ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2021
AUG-2021
Prieteni
BUN

încărcat de pe telefon!

Vacanta in Neptun - statiune aflata pe drumul catre gloria de altadata

Cazare gasita de pe o zi pe alta, rezervare last minute pe site-ul celebru. Anul acesta preturile au fost foarte mari pe Litoral, asa ca am asteptat abia pana in ultima saptamana din August, mai ales ca voiam neaparat ceva in Neptun.

Calatoria cu trenul Regio Calatori din Gara Baneasa, impecabil si la pret foarte ok.

Am ajuns in jurul orei 14, prima impresie buna, hotelul este complet renovat acum si pe exterior.

despre SERVICII

Inca de la check-in fetele de la receptie foarte amabile, am primit bratara pt a beneficia de micul-dejun bufet si de piscina, ne-am plimbat o jumatate de ora prin statiune si am fost sunati ca era pregatita camera.

Bratara trebuie purtata pe tot timpul sejurului.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera marisoara, impecabil de curata, ne-a intampinat cu un miros frumos si proaspat.

Mobilier nou de calitate, parchet, balconul si el mare, mobilat, complet renovat si cu o frumoasa vedere chiar catre un petic de mare (am stat la et. 3).

Dotari bune, totul functional, inclusiv la baie. TV LCD agatat pe perete, frigider mare cu congelator - nu racitor/minibar, AC - nu l-am folosit. P

atul mare si foarte confortabil. Prosoape, perne si lenjerie impecabile.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Micul-dejun se servea in zona piscinei intr-un restaurant cu spatiu generos atat in interior cat si in exterior. Produsele nu erau ceva iesit din comun, insa totul era proaspat si gustos. In general era tot ce se mananca dimineata (oua sub toate formele, branza, cascaval, sunca, crenvursti, legume, zacusca, salata de vinete - fff buna, ceaiuri, suc, gem, lapte, cereale, cafea etc).

Mici probleme la desert - un singur fel de chec foarte bun care se termina imediat. Iar fructele fiind taiate felii se cam oxidau si nu aratau prea bine. Oricum clar aveai ce sa mananci, nu era insa nimic deosebit si nici o varietate foarte mare.

Una peste alta un mic-dejun corect pt stelele hotelului si totul proaspat si bun. In restaurant erau numai baieti care aduceau tavi, debarasau, foarte amabili si discreti. Nu se practica luarea farfuriei din fata si raspundeau amabili la orice intrebare. Patronul turc era si el acolo in fiecare dimineata.

Organizare buna si cadru placut - am mancat langa piscina sub un copac. O viespe venea zilnic sa guste din paharul de Granini :)) )) ))

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja statiunii Neptun - impecabila, curata, nisip fin, intrare lina in mare. Apa incredibil de curata, nu am vazut o alga.

Loc si pt cearceafuri si pt sezlonguri, ultimele fff scumpe insa. 50 de lei in primele zile, abia apoi au scazut preturile la 25 in ultima zi.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Teatrul de Vara al statiunii era deschis. Se faceau plimbari si cu vaporasul.

Statiunea a renascut, foarte multe hoteluri renovate cu piscina, plimbari cu caleasca si trenuletzul. Lacul cu nuferi si lebede de mare efect, ca si rezervatia de stejari si vegetatia bogata a statiunii. La piscina H. Apollo se organizau zilnic programe pt copii.

Ca impresie generala, Neptunul tinde sa isi recapete gloria de altadata, impreuna cu proaspat renovatul Complex Panoramic / Amfiteatru / Belvedere din Olimp redevine perla Sudului Litoralului Romanesc.

Trimis de chris79 in 17.09.21 21:57:29
Validat / Publicat: 18.09.21 08:53:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP.

VIZUALIZĂRI: 1409 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chris79); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Plimbare pe faleza inalta dintre Neptun si Olimp

[18.09.21 08:53:20]

Foarte bun review-ul

cris1982PHONE CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [18.09.21 11:20:44]

@chris79: În urmă cu o lună de zile am fost cazați la Venus și într-o seară am fost la plimbare prin Neptun, la invitația unor prieteni care erau cazați la Apollo. Mi-a plăcut cum arată hotelul din exterior, piscina frumoasă, iar prietenii mi-au spus că și camerele sunt renovate și e curățenie.

Mi-a plăcut și stațiunea plină de verdeață și flori, în general bine îngrijită, cu tot felul de terase pentru toate gusturile și buzunarele, dar cel mai mult mi-a plăcut faptul că în ultimii ani și în special în acest an au fost renovate multe hoteluri. Spre exemplu anul acesta au renovate hotelurile Apollo, Terra, Neptun, Grand Hotel Caraiman. Și trotuarele arătau mai bine decât în Venus, cu unele excepții. De exemplu terenul dintre Apollo și Terra, unde se parchează mașinile și aparține de domeniul public, ar putea fi betonat ca să nu mai semene cu un drum de țară.

Concluzia mea în urma acestei vizite este ca și a ta, în sensul că stațiunea e pe drumul cel bun, mai ales că se fac și investiții pentru distracții (Parcul de aventură cu tiroliene, Luna Park, teatrul de vară și noul DinoPark), astfel că a devenit o stațiune destul de atractivă. Singurul inconvenient pentru care nu aleg momentan Neptunul pentru vacanțele noastre e faptul că e distanța destul de mare între hoteluri și plajă, iar copiii mei sunt mititei și ar fi obositoare parcurgerea drumului respectiv pentru familia noastră.

chris79PHONEAUTOR REVIEW
    [19.09.21 10:37:18]

@webmasterX: Multumesc frumos.

chris79PHONEAUTOR REVIEW
    [19.09.21 10:45:22]

@cris1982: Asa este. Multumesc frumos pt completari. Pe mine ma relaxeaza plimbarea catre plaja printre lacurile pline de nuferi si lebede. Insa cu copii mici e alta problema. Peste tot erau intr-adevar hoteluri renovate frumos si vegetatie bogata, care creau o atmosfera de vacanta si statiune estivala adevarata, ca si plaja impecabila. Frumos, dar devine (din nou) o statiune scumpa si mai exclusivista. Totusi milioanele de euro bagate in renovarea hotelurilor trebuie cumva recuperate. Am citit un articol care arata ca numai pt renovarea H. Apollo Grupul Samaa Hotels a investit 4 milioane de euro...

cris1982PHONE CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [19.09.21 13:33:02]

@chris79:

Și eu am simțit această atmosferă de vacanță și stațiune estivală adevărată, presupun că în primul rând datorită vegetației bogate, care de altfel se găsește din belșug în majoritatea stațiunilor din sud și care le diferențiază de celelalte stațiuni. De exemplu, zona Mamaia Nord - Năvodari, cu ale ei blocuri înghesuite și șantiere veșnic în lucru, plin de ciment oriunde privești, fără pic de verdeață, mi-a creat senzația că mă aflu într-un cartier de blocuri noi din București, nu într-o stațiune.

Frumos, dar devine (din nou) o statiune scumpa si mai exclusivista.

Din punctul meu de vedere, este necesar să existe și pe litoralul nostru o stațiune mai exclusivistă. Anul acesta au crescut destul de mult prețurile la hotelurile din sudul litoralului, proporțional cu renovările realizate, însă și cererea a fost mare în special la hotelurile renovate de 3-4 stele.

chris79, cris1982
    Alte impresii din această RUBRICĂApollo Hotel [Neptun]: