilizatori te contrazic clar.

Eu nu te judec de ce ai ales acest hotel mai ieftin decât cele vizitate anterior, nu este treaba mea, dar se presupune că, alegând un hotel mai ieftin sau mult mai ieftin, ţi-ai asumat şi faptul că stele nu vor fi la fel de strălucitoare.

Nu ştiu de la ce firmă este asigurare avută de tine, pe vremuri unele asigurări erau recunoscute în Turcia, erai tratat fără să plăteşti nimic, iar decontarea se făcea direct pe asigurare.

Oricum în cazul oricărei asigurări, în caz de nevoie, regula este să suni imediat la numărul de urgenţă de pe asigurare şi să urmezi indicaţiile primite, dar fiecare face cum consideră că este mai bine.

AzraelPHONEAUTOR REVIEW
    [07.07.21 08:40:30]

@nicole33: in legătură cu cartela, am avut una la fel anul trecut și puteam sa o folosesc in orice telefon. Din păcate am aruncat o, pentru că anul acesta nu credeam că ajung in Turcia.

Am ales acest hotel, pentru că era singură ofertă cu avion în datele care am vrut eu. Și a fost un fel de last minute. Am mai fost de 9 ori în Turcia și anul acesta avem alte planuri, dar daca au picat, am plecat din nou în Turcia dar cu avionul. Până acum am mers numai cu mașina.

La aeroport mi am achiziționat o cartela SIM turcească, pentru că așa fac de fiecare dată când ies din UE pentru că eu sunt dependent de net. Anul acesta am aflat că s au schimbat politicile cu cartelele SIM in Turcia, dar nu mă deranjează lucru asta.

Hotelul, mă așteptam să fie mai slab, dar eu am specificat că contextul actual adică să te servească cineva, ar fi trebuit să aibă mai mult personal. Eu am fost și anul trecut în Turcia și tot așa te serveau ei, dar aveau personal. La fel a fost și Egipt anul acesta in aprilie. Deci atâta am avut de reproșat că nu aveau oameni.

Iar despre asigurare, spun și eu ce mi a spus ghida. Eu până acum am mers individual in Turcia și nu am avut legătură cu nici un fel de ghid.

[08.07.21 14:24:33]

@elenaadina: buna ziua era cineva la intrare cu masca si iti ofereau daca vroiai masca. Eu nu am luat, pentru ca nu port masca deorece sunt vaccinat

Azrael, elenaadina
    Alte impresii din această RUBRICĂWind of Lara Hotel & Spa: