ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2021
ÎNSCRIS: 18.08.14
JUL-2021
Cuplu
BUN

Decent, dar se poate mult mai bine

Rezervarea la hotel pentru mijlocul lunii iulie am făcut-o pe ultima sută de metri, la o agenție de turism. Chiar dacă era o ședere scurtă, de 3 zile, am ales ținând cont de câteva criterii - de bază pentru noi: zonă liniștită, balcon, mic dejun inclus, preț rezonabil. Am studiat recenziile mai proaspete, am cântărit și... câștigător a ieșit Apollo 3*, despre care citisem că a fost renovat recent. Trei nopți cu mic dejun – 900 lei. Urma să mai plătim la fața locului 5 lei/pers. /zi taxă de stațiune.

Am ajuns la Neptun cu trenul, iar de la gară am mers pe jos spre hotel, știind că se află la 200 m distanță și neavând bagaje grele, nu avea rost să luăm taxi. Am luat-o pe Strada Plopilor și în aproximativ un zece minute am văzut piscina hotelului, pe partea stângă. Până la intrarea hotelului era o porțiune neasfaltată, se amenaja parcarea.

Pe la ora 15:30 intram în holul hotelului, spațios, amenajat modern, aerisit. Mai erau acolo câteva persoane care așteptau să se cazaze. Am prezentat voucherele și am primit niște formulare de completat. Erau două recepționere tinerele și amabile. Nu a durat mai mult de 20 de minute până am primit cheia camerei 239.

despre SERVICII

Am interacționat doar cu personalul de la recepție și cu cel de la restaurant, pe cel de la curățenie nu l-am văzut în cele trei zile. Recepționerele au fost amabile, însă cam neprofesioniste. Câteva exemple: la sosire, după ce am completat formularele de cazare, cea care mi le dăduse părea să fi uitat complet cine sunt și ce doresc. De brățări a trebuit să întrebăm noi, după ce ne-am cazat, altfel uitau să ni le pună. Au uitat să ne treacă pe lista de la micul dejun, astfel că am pierdut vremea până băiatul care verifica ne-a căutat, apoi ne-a trecut pe o listă de rezervă. Scenariul s-a repetat în toate cele trei dimineți. Ni s-a spus că micul dejun începe la 8, ceea ce ne-a încurcat puțin planurile de mers la plajă devreme, dar după trei zile am constatat că de fapt începea la 7:30. Și ne mai miram că lumea deja mânca la 8 fix, când apăream noi...

La micul dejun erau câțiva tineri amabili, am văzut și lucrători pakistanezi (cred), nu știau românește dar ne-am înțeles prin semne. Nu era foarte multă lume în perioada în care am fost noi (12-15 iulie), deci la masă servirea a fost eficientă: se completau rapid platourile, se debarasau mesele. Am remarcat că un domn (patronul cred) supraveghea mereu activitatea la micul dejun.

În privința curățeniei, așa și așa... În afară de golirea coșului de gunoi, nu am remarcat alte acțiuni. Nici măcar la cazare camera nu era bine curățată, a trebuit să mai dezinfectăm prin baie.

despre CAMERE & COND. CAZARE

HOTELUL - ÎMPREJURIMI

Hotelul are trei corpuri dispuse pe orizontală și cinci etaje. Este bine amplasat în stațiune, ferit de zona aglomerată dar aproape de centru. Partea dinspre nord are o priveliște mai plăcută, cu multă vegetație. Spre sud se amenajează o parcare și la ieșirea spre strada principală este o platformă cu mașinuțe electrice (care n-a funcționat cât am stat noi). Curtea interioară a hotelului este îngrijită, cu flori, copaci și leagăne. Piscina arată bine, totuși noi fiind iubitori de valuri și nisip, nu am încercat-o. Restaurantul și terasa sunt spațioase, aerisite. Parcarea era deocamdată improvizată în fața hotelului și părea neîncăpătoare.

CAMERA

Am primit camera 239, la etajul al doilea, corpul din mijloc. Mi s-a părut mică și întunecoasă, mai ales prin comparație cu cea de la Comandor. Nici aspectul camerei nu a fost primitor la sosire, draperiile erau dezordonate, la fel pernele de pe pat. Câteva aspecte, sintetic:

PLUSURI:

* pat matrimonial mare, saltea comodă

* ușă rabatabilă la balcon, cu plasă împotriva insectelor

* aer condiționat funcțional

* dulap încăpător pe hol

* ventilator funcțional în baie

* duș bun, încăpător, tip nișă cu perdea

* săpunieră la chiuvetă (o raritate la hoteluri), suport cosmetice la duș, oglindă mare cu lumină bună

* presiune apă foarte bună

* uscător de păr funcțional

* liniște noaptea, ne-am odihnit bine.

MINUSURI:

- balcon mic, unde unitatea de la aerul condiționat ocupă jumătate din spațiu

- lipsă uscător de rufe și nici nu prea ai cum să prinzi o sfoară pe balcon

- priveliște lipsă: spre hotelul vecin, Terra, o parcare în curs de amenajare, cu utilajele și praful aferent

- baia foarte mică, incomodă, cu ușa de pe timpuri

- lipsă cuiere sau suporturi de prosoape în baie (a trebuit să le ținem în cuierul de pe hol)

- lipsă deodorant wc

- lipsă suport hârtie igienică

- camera, renovată, dar ieftin, cu mobilă și parchet de slabă calitate

- draperiile și perdeaua prost fixate, nu se așezau bine

- ușa de la balcon se deschidea greu

- în cameră, lipsă spații de depozitare în afară de o măsuță și un taburet

- frigiderul arăta îmbâcsit, nici nu l-am folosit

- pahare de plastic

- 4 prosoape cam uzate

- ecran tv minuscul

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Micul dejun a fost bogat și cu produse peste calitatea celor de la Comandor (venind imediat după acel sejur, inevitabil am făcut mereu comparație). A fost sistem bufet suedez, ne serveam singuri. Preparatele se văd în fotografii, nu le mai înșir. Am remarcat fructele multe și diversificate, iaurturile simple sau cu fructe, câteva preparate dietetice cu brânză de vaci, foarte bune, niște foietaje cu mere, brânză, ciocolată, caise, mereu calde, gustoase. Cafeaua bună, de la aparat. Când am fost noi nu era lume foarte multă, deci era lejer la micul dejun.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Nu știu dacă hotelul are plajă sau reducere la vreuna, nouă nu ne place pe șezlong, deci nu ne-am interesat. Plaja e departe de hoteluri, asta e o caracteristică a Neptunului. De la hotel până la „Steaguri” făceam în jur de 25 de minute. Drumul până acolo este frumos totuși, e o plimbare plăcută. Mai incomod este să te duci dimineața devreme la răsărit, apoi să vii la micul dejun, apoi iar să mergi la plajă, să revii pentru prânz etc... De aceea am văzut că toată lumea stă de dimineața până seara târziu pe plajă. Acolo sunt și autoserviri și restaurante, deci prâzul e asigurat. Am spus și în articolul despre Neptun, plaja e mică și aglomerată, mi-a plăcut mult mai mult cea lărgită de la Mamaia.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Apollo e situat într-o zonă liniștită, la 5 minute de centrul stațiunii. La intrarea pe aleea hotelului e un supermarket foarte bine aprovizionat. La hotel a fost liniște atât ziua cât și noaptea, ceea ce am apreciat foarte mult.

CONCLUZII

Am citit multe recenzii despre hotel Apollo, atât înainte cât și după ce am revenit din vacanță, părerile sunt împărțite derutant de radical: pentru unii a fost perfect, pentru alții deplorabil. Depinde mult de ceea ce își dorește fiecare, dar și de context. Eu consider că adevărul e undeva pe la mijloc. În contextul în care ne-am aflat noi atunci (mai puțină lume, început de sezon, preț mai mic) a fost mulțumitor.

Trimis de Rofri in 04.08.21 18:27:32
Validat / Publicat: 04.08.21 19:29:18

VIZUALIZĂRI: 908 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rofri); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Hotelul Terra, de vizavi și parcarea în curs de amenajare - vedere din balcon

webmaster [04.08.21 21:46:56] »

Rofriscris / TELEFON [05.08.21 09:35:13] »

@webmaster: Mulțumesc pentru apreciere! E necesară totuși o precizare: hotelul Apollo apare cu 3 stele atât la agențiile turistice cât și pe saitul propriu.

webmasterX [05.08.21 09:48:57] »

@Rofri: Actualizat clasificarea oficială la 3 stele, mulțumiri

Rofri