ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2021
JUL-2021
Cuplu
EXCELENT

Un hotel clasic de 5* cu cateva minusuri

Cred ca am vazut acest hotel in 2013 cand am fost la Hotel Azalia din Sf. Constantin si Elena si ne plimbam prin parcul micutei statiuni Sunny Day. Hotel vazut din exterior respira luxul, prin covorul rosu de la intrare in perfecta stare, holul majestos cu o scara spirala, stalpi din marmura, covoare persane, tablouri pe panza si mobilier clasic. Pana acum 3-4 ani hotelul avea doar demipensiune iar pentru majoritatea romanilor litoralul bulgaresc inseamna AI sau chiar UAI. In Sunny Day nici nu ai unde sa mananci la pranz pentru ca exista un singur restaurant de fite unde poti manca. Din experienta, fara sa generalizez pe litoralul bulgaresc restaurantele sunt destul de scumpe spre deosebire de zona montana unde preturile sunt avantajoase.

Initial doream sa mergem dupa 20 august cand mai scad preturile, dar cu 4 zile inainte de plecare am gasit o oferta doar pentru o camera dubla cu vedere la parc la un pret aceptabil pentru 5*. Am luat hotararea sa plecam pe 26 iulie sa beneficiem de intrarea libera in Bulgaria (banuiam ca verificarea documentelor de vaccinare dureaza si timpul de asteptare creste mult in vama) iar sotia mea sustine ca la sfarsit de sezon personalul hotelului este obosit si plictisit. Diferenta pentru camera cu vedere la mare este forte mica, cam 30 E pentru 6 nopti si consider ca merita. Poate daca vom reveni la acest hotel vom lua sigur o camera cu vedere la mare

Hotelul este amplasat pe plaja si vazut mai de departe are parca forma unui vas de croaziera. Cred ca are putin peste 200 de camere dispuse pe 5 etaje L-am ales mai ales datorita pozitiei pe plaja in dauna Hotelului Royal Helena Park care era chiar mai ieftin si in speranta ca vom gasii apa termala la piscina exterioara.

In acest an, hotelul are parcare gratuita dar in apropierea hotelului sunt locuri insuficiente cu toate ca se cam parcheaza si pe trotoar. Regula de baza este sa nu parchezi pe strada (aleea) pentru a nu bloca circulatia. Pentru ca am ajuns cred pe la 12.15 nu am gasit loc pe langa hotel si am fost trimis intr-o parcare pe deal cam la 5 min de mers pe jos fata de hotel, parcare tot gratuita. Dupa ce am mancat de pranz si pentru ca cazarea intarzia am observat chiar 2 locuri libere in parcarea mare (cam 40 de locuri) de langa hotel si am adus masina aici. Atunci am observat ca erau maxim 5-6 masini romanesti in parcare. Parcare este sigura pentru ca pana la hotel sunt doua bariere cu paznici si exista deasemenea camere de luat vederi. Deci nu este bine sa ajungeti prea devreme pentru ca turisti bulgari pleaca dupa ora 13.

Drumul a fost prin Giurgiu-Varna fara timpi de asteptare prea mari in vama atat la ducere cat si la intoarcere. Deasemenea traficul nu a fost aglomerat, ma intreb mereu de ce se aglomereaza la noi traficul spre litoral.

despre SERVICII

Este primul hotel din Bulgaria in care turisti bulgari erau majoritari si prin urmare acestea erau rasfatati de personalul hotelului. Hotelul nu este ieftin deci pot spune ca a crescut nivelul de trai in Bulgaria, aspect care se observa si dupa masinile din parcare cu numere bulgaresti. Am ajuns la hotel putin dupa ora 12 si cum era de asteptat ni s-a spus cea ce stiam si anume cazarea incepe la ora 14. Daca dorim primim bratari si putem manca la pranz dar renuntam la pranzul din ziua plecari. Bineinteles ca am acceptat si ne-a comunicat numarul camerei (131) pentru ca la intrare in restaurant erai intrebat de numarul camerei si verificat pe o lista daca ai dreptul. Dupa ce am mancat (putin dupa 13.30) am observat ca au inceput sa cazeze turisti si am revenit la receptie, dar am primit raspunsul sa mai asteptam. Am asteptat pana la 14.30 cand doamna receptionera a avut mila de noi. Cand a vazut cartile de identitate romanesti a strers in fata noastra numarul camerei si a trecut 432. Vaucherul nostru era emis de o agentie de turism din Varna si sunt convins ca nu stia din ce tara suntem. Ma deranjat foarte mult acest aspect. De mentionat ca etajul 1 era defapt etajul 2 spre deosebire de alte hoteluri bulgaresti unde etajul 1 inseamna parter. Dezavantajul etajului 4 ar fi lipsa Wi-Fi, camera nu era umbrita de copaci si era cam greu sa mergi pe scari 5 etaje la orele aglomerate, mai ales ca turisti bulgari care nu prea purtau masca, refuzau sa merga cu noi in lift (desi noi purtau masca) motivand o regula ca in lift merg doar 2 persoane.

Am observat in alte zile cum cazau turisti bulgari chiar si la ora 9 dimineata.

Nu am observat in tot hotelul prezenta unei persoane din conducerea hotelului, sotia spune ca probabil acestea puneau ceva bani intre vauchere. Este posibil pentru ca la Azalia am pus si eu 20 E pentru a primii o camera imediat si care sa nu fie la parter.

Deasemenea am fost pot spune umilit la plecare cand a trebuit sa astept la receptie sa verifice camerista camera. Eu cred ca la 5* nu se face asa ceva iar in Grecia nici la 4* nu astepti verificarea camerei. Nu am intalnit zambete la personalul hotelului asa cum eram obijnuit in Grecia, unde chiar daca erau regizate iti faceau placere.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera este foarte frumoasa cu mobilier elegat in perfecta stare dar camera nu era prea mare dar nici prea mica. Dimensiunea camerei este comparabila cu camerele de la Royal Helena Park 5* (hotelul nostru favorit de pe litoralul bulgaresc). In prezentare scrie ca suprafata camerei este de 29 mp dar cred ca are aproximativ 20mp. Camera are mocheta in perfecta stare. Baia este spatioasa, cu faianta si gresie de calitate, instalatii saninare stil retro in perfecta stare, 7 prosoape albe si cosmetice de calitate. Saltele sunt foarte moi pentru gustul nostru. Desi in oferte apare camera dubla am avut impresia ca toate camerele duble sunt camere twin iar apropierea paturilor strica total estetica camerei. Am observat cred 2 camere cu paturi apropiate. Am scris si eu pe rezervare ca dorim camera cu pat dublu sau macar cu paturi apropiate. Poate camera 131 avea paturile apropiate. Cred ca daca optau pentru pat dublu camera ar fi parut mai mare. Balconul este spatios, curat si cu mobilier elegant aproape nou.

Curatenie se face zilnic in camera, cu schimbarea prosoapelor si completarea consumabilor. In camera am gasit la sosire din partea casei o sticla de sampanie si 2 sticle de 250 ml. de apa plata iar minibarul este contra cost. Televizor Sony de 80cm in perfecta stare dar numai cu 2 programe romanesti (TVR International si Realitatea Plus).

Aerul conditionat este tip centralizat, functioneaza perfect si mai important merge si cand paresti camera, desi intrarea in camera se face cu cartela nu trebuie sa introduci cartela in suport pentru alimentarea cu energie electrica.

Prin armonia culorilor (noante de crem) camera iti creeaza senzatia de lux si merita 5*.

Tot hotelul este foarte curat inclusiv lifturile.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Restaurantul este foarte spatios si aerisit (mese distantate) si mobilat cu bun gust, nu s-a intamplat sa nu gasim masa libera la orice ora. Practic restaurantul are trei sali de mese care comunica intre ele, o sala cu linia de autoservire si o terasa cu vedere la mare. Intotdeana pe masa curata se gaseau tacamari, servetele si condimente. Aerul conditionat functiona perfect. Ca aspect si atmosfera restaurantul merita nota 10.

Cum era de asteptat fiind un hotel pentru bulgari toate mancarurile aveau condimente bulgaresti, cu care noi nu ne-am obijnuit, inclusiv gratarele care sunt prezente la fiecare masa aveau acelasi gust. Nu am observat un peste de calitate, nici macar crap sau pastrav. Desi am observat ca bulgari comandau si bauturi alcolice pe masa nu exista un meniu cu bauturile alcloce ce pot fi comandate in restaurant. Berea, vinurile si sucurile sunt cu autoservire. Berea de dozator este Beks sau Kamenitza, destul de buna. Vinul nu mi-a placut, parca cel roz era mai acceptabil. Ospatari tineri foarte activi care imediat ridicau farfuriile goale. Existau zilnic doua tipuri de supe crema. Nu au fost preparate deosebite si nu au fost organizate cine tematice.

Gama diversa de fructe proaspepete inclusiv ananas dar toate taiate, inclusiv bananele care erau decojite si acoperite cu un sos subtire de ciocolata. Nu existau fructe dezhidrate nici la micul dejun care ar fi obligatorii la 5*.

Exista automate pentru cafea atat in restaurant cat si la baruri, care prepara cafea din boabe si care noua ne-a placut.

Prajiturile nu ne-au placut, cu niste creme viu colorate, gretoase. Nu stiau sa faca nici torturi desi aveau ceva ce semana a tort. Aveau in schimb o gama diversa de bacavale foarte dulci totusi sub cele grecesti. Inghetata este destul de buna si se serveste cu autoservire in restaurant sau numai intre 16 si 17 la barul din hol. Noi am luat destul de des ca desert inghetata la pranz sau cina.

Gustarile dintre mese erau simbolice, cateva prajituri si fructe la barul din holul hotelului.

Daca ar fi sa fac o comparatie cu alte hoteluri de 5* din Bulgaria, restaurantul este peste Astor Garden dar sub Royal Helena Park. Bineinteles ca prin calitatea preparatelor sunt mult sub Cupidon 4* din Saturn, unde nu am mai mers din cauza algelor de pe plaja dar peste Grifid Bolero 4* din Nisipurile de Aur.

Nu am vazut deloc sucuri naturale de care povesteste colega care a fost de Pasti la acest hotel.

La intrare in restaurant erau masti si manusi, iar personalul urmarea sa folosesti manusile, ca masuri anti Covid.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja este foarte buna, cu nisip fin atat pe plaja si pe fundul marii. Intrarea in mare este lina, fara gropi sau pietre. Apa este limpede si cu foarte putine alge care apar doar in zilele cu valuri. De la SPA se puteau lua prosoape de plaja cu ajutorul unor carduri primite de la receptie fara solicitare. Prosoapele erau mari, de bumbac si jumatate dintre ele sunt de anul acesta. Sezlonguri sunt noi de anul acesta, dar fara saltele, amplasate destul de distantat. Nu exista masute pe plaja. Plaja hotelului este destul de mare dar este impartita in trei sectoare. Sectorul central este pentru AI iar cele extreme sunt cu plata. Nu am acordat nota maxima pentru ca sezlongurile pentru AI erau insuficiente la fel ca la Royal Helena Park. Exista obiceul de a ocupa sezlongurile la prima ora atat de romani cat si de bulgari. Existau 2-3 familii de vestici care dimineata cand veneau pe la 10 nu aveau sezlonguri. Cei drept atat bulgari cat si romani ocupau pentru o camera 3-4 sezlonguri, inclusiv pentru copii si mai ramaneau umbrele fara sezlonguri pentru nemti si francezi. Am observat si 2 familii mari de coreeni care erau harnici si ocupau sezlongurile de dimineata. Cred ca turisti cu demipensiune care nu aveau inclus sezlong veneau si ei pe plaja AI ca nu erau prosti sa plateasca desi aveau bratari de alta culoare.

La fel ca noi multi veneau la plaje de 2 ori pe zi dar majoritatea lasau prosoapele pe sezlonguri pana seara desi plecau la ora 10-11. Alti atunci veneau la plaja si era pacat sa nu gaseasca un sezlon liber. Noi luam prosoapele cand plecam la 11 si niciodata nu am gasit aceleasi sezlonguri libere la ora 17.

Pentru ca plaja este foarte buna am observat multi turisti (cred bulgari) din afara care veneau pe cele doua plaje cu plata, dar acestea nu au pline niciodata.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Am acordat aceasta nota mai ales datorita centrului SPA care este foarte mare, modern si care a fost renovat recent. Accesul este gratuit si nelimitat pentru cei cazati in hotel. Aici am intalnit cea mai mare piscina interioara cu apa la 28-30 C, care cred ca era un amestec de apa dulce si termala. Piscina exterioara si ea destul de mare era in aceasta perioada plina cu apa dulce si cam rece. In piscina exterioara este apa termala doar in extrasezon, inclusiv de revelion. Cred ca doar la Velingrad am intalnit un SPA atat de mare si de frumos. Nu are rost sa enumar toate tipurile de sauna dar spun ca toate functionau perfect. Mi-a atras atentia salina care pe langa pereti de sare are o instalatie care introduce un aer sarat. La piscine sunt sezlonguri de lemn cu saltele groase iar in SPA o gramada de fotolii comode. Spre surprinderea noastra atat piscinele cat si centru SPA nu erau aglomerate, se pare ca bulgarii nu sunt atrasi de aceste facilitati.

In 2 seri a fost piano concerct care mai canta si voce, o muzica placuta, in rest nimic. Animatia pe plaja era foarte slaba, care aveau cateva jocuri pe terasa de la SPA si puneau muzica pana pe la ora 12. Pentru noi care am trecut de prima tinerete aceasta nu a fost un minus. Anul acesta am schimbat prefixul cu 2 zile inainte de plecare.

Hotelul are doar doua baruri, unul in hol iar altul la piscina exterioara care deservesc si plaja la pahare de plastic. Desi hotelul are AI premium sau plus si apare in prezentare ca ar avea bauturi alcolice de import acesta erau din Ucraina cu etichete in limba engleza. Am intalnit un whiski cu numele Black Ram care sigur este produs in Ucraina iar bulgari beau la greu Berbecul Negru. Am cerut din curiozitate odata la bar cel mai bun whiski de la AI, mi-a oferit alta marca dar nu am putun sa il beau. Am mai consumat Gin Tonic care putea fi baut. Bauturile alcolice nu era marca Savoy preponderenta in Bulgaria iar denumirile se apropiau de ce ale marcilor de renume. Culmea este ca pacaleau multa lume, intr-o zi un tanar roman a comandat Cuba Libre si era convins ca este preparat cu rom Capitan Morgan dar era alt Capitan. Nu am vazut nici sampanie. La acest capitol hotelul este mult sub Astor Garden si Royal Helena Park.

Ce m-a bucurat foarte mult a fost atmosfera de liniste din hotel, practic nu am vazut persoane in stare de ebrietate.

Hotelul este amplasat intr-un parc dendrologic foarte bine ingrijit, cu flori prospete si iarba tunsa si deasa. Padurea din fata are alei betonane si iluminate in apropierea hotelului. Tot parcul este iluminat si exista o multime de banci. Deasemenea exista un loc de joaca pentru copii foarte frumos vopsit si care parea bine intretinut.

In Sunny Day sunt patru hoteluri dintre care doua sunt in renovare de cel putin 4 ani si am impresia ca si hotelul Marina 4*desi apare in oferta din acest an era partial inchis (foarte putine camere locuite).

Cum nu exista lucru perfect pot spune ca am avut un sejur reusit si poate vom mai reveni la acest hotel daca vom gasii o oferte de pret tentanta.

Trimis de olteanul2010 in 13.08.21 22:37:13
Validat / Publicat: 13.08.21 23:25:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2901 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (olteanul2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Detaliu balcon
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.57 EUR pe cameră

[13.08.21 23:02:57]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 04688&hid=26799.

[13.08.21 23:24:44]

elenaadina
    [29.08.21 09:53:11]

"Este primul hotel din Bulgaria in care turisti bulgari erau majoritari si prin urmare acestea erau rasfatati de personalul hotelului. Hotelul nu este ieftin deci pot spune ca a crescut nivelul de trai in Bulgaria, aspect care se observa si dupa masinile din parcare cu numere bulgaresti".

Nu am experienta pe Bulgaria, dar anul trecut la Wave Resort [Aheloy] am remarcat si noi foarte multe masini cu numar de Bulgaria, insa personalul a fost la fel de atent cu toti turistii, fara a face discriminare...

"Deasemenea am fost pot spune umilit la plecare cand a trebuit sa astept la receptie sa verifice camerista camera. "

Da, o situatie intradevar neplacuta, noi nu ne-am confruntat cu asa ceva, in niciunul din sejururile de pana acum, indiferent de tara, dar am auzit de la alte persoane, cred ca hotelurile in cauza s-au confruntat cu situatii in care, oaspeti or fi luat cu ei ceva„suvenirur": si de aceea aplica o asemenea politica, altfel nu gasesc o explicatie logica...

Oricum hotelul arata bine.

Felicitari pentru impresii si fotografii!

[29.08.21 19:07:00]

@elenaadina: Mulțumesc pentru aprecieri. Cred că la Revelionul din 2008, când noi am fost la Azalia și am făcut plimbarea prin Sunny Day în parcările hotelului Palace nu exista o mașină din România. Spun că bulgarii erau răsfățați pentru ca noi am primit ultimi camera, a fost schimbata camera repartizată inițial, am văzut cum ca au turiști bulgari la ora 9.3o, bulgari comandau băuturi alcoolice în restaurat și niște coșulețe cu gheață, primeau numai prosoape noi de plajă, aveau parte de zâmbete la recepție, Spa și baruri, peste anunțuri numai în bulgară și alte acțiuni minore, inclusiv bulgari când plecau la plimbare cu mașina locul de parcare era rezervat. Personalul cu calificare mai scăzută nu cunoștea altă limbă străină. Am întrebat într-o seara pe cel de la plita ce pește frige iar după ce ia tradus un ospătar tânăr a spus o denumire bulgărească și că este foarte bun.

Deși mă repet la nici-un hotel din Grecia nu a fost verificată camera la plecare iar în majoritatea cazurilor nu a fost solicitat nici-un document la cazare (pașaport, vaucher) doar numele comunicat verbal și întotdeauna au respectat ce am solicitat la rezervare.

tumisfabu
    [07.01.23 19:51:09]

Buna seara, spuneti - " Bineinteles ca prin calitatea preparatelor sunt mult sub Cupidon 4* din Saturn, unde nu am mai mers din cauza algelor de pe plaja dar peste Grifid Bolero 4* din Nisipurile de Aur" - Sa inteleg ca la Palace sunt preparatele mai calitative decat la Bolero, dar mai slabe decat la Cupidon, am inteles bine?

Sunt interesata si eu de acest hotel. Despre imprejurimi ce ne puteti spune, ai unde face o plimbare seara, sunt clasicele chioscuri cu suveniruri, farmacie, market?? Multumesc mult!

[08.01.23 09:44:43]

După părerea noastră la Cupidon sunt preparate culinare cu gust românesc, aici erau în permanență 4 tipuri de ciorbă (burtă, vacuta, porc și supa de pasăre) iar câte odată mai apărea și al cincilea tip (pui, perisoare). Apoi erau mini prăjituri de altădată (amandine, toate tipurile de ecler, savarine, choa a la creme, boiema, etc). Felul principal avea întotdeauna fripturi de pui și porc, pește romanesc și garnituri românește. Așa cum am scris erau băuturi îmbuteliate (2 tipuri de bere, apă plată și minerală și întreaga gamă de pepsi) atât în hotel și pe plajă. Ce avea în plus Palace era ananas, portocalele și banane decojite și bineînțeles atmosfera de lux din restaurant, camere și holul hotelului. Cred că am scris la Palace am găsit cel mai mare și elegant Spa de hotel din România și Bulgaria, inclusiv apă termală.

Stațiunea Suny Day este foarte îngrijită și este practic un parc dendrologic. Noaptea este frumos iluminata și are locuri de joacă pentru copii. Exista un jir de chioșcuri care în trecut erau deschise dar când am fost noi erau închise probabil din cauza pandemiei și pentru că din 4 hoteluri cât are resortul erau deschise doar 1.5, Palace la capacitate maximă și încă un hotel de 4* sub 5o%. Dar Suny Day este separată de Sfântul Constantin și Elena de un gard care și se poate merge foarte ușor pe jos pentru cumpărături. Pentru plimbare este suficientă și plăcută Suny Day. De-asemenea există 2 sau 3 restaurante a la carte, elegante pe malul marii unde mai ales seara veneau bulgari cu bani.

Dacă doriți lux mergeți la Palace și mâncați bulgărești dar dacă vreți gusturi românești mergeți sigur la Cupidon.

tumisfabuPHONE
    [17.01.23 12:09:16]

@olteanul2010: Mulțumesc mult pentru detalii, e un hotel care s-ar încadra nevoilor noastre și doream sa știu părerea cuiva avizat. Dacă va mai amintiți și alte lucruri care ne-ar putea fi de folos... aștept. Încă odată mulțumiri și CONCEDII MINUNATE SA AVEM!!!

[17.01.23 16:59:29]

@tumisfabu: Mâncarea nu este proasta doar că folosesc condimente specifice bulgărești cu care noi nu suntem obișnuiți.

Restaurantul arată impecabil, cu ospătari în uniforme elegante și harnici. Nu a existat să nu găsim masă liberă care era pregătită cu șervețele și tacâmuri. Ciorbele sunt mai mult supe crema, care predomină peste tot în Bulgaria.

Eu vă sfătuiesc să rezervați o cameră cu vederea la mare pentru că diferență de preț nu este mare iar vederea din balconul spațios merită bani.

Se poate întra cu prânz și se iese cu mic dejun dar și cu cină și se iese cu prânz, dar au o evidenta precisă pe fiecare cameră și la întrarea în restaurant ești întrebat de numărul camerei și verificat pe o diagrama.

Este unul din hotelurile din Bulgaria în care am reveni cu placere. Vara trecuta nu am mai găsit locuri cu aprox. 10 zile înainte și am ales alt hotel de 5* Therma Palace din Kranevo (vezi impresii) poate vă atrage mai mult. Ca fiecare lucru în viata are și avantaje și dezavantaje.

Vă doresc concediu plăcut.

tumisfabuPHONE
    [17.01.23 20:54:11]

@olteanul2010: Mulțumesc din suflet!!!

elenaadina, olteanul2010, tumisfabu
    Alte impresii din această RUBRICĂThe Palace Hotel: