ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2021
PREȚ 85 lei
Raport PREȚ/CALITATE: EXCELENT
2 AD. + 1 COPII -- v: 7

Jurasica Adventure Theme Park Neptun

NB: Articol selectat ca fiind „de interes editorial crescut— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă; — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.

Jurasica Theme Park Neptun, un popas care ne-a îndeplinit așteptările

TIPĂREȘTE URM de aici

Jurasica Theme Park este deschis vara aceasta și este situat pe strada Plopilor nr. 3 în Neptun, lângă Paradis Land- parcul de agrement. De când am aflat despre el, am știut ca trebuie neapărat să-l vizităm în vacanța pe litoral, având un mic pasionat care mai explorase și Dino Parc Râșnov, dar și expoziția mai mică din București cu aceeași temă. Ca dimensiuni, număr de exponate și atractivitate în general, parcul acesta din Neptun este între cele două de mai sus.

Cei 42 de dinozauri în mărime naturală și atestați științific sunt animați cu mișcări și sunete, spre încântarea copiilor. Foarte inspirată împărțirea pe continente, am putut să vedem inclusiv un dinozaur care a trăit pe teritoriul țării noastre, în zona bazinului Hațeg. Fiecare este prezentat pe o plăcuță care conține numele, specia, zona în care a fost descoperit, tipul de hrană. Toate exponatele sunt bine realizate, realiste, copilul a fost fascinat dar și nouă ne-a plăcut foarte mult!

Parcul e frumos amenajat, fiind în pădure beneficiază de umbră și cred că și seara ar fi drăguț de vizitat pentru că sunt foarte multe ghirlande agățate pe sus. Programul de vizitare e 11:00-22:00. Noi am fost într-o joi pe la 12 și nu era deloc aglomerat, dar e deja extrasezon.

Înțeleg că vor mai adăuga (probabil anul viitor) trambuline, vulcan și cascadă, un sit paleontologic.

În mijlocul parcului este o zonă în care se pot manca preparate de tip fast-food: burgeri, hot-dog, popcorn, pui prăjit, răcoritoare, cafea. Nu am încercat pentru că planificasem să ajungem la masă în alt loc.

La ieșire au și un magazin de suveniruri cu tema dinozauri, bineînțeles. Figurine de toate dimensiunile și tot felul de jucării care de care mai scumpe, chiar exagerat. O figurină foarte mică și de calitate slabă pe care o găsești în magazinele de jucării la set cu altele, cu maximum 20 de lei, aici era 50 de lei singură. Dar na, magazin de suveniruri, copiii cer, părinții de voie de nevoie scot portofelul. Din fericire al nostru înțelege destul de bine explicațiile despre bani și valoarea reală a unui lucru, așa că ne-am rezumat la cheltuiala cu prețul biletelor. Care preț este de 25 de lei pentru copii și 30 de lei pentru adulți și a meritat din plin.

Trimis de Green🦋 in 07.09.21 13:16:01
Validat / Publicat: 07.09.21 14:36:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în NEPTUN / OLIMP

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Green🦋); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P13 [fără descriere]

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19400 PMA (din 16 voturi)

webmasterX [07.09.21 14:35:38] »

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Jurasica Adventure Theme Park Neptun, NEPTUN / OLIMP" (nou-creată pe sait)

Green🦋scris / TELEFON [07.09.21 14:39:49] »

Da, acolo este. Mulțumesc!

webmaster [07.09.21 17:40:13] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

tata123 🔱 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [07.09.21 19:18:01] »

@Green🦋: Un nou punct de atracție pentru copii pe Litoral - mulțumim pentru semnalare și prezentare. Se pare că aceste parcuri tematice sunt bine „gustate” de publicul avid de experiențe noi, iar investitorul constănțean care și-a înregistrat la Osim afacerea a atras deja o mulțime de vizitatori.

Dinozarii fascinează și atrag permanent, dovadă fiind faptul că veteranul românesc Dino Parc Râșnov a depășit 2 milioane/vizitatori de la deschidere (adevarul.ro/locale/brasov ... c7c9/index.html) și a fost inclus în Top 50 Destinații pentru copii și familii în Europa, clasament realizat de o publicație europeană de specialitate (fathermag.com/top-50-buck ... ilies-in-europe).

P. S. La Jurasica există și 80 de locuri de parcare conform site-ului oficial - 10 lei/zi indiferent de numărul de ore de staționare.

Green🦋scris / TELEFON [07.09.21 19:40:45] »

@tata123 🔱: "Dinozarii fascinează și atrag permanent, dovadă fiind faptul că veteranul românesc Dino Parc Râșnov a depășit 2 milioane/vizitatori de la deschidere"

Confirm, noi am fi vrut să mai ajungem si anul acesta la Dino Parc Râșnov, pentru că am fost acum 3 ani și deja băiatul nu-și mai aminteste foarte bine, iar pe atunci nu era atât de interesat de dinozauri. Este într-adevăr spectaculos. Însă și acesta din Neptun a fost o variantă foarte apreciată de copil.

Nu am remarcat parcarea, pentru ca noi eram cazați foarte aproape și am lăsat mașina la hotel, dar e bine de știut. Mulțumesc și eu pentru ecou!

cris1982scris / TELEFON CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [07.09.21 20:43:10] »

@Green🦋: Mă bucur că avem și pe litoral un asemenea loc. Și băiețelul meu este atras de dinozauri, așa că anul viitor vom vizita și noi acest parc.

Felicitări pentru educația oferită copilului!

Green🦋scris / TELEFON [07.09.21 22:16:16] »

@cris1982: Mulțumesc 😊

Yersinia pestisscris / TELEFON [15.09.21 22:29:28] »

@Green🦋: He, he, he, la unii dinozauri ne fascinează puterea lor de adaptare la orice noi modificări deși ADNul lor e profund alterat și învechit.

Practic, sunt veșnici și profund inutili, extrem de rigizi dar, supraviețuiesc!

Nu, nu sunt în Dino parcuri ci în Parlament și în instituțiile de stat, mai ales în funcțiile de conducere! 😂😂😂

Green🦋scris / TELEFON [15.09.21 22:44:30] »

@Yersinia pestis: Ahh, nu i-aș asemăna cu dinozaurii, care săracii nu s-au prea adaptat la urma urmei și pe deasupra îmi și plac, ci mai degrabă cu gândacii de bucătărie. Acolo e asemănarea perfectă! 😅

tata123 🔱 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [16.09.21 09:12:11] »

@Green🦋 + All:

Breaking News Dinozaurian🦕: Pe 25 septembrie 2021 se deschide în București T-Rex Parc Fundeni (trexparc.ro), cel mai cel parc de dinozauri animatronici din România. Cele 26 de animăluțe mișcătoare sunt amplasate pe o insulă de pe Lacul Fundeni, accesibilă de pe Aleea Tibiscum (sectorul 2, cartierul Colentina).

În weekendul 25-26 septembrie se va desfășura pe insulă evenimentul Familyfest Island - concerte, activități pentru copii, food truck.

Salut Dinozauri! 😀

cris1982, Green🦋, tata123 🔱